PS Dualshock 4 ‘ün PC’ye bağlanmasını sağlayan bir çok rehber hali hazırda bulunuyor. Fakat ben bugün sizlere bu rehberlerin son kullanıcılara söylemediği, başınıza gelebilecek hatalarla birlikte nasıl kolay bağlantı yapabileceğinizi anlatacağım.

Başlamadan Önce Uyarılar

1- Kesinlikle PS Konsolunuzun USB ile PlayStation’a bağlı olmadığına emin olun.

2- PlayStation’ı uyku moduna değil, tam kapatma moduna getirerek kapatın.

3- Bilgisayarınızın USB soketinin çalıştığına emin olun.

4- Bilgisayarınızın Bluetooth bağlantısının açık ve çalışır olduğuna emin olun.

Kurulum

İlk olarak yapmamız gereken şey GitHub’dan bu konu hakkında geliştirmeler yapan ve sürekli yazılımını güncelleyen Jays2Kings’den DS4Windows’u aşağıdaki linkten indirelim.

DS4Windows İndir

İndirilen zip dosyayını bir klasörün içine açın.

Çıkan zip dosyasında DS4’ün kendisi ve geliştirmeler geldikçe haberdar olmanızı sağlayan Update exesini göreceksiniz.

Daha yeni indirme işlemi yaptığınız için DS4Windows programını çalıştırın. Daha sonra programda hata çıkarsa Update’i çalıştırmanızı kesinlikle öneririm.

İlk çalıştırma olduğu için DS4 Driver’ı bilgisayarınıza kurmanızı isteyecek. Çıkan ekranda “İnstall the DS4 driver” tıklayın. Eğer bilgisayarınız  Windows 7 ve alt sürümler kullanıyorsanız aşağıdaki  “2. Step Install 360 Driver’” yazan yere tıklayarak indirme işlemini yapmanız gerekir. Aksi halde bağlantınız doğru çalışmayacaktır.

Bu işlemlerden sonra uygulama artık PS Dualshock 4’ü tanıyor olacak. Sadece kabloyla çalışacak olan konsolunuzu uygun olan oyunlarında oynayabilirsiniz. Bazı oyunlarda detay ayarlamalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Hatta bazı oyunlar sadece Xbox üzerinden çalışabildiği için oyun içinde tuşların karşılığı olarak Xbox tuş formatını görebilirsiniz. İlk başta kafa karıştırsada bir kaç dakika sonra alışılabiliyor.

Gelelim kablosuz olarak DS 4’ü PC üzerinde kullanmaya. Zaten bu noktaya kadar kesinlikle yapmanız gerekiyordu. Atladığınız kısım olusa kablosuz bağlantı sağlayamazsınız.

Dualshock 4 Kablosuz Olarak PC’ye Bağlamak

İlk önce başta uymanız gereken kuralları kesinlikle yaptığınızdan eminiz. Bunlardan biri yanlış yapılırsa istediğimiz bağlantıyı sağlayamayız.

PC’mizin bluetooth bağlantısını açalım. Oyuna girmeden önce bağlantının tamamlanmış olması gerekli. Eğer bluetooth bağlantısı kurmanız için donanım eksikliğiniz varsa. USB ile çalışan küçük bir bluetooth satın alabilirsiniz. Genellikle laptopların içinde bulunmaktadır. Fakat Masaüstü kullanıcıları için bu bir sıkıntı olabilir.

PS kapalı olduğu için yeni bir bağlantı keşfetmek isteyecek olsan DS4’ümüzü aktif etmek için PS tuşuna ve Paylaş (Share) tuşuna aynı anda bir kaç saniye basalım. Konsolumuzun ön ışığı yanıp sönmeye başladıysa doğru ilerliyorsunuz demektir.

Ds4windows 2 - ps dualshock 4 'ün pc'ye kablosuz bağlama rehberi - figurex oyun kılavuzları

 

Yukarıda gördüğünüz bloutooth simgesin sağ tıklayarak Ayarlara Git (Go To Settings) seçeneğini seçin. Bu ekran sağ altta bulunan konuşma balonuna benzeyen simgeye tıklayınca karışınıza çıkacaktır.

2019 11 18 15 01 41 - ps dualshock 4 'ün pc'ye kablosuz bağlama rehberi - figurex oyun kılavuzları

Yukarıdaki resimde ayarlar bölümünü görebilirsiniz. Eğer Kapalı (Off) durumda duruyorsa bluetooth’unuzu açın. Daha sonra 2 numaralı yere tıklayarak yeni bir Bluetooth bağlantısı yapmanızı sağlayabilirsiniz.

İki bağlantı adımı yaptıktan sonra DS4Windows uygulamasında bağlı olan konsolunuzu göreceksiniz. Aynı zamanda DS4’ün ışığı normale dönecektir.

Eğer hata alırsanız ve bağlantı sıkıntısı yaşarsanız mutlaka yazın. Uzaktan bağlanarak veya buradan cevap vererek yardımcı olmaya çalışırız. Ben yandım sizler yanmayın 🙂 Diğer oyun rehbelerine ulaşabilirsiniz. İyi oyunlar, başarılar.

 

Related Posts

Bir cevap yazın