Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımda size Kitaptan Uyarlanmış Filmler‘den bahsedeceğim. Benim gözümde kitaptan uyarlanan filmler animeden ya da mangadan uyarlanmış live action ile aynı yerde. Yani sevilmeyenler başlığının altında. Çünkü sizinde bildiğiniz üzere pek güzel yapamıyorlar. Amerikalılar yapıyor demeyin çünkü iddiaya varım ki Death Note filmi suratınızın ortasına atılan bir su balonu etkisi yapmıştır.

Bu yüzden ben bu yazımda sizin için kitaptan film yapma konusunda harikalar yaratan hatta kitapları bile geçen filmlerden bahsedeceğim. Öyleyse haydi başlayalım.

 

S.J.Watson – Uyuyana Kadar

Photogrid 1531942366322 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 6,3 / Fragman

Tür: Gerilim – Gizem

Oyuncular: Nicole Kidman

            Colin Firth

               Mark Strong

Konusu: Christine Lucas geçirdiği bir kaza sonrasında uyandığı her sabah geçmişine dair hiç bir şey hatırlamamaya başlar. Ne önceki gün tanıştığı birini ne de yıllardır evli olduğu eşini hatırlamaktadır.

 

David Mitchell – Bulut Atlası

Photogrid 1531943197125 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 7,5 / Fragman

Tür: Bilim Kurgu – Dram – Gizem

Oyuncular: Tom Hanks

                          Hugo Weaving

                   Halle Berry

Konusu: 1850’de Pasifik Okyanusu’nu geçen bir gezgin, iki savaş arasında kalmış Belçika’da yaşayan istikrarsız bir geçim kaynağı olan bir besteci, Vali Reagan’ın yönettiği California’da yaşayan bir gazeteci, yeraltı dünyasındaki alacaklılarından kaçan bir yayıncı, genetik olarak değiştirilmiş bir servis elemanı ve bilim ile medeniyetin çöküşüne tanık olan ve Pasifik Okyanusu’ndaki adaların birinde yaşayan Zachry. Cloud Atlas’ın anlatıcıları tarih koridorunda birbirlerinin sesinin yankısını duyuyorlar ve kaderleri bir şekilde mutlaka değişiyor.

 

Stephenie Meyer – Göçebe

Photogrid 1531943256093 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 5,9 / Fragman

Tür: Bilim Kurgu – Korku

Oyuncular: Diane Kruger

               Jake Abel

                      Saoirse Ronan

Konusu: Dünya görünmeyen bir düşman tarafından istila edilmiştir. Bu düşmanlar insanların bedenlerine girip zihinlerini ele geçiriyor ve onları bir kukla gibi kullanıyordur. Geriye kalan normal insanlardan biri olan Melanie yakalandığı zaman öleceğini düşünür ama onun yerine düşmanlarından biri onun bedenine girer.

 

Ira Levin – Rosemary’s Baby

Photogrid 1531943563174 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 8 / Fragman

Tür: Dram – Fantastik – Gizem – Korku

Oyuncular: Mia Farrow

                         Charles Grodin

                           John Cassavetes

Konusu: Rosemary ve ünlü olma hayalleri kuran eşi Guy New York’ta kötü şöhrete sahip bir binaya taşınırlar. Taşındıklarından beri tedirginlik duyan Rosemary bir gece rüyasında şeytansı bir varlık tarafından tecavüze uğradığını görür ve bu rüyadan kısa süre sonra da hamile kalır. Bu arada ünlü olma hayali kuran eşi basamakları hızlı hızlı çıkmaya başlar.

 

Suzanne Collins – Açlık Oyunları

Photogrid 1531943587101 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 7,2 / Fragman

Tür: Aksiyon – Dram – Gerilim – Romantizm

Oyuncular: Jennifer Lawrance

               Josh Hutcherson

              Liam Hemsworth

Konusu: Eskiden Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları arasında Panem Ulusu yaşamaktadır. Başkentin etrafındaki 12 bölge bir düzen içinde sıralanmıştır. Bütün bölgeler her yıl yapılan Açlık Oyunları için kura ile bir kız bir de erkek seçmektedir. Seçilen çiftler belirli bir bölgeye götürülür ve orada ölümüne savaştırılır.

 

J.R.R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi

Photogrid 1531943618771 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 8,8 / Fragman

Tür: Aksiyon – Dram – Fantastik – Macera

Oyuncular: Orlando Bloom

               Elijah Wood

          Liv Tyler

Konusu: Eski çağlarda demirci elf’ler güç yüzüklerini yapmış ve Karanlıkların Efendisi Sauron bu yüzükleri işleyip kendi gücü ile doldurmuştur. Lakin diğer tüm yüzüklere hükmeden tek yüzük ondan çalınmıştır. Bütün Orta Dünya’yı aramasına rağmen tek yüzüğü bulamamıştır. Çünkü yüzük Shire bölgesinde yaşayan Frodo Baggins adlı bir Hobbittedir.

 

Gillian Flynn – Kayıp Kız

Photogrid 1531943283712 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 8,1 / Fragman

Tür: Dram – Gerilim – Gizem

Oyuncular: Ben Affleck

                           Rosamund Pike

                              Neil Patrick Harris

Konusu: Nick Dunne 5. evlilik yıl dönümlerine az kala eşi Amy’nin kaybolduğunu duyurur. Basından büyük ilgi olur ve polisde Amy’i bulmak için seferber olur. Lakin Amy bulunamaz. Bu durum yüzünden daha da baskı altında kalan Nick’in yalanları ve tutarsızlıkları hafif hafif göze batmaya başlar. Herkesin aklına tek bir ihtimal gelmeye başlar. Amy’i kocası Nick mi öldürmüştür?

 

J.K. Rowling – Harry Potter

Photogrid 1531943648329 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 7,6 / Fragman

Tür: Aile – Fantastik – Macera

Oyuncular: Daniel Radcliffe

                  Emma Watson

              Rubert Grint

Konusu: Harry Potter Muggle amcası ve halası ile zor bir hayat yaşarken yılanların konuşabildiğinin ve öfkelendiği zaman eşyaları hareket ettirebildiğini fark eder. Hogwarts’dan gelen bir kabul mektubu ise sıradan hayatına bomba etkisi yaratacaktır.

 

Andy Weir – Marslı

Photogrid 1531943699986 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 8 / Fragman

Tür: Bilim Kurgu – Gerilim – Aksiyon – Macera

Oyuncular: Matt Damon

                  Sean Bean

                 Kate Mara

Konusu: Mars’da bir görev yapan bir grup astronottan biri olan Mark Watney şiddetli bir fırtına sırasında gruptan ayrı düşer. Onun öldüğünü düşünen diğer astronotlar onu orada bırakıp dünyaya döner. Matt elindeki sınırlı olanaklar ve zekasını kullanarak Nasa’ya bir işaret göndermeyi başarır. Şimdi Nasa’daki herkes onu dünyaya geri getirmek için uğraş içindedir.

 

Dan Brown – Da Vinci Şifresi

Photogrid 1531943319083 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 6,6 / Fragman

Tür: Dram – Gerilim

Oyuncular: Tom Hanks

                  Jean Reno

                       Audrey Tautou

Konusu: Louvre müzesinin müdürü bir gece ölü bulunur. Bu olayı sıradan bir cinayatten ayıran şey ise adamın çıplak bir şekilde kolları ve bacakları açık şekilde yerde yatmasıdır. Ve göğsünün ortasına bıçak ile bir yıldız çizilmiştir. Ortada bir sürü sır ve şifreler vardır. Ve bunları çözebilecek tek kişi de Robert Langdon’dur.

 

Anthony Burgess – Otomatik Portakal

Photogrid 1531943385773 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 8,3 / Fragman

Tür: Bilim Kurgu – Dram – Suç

Oyuncular: Malcolm McDowell

             Steven Berkoff

             Patrick Magee

Konusu: Geleceğin Britanya’sında ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet eylemi yapmaktadır. Adam dövüp, hırsızlık yapmaktadırlar. Bir gün çetenin üyeleri liderleri Alex’i polise ihbar ederler. Polisler cezasını hafifletmesi için Alex’in önüne bir seçenek sunar. O da bir deneye tabi tutulmasıdır.

 

Chuck Palahniuk – Dövüş Kulübü

Photogrid 1531943416958 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 8,8 / Fragman

Tür: Dram

Oyuncular: Brad Pitt

                              Edward Norton

                      Jared Leto

Konusu: Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma… Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır.

 

Tracy Chevalier – İnci Küpeli Kız

Photogrid 1531943493187 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 6,9 / Fragman

Tür: Biyografi – Dram – Romantik

Oyuncular: Scarlett Johansson

     Colin Firth

           Cillian Murphy

Konusu: On yedi yaşındaki Griet babası bir iş kazasında kör kalınca ailesi için çalışmak zorunda kalır. Ressam Johannes Vermeer’in evinde hizmetçiliğe başlayan Griet zamanla evli ressamın ilgisini çekmeye başlar.

 

Jon Lewis – Baba

Photogrid 1531943517338 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 9,2 / Fragman

Tür: Dram – Suç

Oyuncular: Al Pacino

                           Marlon Brando

                         Robert Duvall

Konusu: Sicilya’dan göç eden Corleone ailesi, Amerika’da yerleşme çabalarını sürdürürken kendilerine kaba kuvvet kullanmaya kalkan ve yapmaya kalktıkları her işten haraç isteyen bir takım kimliği belirsiz kişilere karşı onlar da kaba kuvvet kullanmaya ve bunda da başarılı olmaya başlayınca kendilerini tahmin bile edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulurlar. Bir taraftan son derece katı örf ve aile yaşantısı diğer tarafta ise acımasızca önlerine çıkanları yok etmeye başlayan Corleone ailesi bir müddet sonra Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu haline gelmiştir. Kendileri her ne kadar mafya değil bir aile olduklarını söyleseler de.

 

Christy Brown – Sol Ayağım

Photogrid 1531943539943 - kitaptan uyarlanmış filmler - figurex film

Imdb Puanı: 7,9 / Fragman

Tür: Biyografi – Dram

Oyuncular: Daniel Day Lewis

           Fiona Shaw

               Brenda Fricker

Konusu: Beyin felçli doğan Christy Brown (kitabın yazarı) hastalığı yüzünden vücut hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Ancak sol ayağını istediği gibi kontrol edebildiğini fark ettiğinde hayatı baştan sona değişir.

 

Doğrusunu söylemek gerekirse bu listeyi hazırlamadan önce kimi filmin kitaptan olduğunu bilmiyordum. Kiminin de filmi olduğunu bilmeden okumuştum. Bu liste bana da hem izlenecek film hem de okunacak kitap kazandırdı. Umarım sizin içinde aynısı geçerli olur.

 

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Bir cevap yazın