Oyun

Renegade X – İnceleme

Yapımcı Şirket: Totem Arts

Platformlar: Microsoft Windows

Çıkış Tarihi: UT3: Eylül 2009 | Black Dawn: 28 Ocak, 2012 | Multiplayer: 26 Şubat, 2014

Oyun Türü: First Person Shooter, Third Person Shooter, Action

Oyun Modu: Singleplayer, Multiplayer

 

Bir bağımsız yapımcı oyunu olan Renegade X, FPS/TPS bir aksiyon oyunu olarak beta sürümüyle internete sürüldü. Zaten bana kalırsa son zamanlarda Action Shooter türünde bir oyun çıkartıldığında, vasat bir oyun olmaması gerekiyor. Çünkü zaten bu kadar bol oyuna sahip bir kategoriye onlarca oyunun içinden tercih edilmeyecek bir oyun daha üretmiş olursanız sadece piyasada oyun kalabalığına yol açmış olursunuz. Ne oynayan ve zevk alan yüzlerce/binlerce oyuncuya sahip olursunuz, ne de aşırı kazanan şirketler arasına adımınızı atarsınız. Bu açıdan Totem Arts şirketi sıradan bir oyun çıkartmama konusunda kararlı gibi görünüyor.

renegadex-3

 

Oyun türündeki diğer oyunlarla karşılaştırıldığında bolca aksiyon ve sürdürülebilirliğe sahip. Ayrıca sadece yürüyüp ateş etme üzerine bir oyun değil. Çeşitli askeri araçlar, hatta tank bile kullanabiliyorsunuz oyunda. Tabii online‘ı olmazsa zaten çok büyük bir eksiklik olurdu ve bağımsız yapımcılar genellikle bunu düşünüp oyuncu kaybı yaşamamak için online desteğine başvuruyor. Totem Arts da bunlardan biri.

Renegade-X-Online-incelemax1

 

Grafikler Unreal Engine grafik motoru ile yapılmış ve güzel görünen bir yapıya sahip. Harita çeşitliliğine göre farklı atmosferler görmeniz de oyunun grafiklerinde sıradanlık görmemeniz için büyük rol oynamış. Onlarcasını sayabileceğim ve hak ettiğinin kat kat fazlası ücrete sahip oyunların yanı sıra bu oyunun ücretsiz olması, hatta oyun içi ödemeler yaparak başkalarından daha üstün özelliklere sahip olamamanız gibi tamamen ücretsizliğe yoğunlaşması gerçekten saygı duyulacak bir konu. Üstelik bir bağımsız yapımcıdan çok fazla beklenecek bir durum değil açıkçası.

Related Posts

Bir cevap yazın