Merhaba Arkadaşlar,

League of Legends oyununa yeni başlıyor ya da bir süredir oynuyor olabilirsiniz. Hiç problem değil. Yine de size yazdıklarımızı okumanızda fayda var. Belki de atladığınız birkaç nokta vardır. Hadi en baştan başlayarak sizlere efsane oyun LoL hakkında bilgiler verelim.

1

1)Öncelikle oyunu indirip kayıt olmalısınız. Sonrasında sunucu seçimi yapmalısınız.

Öncelikle oyuna yeni başlayanlardansanız oyunu bilgisayarınıza indirip yeni bir üyelik açmanız gerekmektedir. Oyunu tr.leagueoflegends.com adresinden kolay bir şekilde indirebilirsiniz. Oyunu indirdikten sonra üyeliğinizi gerçekleştirin ve sunucunuzu seçin. Sunucu bölümünde seçebileceğiniz birçok sunucu bulunmaktadır. Fakat oyununuzu Türkçe ve fırsatlardan yararlanarak oynamak istiyorsanız kesinlikle Türkiye sunucusunu seçmelisiniz. Eğer var olan bir üyeliğiniz varsa ve bu üyeliğiniz yabancı bir sunucu da ise kolay bir şekilde Türkiye sunucusuna geçebilirsiniz. Bunu yapabilmek için önce mağazaya girip ardından Account seçeneğinden Transfer to Turkey seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Gelişmekte olan LoL oyuncuları Türkiye sunucusundaki meşhur apaçilerimizden çok sıkılmış durumdalar ve sırf bu yüzden sunucularını yabancı sunuculara taşımaktalar. Tabi bu yine de sizin kararınız.

2) Peki bu oyun nasıl oynanır? Nedir, Ne değildir?

Sizin adınız bu oyunda Sihirdar! Evet sihirdarlar ve sihirdar olacaklar, oyunda kayıt olduğunuz ismi kullanmak zorunda değilsiniz. Oyun içerisinde kendinize farklı bir isim oluşturabilir ve onunla adalet meydanlarında tozu dumana katabilirsiniz. Sihirdar profilinden sizinle alakalı her şeye ulaşabilirsiniz. Karşılaşmalarınız, rünleriniz, kabiliyetleriniz, şampiyonlarınız vs. Oyunda oynadığınız her karşılaşma için çeşitli puanlar kazanmaktasınız. Bu puanlar XP ve IP punlarıdır. XP sizi yeni seviyelere taşır. IP ise oyun içerisinde bulunan mağazadan alışveriş yapmanız için vardır. IP ile sahip olmadığınız şampiyonlara sahip olabilirsiniz. League of Legends‘ de oyuna özgü para birimi olan RP yani Riot Puanı bulunmaktadır. RP’ lere sahip olmak için mağaza bölümünden satın almanız geremektedir. Rp’ ler ile ne yapabilirim diye soracak olursanız yeni şampiyonlar alabilir ya da var olan şampiyonlarınıza çeşitli kostümler satın alabilirsiniz. Kostümler size bir güç vermez. Sadece diğer sihirdarlara karşı hava atmanızı sağlar.

3) Nedir bu şampiyonlar?

LoL oynarken sizleri sihirdar olarak adlandırıyorlar fakat siz aslında oynadığınız şampiyonun sihirdarısınız. Yani o şampiyonu yöneten kişi sizsiniz. Oyunda 120′ den fazla şampiyon bulunuyor ve bu sayı giderek artmakta. Bu şampiyonlar içinden kendinize göre kesinlikle bir şampiyon bulabilirsiniz. Her şampiyonun kendine özel yetenekleri ve zayıf notları bulunmaktadır. Bu sebeple oyunda en güçlü ve en iyi şampiyon diye bir kavram yok. Oyuna ilk başladığınızda kendinize ait bir şampiyonunuz bulunmuyor. Haftalık olarak değişen 10 adet şampiyonlardan istediğinizi ücretsiz olarak oynayabilirsiniz. Oynadıkça kazanacağınız IP’ ler ile kendinize şampiyonlar satın alabilirsiniz. Şampiyonların karşılaşmalarda farklı rolleri bulunmakta. Bu roller; dövüşçü, tank, büyücü, destek, nişancı, suikastçı olarak ayrılıyor. Fakat bazı şampiyonların ikincil bir rolü de olabiliyor. Sizler için oluşturduğumuz League of Legends rehberinde şampiyonların özelliklerini, nerede karşılaşacaklarını, hangi rolde olacaklarını yani şampiyonların bütün özelliklerini anlatacağız.

league_of_legends_wallpaper_1920x1080_hd

4) Peki acemi bir sihirdar olarak nereden başlamam lazım?

Oyuna başladığınızda eğitim almanızda fayda var. “OYNA” düğmesine bastığınızda  eğitim kısmından eğitimlere ulaşabilirsiniz. 2 çeşit eğitim bulunuyor. Bunlardan ilki Sonsuz Uçurum’ da Temel Eğitimi. Bu eğitim ile birlikte temel ilkeleri öğrenebilirsiniz. Diğer eğitim ise Sihirdar Vadisi! nde Savaş Eğitimi. Bu eğitim ile birlikte de sihirdar vadisinde neyin nerede olduğunu, nasıl davranman gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra gerçek insanlarla oynamadan önce Yapay Zekaya Karşı olan oyunları oynamanızda fayda var. Karşı takımda yapay zekalı oyuncular yani bot diye adlandırdığımız oyuncular bulunuyor. Bunlara karşı savaş yaparak oyuna alışma sürenizi hızlandırabilirsiniz ve oyun hakkında daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar! Bir daha ki yazımızda sizlere League of Legends oyunundaki arayüz kullanımından ve ayarlardan bahsedeceğim. Teşekkürler!

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın