Merhaba arkadaşlar,

Manga okumak isteyen veya okuyacak yeni manga arayan arkadaşlar için okuduğum mangalardan öneri listesinin devamı ile yeniden karşınızdayım 🙂 Daha önceki öneri listelerinden haberi olmayanlar Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 1! , Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 2! , Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 3! , Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 4! , Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 5! bakabilirler 🙂

 

Danshi Koukousei no Nichijou (Daily lives of high school boys)

İlgili resim

Tür: Komedi, Okul, Günlük Yaşantı, Shounen

Cilt Sayısı: 7

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

3 kafadar ana karakterimiz var Tadakuni, Hidenori ve Yoshitake. Gittikleri lise erkek lisesi olduğundan bunun sıkıntısını yaşıyorlar ve bundan dolayı karşı cins ile karşı karşıya kaldıklarında çoğu zaman ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kısaca animemiz Tadakuni, Hidenori, Yoshitake ve diğer arkadaşların erkek lisesindeki komik ama gerçekçi gündelik hayatlarını anlatmaktadır. İşin liseli kızlar boyutu olsa da, bu genellikle bölüm sonlarında tek tük veriliyor o kadar. Hiç cinsiyetçi demeyin animenin ismi boşu boşuna “Liseli Erkeklerin Günlük Yaşantısı” değil 🙂

İlgili resimYORUM:

Konusu “Liseli çocukların günlük yaşantısı” olsa da bazı durumlar günlük yaşamda bile görülemeyecek şeyler de bulunduran bir seri. Sabit hikayeler yerine parodi parodi şeklinde ilerliyor. Lüzumsuz bilgi yığını, karakter açıklaması veya tanımı yok. Öyle ki çoğu karakterin ismini, okulunu bilmesek bile hemen kabul ediyoruz. Çünkü hikayeleri tamamlama görevinden sonra pek çoğuna ihtiyaç olmuyor. Mangaka zaten pek çok yerde yeni karakter olacağını ama isimlerinin önemli olmayacağını, kendimizi zorlamamamız gerektiği mesajını veriyor.

Adının hakkını veren tam bir liseli mangası. Sınırsız hayal gücüyle karşı cinsle ilgili sürekli antenlerin açık olmasına, birbirinden uçuk girişimden, 30’lu yaşlardaymış gibi görünen elemana kadar her şey mevcut. Bu yüzden bazı yerlerde gülmekten kopartırken, ince ince okul yıllarının hatıraları burun sızlatmıyor değil. Ayrıca lise yaşamını böylesine özümsemekle kalmayıp, gerek başrol sayılabilecek karakteri kendisi de isyan edene kadar göstermemek gibi şeyler mevcut 😀 Her karakter ayrı komik. Hidenori canımsın!! Büyük oranda bana benziyor garibim. Yalnız ben kendimle bu kadar ikileme düşmüyorum 🙂  Mangada acayiplikler var, rahatsızlık vermesi gerekirken yapanlar öyle yapmışlar ki bir süre sonra normal karşılıyorsunuz. Absürt, eğlenceli, komik manga arıyorsanız doğru yerdesiniz 🙂

Sonuç :

Gülümseyerek, gülerek, kahkaha atarak, bazen de tebessüm ederek okuduğum 7 ciltlik sonra bu serinin mutlaka ve mutlaka okunması gerektiğini söylemeliyim. Hemen herkesin lise yıllarında yaptığı ve sonradan düşündüğü zaman “aman tanrım, ben ne yapmıştım zamanında” diyerek utandığı pek çok olayın benzeri ve orjinali bu seride. Empati kurdurmasından dolayı olsa gerek hissettirdiği bir sıcaklık var. Kaçırmayın!

 

Rainbow : Nisha Rokubou no Shichinin

Rainbow manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Drama, Tarihi, Piskolojik, Seinen

Cilt Sayısı: 22

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

İkinci dünya savaşından 10 yıl sonra, 1955 yılında Japonya‘da sefalet her yeri sarmış durumdadır. İnsanlar  tam bir kaos durumunu yaşıyorlardır. Adaletin ve düzenin olmadığı bu acımasız dünyada yaşları 16 ve 17 arasında değişen 6 genç, çeşitli suçlardan ıslah evine düşer. Daha hapishaneye adım atar atmaz bu dipsiz cehennem çukurunun acımasız yönüyle karşılaşılaşır. Doktor tarafından cinsel tacize uğrayan bu altı genç, korku içerisinde hücrede yerini alırken , onlardan önce burada kalan birisi olduğunu fark ederler. Kitap okuyan ve onların yüzüne bakmayan bu adamın kendilerini aşağıladıklarını düşünüp ona saldırırlar fakat altısı da feci bir dayak yer. Adının Sakuragi Rokurouta olduğunu öğrendikleri 18 yaşında ki bu genç ile tanışmak onların hayatında ki en büyük dönüm noktası olacaktır. Adaletsizliğin, acımasızlığın , zalimliğin hüküm sürdüğü bu ıslah evinde oluşturdukları arkadaşlık bağı gökkuşağı gibi kalplerine doğarken , gökkuşağının 7 rengini oluşturan bu 7 güzel adamın oluşturdukları dostluk hikayesinin sizi derinden sarsacağından emin olabilirsiniz.

Rainbow manga ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Genel olarak 2. dünya savaşı yapımları beni her zaman etkilemiştir. Rainbow : Nisha Rokubou no Shichinin de bunlardan bir tanesi oldu. Mangada de bir grup çocuğun o zamanın zor koşullarından dolayı yaptıkları ufak tefek suçlar nedeniyle girdikleri ıslahevinde, yaşadıkları zorlu zamanı ve tanıştıkları Sukuragi sayesinde değişen hayatlarını konu ediniyor.

7 gencin birbirleriyle ve ıslah evinde tanıştıkları abileriyle olan dostluk bağları, birbirleri için yaptıkları fedakarlıklar, birbirlerinin başlarına gelen kötülük ve iyiliklerden aynı derecede etkilenmeleri harika şekilde anlatılmış. 7 önemli karakter ve yan karakterlerin de geçmişleri, kişilikleri ve geleceğe yönelik hayalleri de aynı şekilde ayrıntılı işlenmiş. Gençlerin birbirleri ve birlikte geçirdikleri anlarla aralarındaki bağ ve bunlara sadakat çok iyi anlatılmış. Çizimleri çok iyiydi. Ciddi anlamda her bölümüyle beni etkileyen bir mangaydı. Seri boyunca birçok kez hem mutluluktan hem de hüzünden gözlerim doldu.

Sonuç:

Güzel bir bağlılık, dostluk hikayesi. Sonuç olarak, zaman zaman kızdırıp, küfrettirecek, zaman zaman duygulandırıp ağlatacak, zaman zaman da sizi onlarla birlikte sevindirecek harika bir seri. Zamanınıza değeceğini düşünüyorum.

 

Fruits Basket

İlgili resim

Tür: Drama, Komedi, Romantik, Okul, Shoujo, Süper Güç

Cilt Sayısı: 23

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Küçük yaşta babasını kaybettikten sonra annesi ile birlikte yaşayan Honda Tohru, lisede annesini de bir trafik kazası sonucu kaybeder. Her zaman güçlü olmaya, acısını bastırmaya, doğru anda doğru şeyler söylemeye ve olayları iyi yönünden görmeye çalışan Tohru’nun anne tarafından hiç akrabası yoktur ve büyükbabasına da yük olmamak için ormanda bir çadırda yaşamaya karar verir.

Ancak yaşadığı arazi Sohma’ların arazisidir: Okulun en yakışıklı ve gizemli çocuğu “Prens” Sohma Yuki ve ailesinin. Bundan haberdar olmayan Tohru, hem yarım zamanlı işe hem de okula koşuşturmaktan bitkin düştüğü sırada, O’nu yakınlarda yaşayan Sohma Shigure ile Sohma Yuki bulur. Toprak kayması sonucu çadırını da kaybeden Tohru’yu iyileştirmek için evlerine alırlar. Sonunda, pek kadın eli değmediği için çamaşır ve bulaşık yığınları arasında bulunan evlerine Tohru’yu kendileriyle birlikte yaşaması için davet ederler; karşılığında Tohru’dan tek istenilen evi çekip çevirmesidir.

Teklifi kabul eden Tohru ise kendisini zamanla Sohma ailesinin en derin sırlarının içinde bulacaktır. Karşı cinse sarıldıklarında Zodyak hayvanlarından birine dönüşen bu 500 yıllık lanetli ailenin her biri ayrı bir hikâyeye sahip üyesinin, Tohru ile ayrı bir bağı oluşacak ve elbette bunu yok etmek isteyenler olacaktır.

Fruits basket manga ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Shoujo’nun “empatinin dibine koymus” dedirten mangası diyebiliriz. Huzur dolu, sevimli, komik… Ayrıca, hani ille de yorumlarsak, Honda Tooru en baba süper kahramanlardandır 😀

Şüphesiz manganın en başında olayların bu kadar dallanıp budaklanacağını, bu kadar karmaşık ve dramatik olacağını düşünemiyorsunuz. Özgün konusu en baştaki basitliğinden kurtulup giderek derinleşiyor. Konu sizi kendine bağlarken umursanmadan her tarafa saçılmış komedi unsurları sizi gözlerinizden yaş gelene kadar güldürebiliyor. Tek tek karakterlerin ailelerini, geçmişlerini ve ruhlarını öğreniyorsunuz. Fruits Basket kesinlikle kendi türünün en iyileri arasında.

Çok eğlenceli, komik bir o kadar da duygusal olan, çok severek okuduğum mangadır. Çizimlerini çok seviyorum ben, çoğu kişinin çizimleri yetersiz bulması şaşırttı. Mesela Yuki Sohma acayip karizmatik, çok yakışıklı hatta yakışıklılıktan öte, çok güzel bir karakter 🙂

Sonuç:

Fruits Basket kesinlikle türünün en iyisi. Ve hikayesi, karakterleri, işlenişi söz konusu olunca manga seven herkesin kesinlikle denemesi gereken bir yapıt.

 

Bakuman

Bakuman manga vol1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Drama, Aksiyon, Shounen, Romantizm

Cilt Sayısı: 20

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Mashiro’nun yıllar önce kaybettiği amcası bir mangakadır. Artık bir ortaokul son sınıf öğrencisi olan Mashiro, piyasanın zorluklarını ve inceliklerini dinlediği amcasından sonra, aklından mangaka olmak ile ilgili bütün düşünceleri silmiş ve iyi bir okul bitirebilmeye odaklanmıştır ancak çok başarılı çizimleri vardır. Bir yandan da sınıflarındaki Azuki’den hoşlanmaktadır.

Aynı sınıftaki bir diğer öğrenci Takagi ise aslında sınıfının en zekilerinden olmasına rağmen hikâyeler yazmayı seven, dışa dönük karakterli bir gençtir. Aslında Takagi kendi hikâyelerini manga formatında çizebilecek bir ortak aramaktadır.

Bir gün not defterini okulda unutan Mashiro, defteri geri almak için okula geri döndüğü sırada Takagi’ye rastlar. Takagi, Mashiro’nun defterindeki çizimini görmüştür ve hemen kendisine ortaklık teklif eder. Mashiro ise bu teklifi geri çevirir.

Ancak Mashiro’nun bilmediği bir şey vardır: Sevimli ve utangaç Azuki, bir seslendirme sanatçısı olmak istemektedir ve çoktan bir prodüksiyon şirketi kendisiyle ilgilenmektedir.

Böylece Takagi ufak bir oyun oynar. Gece yarısı Mashiro’yu da alarak Azuki’nin kapısına giderler. Azuki’nin hayalini duyan Mashiro, kendini tutamayarak Takagi ile birlikte resimlerini kendisinin çizeceği bir manga yazacaklarını söyleyiverir. Bu manga animeye uyarlandığında ise seslendirmesini Azuki’nin yapmasını ister. Buna çok sevinen Azuki hemen kabul eder ancak Mashiro’nun bir isteği daha vardır: İkisinin de hayalleri gerçekleştiği zaman evlenmek ister. Azuki ise beklenmedik şekilde buna da evet der.

Mashiro’nun böylece artık manga çizmek için bir nedeni vardır. Şimdi sandıklarından daha yakın olan iki kafadar, Japonya’da bir mangaka olma yolundaki ilk adımlarını atacaklardır.

Bakuman manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Bakuman konusu ve karakterleriyle öne çıkan gerçek bir shounen. Genelde shounen türü denince akla daha aksiyonlu, daha hareketli mangalar gelir. Bakuman öyle değil ancak shounen türünün sadık kaldığı kaldığı; hayalleri için çabalama, arkadaşlık ve rekabet temalarını büyük bir başarıyla işliyor.
Bunun yanı sıra manga dünyasının nasıl işlediğini ayrıntılarıyla gösteriyor. Hatta mangakalar ve editörlerin karakterleri için gerçek mangaka ve Shounen Jump’ın editörlerinden etkilenilmiş.
Karakterler kendine bağlıyor. Dozunda ve bazen bana biraz aşırı gelse de sıkmayan bir romantizm içeriyor, kendini okutturuyor.

Death Note’un yaratıcısı ikilinin elinden çıktığını, minik ayrıntılar belli ediyor, mesela genç dahi Nizuma Eiji L’i andırıyor ya da başrollerdeki ikilinin manga serilerinden biri fazlasıyla Death Note’a benziyor, tabi karakter dizaynları da öyle.

Karakterlerin bazılarını çok sevip bağlanmak, bazılarını sevmeyip nefret etmek mümkün. Bunlar karakterlerin gerçekçiliğini gösteriyor. Karakterler çok renkli ve çok gerçekçi. Bize bir manganın nasıl çıktığını, nasıl mangaka olunduğunu anlatan öğretici bir seri olduğunu düşünüyorum. Manga sanatçısı olmak isteyenler için ideal bir rehber. Orijinal bir konuya ve anlatıma sahip. Doğaüstü/gerçek dışı birşey olmadığından çoğu mangadan farklı bir yerde duruyor. Her bölümün ağır bir tempoyla başlayıp sonuna doğru heyecanlandırıyor. Aşk olayları oldukça masumca ve sevimli bence.

Her ne kadar birbirlerini tamamlasalar da Mashiro’nun da Takagi gibi daha eğlenceli bir tip olmasını isterdim. Ana karakterin amcasınınkine benzer bir hayat yaşaması ironik. Azuki biraz uçuk bir karakter olmuş. Tamam insan utangaç olur da bu kadar olmaz.

Sonuç:

Bakuman, mangalar hakkında yapılmış en iyi kaynaklardan biridir. Özellikle gerçekçi bir manga istiyorsanız başlamanızı tavsiye ederim.

 

Usagi Drop (Bunny Drop)

Asdfgh 56 - mutlaka okunması gereken mangalar 6! - figurex manga

Tür: Komedi, Drama, Josei, Yaşamdan Kesit

Cilt Sayısı: 10

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

30 yaşındaki Daikichi, büyükbabasının cenazesinden evine dönerken şaşırtıcı bir şey keşfeder: Büyükbabası genç sevgilisinden gayri-meşru çocuk sahibi olmuştur. Ailenin geri kalanı da aynı şekilde şok olmuş ve bu gelişme karşısında mahcup olmuşlardır. Hiçbirisi Rin Kaga ismindeki bu küçük sessiz kızla ilgilenmek istememektedir. Daikichi kızı yanına almaya karar verir. Rin’le ilgilendikçe ebeveynliğin zor olduğu kadar eğlenceli olduğunu da anlar.

Usagi drop manga ile ilgili görsel sonucu

 

YORUM:

Kısaca konusu, Daikichi 30 yaşlarında, bekar, tüm hayatı işi ve gezip tozmak olan, aile kavramından yoksun bir adam. Derken Daikichi’ni dedesi ölüyor ve Daikichi cenazeye gittiğinde evin önünde küçük bir kızla karşılaşıyor, burası da Daikichi’nin tam olarak değişmeye başladığı nokta oluyor. Daikichi sonradan öğreniyor ki Rin adlı bu küçük kız aslında dedesinin kızı, yani kendisinin teyzesidir! Ama ailesi ölen 80 yaşındaki adamın gayrimeşru kızı olduğu gerçeğini utanç verici bulur ve kimse Rin’i sahiplenmek istemez, hem de Rin’in annesinin de kızını bırakıp kaçmış olmasına rağmen. Daikichi ise bu duruma öfkelenir ve birden Rin’e kendisinin bakacağını söyler. Tabi girdiği yükün ağırlığının ve tüm hayatını değiştireceğinin farkında değildir. Hikaye de böylece başlamış olur.

Daikichi gibi biri için düzenli bir hayata alışmak zor olsa da birinin ebeveyni olmanın çok şeye değdiğini keşfediyor, bu arkadaş ortamı ve hayatını değiştirse bile. Mangada Rin ile birlikte büyüyüp, Daikichi ile birlikte olgunlaşıyorsunuz ve kesinlikle tek bir bölümde bile sıkılmıyorsunuz.

Usagi Drop çocuk büyütmenin, ebeveyn olmanın çok farklı hallerini de sunmuş bize. Çocuğunu terkeden anne tipi, kendi ayaklarının üstünde duramayan anne tipi ve fedakarlıkta bulunan anne tipi. Evlenmemiş erkekler için çocuk büyütmenin zorluklarını düşündürtüyor. Mangada genellikle yüzünüzde tatlı bir gülümseme bıraksa da arka plandaki dram da hep kendini korumuş. Hayatın içinden güzel bir eser. Bitirdikten sonra hayata yönelik yeni düşünceler kazandıran, içleri ısıtan bir güzel bir seriydi bence.

Sonuç:

Daha ilk baştan sıcacık bir seri olacağının müjdesini veren farklı çizim olan başarılı bir yapım… Hangi türü severseniz sevin okuyun fark etmez ancak bu seriye de bir şans verin değdiğini göreceksiniz.

 

GANTZ (+18)

İlgili resim

Tür: Aksiyon, Drama, Ecchi, Korku, Piskolojik, Seinen

Cilt Sayısı: 37

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Tokyo’da bir apartman odası. Bir şey dışında bomboş bir oda. Siyah küre GANTZ dışında…
Bu odaya gelebilen insanlar sadece ölmüş olanlardır. Ama Gantz onlara bir şans daha sunuyor. Gantz’ın oyunundan eğer 100 puan toplayabilirseniz, özgürsünüz ve eskisi gibi yaşabileceksiniz. Ama bu o kadar kolay olmayacak. Her geçtiğiniz görevden sonra, daha zorları gelecektir…

Kei Kuruno kendinden başkasını umursamayan ve pek sevilmeyen bir lise öğrencisidir. Kei metro istasyonunda, metro beklerken alkoliğin biri rayların üstüne düşer. Onu kurtarmak için kimse hamle yapmaz; buna Kei’de dahildir. O sırada yanında duran ama kendisini tanımamış çocukluk arkadaşı Kato Masaku dayanamaz ve alkoliğe yardım etmek için raylara iner. Bunu tek başına yapamayacağını anlayan Kato, yardım istemek için etrafına bakınır ve Kei’yi görür. Kei isteksiz bir şekilde yardım etmek için raylara iner ve alkoliği sırtına alıp taşımaya başlar. Bu sırada tren hızla gelmektedir ve hemen raylardan çıkmaları gerekmektedir. Alkoliği raylardan çıkartırlar ama Kei ve Kato tren altında kalırlar.

Vücudlarının tamamen parçalanması ve ölmüş olmaları gerekirken birden kendilerini bir odada bulurlar. Bu odada ölmüş olması gereken insanlar vardır. Ve odanın tam ortasında siyah bir küre vardır. Artık Kei ve Kato istemeselerde Gantz’ın oyununu oynamak zorunda kalacakdır.

Gantz manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Tokyo’da bir apartman dairesinde başlıyor. Birbirini tanımayan bir grup insan, bir akşam kendilerini kapıları ve pencereleri kilitli bir apartman dairesinde bulmuşlardır ve tahmin edeceğiniz üzere buraya nasıl geldikleriyle ilgili hiçbir fikirleri yoktur. Bir dolu şaşkın insan dışında odada bir önemli öğe daha vardır: Dev siyah bir küre. Adının “Gantz” olduğunu öğrendiğimiz küre odadaki herkes hakkında bilgi sahibidir ancak hem neler olduğu hakkında bilgi vermeyi inatla reddetmekte hem de laf sokmaya dayalı, iğneleyici bir dil ile bir takım talimatlar vermektedir. Sonunda odadaki görece bilgili bir genç yeni gelenlere durumu açıklar: Gantz, Tokyo’da o gece hayatını kaybetmiş insanları bir şekilde bulmuş ve bu gizemli odaya ışınlanmıştır; ancak bu eylemi lütuf olsun diye yapmamıştır.

Sevgili Gantz’ımız oyunsever bir küredir ve bu insanları kendi hastalıklı arenasında dövüştürmeye kararlıdır. Oyunu kazanmaları durumunda hayatta kalanlar bir miktar puan kazanacaklardır ve 100 puana ulaşanlar bu cehennemden azat edileceklerdir. 100 puana erişilemezse mi? O zaman da mühim değil, zira Gantz’ın Tokyo’nun pek çok sokağında hazır bekleyen maçı,o maçlar için itinayla seçilmiş birbirinden değişik sayısız ucubesi bulunmaktadır. Şimdi hikayenin bu şekliyle bir deathmatch pornografisi havasını verdiğini iddia edebilirsiniz, gerçekten de olay tam olarak bu. Ancak Gantz bu işi merak unsurlarını hep tepede tutarak yapmayı çok iyi başaran bir seri.

Gantz’ın insanın aklıyla oynayan kısmı garip uzaylı seçimleri değil. Gantz çok vahşi bir seri, kollar kopuyor, bağırsaklar fışkırıyor, her taraf kan gölüne dönüyor ve ortalık hep karıştıkça karışıyor. Daha da ilginci, psikopat küremizin oyun kurallarına göre eğer maç bitimine kadar yaralı da olsanız hayatta iseniz apartman dairesine sapasağlam dönebiliyorsunuz.

Sonuç:

Gantz mangası, şu zamana kadar yapılmış en kaliteli yapımlardan biri olma özelliği kazanıyor. Hayatın gerçeklerini ve imkansızlıklarını tüm acımasızlığı ile yüzünüze vuruyor, kimi zaman öfkelendiriyor kimi zaman ise ağlatıyor, bazende yüzünüzde ufak bir tebessüme neden olabiliyor.

 

Kyou no Kira-kun 

İlgili resim

Tür: Drama, Romantik, Okul, Shoujo

Cilt Sayısı: 9

Animesi Var Mı: Yok

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

365 gün, sana bakarken ışıltılı günler ve hayal kırıklıkları vardı.Komşu olmalarına rağmen, Nino ve Kira daha önce hiç birbirleriyle konuşmamışlardı…Fakat Nino, Kira’nın sırrını öğrenince hayatı değişti ve her bir gün daha ilginç hale gelmeye başladı. Aralarındaki bağ onları cennete yakın bir aşka götürecekti.

Kyou no kira-kun ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

İlk bölümde bizi “Söz veriyorum,365 gün boyunca sana bakmaya devam edeceğim ta ki gözlerimi yumuncaya kadar” cümlesi karşılıyor. Buradan manganın içeriği hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Konuya gelirsek, Nino kimseyle konuşmayan bir lise öğrencisidir. Tek konuştuğu kişi kuşudur. Bu yüzden ona kuş kız derler. Kira ise okulun en popüler erkeklerinden biridir. Nino hiçbir derdi yokmuş gibi görünen Kira’nın 1 yıl sonra öleceğini öğrenir. Bu sırrı öğrenmesinin bir nedeni de Kira’yla komşu olmalarıdır. Buna hiç inanmayan Nino aslında bunun doğru olduğunun farkına varır. Kira’nın o havalı tavrının arkasında çok duygusal, düşünceli biri olduğunu anlar ve hikayemiz başlar. Daha fazla ayrıntı vermeyeyim mangayı okuyun gençler 🙂

Sonuç:

Eğlenceli mangalardan biri. Dram ama ben geldiğim bölüme kadar fazla dram hissetmedim 🙂

 

Shaman King

Shaman king manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Shounen, Süper Güç, Doğaüstü

Cilt Sayısı: 32

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Ruhları ve hayaletleri görebilen ve onlarla iletişim kurabilen Shaman Yoh Asakura, 500 senede bir yapılan “Shaman Fight” yarışma katılmak için Tokyo’ya gelir. “Shaman Fight” ı kazanan yarışmacı “Shaman King” olacaktır. “Shaman King” ile evlenmek isteyen Yoh’un nişanlısı Anna ve yeni edindiği arkadaşları, Yoh’u yarışma dışı bırakmak isteyen bir aileye karşı mücadele etmeye çalışacaklardır.

Shaman king manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Shaman King, bizleri Shaman Yoh Asakura isimli bir gencin hikayesine davet ediyor. Kendisi ruhları ve hayaletleri görebilmektedir. 500 senede bir yapılan Shaman Fight yarışmasına katılmak için Tokyo’ya gelir ve amacı Shaman King olmaktır. Shaman King ile evlenmek isteyen Yoh’un nişanlısı Anna ve yeni edindiği arkadaşları, aynı anda Yoh’u yarışma dışı bırakmak isteyen bir aileye karşı kendilerini savunmaya da çalışmaktadırlar.

Shaman King, aksiyon ve komedi türlerinin dışında; macera ve büyü öğelerini de barındıran bir manga. 32 cilt boyunca yeri gelecek güleceksiniz, yeri gelecek büyünün ve maceranın tadını çıkartacaksınız. Özellikle işlenen arkadaşlık konusu, şimdiki mangalara göre daha yoğun işlenmiş. Tabii ki oldukça eski manga olması, ister istemez önyargınızı kazanacak.

Shaman King’i akılda kalıcı yapan diğer bir özellik, Fairy Tail’deki gibi herkesin bir amacının olması. Yani kimi zaman başlarda karşılaştığınız o kötü karakterler, bir süreden sonra rol değiştirebiliyor ve aslında göründüklerinden daha farklı birer insan olduklarını anlıyoruz. Bu sayede kötü gibi görünen karakterlere antipatik yaklaşamıyoruz.

Sonuç:

Ben çocukken animesi Jetix’te yayınlanıyordu. Çılgınlar gibi tek bir bölüm kaçırmadan izlerdim. Lise yıllarında mangası okuyup bayıldığım seriydi. Shaman King, muhteşem tasarım ve hikayesiyle sizleri mangaya bağımlı yapacaktır.

 

Chihayafuru

Chihayafuru manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Dram, Josei, Oyun, Spor,

Cilt Sayısı: 10+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Tüm hayatı boyunca, Chihaya’nın hayali model olan kız kardeşini Japonya’nın en iyisi olarak görmekti…ta ki Arata isimli sessiz sakin bir transfer öğrenci ona aksini söyleyene kadar. Onun anlattığı hayal, Chihaya’nın kendisi için çalışması gerektiği bir şeydi.

Arata Hyakunin İsshu olarak bilinen geleneksel Japon kart oyununun karşılıklı oynanan versiyonunu Chihaya’nın daha önce hiç görmediği bir şekilde oynuyordu. Oyunda Arata’nın yerini aldığında, Chihaya onun için hevesli olduğunu farkeder. Chihaya şimdi dünyanın bir numarası olmayı istemektedir, Karutanın Kraliçesi.

Chihayafuru manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Chihayafuru bir josei mangasından daha çok bir spor mangası. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Belli belirsiz bir aşk üçgeni ve bol bol karuta var. Karuta oyunu bana tamamen yabancıydı okuyana kadar, ancak okuduğumdan anladığım kadarıyla, zeka, hafıza, fiziksel ve zihinsel dayanıklılık ve güç gerektiren hayli zor bir oyun. Bu da belli bir zeka seviyesinin üstünde karakterler içeren ve bu karakterlerin zekice monologlarıyla dolu parlak bir mangayla sonuçlanıyor. Spor sayılıp sayılamayacağı sorusu mangada de bahsedilen karuta, karakterlerin karuta’ya duyduğu sevgi ve kendilerini geliştirme isteği manganın ana konusu.

Kısaca, Ayase’nin en büyük hayali ablasının ünlü bir manken olma hayalini gerçekleştirdiğini görmek istemesidir. Okulunda okuyan Arata sürekli sınıfındaki arkadaşları tarafından rahatsız edilmektedir. Ayase onları Arata’nın başından kovduktan sonra Arata’nın evine doğru yol alır. Bu sırada Arata’dan karuta isminde kartlarla oynanan bir oyun öğrenir. Bu oyundan fazlasıyla etkilenen Ayase’nin yıllar sonra yeni bir hedefi olur:Karuta kraliçesi olmak.

Mükemmel karakterler. Hepsiyle bağ kurmak mümkün, bir sürü yan karakter olmasına rağmen hepsiyle ve karakterlerin tümü manganın ilk anından son anına dek gelişiyor. Bölüm kurgusu iyinin üstünde. Sürüklüyor, bir sonraki bölümü okuma isteği yaratıyor ve yaşanan her şeyi tek tek hatırlıyorsunuz. Ya da ben çok kaptırmışım 🙂 Monologlar… Karuta’nın içeriğini ve oyunların gelişimini anlamanızı sağlayan bu monologlar belli bir entellektüel seviyenin üstüne hitap ediyor, yani bu mangayı belli bir yaş sınırının üstüdekiler okumalı. Arata-Ayase-Taichi arasında belirgin olmayan bir romantizm var. Yani öyle aşk sahnesi bekleyenler boşuna beklemesin. Çizimler gerçekten çok hoş. Seriye sırf çizimleri için başladım diyebilirim.

Sonuç:

Eğer amacınız gerçek bir shoujo okumaksa, aradığınız Chihayafuru değil. Ama ben zaman geçirmek için öylesine bir shoujo ararken başladığım Chihayafuru’yu bırakamadım ve gerçekten okuduğum iyi mangalardan biri arasında olacağına da eminim. Hem karuta’ya hem de Chihayafuru’ya bir şans verin derim.

 

One Punch Man

One punch man manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Sci-fi, Komedi, Parodi, Süper Güç, Doğaüstü, Seinen

Cilt Sayısı: 5+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Cansız duruşu, kel kafası ve de hiç de etkileyici olmayıp her tarafından sıradanlık fışkıran Saitama adındaki genç hakkında. Ne var ki sıradan görünüşünün altında sıradan problemler yatmamakta. İşin aslında kendine zorlu rakipler arayan süper bir kahraman o! Asıl sorun işte burada ortaya çıkıyor. Ne zaman umut vadedebilecek bir rakip ortaya çıksa tek yumrukla amele sümüğü gibi yere yapıştırıyor. Acaba Saitama sonunda kendisine meydan okuyabilecek kötü birisini bulabilecek midir?

One punch man manga ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Saldırı esnasında olaya karışan bir çocuğu ki olayları başlatan velet hayatını kurtarmaya çabalarken aldığı (aslında içinde ukte kalan) karar ile kötülere karşı yılmadan mücadele edecek, hatta o kadar güçlü olacaktır ki; rakibi kim olursa olsun tek vuruşla yenecektir. Anlaşıldığı üzere öyle de olur. Üç yıllık zorlu çalışmanın ardından Saitama, yoğun çalışmalarının meyvesi olarak kel kalan kafası ile genç kızların rüyalarını süslemeyi başaramasa da, son derece güçlü bir süper kahraman olarak hayatının geri kalanında kötülerin karşısında yer alacaktır. Artık o hep istediği güce sahiptir. Ama…Bu kadar güç elde ettikten sonra amacına ulaştığı için tatmin olması gerekirken, adamımız tam tersine bunalıma giriyor. Nedeni ise şu; karşısına çıkma cesareti gösteren her rakibini tek vuruşla yendiği için dövüşlerinden zevk alamamaya başlıyor. Hal böyle olunca; monoton bir süper kahraman hayatı yaşamaya başlar.

Manganın çizimleri, daha doğrusu Saitama karakterinin çizimleri en az kendisi kadar eğlenceli. Öncelikle arka plan çizimleri ve diğer karakterlere kısaca değineyim; Şehir çizimleri olsun, diğer karakterler olsun gayet başarılılar. Öyle gözüme çarpan, şurası olmamış dediğim bir yer yok. Yeri geldiğinde dökülen kan, parçalanan bedenlerde sıkça karşımıza çıkıyor. En başarılısı ise yine Saitama olmuş. Vurdumduymaz tavrındayken etrafına sürekli “bön bön” bakması ve “he, tamam” gibi tek kelimelik cevaplar kullanması çok eğlenceli. Az da olsa ciddileştiği zamanlarda ise (örneğin süpermarket indirimini oyalanırsa kaçıracağını öğrendiğinde) aslında ne kadar korkutucu ve kendine güveni tam bakışlarının olduğunu görebiliyoruz.

Sonuç:

One Punch Man okuyun, okutun, sevin. Daha sonra da her gün şu antremanı yapmayı unutmayın;100 Mekik, 100 Çömelme Hareketi, 100 Şınav, 10 Kilometre Koşu 😀

 

Related Posts

Bir cevap yazın