Merhaba arkadaşlar,

Shounen manga okumak isteyen veya okuyacak yeni shounen manga arayan arkadaşlar için okuduğum mangalardan öneri listesinin devamı ile yeniden karşınızdayım 🙂 Daha önceki öneri listeden haberi olmayanlar Mutlaka Okunması Gereken Shounen Mangalar! listesine bakabilirler 🙂

 

Yankee-kun to Megane-chan

Yankee-kun to megane-chan manga volume 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Komedi, Harem, Romantizm, Okul, Shounen, Yaşaman Kesitler

Cilt Sayısı: 22

Animesi Var Mı: Yok

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Adachi Hana liseye başlamadan önce bir yankee’dir. Liseye başladığında bu imajından kurtulmak istediğinden saçlarını örüp kendini daha “zeki” göstermek için gözüne de bir gözlük takar. Üstüne üstlük bir de sınıf başkanı olur. Sınıf arkadaşı Shinagawa Daichi ise Adachi Hana’nın tam tersidir. Önceden gayet normal ve iyi birisi olmasına rağmen şimdi o bir yankee’dir! Shinagawa, Adachi’nin bu sırrını öğrenince işler birbirine girer ve farketmeden kendini Adachi’nin saçmalıklarına alet olmuş şekilde bulur.

Yankee-kun to megane-chan manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Hikayemiz gerçekten bir yankee olan ama tamamen normal biri olmak için çaba gösteren biri ile aslında yankee olmayan ama çeşitli yanlış anlaşılmalar sonucu çok ünlü bir yankee sayılan kişiler arasında geçmekte.

Bol keyifli anların yanı sıra çeşitli hayat dersleri veren ve kimliğini arama hikayesi üzerine kurulu bir manga. Öğrencilerin yaşadığı sorunlar, içe kapanış, okular arası çetelerin kavgaları, ön yargılar, ön yargıların hayallere sırtını dönmeye sebep olması gibi pek çok konuyu eğlenceyi arka planına katarak anlatıyor. Bana göre okulun 1 numaralı öğrencisinin de geçmişte yankee olması durumu en güzel şekilde özetleniyor. Mangaka karakterleri kendilerine has geçmişleri ayrıntılı işleniyor ve onları daha rahat anlamamızı sağlıyor. Karakterler çok saçma ama çok komik 😀

Adachi biraz bana Gokusen’in Yankumi’si hatırlattı. Sanki Yankumi’nin öğrencilik yılları gibi bir hali vardı 😀 Kavgalar, tekme tokatlar ve arada bir gösterilen Poker Face’ler mangayı daha eğlenceli hale getiriyor, özellikle de Adachi’nın tekmeleri 😀

Sonuç:

Gokusen mangasını okuduysanız ve sevdiyseniz tam size göre bir manga.

 

Naruto

Naruto manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Ninja, Doğaüstü Güçler, Aksiyon, Macera, Shounen

Cilt Sayısı: 72

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Naruto, içine hapsedilmiş kyubii (9 kuyruklu efsanevi tilki) yüzünden Konoha halkı tarafından yaratık olarak görülüp kenara itilmiş bir çocuktur. Naruto’nun bütün hedefi Ninja akademisini bitirip, Hokage olmaktır.

Akademi’nin ilk bölümünü bitirip genin olarak mezun olan Naruto, arkadaşları Sakura ve Sasuke ile chunin olabilmek için yeni eğitimlerine başlarlar.

Yaramaz ve bir o kadar heyecanlı bir kişiliğe sahip olan Naruto, içindeki kyuubinin gücünü yavaş yavaş öğrenecektir.

İlgili resim

 

YORUM:

Uzun soluklu mangalar içinde en sevdiğimdir. Daha doğrusu benim mangayı sevmemi sağlayan seridir. Uzumaki Naruto içinde 9 kuyruklu bir tilki bulunduran bir ninjanın maceralarını anlatan bir aksiyon mangası. Ana teması insan ilişkileri ve dostluk olan her türlü farkına rağmen insanların anlaşabileceği ve insanların sebepsiz yere kötü veya iyi olamayacağıdır.

Tamamen ninjaların domine ettiği yeni bir dünya yaratılmış. Kageler, saninler, element ülkeleri ilk bakışta basit görünüyor. Fakat ninjutsu, taijutsu, genjutsu çok iyi düşünülmüş. Çizer özellikle ninjutsuları çok ayrıntılı tasarlamış. Karakterlerin jutsu açarken yaptıkları el hareketleri çin burçlarını temsil ediyor. Okumaya başladığım dönemde hiçbir mangada bu kadar çeşitli karakter görmemiştim.

Bütün karakterlerin kendine has kişiliği var, hepsi zamanla gelişiyor. Bu da mangaya renkli bir hava katıyor. Mangayı okumadan önce, ninjaların sadece siyah giyinen sessiz birer ölüm makinesi olduğunu düşünürdüm (belki de gerçekten öyledir). Fakat Naruto dünyasında silah becerisinden çok zeka işliyor. Her karakterin farklı bir tekniği var ve bu teknikleri yerinde ve zamanında kullanarak (kimi zaman kombinasyonlar yaratarak) yenemeyecekleri hiç bir düşman yok.

Çok derin bir hikayesi var. Hepsinin önceden planlandığını düşünmek istiyorum fakat bu kadar uzun bir hikayeyi böyle bir detay ile hazırlamak hiçte kolay bir iş değil. Hikaye derin fakat sıkıcı da değil.

Sonuç:

Okuyanı çabucak kendine bağımlı yapabilecek inanılmaz derecede sürükleyici bir manga. Bazı karakterlerle o kadar bütünleşiyorsunuz ki öldüklerinde gözlerinin doluyor. Kendine manga okuyucusu diyenlerin asla okumadan geçmemesi gereken bir eser.

 

Trigun

İlgili resim

 

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Drama, Shounen, Sci-fi

Cilt Sayısı: 3

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Vash ya da halk arasındaki lakabı ile Vash the Stampede, kafasına 60.000.000.000$$ ödül konmuş bir kanun kaçağıdır. Adım attığı her yer, peşindeki ödül avcıları tarafından harabeye çevirilmektedir. İşin garip olan tarafı Vash’ın neden olduğu bu olayların hiçbirisinde tek bir insanın bile ölmemesidir. Ancak, Vash nedeniyle oluşan maddi zararlar inanılmaz boyutlara ulaşmıştır ve sigorta şirketlerinin olaya müdahale kararı gecikmemiştir. Bu vesileyle, Meryl ve Milli, Vash’ı daha fazla zarara yol açmaması için tutuklamak üzere görevlendirilmiştir. Meryl ve Milli, Vash’ı bulduklarında ise tahmin ettiklerinden çok farklı bir insanla karşılaşırlar. Karşılarındaki, şiddet ile alakası olmayan, pasifist bir adamdır.

Yasuhiro Nightow’un 1995 yılına Tokuma Shoten’e bağlı Shonen Captain dergisinde yayınlanmaya başlayan Trigun 1997 yılında yayından kaldırılmıştır. Bu tarihten itibaren seriyi Shonen Gahosha’ya bağlı Young King Ours dergisinde devam ettiren Yasuhiro Nightow, Trigun’ın isim haklarının Tokuma Shoten’in elinde bulunması nedeni ile Trigun’ın devamı niteliğindeki bu yeni seriyi Trigun Maximum adı altında yayınlamaya başlamıştır.

Trigun manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Trigun, kellesine $$60,000,000,000′lık ödül konulan Vash the Stampede’in yol hikayesini konu alıyor. Hikayenin geçtiği dünya post apokaliptik bir evren ve çorak bir çöl arazisi. Dünyayı, kovboy filmlerindeki, Mad Max’deki ve Fallout gibi oyunlardaki dünyaya benzetebiliriz. Vash yanında yıkım ile yolculuk ettiği için, Bernardelli Sigorta Şirketi çalışanı iki kadın Vash’ın yıkım getirmesini engellemekle görevlendiriliyor. Elbette her şeyin farklı olduğu bu dünyada sigortalatma işi de farklı işliyor, insanların ölümü, katillerin verdiği zararlar gibi olaylar sigorta konusunu belirleyebiliyor. Zamanla aslında Vash’ın sanıldığı gibi olmadığı, halkın bildiğiyle gerçeğin çok farklı olduğu anlaşılıyor.

Karakterlerin her birine bayılacaksınız. İlk önce baş tacı yaptığınız Vash olacak (sevilmeyecek gibi mi kerata),ardından ortalarda her daim yamuk duran sigarası ile arzı endam eden Wolfwood gibi bir karizma sayesinde tadından yenmeyecek bir manga. Vash ve Wolf haddinden fazla süperler hatta 🙂 Benim de kafadan en sevdiğim ikili olmuşlardır. Milly ve Meryl’ de oldukça hoşunuza gidecek. Hele de benim gibi “ciddi insanların sinirlenip komik duruma düşmelerine” gülenlerdenseniz Meryl baya hoşunuza gidecek. Zira Vash nasıl ayaklı komediyse, bu kız da ona karşı o kadar demir lady 😀

90’lara ait bir manga olmasına karşın, çizimleri alıştığım ve sevdiğim yapıda olduğu için garipsemeden, keyifle izledim. Her dönemde göze hoş gelecek çizimleri var. 95 yapımı olmasını da göze alırsanız, oldukça kaliteli bir iş çıkarmışlar.

Sonuç:

Trigun’ı okurken farklı bir tat alacağınıza eminim. Eski olan sanat eserlerinin kalitesini özlediyseniz, başlayın derim.

 

Bleach

Bleach manga vol 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Komedi, Macera, Shounen, Süper Güç, Doğaüstü

Cilt Sayısı: 74

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Kurosaki Ichigo 15 yaşında normal bir öğrencidir, ancak ölülerle iletişim kurma becerisine sahiptir. Ichigo’nun babası ve kardeşleri aileye ait bir klinik işletmektedirler.

Birgün, shinigami(ölüm tanrısı) olan Kuchiki Rukia, Ichigo’nun odasına camdan girer ve Ichigo’nun onu görebildiğine çok şaşırır. O anın kargaşasında çevreye gelen hollow(kötü ruh) ile dövüşürlerken, Rukia güçlerini Ichigo’ya geçirir. Shinigami güçlerini alan Ichigo, Rukia ile beraber hollow’ları yok etmeye başlar.

 

Bleach manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Shinigami Rukia, Ichigo’nun evindeki Hollow’u durdurmak için gelmesiyle karakterimizin tüm hayatı değişiyor. İchigo Kurosaki… Genel olarak kahramanımız üzerinde geçen bir kurgu. Ruh avcılarının kötü ruhları avlaması üzerine kurulmuş ama zamanla düşmanların faklılaştığı güze bir manga. Ichigo sevdiklerini kurtarmak için sürekli güçlenerek rakiplerine karşı mücadele verir. Aizen en güçlü düşmandır ve hikaye genel olarak bu tema üzerinde ilerler.

Hikayesi çok güzel. Mangakanın yarattığı dünya çok güzel, insanın ilgisini çekiyor. Bulduğu fikirler gerçekten güzel. Karakterlerin kişilikleri çok güzel aktarılmış. Kılıçlar ve isimler ile ilgili kurgu çok hoşuma gitti. Bankai (shinigami kılıçlarının son halidir) bunlar gerçekten orjinal olanları var. Bleach sürükleyici ve aksiyonun neredeyse hiç eksilmediği, çeşitli türleri içinde barındıran ve bence oldukça değişik bir hikayeye sahip. Her an şaşırtıcı olaylar olabiliyor, ayrıca komedi dozu da çok iyi ayarlanmış. Mangada kimi yerler insanı göz yaşına boğuyor, kimi yerler ise kahkahadan geçilmiyor. Yani duygu belirgin bir şekilde hissettiriliyor.

Favori karakterim Kon’dan bahsetmezsem olmaz. Kurosaki Ichigo’nun shinigami moduna geçtiğinde bedenine göz kulak olması için Kisuke Urahara tarafından verilmiş modifiye ruhtur. Kurosaki’ nin bedeninde olmadığı zamanlar aslan peluşun içinde yaşıyor. Neee-saaaaaannn diye hatunlara uçuşu ve ardından yediği darbelerle güldürür. Gürültücü, bol şikayetçi ve birazcık da kadın düşkünü (kibarca) bir elemandır. Eminim mangayı okuyan herkes sevecektir 😀

Manganın çizimi gerçekten çok güzel, gördüğüm en iyi manga çizimlerinden biri diyebilirim. Bölümler dolu dolu, pek boş bir bölüm görmedim.

Sonuç:

Mutlaka okunması gereken mangadır. Bölüm sayısının çok olması gözünüzü korkutmasın. Başladıktan sonra başından kalkamayacaksınız.

 

Hajime no Ippo (Fighting Spirit)

Hajime no ippo manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Spor (Boks), Komedi, Shounen, Drama

Cilt Sayısı: 17+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Makunouchi Ippo içine kapanık ve oldukça utangaç bir çocuktur. Okul dışındaki zamanlarını balıkçılık yapan annesine yardım etmek için harcayan Ippo’nun efendi hareketleri, başkalarına zorbalık eden bir kaç öğrencinin dikkatini çeker ve Ippo‘ya eziyet etmeye başlarlar. Her gün parasını alma ve onur kırıcı hareketlerle Ippo‘yu küçük düşüren bir gruba karşı hiç bir şey yapamamak Ippo‘nun her gün kendisinden nefret etmesine yol açmaktadır. Yine aynı grup bir gün yine köprü altında Ippo‘yu sıkıştırmışken , bu sefer yardımına profesyonel bir boksör olan Takamura Mamoruyetişir. Onu kavgacı grubun elinden kurtarırken ki hareketleriniz izleyen Ippo, Takamura‘ya hayran olur ve onun gibi güçlü olmanın hayallerini kurar. Kendisini eğitmesi için Takamura‘ya yalvaran Ippo, zor bir teste tabi tutulur ve sadece bir haftası vardır. Bir hafta gece gündüz testi geçmek için çabalar ve testi geçer. Kamogawa Spor Salonu‘na Takamura‘nın desteği ile giren Ippo, içine kapanık ve utangaç görünüşüne rağmen içinde gizli bir yetenek barındırdığını salondakilere kanıtlar. Daha sonra Takamura Mamoru, Kimura Tatsuya ve Aoki Masaru sporcular olmak üzere , inanılmaz bir koç olan Kamogawa Genji ile birlikte şampiyonluk macerasına atılacaktır.

Hajime no ippo manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Ne diyebilirim ki … Yine efsane bir manga ile karşınızdayım. Daha ilk bölümden beni kendisine bağlayan manga, ki altını çiziyorum ; bunu yapabilen manga sayısı nadirdir. Spor mangaları her zaman heyecanlıdır. Peki bu manganın farkı ne diye soracak olursanız : Samimiyet ve komedi derim. Mangadaki ki karakterler arasında ki ilişkiler o kadar sıcak ve samimi ki, bu duyguyu veren manga sayısı gerçekten çok az. Gerek rakipleri ile arasında ki bağ, gerek dostları ile arasındaki bağ inanılmaz derecede tatmin ediciydi. Mangadaki yapılan esprilerin tam yerinde olması ve komedi sahnelerinin sağlamlığı da mangayı keyifli kılan diğer bir özelliğiydi. Normalde bel aşağı şakalardan hoşlanmam ve yapımların çoğunu pirim yapılmış diye eleştiririm ama Hajime No Ippo‘da her şaka oldukça yerindeydi ve ben kahkahalarla güldüm 😀 Özellikle spor salonunun aile ortamı gibi olması ve bir birlerini acımadan eleştirmeleri çok güzeldi.

Diğer bir beni etkileyen olaysa boksun benim düşündüğüm gibi basit bir dövüş değil, inanılmaz bir strateji oyunu olmasıydı. Her boksörün kendine has dövüş tarzı olması bir yana hepsi oldukça yaratıcı sitillerdi. Benim gibi boksu spor olarak görmeyen bir insan bile oldukça keyif aldı. Daha ne diyeyim size 🙂

 

Danshi Koukousei no Nichijou (Daily lives of high school boys)

İlgili resim

Tür: Komedi, Okul, Günlük Yaşantı, Shounen

Cilt Sayısı: 7

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

3 kafadar ana karakterimiz var Tadakuni, Hidenori ve Yoshitake. Gittikleri lise erkek lisesi olduğundan bunun sıkıntısını yaşıyorlar ve bundan dolayı karşı cins ile karşı karşıya kaldıklarında çoğu zaman ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kısaca animemiz Tadakuni, Hidenori, Yoshitake ve diğer arkadaşların erkek lisesindeki komik ama gerçekçi gündelik hayatlarını anlatmaktadır. İşin liseli kızlar boyutu olsa da, bu genellikle bölüm sonlarında tek tük veriliyor o kadar. Hiç cinsiyetçi demeyin animenin ismi boşu boşuna “Liseli Erkeklerin Günlük Yaşantısı” değil 🙂

İlgili resimYORUM:

Konusu “Liseli çocukların günlük yaşantısı” olsa da bazı durumlar günlük yaşamda bile görülemeyecek şeyler de bulunduran bir seri. Sabit hikayeler yerine parodi parodi şeklinde ilerliyor. Lüzumsuz bilgi yığını, karakter açıklaması veya tanımı yok. Öyle ki çoğu karakterin ismini, okulunu bilmesek bile hemen kabul ediyoruz. Çünkü hikayeleri tamamlama görevinden sonra pek çoğuna ihtiyaç olmuyor. Mangaka zaten pek çok yerde yeni karakter olacağını ama isimlerinin önemli olmayacağını, kendimizi zorlamamamız gerektiği mesajını veriyor.

Adının hakkını veren tam bir liseli mangası. Sınırsız hayal gücüyle karşı cinsle ilgili sürekli antenlerin açık olmasına, birbirinden uçuk girişimden, 30’lu yaşlardaymış gibi görünen elemana kadar her şey mevcut. Bu yüzden bazı yerlerde gülmekten kopartırken, ince ince okul yıllarının hatıraları burun sızlatmıyor değil. Ayrıca lise yaşamını böylesine özümsemekle kalmayıp, gerek başrol sayılabilecek karakteri kendisi de isyan edene kadar göstermemek gibi şeyler mevcut 😀 Her karakter ayrı komik. Hidenori canımsın!! Büyük oranda bana benziyor garibim. Yalnız ben kendimle bu kadar ikileme düşmüyorum 🙂  Mangada acayiplikler var, rahatsızlık vermesi gerekirken yapanlar öyle yapmışlar ki bir süre sonra normal karşılıyorsunuz. Absürt, eğlenceli, komik manga arıyorsanız doğru yerdesiniz 🙂

Sonuç :

Gülümseyerek, gülerek, kahkaha atarak, bazen de tebessüm ederek okuduğum 7 ciltlik sonra bu serinin mutlaka ve mutlaka okunması gerektiğini söylemeliyim. Hemen herkesin lise yıllarında yaptığı ve sonradan düşündüğü zaman “aman tanrım, ben ne yapmıştım zamanında” diyerek utandığı pek çok olayın benzeri ve orjinali bu seride. Empati kurdurmasından dolayı olsa gerek hissettirdiği bir sıcaklık var. Kaçırmayın!

 

Bakuman

Bakuman manga vol1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Drama, Aksiyon, Shounen, Romantizm

Cilt Sayısı: 20

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Mashiro’nun yıllar önce kaybettiği amcası bir mangakadır. Artık bir ortaokul son sınıf öğrencisi olan Mashiro, piyasanın zorluklarını ve inceliklerini dinlediği amcasından sonra, aklından mangaka olmak ile ilgili bütün düşünceleri silmiş ve iyi bir okul bitirebilmeye odaklanmıştır ancak çok başarılı çizimleri vardır. Bir yandan da sınıflarındaki Azuki’den hoşlanmaktadır.

Aynı sınıftaki bir diğer öğrenci Takagi ise aslında sınıfının en zekilerinden olmasına rağmen hikâyeler yazmayı seven, dışa dönük karakterli bir gençtir. Aslında Takagi kendi hikâyelerini manga formatında çizebilecek bir ortak aramaktadır.

Bir gün not defterini okulda unutan Mashiro, defteri geri almak için okula geri döndüğü sırada Takagi’ye rastlar. Takagi, Mashiro’nun defterindeki çizimini görmüştür ve hemen kendisine ortaklık teklif eder. Mashiro ise bu teklifi geri çevirir.

Ancak Mashiro’nun bilmediği bir şey vardır: Sevimli ve utangaç Azuki, bir seslendirme sanatçısı olmak istemektedir ve çoktan bir prodüksiyon şirketi kendisiyle ilgilenmektedir.

Böylece Takagi ufak bir oyun oynar. Gece yarısı Mashiro’yu da alarak Azuki’nin kapısına giderler. Azuki’nin hayalini duyan Mashiro, kendini tutamayarak Takagi ile birlikte resimlerini kendisinin çizeceği bir manga yazacaklarını söyleyiverir. Bu manga animeye uyarlandığında ise seslendirmesini Azuki’nin yapmasını ister. Buna çok sevinen Azuki hemen kabul eder ancak Mashiro’nun bir isteği daha vardır: İkisinin de hayalleri gerçekleştiği zaman evlenmek ister. Azuki ise beklenmedik şekilde buna da evet der.

Mashiro’nun böylece artık manga çizmek için bir nedeni vardır. Şimdi sandıklarından daha yakın olan iki kafadar, Japonya’da bir mangaka olma yolundaki ilk adımlarını atacaklardır.

Bakuman manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Bakuman konusu ve karakterleriyle öne çıkan gerçek bir shounen. Genelde shounen türü denince akla daha aksiyonlu, daha hareketli mangalar gelir. Bakuman öyle değil ancak shounen türünün sadık kaldığı kaldığı; hayalleri için çabalama, arkadaşlık ve rekabet temalarını büyük bir başarıyla işliyor.
Bunun yanı sıra manga dünyasının nasıl işlediğini ayrıntılarıyla gösteriyor. Hatta mangakalar ve editörlerin karakterleri için gerçek mangaka ve Shounen Jump’ın editörlerinden etkilenilmiş.
Karakterler kendine bağlıyor. Dozunda ve bazen bana biraz aşırı gelse de sıkmayan bir romantizm içeriyor, kendini okutturuyor.

Death Note’un yaratıcısı ikilinin elinden çıktığını, minik ayrıntılar belli ediyor, mesela genç dahi Nizuma Eiji L’i andırıyor ya da başrollerdeki ikilinin manga serilerinden biri fazlasıyla Death Note’a benziyor, tabi karakter dizaynları da öyle.

Karakterlerin bazılarını çok sevip bağlanmak, bazılarını sevmeyip nefret etmek mümkün. Bunlar karakterlerin gerçekçiliğini gösteriyor. Karakterler çok renkli ve çok gerçekçi. Bize bir manganın nasıl çıktığını, nasıl mangaka olunduğunu anlatan öğretici bir seri olduğunu düşünüyorum. Manga sanatçısı olmak isteyenler için ideal bir rehber. Orijinal bir konuya ve anlatıma sahip. Doğaüstü/gerçek dışı birşey olmadığından çoğu mangadan farklı bir yerde duruyor. Her bölümün ağır bir tempoyla başlayıp sonuna doğru heyecanlandırıyor. Aşk olayları oldukça masumca ve sevimli bence.

Her ne kadar birbirlerini tamamlasalar da Mashiro’nun da Takagi gibi daha eğlenceli bir tip olmasını isterdim. Ana karakterin amcasınınkine benzer bir hayat yaşaması ironik. Azuki biraz uçuk bir karakter olmuş. Tamam insan utangaç olur da bu kadar olmaz.

Sonuç:

Bakuman, mangalar hakkında yapılmış en iyi kaynaklardan biridir. Özellikle gerçekçi bir manga istiyorsanız başlamanızı tavsiye ederim.

 

Shaman King

Shaman king manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Shounen, Süper Güç, Doğaüstü

Cilt Sayısı: 32

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Ruhları ve hayaletleri görebilen ve onlarla iletişim kurabilen Shaman Yoh Asakura, 500 senede bir yapılan “Shaman Fight” yarışma katılmak için Tokyo’ya gelir. “Shaman Fight” ı kazanan yarışmacı “Shaman King” olacaktır. “Shaman King” ile evlenmek isteyen Yoh’un nişanlısı Anna ve yeni edindiği arkadaşları, Yoh’u yarışma dışı bırakmak isteyen bir aileye karşı mücadele etmeye çalışacaklardır.

Shaman king manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Shaman King, bizleri Shaman Yoh Asakura isimli bir gencin hikayesine davet ediyor. Kendisi ruhları ve hayaletleri görebilmektedir. 500 senede bir yapılan Shaman Fight yarışmasına katılmak için Tokyo’ya gelir ve amacı Shaman King olmaktır. Shaman King ile evlenmek isteyen Yoh’un nişanlısı Anna ve yeni edindiği arkadaşları, aynı anda Yoh’u yarışma dışı bırakmak isteyen bir aileye karşı kendilerini savunmaya da çalışmaktadırlar.

Shaman King, aksiyon ve komedi türlerinin dışında; macera ve büyü öğelerini de barındıran bir manga. 32 cilt boyunca yeri gelecek güleceksiniz, yeri gelecek büyünün ve maceranın tadını çıkartacaksınız. Özellikle işlenen arkadaşlık konusu, şimdiki mangalara göre daha yoğun işlenmiş. Tabii ki oldukça eski manga olması, ister istemez önyargınızı kazanacak.

Shaman King’i akılda kalıcı yapan diğer bir özellik, Fairy Tail’deki gibi herkesin bir amacının olması. Yani kimi zaman başlarda karşılaştığınız o kötü karakterler, bir süreden sonra rol değiştirebiliyor ve aslında göründüklerinden daha farklı birer insan olduklarını anlıyoruz. Bu sayede kötü gibi görünen karakterlere antipatik yaklaşamıyoruz.

Sonuç:

Ben çocukken animesi Jetix’te yayınlanıyordu. Çılgınlar gibi tek bir bölüm kaçırmadan izlerdim. Lise yıllarında mangası okuyup bayıldığım seriydi. Shaman King, muhteşem tasarım ve hikayesiyle sizleri mangaya bağımlı yapacaktır.

 

Kyou Kara Ore Wa!!

Kyou kara ore wa manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Okul, Shounen

Cilt Sayısı: 38

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Hikaye MITSUHASHI ve Itou’nun maceralarını anlatmaktadır. İlk başta bu ikisi düşmanlardır daha sonra iyi arkadaş olurlar. Onlar normal bir öğrenci gibi gözükseler de değillerdir. Onlar hep sorun yaratan tiplerdir. Bir çok insanlarla kavga ederler. One Piece’teki Zoro & Sanji, GTO’daki Onizuka & Ryuji, Slam Dunk’taki Sakuragi & Miyagi ikililerinin ilişkilerini andırıyor bu manganın iki ana karakteri.

Kyou kara ore wa manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Konusundan bahsetmek gerekirse, ilk önce sizden tanıdığınız başroldeki aptal shounen karakterlerini unutmanızı isteyeceğim. Çünkü burada ana karakter bilindik shounen karakterleri gibi güçlü ama IQ’su düşük bir embesil değil, tam bir çakal. Çakal ve it. Serseri kelimesi bu adam için çok hafif kaçıyor o yüzden it diyorum. İşin tuhafı, özünde bir o kadar da iyi. Öykü ise 90lı yıllarda geçiyor, 80li yıllarda tüm dünyaya yayılan Bruce Lee etkisinin özümsendiği vakitler. Gençler hep bir yakuza olmak, herkese racon kesmek, herkese kendini ispatlamak derdinde.

Karakterleri ile birbirine zıt iki genç adam, Mitsuhashi ve İtou, aynı liseye başlayacaklardır. Fakat ikisi de ortaokuldaki sade imajlarından kurtulup liseye muhteşem bir giriş yapmak istemektedirler. İkisi de aynı kuaföre gidip kafalarını abuk subuk modellere sokup ayrılırlar ve ertesi gün okulun ilk gününde çok hoş biçimde tanışırlar. Daha sonra ayrılmaz birer ikili hale geleceklerdir. Ancak bu ikililik birbirine destek çıkmak manasında bir dostluk değil, genel olarak Mitsuhashi’nin birilerine itlik yapması ve İtou’nun Mitsuhashi’nin itliklerine tahammül etmesi ile anlamlanan bir birliktelik. (Saçma mı geldi? Okuyun anlayın.)

Ayrıca karakter çeşitliliği bakımından da One Piece ile rahat yarışabileceğini söyleyebilirim. Her bölümde farklı bir tip ortaya çıkıyor ve nasıl beceriyorsa Mitsuhashi her seferinde bu tiplerle papaz olmayı beceriyor.

Seride yok yok. Kan, ter, gözyaşı, aşk, nefret, aşk üçgeni, beşgeni, deli yürek, delibörek, racon kes, kabak kes, mafya, erkekliğin onda dokuzu kaçmak, ha bir de okul hayatı… Ancak serinin en kuvvetli yanı komedisi. Ağlayana kadar güleceğinizin teminatını veriyorum.

Sonuç:

Seri harikadır. Sözün özü okuyun okutturun 🙂

 

Toradora!

Toradora manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Romantik, Shounen, Hayattan Kesit

Cilt Sayısı: 10+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Lise ikinci sınıfa başlayan Ryuuji Takasu sevimli ve sıradan bir çocuk olmasına rağmen, belalı biriymiş gibi görünen bir yüzü olduğu için çevresindekiler ondan kaçınmaktadır.

Ryuuji okulun ilk günü en yakın arkadaşı Yuusuke Kitamura ve uzun süredir hoşlandığı kız Minori Kushieda ile aynı sınıfta olduğunu görünce çok sevinir.
Ancak beklenmedik bir anda “okulun en tehlikeli ve risk seviyesi yüksek yaratığı” denen ve aynı sınıfta olduklarını kısa süre sonra öğreneceği Taiga Aisaka’ya çarpar. Ufak yapılı ama oldukça vahşi bir kız olan Taiga da kendisi gibi arkadaşları, hatta ailesi tarafından bile dışlanan biridir.

Başta kavgayla başlayan ilişkileri, toplumdan dışlanmanın ortak derdiyle zamanla dostluğa ve sevgiye dönüşecektir.

Toradora manga yorum ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Okulda tanışana dek karşı evlerde oturduklarını bile bilmeyen, iki yanlış anlaşılan ama içten içe sevilmek istenen insanın, aşklarına kavuşmak için el birliği vermelerinin hikayesi. Başlarda sıradan gibi giden ilerledikçe ilginçleşen ve sonra tekrar sıradanlaşan bir hikaye gidişatı var. Ama iyi mi? Evet iyi. Fazla yormayan, hafif karmaşıklaşmaya gider gibi yapıp yapmayan ki bence böyle olması da iyi. Hikayemiz güldürü şeklinde başlasa da giderek drama kayıyor. Başlangıçta ana karakterlerden biri olan Taiga’nın sinir bozucu kişiliği itici gelse de bir süre sonra yavaş yavaş değişmeye başlamasıyla daha doğrusu gerçek kişiliğini ortaya çıkarmasıyla zevklenen, romantik komedi tarzında eğlenceli bir manga.

Karakterlerin her birinin ilginç özellikleri var. Minori’nin enerjisi,Ryuuji’nin temizlik hastalığı ve aşçılığı, Ami’nin kendini beğenmişliği, Taiga’nın şiddet yanlılığı gibi. Bence Ryuuji karakteri seride en çok üzerinde durulması gereken insan o hakkaten sağlam bir karakter. Bu seriyi okuyanlar genelde Taigayı daha çok sever ama Ryuuji daha esaslı bir karakter. Annesinin geceleri neler yaptığını biliyor ama etrafına karşı hiç asi olmuyor sürekli sevdiği insanların iyiliğini düşünüyor. Tam bir temizlik manyağı ve süper bir aşçı bu iki özelliği bir erkekte olması o kişiyi takdire şayan kılıyor.

Sonuç:

İçinde bol bol komedi vardi, çizimleri çok hoşuma gitti. Özellikle kız karakterleri çok tatlı ve güzel yapmışlardı. Bol bol romantizm içeren çok güzel bir mangaydı.

Back to list

Related Posts

One thought on “Mutlaka Okunması Gereken Shounen Mangalar 2!

  1. Guplok dedi ki:

    Toradora nın çevirisi yok galiba :I ingilizce okuyacağız şimdi :/

Bir cevap yazın