Film, Sinema

Harry Potter – 7 Hortkuluğun Hikayesi

hortkuluk ne demek

Harry Potter – 7 Hortkuluğun Hikayesi yazım ile sizlere daha önce hiç yazmadığım türden bir yazı ile merhaba diyorum. Fanatik olmasam da Harry Potter seven birisi olarak filmlerini defalarca kez izlemişimdir. Hatta Harry Potter izleme günü yapmışlığım bile vardır. 😀 Bu filmlerde elbette ki birçok merak ettiğim konu var. Hortkuluklar, ölüm yadigârları vs. Bu yazımda sizlere Harry Potter filminin süper kötü karakteri olan Voldemort’un hortkuluklarının hikâyesinden bahsedeceğim. Gelin lafı uzatmadan yazımıza geçelim. Umarım bu yazıyı okurken eğlenirsiniz.

hortkuluk ne demek

Harry Potter – 7 Hortkuluğun Hikayesi’ ne geçmeden önce kısaca Hortkuluk Büyüsü, Hortkuluk ne demek? hortkuluk nasıl yapılır? ona bir değinelim.

J.K Rowling’e göre bir insan bir insanı öldürdüğünde ruhundan bir parça kopar. Büyücüler ise bu kopan ruh parçasını kendi çıkarları için kullanabilir. Bu kopan ruh parçası bir nesne içerisine mühürlenir ve hortkuluk yapılmış olur. Elbette bu ruh parçası aslından çok daha güçsüzdür. Bedenleşmesi için ise bir yardımcıya ihtiyaç duyar.

Şimdi Harry Potter – 7 Hortkuluğun Hikayesi ‘ne geçmeye hazırız. Hadi başlayalım.

 

Harry Potter – 7 Hortkuluğun Hikayesi

hortkuluk yapan büyücüler

 

1 – Tom Riddle’ın Günlüğü (1943 – 1992)

hortkuluklar harry potter

Bu şeytani günlük Voldemort henüz Hogwarts’ta öğrenciyken oluşturulmuş ve büyük ihtimalle de Mızmız Myrtle’ın ölümünden doğdu. Voldemort bu günlüğü gerektiğinde Slytherin canavarı olan Basilisk’i serbest bırakmayı ümit ederek Malfoy’a emanet etti. Bu günlük onu ve küçük Tom Riddle ’in yankısını bir Basilisk dişi ile yok edecek olan Harry Potter’ın eline geçene kadar işe yaramıştı.

Bu günlüğün en büyük becerisi boş sayfalarına yazılar yazılarak kendisi ile konuşulabiliyordu. Günlük içerisinde yazılı olan anıları gösterebilmekteydi. Düşün Seli’ne benzer bir yapıdaydı ama bu anılar hortkuluk tarafından değiştirilebilmekteydi. Kullanan kişinin ruh gücünü emebiliyor bu gücü kendisine uygun bir beden şekline getirebiliyordu.

Voldemort’ un Hogwarts’ta öğrenci olduğu zamanlarda oluşturuldu. Malfoy’a verildi. Ginny Weasly’in biçim değiştirme kitabının arasına girdi. Mızmız Myrtyl’a fırlatıldı. Harry tarafından bulundu. Ginny tarafından çalındı. Sırlar Odası’nda Tom Riddle halini aldı.

Harry Potter tarafından 1992‘de Basilisk dişi ile yok edildi.

 

2 – Harry Potter (1981 – 1998)

hortkuluk nasıl yapılır

31 Ocak 1981 tarihinde ailesini öldürdükten sonra Harry’e bir öldüren lanet ile saldırmasından dolayı bir hortkuluk olmuştur. Annesinin, Harry’e olan sevgisi onu bir kalkan gibi korumuş ve büyüyü geri yansıtmıştır. Bu yansıyan lanete maruz kalan Voldemort’un ruhu yok olmadan önce yakın çevresinde bulabildiği tek canlı Harry’e yapışmıştır. Harry Potter bu şekilde bir hortkuluk olmuştur. Bu hortkuluk bağlantısından dolayı Harry alnında bir yara almıştır ve bu yara izi ile birlikte Harry ile Voldermort güçlü bir zihinsel bağ kurmuştur.

Hortkuluk olmasından dolayı Harry çatal dili konuşabilmekte ve Voldemort un duygularını sezebilmektedir.

Bu hortkuluk öldüren lanet ile Voldemort tarafından 1998’de yasak ormanda yok edilmiştir. Bu durumda Harry de ölmüştür ancak canlandırma taşı ile geri dirilmiştir.

 

3 – Marvolo Gaunt’un Yüzüğü (1994-1996)

hortkuluk büyüsü

Baba Tom Riddle ve ailesinin ölümü ile bu hortkuluk yapılmıştı. Bu yüzüğün üzerinde Peverell arması vardı. Dumbledore keşfedene kadar yüzükteki taşın ne olduğunu kimse bilmemekteydi. Dumbledore hayatta iken bu yüzüğe Gryffindor Kılıcı ile vurmuştur ve üzerinde bir çatlak bırakmıştır.

Güçlü ve ölümcül bir lanet içermekteydi. Bu lanet bulaşanı yavaş yavaş öldürmekte ve durdurulması mümkün değildi.

Voldemort tarafından çalınmıştır. Voldemort’un ailesinin ölümü yolu ile hortkuluk yapılmıştır. Üzerindeki lanet büyüsü ile birlikte Gauntlar evinin enkazı içerisinde atılmıştır. Bu lanet Dumbledore’da bulaşmıştır. 1996’de Gryffindor Kılıcı ile yok edilmiştir.

 

4 – Helga Hufflepuff’ın Kadehi (1946-1998)

hortkuluklar neydi

Büyük ihtimalle Helga Hufflepuff’ın kendisi ile nesiller önce kurulmuş olan karabalık bağı sonucu kupaya ulaşmış Hepzibah Smith’in ölümü ile hortkuluk olmuştur. Voldemort kupayı bir hortkluluk haline getirdikten sonra Lestrange’lerın Gringotts bankasındaki kasasına gizlemiştir. Hogwatrs savaşının öncesine kadar yok edilmiş değildir. Sırlar odasındaki basilisk cesedinden alınan bir diş ile yok edilmiştir.

Becerileri olarak efsunlarını söylenebilir. Bilinmeyen bir takım büyülü özellikleri olduğu bilinmekteydi. Dokunulduğunda kendisini kopyalıyor ve dokunanı yakıyordu.

1946 yılında Hepzibah Smith’den çalındı. Gringotts bankasındaki kasada gizlenmişti. Basilisk Dişi ile yok edildi ve Sırlar Odası’na getirildi.

 

5 – Salazar Slytherin’in Madalyonu (1946-1998)

hortkuluk ne demek

Madalyon bilhassa ilginç bir hortkuluktur. Çünkü Salazar Slytherin’e ait olduğu ve nesilden nesile aktarıldığı düşünülüyordu. Melez Prens’te, bir ev cininin anılarından yola çıkarak gördük ki Voldemort’un madalyonu çaldığı kişi Hepzibah Smith’ten başkası değildi. Madalyon saf gümüşten yapılma ve üzerinde yılan oluşturulmuş bir “S” harfi bulunuyordu. İlk kez Zümrüdü Anka Yoldaşlığı filminde Grimmauld Meydanı 12 Numara’yı temizlerken buldukları ağır bir madalyon şeklinde görüldü. Bir zamanlar deniz kıyısında bir mağarada içinde sihirli bir suyun bulunduğu bir çanağın içinde bulunuyordu. Asi ölüm yiyen Regulus Black onu, Dumbledore ve Harry mağaraya girmeden önce oradan almıştı. Sonuç olarak madalyon büyü bakanlığı sınırları içerisinde Dolores Umbridge’in boynundan zorla alındı. Ron Weasly bu hortkuluğu Gryffindor Kılıcı ile yok etti.

Açıldığında, açan kişinin kalbinin derinliklerindeki en çok istemediği ve en kötü arzularını harekete geçiren görüntüler gösteriyordu. Kendi kalp atışı vardı. Takan kişiyi boğazlama ya da suda boğma iradesine sahipti. Onu takan kişinin tüm kötücül duygularını harekete geçiriyor ve Patronus büyü yapmasına engel oluyordu.

1946 Hepzibah Smith’ten çalındı. Voldemort’un geçmişinde bir yeri olan bir mağaraya gizledi. Regulus Black tarafından çalındı. Black ailesi evine götürmesi için Kreacher’e teslim etti. Mundungous Flecther tarafından çalındı. 1996’da Dolores’in eline geçti. 1997’de Gryffindor Kılıcı ile yok edilmiştir.

 

 

6 – Rowena Ravenclaw’ın Diademi (? – 1998)

hortkuluk yapan büyücüler

Mücevherli tacın üzerinde, “sınır tanımayan bir zekâ en büyük armağandır insana” cümlesi yazmaktadır. Ne yazık ki Rowena Ravenclaw’nın kızın Helena kanlı barona âşık olduğunda annesi ince zekâsına sahip değildi ve annesinin paha biçilemez Diadem’ini çalıp bir ağacın içine gizledi. Gri Leydi’den (Helena’nın Hayaleti) bu hikâyeyi duyduktan sonra Tom Riddle bu Diademi buldu ve onu yerli bir sokak serserinin ölümü yolu ile hortkuluk haline getirdi. Diadem yıllar boyunca ihtiyaç odasında güvenle bekledi ama Harry ve arkadaşları onu buldu ve yine bir Basilisk dişi ile onu yok etti.

Hasar aldığında gerçek kan akıtıyordu.

1997’de Crabble, Zebaniateşi’ni açığa çıkaran bir büyü yaptığında önce Basilisk dişi ile delinip ateşin içerisinde atıldı.

 

7 – Nagini (1994-1998)

hortkuluk nasıl yapılır

1994 yılında Riddle evinde Voldemort’un ruhunun aşılandığı şeytanı bir yılandır. Yaşlı bir bekçinin ölümü ile hortkuluk yapılmıştır ve Voldemort hortkulukları arasında 6. Hortkuluk olması hedeflenmiştir. Oysa 7. hortkuluktur. Çünkü Harry Potter in hortkluluk olması tamamen tesadüfi ve tahmin edilemeyen bir durumdur. Lord Voldemort’un en büyük hizmetkârı idi.

Nagini, bir insan cesedini ele geçirip, şekline bürünebiliyordu. Voldemort un duygularını sezebiliyordu. Normal büyüler üzerinde bir işe yaramıyordu.

1994’de hortkuluk yapıldı. Ateş Kadehi’nde görüldü. Zümrüdü Anka Yoldaşlığı’nda Arthur Weasly’e saldırdı. Ölüm Yadigarları birinci bölümde,  Malfoy Malikanesinde görüldü ve Charity  Burbage’i yedi. Bathilda Bagshot’un cesedini ele geçirdi ve Bağıran Baraka’da  Snape’i öldürdü.

Nagini Hogwarts savaşı sırasında Nevil Longbottom‘ın seçici şapkadan aldığı Gryffindor Kılıcı ile yok edilmiştir.


 

Harry Potter – 7 Hortkuluğun Hikayesi, yazımızda bu kadar dostlar. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Bu yazıdan sonra, Harry Potter serisi hakkında birkaç yazı daha gelecektir. Beklemede kalın. 😉

Harry Potter Serisi hakkındaki tüm yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Bir cevap yazın