Öncelikle selamlar, hayattan zevk almayıp kendine animelerde macera araya anime hayranları sizler de hoş geldiniz. Bugünkü yazımda sizlerle birlikte karanlık ortamlara yolculuk yapacağız. İşte karşınızda bazı etkileyici Korku Manga Önerileri!

Baştan uyarmak gerekirse bu yazı +18 ÖGELER İÇERMEKTEDİR. EĞER 18 YAŞ ALTINDA KÜÇÜKSENİZ BU YAZI SİZLERE ÖNERİLMEZ. Ben uyarımı baştan yapıyorum. Uymak veya uymamak işte orası sizin sorununuz. O zaman hazırsanız ara sokaklara giriş yapalım…

10- Another – 7,78

Another - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Gizem, Dram, Korku ve Okul
Mangaka: Ayatsuji Yukito
Bölüm Sayısı: 20 son

Belki de listedeki en çok bilinen eser olan Another, başta light novel olarak karşımızda çıksa da büyük bir ilgi görür. Daha sonrasında başarılı bir şekilde mangalaştırılan seri ilk yıllarında büyük bir başarıya imza atar. Hala da korku manga denilince akla ilk gelen isimlerinden biri olan Another‘ın konusuna bir göz atalım.

Misaki adında okulun gözde öğrencisinin bir kaza sonucunda hayatını kaybetmesinden sonra onun sınıfı ve öğretmenleri derin bir hüzün duyar. Ve bundan sonra da hala o yaşıyormuş gibi davranmaya devam eder.
Zaman ilerler ve Kouichi Sakakibara gelmesiyle bu kasvetli ortamın fitili ateşlenmiş olur. Kouichi, herkesin görmezden geldiği Mei ile tüm uyarılara rağmen onunla iletişim kurar ve bu diğer kötü olayların sadece başlangıcı olur…

9- Uzumaki – 8,16

Uzumaki - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Dram, Korku ve Doğaüstü
Mangaka: Ito Junji
Bölüm Sayısı: 19 son

Eh, tabi korku manga dediğimiz zaman bu konuda belki de tek tanınmış isim olan Ito Junji‘nin eserlerini koymazsak ayıp olurdu valla . Ve elbette bence en başarılısı değil ama herkesçe bilinen en iyi eseri Uzumaki‘ye bir göz atalım bakalım (Ama bence en başarılı eseri Gyo‘dur.)…

Hikayemiz, Japonya’da denizlerle çevrili olan bir sahil kasabasının gizemli bir biçimde lanetlenmesini konu alıyor.
İlk başta bunu ilk fark eden Shuichi Saito, durumu herkese anlatmak ister ama bu sarmal lanetini kimseye inandıramaz. Shuichi kız arkadaşı Kirie ile bu lanetin arkasında yatan gerçekleri öğrenirken kasaba da lanetten yavaş yavaş etkilenmeye başlamıştır ve zamanla kasabanın her yerinde bu sarmal işaretleri görünmeye başlamıştır…

8- I Am Hero – 7,76

I Am Hero - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Dram, Korku ve Psikolojik
Mangaka: Hanazawa Kengo
Bölüm Sayısı: 264 son

Yani, zombilerin ortaya çıkışı ve tüm dünyaya yayılması sadece Amerika’da olmuyor. Bu sefer de Japonya’da patlak versin bakalım. Serimiz tam anlamıyla zombilerden sonraki kıyamet gününü andıran dünyada Hideo adlı karakterimizin savaşını anlatıyor.

35 yaşında hayatından hiçbir beklenti beklemeyen Hideo Suzuki, bir mangaka asistanlığı yapmaktadır. Ve hayatını değiştirmek için bazen gördüğü halüsinasyonlardan dolayı psikoloji bozuktur ama bu mangasını daha da başarılı bir hale getirmiştir.
Günün birinde bir kaza sonucu ağır yaralar alan kadının hiçbir şeyi olmamış gibi yürümeye devam ettiğini gören Hideo dehşette düşmüştür. Hideo artık zombilerle dolu bir şehirde elindeki av tüfeği ile bir kahraman olmaya hazırıdır…

7- Homunculus – 8,26

Homunculus - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Gizem, Dram, Korku ve Doğaüstü
Mangaka: Yamamoto Hidoe
Bölüm Sayısı: 166 son

Evet, şimdide geldik insan psikolojisine… Benim hep ilgimi çeken bu konu sayesinde Homunculus adlı bu tuhaf ve çılgınca manga ile yollarımız kesişti. Gelin bakalım bu manga bizlere neler söylemeye çalışıyor…

Nanabu Ito zengin ve başarılı bir doktordur. Ve insanların psikolojisini incelemeyi ve onu anlamayı kafasına takmıştır. Günün birinde evsizlerin kol gezdiği bir parkta Susumu Nakoshi adındaki hayatında sadece arabasına sahip olan bir adamla tanışır. Beş parasız olan bu dostumuz bazı nedenlerden ötürü Nanabu‘nun sunduğu “Trepanasyon” adı verilen bir tıp ameliyatını kabul eder ve beynine bir delik açılır. Deney sonrası hiçbir şey değişmemiş gibi gözükse de aslında Sunumu Nakoshi hala aynı kişi midir?..

6- Ghost Hunt – 8,28

Ghost Hunt - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Gizem, Dram, Korku ve Shoujo
Mangaka: Inada Shiho
Bölüm Sayısı: 43 son

Belki de tüm seriler arasında en farklı anlatıma sahip olanı bu olabilir. Hikaye olaylardan çok karakterlerin gelişimi ve değişimi ile gösterilmeye yükselen korkuyu karakterlerin verdiği tepkilerle anlatan sayılı mangalardandır.

Yok olmaya yüz tutmuş bir binanın yıkım çalışmaları durmadan “birileri tarafından” hep engellendi. Bunun üzerine Mai Taniyama ve dostları binada II. Dünya Şavaşı’nda kalma hayaletlerin olduğunu düşündü ve yağmurlu bir gecede hayaletlerden birini çağırmak için binaya girdiler.
Hiçbir sonuç alamasalar da bu olağan üstü olayları araştırması için Kazuya Shibuya‘yı çağırırlar. Kazuya yanında şeytanları kovabilen bir budist bir rahiple gelir ve bu gizem dolu araştırmayı incelemeye başlar…

5- Terra Formars – 7,36

Terra Formars - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Aksiyon, Korku ve Bilim Kurgu
Mangaka: Tachibana Kenichi
Bölüm Sayısı: Hala devam etmekte…

Uzay günümüzde bile gizemini korurken bir de biz orada yaşamayı planlıyoruz. Eh, tabi ne zaman işimiz doğru gitti ki…

Günümüz dünyasında insanların Mars’ta insanların yaşayabileceği seviyeye getirmek için Mars yüzeyine hamam böceklerini ve onlarla beslenmeleri için bolca küf gönderilir. Ve uygun ortamı hazırlamak için planlar yapılır.
Günler ayları, aylar yılları geride bırakırken yıl olmuş 2577 sonunda Mars insanlar için uygun bir ortam haline gelir ve ilk insanlı uçuşlara başlanır. Fakat ilk ekibin Mars’a iniş yapmasıyla işler hiç de onların tahmin ettiği gibi değildir. Mutasyona uğramış dev insanı hamam böcekleri Mars’ı işgal etmiş bile! Şimdi ise insanlığın asıl amacı Mars’ı geri almak!..

4- Fuan no Tane – 7,04

Fuan no Tane - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Korku, Seinen ve Doğaüstü
Mangaka: Nakayama Masaaki
Bölüm Sayısı: 72 son

Tek bir konuya sahip olmayan hepsi belirli temalarda ilerleyen şehir efsaneleri, hayalet hikayeleri ve batıl inanç ürünler… anlatan çok kısa ama sizi derinden etkileyen hikayelere sahip bir manga.
Her biri gece rüyanızı kabusa çevirmeye yetecek kadar korku ve bilinmezlik ögeleri barındırıyor ki sizi uykunuzdan edebilir.

“Ben hiçbir şeyden korkmam.” diyenlere inanmayın çünkü, onlar daha önce hiç Fuan no Tane‘yi okumamışlar…

3- Ibitsu – 7,15

Ibitsu - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manga Türü: Korku ve Seinen
Mangaka: Ryou Haruto
Bölüm Sayısı: 15

Hadi bir de tahmin edilemez bir şekilde ilerleyen mangalara. İşte burada da karşımıza Ibitsu çıkageliyor. Her şey başta çok normalken neden şimdi, neden sonunda her şey yok oluşun ve pişmanlıkların zincirleri ile bağladı… İnsanların umursamadıkları duygular hepsi sadece.

Kazuki Itou, günün birinde çöpü atmak dışarı çıkmışken çöplüğün yanında lolita kostümlü gotik bir kızla karşılaşır. İlk başta ondan korkar ve aldırış etmez ve yanından geçmek ister. Ama yanından geçerken “Hey… Küçük kız kardeşin var mı?” diye bir soru sorar ve o da “Evet var.” demesiyle hayatı artık bir sapığın eline düşmüştür.
Çünkü bu gotik lolita kostümlü kızımız sadece ona iyi davranana abisini aramaktadır…
(Not: Sakın Lolita kostümlü gotik kızlarla konuşmayın. Veya cevap vermeyin.)

2- Doubt – 7,22

Doubt - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manganın Türü: Gizem, Psikolojik ve Gerilim
Mangaka: Tonogai Yoshiki
Bölüm Sayısı: 21 son

Among sever misiniz? Eğer bu sorunun cevabı olumluysa bence bu mangaya da bayılırsınız… Gergin toplantılar, cevaplanmayan sorular, güvensizlik ve daha fazlası. Sizi yeyip bitirecek duyguları hepsi bu mangada…

Rabbit Doubt oyununu oynamak için bir grup insan bir araya gelir. Oyunun amacı açıktır: Herkes bir tavşan maskesi takarak sürüdeki yerini kapar ama ama içlerinde saklanan kötü kurt vardır. Her tur bir tavşanın öldüren bu kurt, tavşanların hepsi ölmeden bulunması gerekir…
Ama asıl soru şu, bunca zamandır içlerinde yaşayan kurdun rolünü kim neden üstlensin ki?… Veya son onlara yaklaşmadan önce masum tavşanlar kurdu bulabilecek mi?


Ve işte bu gecemizin son korku mangası… İşte karşınızda!

1- Hyouryuu Kyoushitsu – 7,50

Hyouryuu Kyoushitsu - Gerilim Sevenler İçin: Korku Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Manganın Türü: Gizem, Korku ve Bilim Kurgu
Mangaka: Umezu Kazuo
Bölüm Sayısı: 44 son

Ana karakterleri küçük çocuklar olunca manganın heyecanı giden anime hayranları… Siz daha önce Hyouryuu Kyoushitsu‘yu görmediniz sanırım. Dilerseniz bu sözünüzü geri aldıracak şu mangaya bir bakalım…

Shou Takamatsu, altı yaşında bir sırada bir öğrencidir. Gittiği ilkokul günün birinde belirsiz bir sallantı sonucu tamamen dünyadan uzak başka bir boyuta geçmiştir. Burası Dünya mı yoksa başka bir diyar? gibi sorularla kafası soru işaretleri ile dolan öğretmen ve öğrenciler hayatta kalmak için açlıkla ve o boyuttaki canavarlarla mücadele etmeleri gerekmektedir…

Not: Bu listeyi hazırlarken beni etkileyen ve birçok kişi tarafından az bilinin mangaları göstermek istedim. Eğer beğendiğiniz korku mangası burada yoksa lütfen beni bağışlayın ama bunu yorumlara belirtirseniz çok mutlu olurum.
Not: Bu listede mangalar tamamen rastgele yerleştirilmiştir.

Bugünlük de bir manga tanıtımın sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok anime/manga içeriğine ulaşmak için BURAYA veya kullandığım kaynağa ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın