Film

Haftanın Tavsiyesi: Unutulmuş (Forgotten)

WhatsApp Image 2021 01 25 at 19.24.54

Uzak Doğuluların aklı bizden bayağı farklı çalışıyor…

Unutulmuş (Forgotten)

YönetmenHang-jun Jang
Senaryo: Hang-jun Jang
OyuncularKang Ha-Neul, Mu-Yeol Kim, Na-ra Lee, Seong-kun Mun, Naa Young-Hee

Aile, Pişmanlık, Maddiyat…

Bu hafta da diğer birkaç eleştiride olduğu gibi pek beğenmediğim ama insanların seveceklerini düşündüğüm bir filmi tavsiye edeceğim: Netflix’in Güney Kore yapımı filmi Unutulmuş (Forgetten)

Geçtiğimiz günlerde 200 milyon aboneyi geçen Netflix‘in tüm dünyaya açılması, sinema açısından iyi mi oldu yoksa kötü mü oldu konusu, bayağı tartışmalı bir mevzu lâkin aşırı üretken platformun, tüm dünyada fazlasıyla heyecan yarattığı bir hakîkat.

Çevrimiçi servisin Kore yapımı filmi Unutulmuş; aksiyon, gerilim ve dram türlerinin, tuhaf şekilde hepsini kucaklamaya çalışan ayrıksı bir film olarak karşımıza geliyor. Anne, baba, girdiği bütün okulları birincilikle bitirmiş örnek bir abi ve sınavlara hazırlanan, ailenin en küçük çocuğu…Dışarıdan baktığımız zaman, “ideal” tanımına ziyadesiyle uyan bir aile ve pırlanta gibi iki evlat…Eh, kim böyle sevgi dolu, tatlı bir yuva istemez ki?..

Ancak huzur dolu bu aile; sürekli olarak gaipten sesler duyan, kâbuslar gören, antidepresanlar kullanan küçük kardeşin “istenmeyen”, üzücü bir vak’aya tanık olmasıyla sarsılıyor. Ağabeyinin kaçırılmaya çalışıldığını gören Jin-seok, onu kurtarmak için var gücü ile çırpınsa da başarılı olamıyor ve kardeşi bir grup netâmeli insan tarafından kaçırılıyor. Olayın şokunu güç belâ atlatmaya çalışan ve abisinin bir an önce bulunması için elinden gelen her şeyi yapan kahramınızın bekleyişi, çok da uzun sürmüyor. Tam 19 gün sonra biricik kardeşine kavuşuyor fakat ortada bir çetin bir mes’ele vardır: Abisi, o eski, tanıdığı insan değildir. Sanki o adam gitmiş, yerine bambaşka biri gelmiştir. Abisin bazı davranışlarına anlam veremez. Bu tuhaf durumu araştırdıkça da kendisini, çetrefil bir mâcerânın içinde bulur…

Senaryo Gereğinden Fazla Katman ve Sürpriz İçeriyor

Film, gerçekten çok (hattâ bence gereğinden fazla) katmanlı bir yapıya sahip. Sanki birkaç senaryonun birleştirilmiş hâli gibi…Önce psikolojik-gerilim türünde başlayan filmimiz, ortasına doğru aksiyon türüne kayıyor, daha sonra da dram türüne doğru dümeni kırıyor. Senaryonun bu denli girift bir yapıda olması, bence filmin lehinden çok aleyhine işliyor. Seyirciyi bu kadar şaşırtma merakı, bir noktadan sonra inandırıcılığa darbe vuruyor ve filmle olan bağınızı kopartıyor. Tabiî bu durum, benim için geçerli. Filmi izleyen birçok kişinin, bahsettiğim durumu çok seveceğini tahmin edebiliyorum.

Ama şunu da söylemem gerek: Forgotten, en başından itibaren içine girmesi kolay ve akıcı bir yapım. Yönetmen ve senarist, filmin bu yönüyle tebriği gerçekten hak ediyorlar. Bilhassa baştaki o gerilim dolu sahneleri, biz de hissedebiliyoruz.

Bu Uzak Doğulu insanların kafaları hakîkaten bizimkinden çok farklı çalışıyor: Filmi izlerken “kader ağlarını her zaman örür de e bu kadar mı örür be kardeşim!” düşüncesinden kendimi alamadım. Zaman zaman sanki bir anime izliyorum gibi hissettim. Filmde yaşananlar, o denli gerçeküstü geldi bana. Hâdiselerin birbirine bağlanma ve gerçekleşme şekli maalesef ikna edici görünmüyor. (Belki de hayal gücü kısıtlı bir insanım, kim bilir?..) Oyunculuklara değinecek olursak küçük kardeş başta olmak üzere filmdeki bütün oyuncular, üstlerine düşen görevi layığıyla yapıyorlar. Oyunculuk olarak tatmin edici bir film var karşımızda.

Aslında söylenecek çok şey var fakat daha fazla uzatmadan eleştirimi sonlandırayım. Dediğim gibi: İlginç başlayan, akıcı biçimde devam eden ama sonra gereksizce şaşırtma merakına ve drama (son yarım saatteki dram bence oldukça lüzumsuz) evrilen bir film var karşımızda. Filmin başlangıç noktası ile bitiş noktası arasında, tabir caizse uçurumlar var. Ayrıca olayların birbirine bağlanması ve gerçekleşme şekli de hiç inandırıcı değil. Elbette bütün bunlar, seyircinin bu filmi sevmesine mâni değil. Ben, onlar ile film arasına girmeyeyim. Son olarak şunu eklemek istiyorum: Parasızlık, insana her şeyi yaptırıyor cidden…

Daha fazla inceleme için BURAYA ve Forgotten daha detaylı bilgiye ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Related Posts

Bir cevap yazın