Genel, Listeler, Manga

Gerilimin Zirvesi: Korku Manga Önerileri 2!

Untitled design 23 1

Öncelikle selamlar, hayatından heyecan alamayıp kendini anime/mangalara veren anime hayranları sizler de hoş geldiniz. Fark ettim de biz sizlerle bayadır karanlık alemlere giriş yapmamıştık ve eminim siz de bunu çok özlemişsinizdir. İşte bu yüzden ben de sizlere yeninden bir tane daha korku manga listesi hazırladım!

Tabi bunun öncesinde yapmış olduğum ilk korku manga listesine bakmadıysanız, sizleri önce onu okumaya davet ediyorum. Çünkü onda da en az bu listede olduğu kadar harika mangalara içeriyor.
Baştan uyarmak gerekirse bu yazı +18 ÖGELER İÇERMEKTEDİR. EĞER 18 YAŞININ ALTINDAN KÜÇÜKSENİZ BU YAZI SİZLERE ÖNERİLMEZ. Ben uyarımı baştan yapıyorum. Uymak veya uymamak işte orası sizin sorununuz. O zaman hazırsanız şu karanlık sokaklarda biraz yürüyelim…

Korku Manga Listemizin İlk ismi: Mieruko-chan

Manga Türü: Komedi, Korku ve Doğaüstü
Mangaka:
Izumi Tomoki
Bölüm Sayısı:
Hala devam etmekte…

Manganın Konusu
Miko, hayatı sıradan ve herkesin algısıyla “normal” ilerleyen tipik bir lise öğrencisidir. Fakat günün birinde aniden korkunç ve iğrenç canavarları görmeye başlayınca hayatı alt üst olur.
Miko bunlardan gerçekten korkmasına rağmen, onu çevreleyen dehşeti “öyle bir şey yok ki” gibi yaparak günlük hayatına devam eder. Kendini ve yakın arkadaşı Hana’yı tehlikeden uzak tutmak için korkuya katlanmak zorundadır. Bu en kötüsüyle yüzleşmek anlamına gelse bile…

9- Itou Junji Kyoufu Manga Koleksiyonu 15: The Beautiful Youth of the Intersections

Manga Türü: Dram, Korku ve Psikolojik
Mangaka:
Ito Junji
Bölüm Sayısı:
04 son

Manganın Konusu
Korku manga aleminin akla ilk gelen ismi olan Ito Junji’nin kısa korku hikayelerinden meydana gelen “Kyoufu Manga Koleksiyonu” her biri birbirinden farklı ama bazı noktalarıyla birbirine bağlanan kısa korku hikayelerin anlatıldığı bir seridir. İşte The Beautiful Youth of the Intersections de benim en sevdiklerimden!

Sisle kaplı memleketi Nazumi’ye geri dönen Ryusuke, oranın insanları tarafından uydurulmuş falcılık oyununun, ayrıldığından beri giderek daha popüler hale geldiğini fark eder. Fal oyununun olayı: İnsanlar sisle kaplı yollarda bir kavşağa gidip, yüzlerini örterler. Ve ilk geçen kişiye hayatlarında tavsiye ve teselli bulmak için sorularını cevaplamasını isterler.

Fakat geri döndüğünden beri, kavşağa giden kızların çoğu, bir cevap duyduktan sonra kendilerini zarar vermeye ve acımasızca öldürmeye başlarlar. Bu rahatsız edici sorunun nedenini ve çözümünü bulmaya çalışırken, Ryusuke de gizemli olaylara birden fazla şekilde bağlı olabileceğinden şüpheleniyor…

Elbette bunlarından serinin 3 farklı hikayesi de var. Daha öncesinde de dediğim gibi: “Hepsi farklı bir hikayeye konu alsa da hepsinin ortak bir noktası var.”. Bundan dolayı ana hikayeyi tam anlamak için hepsini okumanızı tavsiye ediyorum.
1. Yotsutsuji no Bishounen (The Beautiful Youth of the Intersections)
2. Nayamu Onna (The Anxious Woman)
3. Kage (Shadows)
4. Zekkyou no Yoru (Screams in the Night)

8- Zashiki Onna

Manga Türü: Dram, Korku ve Psikolojik
Mangaka:
Mochizuki Minetaro
Bölüm Sayısı:
11 son

Manganın Konusu:
Bir gece, sıradan bir üniversite öğrencisi olan Hiroshi Mori, yan komşusunu ziyaret eden bir kadınla karşılaşır. Uzun saçlı ve uzun boylu bir kadın. Yine aynı onun kadar uzun bir kaban giyiyordu ve her iki elinde de alışveriş çantaları taşıyordu. Onu daha önce buralarda hiç görmemişti…
Daha sonra, hiçbir şey olmasa da kadın Hiroshi’yi takip etmeye başlar… O kim ve neyin peşinde?

1993’te ele alınmış olan bu manga, Japon kültüründeki “stalker” teriminin ortaya çıkmasına ve herkesçe kabul edilmesine vesile olmuştur. Manga aynı zamanda tek cilt çıkartmasına rağmen kendi yılında en çok satanlar arasına girdi ve birçok manga dergisinde “Şimdiye Kadarki En Korkunç Manga” olarak anıldı.

7- Ito Junji Kyoufu Manga Koleksiyonu 13: The Window Next Door

Manga Türü: Dram, Korku, Psikolojik ve Seinen
Mangaka:
Ito Junji
Bölüm Sayısı:
05 son

Manganın Konusu:
Daha önce bahsettiğim “Kyoufu Manga Koleksiyonu” serinde sevdiğim bir diğer isim: The Window Next Door! Karşı komşunuzla yüzleşmeye hazır mısınız?

Hiroshi Sakaguchi ve ailesi yeni bir eve taşınır. Yanlarında da sadece bir penceresi olan bir ev vardır. Hiroshi bunu merak eder ve orada orta yaşlı bir kadının olduğunu ama hiç görülmediğini öğrenir. Ancak komşular gece boyunca pencerede birisinin olduğunu söylerler.
Hiroshi yatmaya gittiğinde, ona seslenen bir ses duyar. Ses yan komşusundan gelmektedir. Pencereyi açtığında karşısında iğrenç, ceset benzeri bir yüzü olan kemikli elleri sahip orta yaşlı bir kadın görünür…

(Eğer bu manga size korkutucu gelmediyse, bir gece ansızın yumuşacık yatağınızda yatarken odanın penceresinden “tak tak” sesler geldikten sonra tekrar konuşalım… Herkese iyi uykular!)

6- Portus

Manga Türü: Gizem, Korku ve Doğaüstü
Mangaka:
Abe Jun
Bölüm Sayısı:
11 son

Manganın Konusu:
Asami Kawakami, 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Arkadaşı ve öğretmeni Keigo Sawa başkanlığında okulunun sanat kulübünün bir üyesidir. Bir süredir en iyi arkadaşı Chiharu cep telefonuna cevap vermemeye ve okula gelmemeye başlar. Günün birinde Chiharu, sanat kulübüne geri döner ve gelmeme sebebinin bir video oyunu yüzünden olduğunu ve birçok korkunç şey gördüğünü söyler. O günden sonra oyunun gizemli etkisi altında intihar eder.
Asami ölümünden sonra Chiharu’nun odasına gider ve video oyunu “Portus” u bulur. Arkadaşını intihar ettiren bu oyun hakkında ne olduğunu bulma umuduyla kendi evine götürür…

5- Shigahime

Manga Türü: Korku, Psikolojik ve Seinen
Mangaka:
Sato Hirohisa
Bölüm Sayısı:
31 son (S ve J)

Manganın Konusu:
Osamu, huzurlu bir hayat yaşayan, okulunu asan ve kız arkadaşıyla takılan sıradan bir öğrenciyken günün birinde sınıf arkadaşı Souichi peşinden Miwako’nun konağına gitmesiyle her şey değişir.
Şimdiyse o hayal bile edemeyeceği bir dünyaya atılır. Miwako adından ölümsüz bir vampir kadına taze kalpleri getirirken aynı zamanda normal hayatına nasıl geri alacağını düşünüyor…

4- Pumpkin Night

Manga Türü: Korku ve Psikolojik
Mangaka:
Hokazono Masaya(yazar) Taniguchi Seima(çizer)
Bölüm Sayısı:
Hala devam etmekte…

Manganın Konusu:
Hikayemiz, akıl hastanesinden kaçan ve intikam peşinde koşan bir kızı anlatıyor. Balkabağı maskesi takarak kendine “Pumpkin Night” diyor ve yoluna çıkan herkesi vahşice öldürüyor. Nihai amacı ne mi? Geçmişte ona zulüm edenlere yaptıklarının bedelini ödetmek…

Hikayeyi genelce özetlemek gerekirse John Carpenter yönettiği “Holloween” filmi ve korku romanı denilince akla ilk gelen isim Stephen King’nin yazdığı “Carrie” romanının birleşimi bir konuya sahiptir.

3- PTSD Radio

Manga Türü: Korku ve Seinen
Mangaka:
Nakayama Masaaki
Bölüm Sayısı:
Hala devam etmekte…

Manganın Konusu:
Her biri birbirinden farklı ve hepsi belirli temalarda ilerleyen şehir efsaneleri, hayalet hikayeleri ve batıl inanç ürünleri… gibi konu edinen kısa ama sizi derinden etkileyen hikayelere sahip bir mangadır.

2- Hideout

Manga Türü: Aksiyon, Korku ve Psikolojik
Mangaka:
Kakizaki Masasumi
Bölüm Sayısı:
09 son

Manganın Konusu:
Genç çift, oğullarının ölümünden sonra üstesinden gelmek için güney denizlerindeki tropikal bir tatil adasında giderler. Fakat kocası Seiichi Kirishima için, yolculuğun tamamen farklı bir amacı vardır. Oğlunun ölümünü kendini yediremeyen Seiichi, her şeyi silmek için karısını öldürmeyi ve cesedini ormanın derinliklerine atmayı planlar.
Ama planı ters gider ve karısı kaçmayı başardığında, Seiichi onu karanlık bir mağaraya götürür. Fakat yalnız değillerdir: İnsan etine doyumsuz bir yaratık onları beklemektedir!

1- Apocalypse no Toride

Manga Türü: Aksiyon, Gizem, Korku ve Bilim Kurgu
Mangaka:
Kuraishi Yuu(yazar) Inabe Kazu(çizer)
Bölüm Sayısı:
49 son

Manganın Konusu:
Cinayetle suçlanan ve hapis düşen Maeda Yoshiaki, onun için hayat artık bitmiştir. 4. Kovuşa yerleşen Maeda, Masafumi Yoshioka, Iwakura Gou ve Yamanoi Mitsuru ile tanışır. Suçsuz yere yargı yiyen Maeda, hayatın amacını düşünürken enfekte zombilerle dolu bir minibüs hapishaneye çarpmasıyla bir anlam kazanır.
Zombiler gardiyanlara ve mahkumlara saldırmaya başladığında, Maeda ve hücre arkadaşları dış dünyada enfekte olanlar ve hapishanede ortaya çıkan anarşi arasında hayatta kalmak için ölümüne savaşmaya başlarlar…

BONUS- Nekojiru Udon

Manga Türü: Komedi ve Seinen
Mangaka: Nekojiru
Bölüm Sayısı:
57 son

Manganın Konusu:
Biliyorum, biliyorum! Bu bir korku mangası değil, evet bu doğru. Fakat her zaman tuhaf ve basit anlatımlı şeylere ilgi duymuşumdur. İşte bu yerde de benim en sevdiğim isimlerden biri olan Nekojiru Udon!
Saygı duymaz ve acımasız bu iki kedinin kısa öykülerini anlatan manga, her şeyi çok çocuksu yönlerle bizlere gösterse de aslında altında çok derin şeyleri barındırıyor…

NOT: Mangada “Kara Mizah” yer almaktadır.

Bugünlük de bir korku manga listesinin sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok listeye ulaşmak için BURAYA veya mangalar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Related Posts

Bir cevap yazın