Haftanın Tavsiyesi: Yeniden Başla (Demolition)

Yeni̇den başla - haftanın tavsiyesi: yeniden başla (demolition) - figurex sinemaYönetmen: Jean-Marc Vallee
Senaryo: Bryan Sipe
Görüntü: Yves Belanger
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Naomi Watts, Chris Cooper, Heather Linds, Judas Lewis, Royce Johnson, Brendan Dooling, Polly Draper, Hani Avital

Film bize yeni bir hayata başlamanın mı daha zor olduğunu; yoksa eski hayatı tamamen geride bırakmanın mı daha zor olduğunu sorgulatıyor.

Yıkmak mı zor yoksa yeniden yapmak mı?

Bu haftanın film tavsiyesi, Jean Marc Vallèe‘nin yönettiği, başrolünde ise Hollywood’un en kabiliyetli aktörleri arasında yer alan Jake Gyllenhaal‘ın yer aldığı Yeniden Başla (Demolotion).

Kanadalı yönetmen daha önce yönettiği; Genç Victoria(2009), Sınırsızlar Kulübü(2013), Yaban(2014) filmleri ile hem Hollywood’daki yerini sağlamlaştırdı hem de uluslararası alanda dikkat çekmeyi başardı. Kendi adıma, onun en çok sevdiğim filmi, Reese Witherspoon’un başrolünde olduğu 2014 tarihli Yaban(Wild) filmi idi.

Film, eşi Julia’yı, onun dalgınlığıyla meydana gelen bir trafik kazasında kaybeden bir yatırım danışmanı David Mitchell’in (Jake Gyllenhaal) öyküsünü sunuyor bizlere. David, kazada sadece çok sevdiği eşini kaybetmiyor; ruhunu, şahsîyetini, hayallerini; kısaca hayatına dair her şeyini de o elîm kazada bırakıyor sanki. Filmde de bu ruh hâli ile başa çıkmaya çalışan çaresiz bir adamın hikâyesini seyrediyoruz. Kahramanımız David (Jake Gyllenhaal) oldukça “tuhaf” bir şekilde Karen (Naomi Watts) ile tanışınca da hayatında yeni sayfalar açılıyor ve farklı mecralara yöneliyor.

DemolitionBu ilginç hikâye, herkes için inandırıcı olmayabilir. Nitekim Batılı sinema eleştirmenleri, filmi pek beğenmemişlerdi. Sanırım bu tür hikâyeler, Batılıların o “mekanik” dünyasına hitap etmiyor. Yine de kim ne derse desin, bizim gibi aklından ziyade, duyguları ile hareket eden toplumlar için belirli ölçüde inandırıcı bir film bu.

Hem karakterlerin özgün olmasıyla hem de sürprizler içeren senaryosuyla duygularımıza hitap etmeyi başarıyor bu film. Örneğin; David ve Karen arasındaki ilişki, beklediğimiz şekilde ilerlemiyor. Ama hayatı bir yandan cazip kılan bir yandan da çekilmez hale getiren de bu değil mi zaten? “İnsan” denen varlık, o kadar sürprizlere dolu ve tahmin edilemez ki…Demolition

Ama film, senaryosunun ve karakterlerinin olduğu kadar, iyi bir tempoya sahip değil maalesef. İlginç başlayan ve güzel bir finalle biten film; ortasına doğru temposunu kaybediyor, hantallaşıyor.

Jake Gyllenhaal kalitesini yine gösteriyor:

Oyunculuklardan bahsedecek olursak Jake Gyllenhaal, daha önce defalarca yaptığı gibi, bu filmde de birinci sınıf bir aktör olduğunu gösteriyor: David rolünde son derece başarılı bir kompozisyon sunuyor. Gyllenhaal, Hollywood’da ünlü yönetmenlere ve yapımcılara sırtını yaslamadan, risk alarak da nitelikli filmlerde yer alabileceğini sayısız kez bize ispat etti. Naomi Watts – biraz yaşlanmış olsa da- hem güzel bir kadın hem de iyi bir oyuncu. Karen rolünün altından başarı ile kalkıyor. Film çekilirken henüz 13 yaşında olan Judah lewis’in de Chris rolünde, filmin önemli parçalarından biri olduğunu ve yaşından beklenenden çok daha olgun bir oyun ortaya koyduğunu söyleyelim.

Whatsapp image 2020 05 20 at 19. 53. 21 1 - haftanın tavsiyesi: yeniden başla (demolition) - figurex sinema

Netice olarak, temposunu süresinin tamamına yaymakta sorunlara sahip olsa da gerek özgün karakterleriyle gerekse muhtelif sürprizler ihtiva eden senaryosu ile Yeniden Başla, ( Demolotion) izlenilmeyi kesinlikle hak ediyor.

Yeniden Başla (Demolition):

Whatsapp image 2020 05 20 at 20. 42. 00 - haftanın tavsiyesi: yeniden başla (demolition) - figurex sinema

Haftanın Tavsiyesi: Yeniden Başla ( Demolition) şimdilik buraya kadar. Demolition IMDB sayfası için  Buraya  ve daha fazla film eleştirisi için Buraya tıklayınız.

Related Posts

Bir cevap yazın