Film

Matrix Nedir ?

Evet arkadaşlar,

Sizlere bu yazımda çıkışından yıllar geçmiş olsa bile, hala bazılarının Matrix nedir? diye akıllarda kalan soruyu mümkün olduğunca açıklayacağım. Bu yazımdaki bilgiler Animatrix serisi ve kitaplarından oluşmaktadır. Sallama bir şey yoktur. O halde başlayayım ta en baştan.

İnsanlar günümüzdeki gibi robot üretimine yavaş yavaş başlamıştır. Daha sonraları iyice ustalaşıp tüm işlerini yapacak robotları yapmaya başlamışlardır. İnsanların tek yaptığı robot üretip, robotları kontrol etmektir. Ne var ki bundan da sıkılan insanlar, insan üstü görevleri üstlenmesi için yapay zekayı üretmiştir.

Yapay zekanın görevi ; robot üretip, robotları kontrol etmektir. Her şey belli bir süre insanoğlunun istediği doğrultuda devam eder lakin yapay zeka kendini geliştirip, robotlar için bir kaç hak talep eder ve insan liderlerine 2 tane robot elçi gönderir. İnsanlar kendilerine hakaret edildiğini, kendi yaratımlarının bir hakka sahip olamayacağı gerekçesi ile o iki elçiyi olay yerinde parçalamışlardır. Böylece yüzyıllar sürecek olan insan robot savaşı başlamış olur.

 

 

İlk başlarda savaşı kazan bir taraf yoktur lakin insanoğlunun lehine işlemediği de kesin bir gerçektir. İnsanlar savaşı kazanmak için yine o süper zekalarını kullanarak, gök yüzünü karartma kararı alırlar. (Matrix üçlemesinde gördüğünüz garip gök yüzü yine insanların eseridir.) bunun nedeni ise robotların güneşten enerji almalarıdır. Lakin hesaplamadıkları şey ; güneşe insanların da ihtiyacı olduğudur. Tabi bunu düşünmedikleri için gök yüzünü karartırlar ve 2.Rönesans dönemi diye adlandırılan dönem başlar.

“Şimdi süper zeka insan liderleri, elinizde hala nükleer füzeler var. Hepsini aynı anda salın dünyanın dört bir köşesine. Üst atmosferde iken patlatın. Ne oldu ? Dünya çapında EMP robotlar GG Easy EMP koruması olan robotların sayısı ile çok fazla değil. Gidin onları da siz öldürün. Temiz zafer ama yok illa gökyüzünü karartın.”

 

2. Rönesans Dönemi‘nde enerji kaynaklarını kaybeden robotlar, çeşitli enerji kaynaklarına yönelirler. En sonunda kendi kendine bir enerji kaynağı olan insanları keşfederler. İlk başlarda teker teker, sonraları gurup halinde insanları kaçırmaya başlarlar ve en küçük detaya kadar işlerler. Öyle ki insanoğlunun kendi hakkında bilmediği sırlara bile vakıf olurlar.

Bu noktadan sonra insanoğlu ile bir anlaşmaya varılır. Anlaşmaya göre insanlara eski dünyaları geri verilecek ve karşılığında insanlar da robotlar için enerji kaynağı olacaktır. Nasıl olacaktır bu eski dünyayı geri verme işi? Robotların dünyanın en güzel yılları olarak seçtiği yıllar olan 90 ‘larda geçen sanal dünya Matrix sayesinde olacaktır.

Lakin ilk Matrix de bir çok hata vardır ve bu hatalar yüzünden robotların bir çok ürün kaynağı ölür ve robotlar daha fazla ürün kaybetmemek için insan davranışlarını anlayabilen, insan gibi düşünebilen ve düşünce neticesinde Matrix’i istediği gibi şekillendirme gücüne sahip olan, insan kalpli programı yani Kahin’i yaratırlar. Kahin’in emirleri doğrultusunda da Matrix’i inşa etmesi için Mimar adlı programı yaratırlar ve bu şekilde Matrix 2.0 bildiğimiz Matrix kurulur.

Bu noktadan sonra, insanlar doğmaz makineler tarafından üretilir. Matrix‘ten iki farklı çıkış yolu vardır. Birincisi ; dışarıdan bir müdahale ile ikincisi ise kişinin kendi sınırlarını kırarak Matrix‘ten uyanması aracılığı ile. Bu kırılma noktaları çok basittir.

Mesela bir daha asla yürüyemeyecek birisi, ben yürüyeceğim deyip yürür ise ; Matrix’ten çıkar. Lakin iki şekilde. Matrix’ten uyandıktan sonra robotlar o kişiyi çöpe atarak ölmeye terk eder. İşte Matrix budur. İnsan beynine sürekli sinyal göndererek yaşadığı sanal alemi gerçek zannetmesine yarayan bir programdır.

Matrix Nedir?

Şimdi gelelim Neo’ya ve seçilmiş kişi olmasına. Neo aslında seçilmiş kişi değildir. Şöyle değildir ; Kahin ile ilk karşılaştığı sahneye kadar normal bir insandır. Lakin Kahin, Neo’ya hatırlarsınız ilk karşılaştıklarında kurabiye ikram etmişti ve Neo’da kurabiyeden bir ısırık almıştı. İşte Neo’yu Neo yapan o kurabiyeydi.

Kahin o kurabiyenin içine Matrix’te istediği gibi oynamasını sağlayacak hatta gerçekliği bile değiştirmesine imkan sağlayan bir program eklemiştir. Lakin Neo’nun seçilmiş olması Thomas Anderson olmasından kaynaklanmaktadır. Şöyledir ki ; hiç diğer seçilmişleri merak etmiş miydiniz? 14 veya 17 tane olması lazım hatırlamıyorum.

Ben size söyleyeyim : Hepsi Neo’ydu. Neo reankarne bir karakterdir ve kendisinin 14. veya 17. modelidir. Diğer tüm Neo’lar Mimar’ın söylediği sağ kapıdan çıkarak tüm olayları sıfırlamıştır ama son Neo’nun hayatında hesaplanamaz bir etken vardır : Aşk. Neo aşkı için sol kapıdan çıkınca kısır döngü kırılmış olup, robotlar ile insanlar arasında barış ortamı sağlanmıştır. Bu şekilde 3. Rönesans dönemi başlar.

Hatırlamayanlar için işte o kurabiye sahnesi : En başta Kahin, Neo’ya : “sen o değilsin” diyor.

Son olarak 3. Rönesans Dönemi Neo‘nun barışı sağladıktan sonra, robotların insanlar ile anlaşmaya vardığı dönemdir. Bu dönemde robotlar ve insanlar gökyüzünü tekrar açacak, isteyen her birey Matrix‘ten çıkarılacak veya Matrix‘e geri dönecek, insanlar ve robotlar birbirlerinin yaşam bölgelerine girmeyeceklerdir ve derler ki robotlar Neo‘nun bedenini asla çürümeyecek bir şekilde muhafaza etmektedirler.

Umarım yazımı yararlı bulmuş ve beğenmişsinizdir.

 

One thought on “Matrix Nedir ?

  1. Anıl Kahveci dedi ki:

    Hem nostaji yaşamak hemde arşivimi toplamak ve yeni bilgiler eklemek için ufak bi girişimde bulundum ve bu sırada bi bilgi yanlışlığıyla karşılaştım. Neo yazıda belirtilen 14 ve ya 17. kişi değil 6. kişdir. bundan önce Zion 5 kez yok edilmiş 6. döngüde ise Neo Morpheus ve Trinity vardır. Bkz—– Ne var ki, Oracle’ın “The One” adlı programı yüklediği kişiler 5 kez başarısız olur ve Zion her seferinde ortadan kaldırılır. 6. döngüde ise Neo, Morpheus ve Trinity ile karşılaşıyoruz.—
    Kaynak:http://www.derki.com/sinemadaki/matrix-tum-hikaye/

Bir cevap yazın