Kültür, Ne? Nedir?

Kurban Bayramı !!

Luffy Eating Meat

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun !!

Herkese merhabalar,

Hep anime,manga ,dizi ,film ,oyun gibi yazılar yazacak değiliz ya 🙂 Bugün müslüman dünyası için özel bir gün ve bu özel günü anmadan geçmeyelim istedim.

Biz Türkler genellikle gelenekleri devam ettiririz. Ritüelleri uygularız ama ritüelin tarihsel gelişimi hakkında hiç bir fikrimiz yoktur. 😀 Sorsan Kurban çok önemlidir. Kesinlikle atlanamaz ama niye önemli diye soruyu değiştirdiğimiz zaman uzun bir sessizlik alır az önceki çoşkulu kurban cevabının yerini 😀 Dolayısıyla bugünkü yazımızın teması Neden Kurban Bayramı Kutlarız ? 

İslami kaynaklara göre ilk kez  624 yılında Medine‘de Hz. Muhammed‘in Kurban bayramı namazı kıldırmasının ardından verdiği Hutbe sırasında Kurban kesmenin faziletlerinden bahsetmesi ve ardından iki kurban kesmesiyle başlamıştır. Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren takip eden dört günü Kurban Bayramı olarak kutlarız. Hicri takvim ve Medeni takvim yıllık gün sayısı farkı nedeniyle (Hicri takvim yıllık 354, Medeni takvim ise 365 günden oluşur.) her yıl farklı tarihlere denk gelir bizim için.  İlk kurban konusuna gelecek olursak çok tartışmalı bir konu olduğu için detaylı bilgi veremeyeceğim. Bazı islam bilginlerine göre Kuran-ı Kerim‘de İbrahim peygamber bir oğlu olmasını çok ister. Gece gündüz Allah‘a bunun için dua eder. Sonunda Allah ona İsmail peygamberi evlat olarak bahşeder fakat imtihan odur ki Allah İbrahim peygamberin sevgisini sınamak için oğlu İsmail‘i kendisine kurban etmesini ister. Çok üzülen İbrahim peygamber oğlunu kurban etmek için hazırlar. Tam kesecekken Allah merhamet eder ve gökten koç iner.Allah tekrar İsmail peygamberi babasına bağışlamıştır. Bazı islam bilginlerine göre ise bu hikaye Arapça çeviri hatalarından dolayı halka yanlış nakledilmiştir. İşin aslı İbrahim peygamber rüyasında İsmail’i kurban etmesi gerektiğini görür ve bunu vahiy zanneder. İsmail‘i kurban edip çok büyük bir hataya düşecektir. Tam kurban ederken Allah İsmail peygamberi kurtarmak için gökten koç indirir. İbrahim peygamberi büyük bir hatadan İsmail peygamberin ise hayatını kurtarır.  (Ben ikinciden yanayım :D)

Peki Neden Kurban Keseriz ?

Kurban kesme tabiri caizse parası olana farz kılınmıştır 😀 Bizim için kavurmalar yemek harika olsa da esas amaç evine et alacak durumu olmayan insanlara sosyal yardım sağlamaktır. Hani bir cümle var sosyal medyada dolaşan. Hepiniz görmüşsünüzdür. Fakirlik , zenginleri doyuramadığımız için var. Durumu bu kadar güzel özetleyen başka bir cümle daha olamazdı.Herkes yılda bir kez değil de düzenli olarak sosyal yardım sağlasaydı. O fotoğraflarda görüp içimizin ezildiği Afrikalı bebekleri görmezdik belki.

Fakir, alacak durumu olmayan insanların evine hiç değilse yılda bir kezde olsa et girsin diye kesiyoruz Kurban’ı. Her ne kadar hayvanların kesilmesi düşüncesini kaldırmak zor gelse de bu açıdan baktığımız zaman yerinde bir ibadet olduğunu düşünebiliriz. Bunu için Kuran-ı Kerim Hacc Suresi’nin 37′nci ayetinde, “Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ulaşacak olan ancak sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir. Size doğru yolu gösterdiğinden, Allah’ı yüceltmeniz için onları böylece sizin buyruğunuza vermiştir. Ey Muhammed, iyilik yapanlara müjde et” buyruğu yer alır.

Velhasıl kelam : Kurban Bayramınız Kutlu Olsun 🙂 

Ayet için : Buraya

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın