Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Hazır boş vaktim oldu Fate/Grand Order Caster Sınıfı serisine devam edeyim dedim. Bu seferki seçtiğim sınıf Caster. Benim en sevdiğim sınıflardan bir tanesi. Eğer önceki yazdıklarımı okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.

Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri

Fate/Grand Order Caster Sınıfı karakterlerinin tanıtımına başlayalım.


Solomon Ibn Gabirol

Solomon Ibn Gabirol - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Yahudi şair ve filozof. Hakkında en iyi bilinen şey, ruh ve akıl da dahil olmak üzere her şeyin madde ve formlardan oluştuğunu iddia ettiği ve İlahi İstek‘e vurgu yaptığı Evrensel Hilomorfizm felsefesidir. Bir şair olarak şiirlerini Yahudi toplumuna felsefik görüşlerini açıklamak için yazmıştır.

Solomon’un genç yaşlarından beri hasta olduğu bilinmektedir. İnsanlardan ayrı yaşadığı süre içinde bir ya da daha fazla canlı golem yarattığı söylenir.


Gilles De Rais

Gilles de Rais 1 - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Gilles de Rais yüzyıllar önce yaşayıp ama yaptıklarıyla efsane haline gelmiş bir seri katildir. Gilles de Rais’in 1431 ile 1440 yılları arasında iki yüze yakın çocuğun işkence ile öldürdüğü söylenmektedir.  Tabi bu sayı belirsiz bir sayıdır. Bazı yazılara göre bu sayı sekiz yüzlere kadar ulaşmaktadır.

Kendisi Fransız ordusunun lideri ve asıldıktan sonra azize olarak kabul edilen Jeanne D’Arc’ın (Fate/Apocrypha Ruler) savaşta yoldaşlığını yapmıştır. Lakabı Mavi Sakal olan Gilles de Rais bu adı saçların rengi koyu laciverte benzediği için almıştır.


William Shakespeare

William Shakespeare - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

William Shakespeare İngiliz şair, oyuncu ve oyun yazarıdır. Çoğunlukla Ingilizce’de en büyük yazar olarak anılmaktadır. İngiltere’nin ulusal şairi olarak anılan Shakespeare Avon’un Ozanı olarak da anılmaktadır.


Merlin

Merlin - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Merlin Kral Arthur efsanesinde yer alan büyücüdür. Merlin’in geleneksel öyküsünde ölümlü bir anne ve ölümsüz bir incubis’ten dünyaya geldiği söylenmektedir.  Merlin büyüdüğünde bir bilgin olur ve büyü sayesinde Kral Arthur’un (Fate Stay Night Saber) doğumunu hazırlar. Efsanevi kılıç Ekskalibur’u bir kayak saplar ve kılıcı çıkaracak kişinin İngiltere Kralı olacağını söyler. Kral Arthur kılıcı çıkarınca da yanında danışmanı olarak yer almaya başlar. Arthur Merlin’in tavsiyesi üzerine Guinevere ile evlenir ve Yuvarlak Masa Şövalyelerini kurar.

Merlin bir erkeği görünmez bir şatoya hapsetmeyi öğrenmek isteyen Gölün Hanımı’na bunu nasıl yapacağını öğretir. Lakin Gölün Hanımı öğrendiği bu büyüyü uyurken Merlin üzerinde uygular ve onu hapseden.


Medea

Medea - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Medea Yunan Mitolojisinde Kolhis Kralı Aietes’in kızıdır. Antik dünyanın en büyük büyücülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda ilaç ve zehir ustası olarak da görülmektedir.

Gittiği pek çok Yunan şehrinde erkeklerin yönetimine karşı geldiği için Yunan yazarlarca cadı ve erkek öldüren olarak adlandırmıştır.

Yunanlar dünya iktidarının simgesi olan Altın Postu almak için Argonotlar adında bir grup toplanmıştır. Bu toplulukta Jason (Fate/Grand Order Saber), Herakles (Fate Stay Night Berserker), Argos, Orpheus, Aşil’in (Fate Apocrypha Kırmızı Rider) babası Peleus gibi bir sürü kahraman bulunmaktadır. Buna rağmen ne kadar güçlü olsalarda dünyanın en güçlü krallığı ile savaşmaları mümkün olmadığı için Olimpos Tanrıları Prenses Medea’yı Eros’un oku ile vururlar ve onu kendi taraflarına çekerler. Bu sayede Jason Kral Aietes’in post için öne sürdüğü şartlarda Medea’dan yardım alır. Argonotlar altın postu aldıktan sonra oradan ayrılırken Medea’da onlarla birlikte oradan ayrılır.


Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Leonardo da Vinci Rönesans döneminde yaşamış filozof, astronom, mimar, mucit, matematikçi, müzisyen, anatomist, heykeltraş, jeolog, kartograf, botanist, yazar ve ressamdır. (Yaz yaz bitmedi 😂) Rönesans döneminin sanatının doruğuna ulaşmıştır ve çeşitli alanlardaki araştırmaları syesinde dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarından ve sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

En önemli eserleri Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Vitrivius Adamı’dır.


Helena Blavatsky

Helena Blavatsky - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

Helena Petrovna Blavatsky Madam Blavatsky olarak da bilinir. Helena 110 kg ağırlığında günde 200 tane el sarması sigara için bir kadındır. Kendi söylemine göre dünyayı tam yedi kez turlamıştır. Önüne çıkan tüm zorluklara rağmen altmış yıllık ömrünü hakikatinin peşinden giderek geçirmiştir. Kendi hakikatini bulduktan sonra ise döneminin bütün baskılarına rağmen bunu insanlara anlatmak için büyük çaba sarf etti. James Joyce, Alice Bailey, Swami Sivananda, Mahatma Gandhi, Dion Fortune, Rudolf Steiner gibi dünyada adını duyurmuş insanları etkilemeyi başarmıştır.


Tamamo no Mae

8 Tamamo no Mae - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Tamamo no Mae eski hikayelerde tilki ruhu olarak geçmektedir. Hokusai’de anlatılan hikayelere göre dokuz kuyruklu tilki ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır. Dokuz kuyruklu tilki Shang Hanedanlığının Kralını büyüledi ve hanedanlığı sona erdiren bir isyan başlattı. Ardından tilki ruhu eski Hindistan’a kaçtı ve Lady Kayo’ya dönüşüp Prens Banzoku’nun cariyesi oldu. Bu şekilde Prens Banzoku’nun 1000 adamın kafasını kesmesine neden oldu. Ama kimliği belli olunca tekrardan kaçması gerekti. Çin’e geri dönen dokuz kuyruklu tilki bu seferde Zhou hanedanlığının Kralı You’nun cariyesi Bak Si’ye dönüştü. Ama gene farkedildi ve kaçmak zorunda kaldı. Bir süre sessiz bir hayat yaşadıktan sonra Japonya İmparatoru Toba’nın en sevilen fahişesi Tamamo no Mae’ye dönüştü. Sorulan her soruyu zekice cevaplayabilen bir kadın olduğu söylenmektedir. İmparator Tabanın hastalanmasına sebep oldu. İmparator’u iyileştirmek için gelen Abe no Yasuchika tarafından Tilk Ruhu olduğu ortaya çıkartıldı. 


Murasaki Shikibu

9 Murasaki Shikibu - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Murasaki Shikibu 10. ve 11. yy’da yaşamış Japon şair ve yazardır. Heian Dönemi Japonya’sında İmparatorluk Sarayının nedimelerinden biridir. Gerçek adı bilinmemektedir lakin 1007 tarihli bir saray günlüğünde adı geçen baş nedime Fujiwara no Kaoruko’nun o olduğu düşünülmektedir. En ünlü eseri dünyanın ilk romanı kabul edilen Genji’nin Hikayesi’dir.

Heian döneminde kadınların Çince öğrenmesine izin verilmemektedir lakin kültürlü bir aileden gelen Murasaki Shikibu Çince klasiklerine olan ilgisi sayesinde Çince’yi akıcı şekilde öğrenmiştir. Evlenip bir çocuğu olan Murasaki kısa sürede kocasını kaybetti. Genji’nin Hikayesi kitabını tam olarak ne zaman yazdığı belli değildir ama evliyken ya da dul kaldıktan sonra yazdığı düşünülmektedir.


 

Chen Gong

10 Chen Gong - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Chen Gong Çin’in Doğu Han Hanedanlığı’nın Savaş Lordu Lu Bu’nun (Fate/Grand Order Berserker) danışmanıdır. Lu Bu’nun danışmanı olmadan önce başka bir savaş lordu Cao Cao’nun danışmanlığını yapmıştır. Cao Cao Xiapi savaşında Lu Bu’yu yendikten sonra Chen Gong’da onunla beraber idam edilmiştir.


Solomon

12 Solomon - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Solomon diğer adıyla Süleyman İsrail Krallığı’nın Dördüncü Kralı, Yahudi Kral, lider ve din büyüğüdür. Kral Davut ve Batşeba’nın oğludur.

Kur’an’da Neml ve Sebe surelerinde kıssası anlatılır. Anlatılana göre Saba Melikesi Belkıs’ın HAz. Süleyman’ı ziyaret edip müslüman olduğu ve Hüdhüd adlı bir kuş ile haberleştikleri söylenir. Kur’an’da yazana göre Hz. Süleyman asasına dayalı bir şekilde ölmüştür. Bu yüzden kimse onun öldüğünü anlamamıştır. Ancak kurtların kemirmesi ile asasının düşmesi ve onun da birlikte yere düşmesi ile öldüğü anlaşılır.


Anastasia Nikolaevna Romanova

11 Anastasia Nikolaevna Romanova - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Anastasia Nikolaevna Romanova Rus İmparatorluğunun son hükümdarı II. Nikolay’ın en küçük kızıdır. Anastasia doğduğunda ailesi kız çocuğu olmasından dolayı bundan hoşlanmamıştır. Ailede hiç erkek çocuk olmadığı için aile tahtı devredebilecekleri bir erkek çocuk istemektedir. Sıradan ve normal bir şekilde yetiştirilen Anastasia dikiş dikmeyi bile bilmektedir. Bolşevik gizli polisi Çeka üyelerinde 17 Temmuz 1918’de ailesi ile birlikte yargılanmadan idam edilmiştir. Uzun bir süre mezarı bulunamadığı için Anastasia’nın kaçıp kurtulduğu söylentileri kulaktan kulağa yayılmıştır. Bu yüzden bir sürü kadın Anastasia sanılıp idam edilmiştir. 1991 yılında Yekaterinburg yakınlarında mezarlık yıkıntılarında kendisinin ve ailesinin toplu mezarı bulunmuştur ve bu şekilde Anastasia’nın kaçtığı söylentileri son bulmuştur.


Queen Sheba

13 Queen Sheba - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Kraliçe Sheba günümüz Habeşistanı ve ya Yemen’in olduğu topraklarda hüküm sürdüğüne inanılan hükümdardır. Modern arkeologlar bu ülkenin varlığına şüpheli yaklaşmaktadırlar. Kitab-ı Mukaddes’te Kraliçe Sheba’dan bahsedilmez. Habeş kültüründe Makeda ismiyle anılır. İslam kültüründe de Belkıs olarak anılır. Bazı kaynaklarda Lillith, Nicaula ve Nikaule olarak da geçer.


Scheherazade

14 Scheherazade - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Scheherazade diğer adıyla Şehrazad efsanevi Pers Prensesi ve Binbir Gece Masalları’nın anlatıcısıdır. Binbir Gece Masalları’nı oluşturan ana masal Şehrazad ve Şehriyar’ın hikayesidir. Efsanelere göre Pers Şehinşahı Şehriyar eşi tarafından aldatılınca tüm kadınlardan intikam almaya karar verir. Her gün bir bakire ile evlenir ve beraberliklerinin sabahında da kadının kafasını vurdurur. Vezirin kızı Şehrazad babasının karşı çıkmalarına rağmen Şehriyar ile evlenmeye karar verir. Evlendkleri gece Şehrazad son kez kız kardeşine veda etmek için Şehriyar’dan izin ister. Şehrazad vedası sırasında kardeşine bir masal anlatır. Masalı dinleyen Şehriyar Şehrazad’dan kendisine de masal anlatmasını ister. Şehrazad gece için vakti kalmadıklarını yarın anlatacağını söyler. Her gün gece yarısına kadar Şehriyar’a masal anlatan Şehrazad bu şekilde hem idam edilmekten kurtulur hem de Şehriyar’ı masallarıyla eğitip daha iyi bi insan haline getirir. 1001’ini gecede Şehrazad Şehriyar’a alatacak masalı olmadığını söyler ve o anda Şehrazad Şehrıyar’ı sevdiğini anlar. 1001 gecede üç çocukları olur.


Charles Babbage

15 Charles Babbage - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Charles Babbage İngiliz matematikçi, makine mühendisi, analitik filozof ve programlanabilir bilgisayar fikrini otaya mucittir.

Çalışmalarının bir kısmı Londra Bilim Müzesi’nde sergilenir. Mekanik olarak çalışabildiği kanıtlanan bir hesap makinesi geliştirmiştir. Yaptığı hesap makinesi günümüz bilgisayarlarının geliştirilmesinde büyük katkı sağlamıştır.


Wolfgang Amadeus Mozart

16 Wolfgang Amadeus Mozart - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Mozart Klasik Batı Müziğinde etkili ve üretken bestekarlarından biridir. Eserleri senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, operayı, piyanoyu ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Mozart en ünlü Avrupa’lı bestekarlardan biridir. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul edilir.


Circe

17 Circe - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Circe Yunan Mitolojisinde geçen bir büyücü Tanrıça’dır. Güneşi temsil eden Titan Helios ile Okeanos’un kızı olan Perseis’in kızıdır. Fakat bazı kaynaklarda Helios ile Hekate’nin kızı olduğu söylenmektedir. Büyücülüğü de ondan öğrendiği söylenmektedir.


Hans Christian Andersen

18 Hans Christian Andersen - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

2 Nisan 1805’te dünyaya gelmiştir. 11 yaşında babası öldükten sonra okulu bırakmış ve annesi ile birlikte çamaşırcı ve temizlikçi olarak çalışmaya başlamıştır. 1819’da tiyatrocu olma umuduyla Kopenhag’a gitmiştir ama bu konuda başarılı olamamıştır. Ardından Kopenhag Üniversitesine girmiştir. 1829’da ilk önemli yapıtı olarak görülen Holmen Kanalından Amager Adasının Doğu Ucuna Bir Yürüyüş’ü yayınladı. Bir çok ülke gezdi ve bu gezilerde kitapları için bir sürü yeni malzeme çıkardı. Asıl başarılarını Kibritçi Kız, Küçük Claus ve Büyük Claus ve Güzel Prenses ve Bezelye gibi başka çocuk masallarından almıştır.


Xuanzang Sanzang

19 Xuanzang Sanzang - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Xuanzang Tane döneminde tanınmış Çinli bir Budist rahip, çevirmen, gezgin ve bilgindir. Bu dönemlerde Hindistan ve Çin arasındaki etkileşime olumlu katkılar sağlamıştır. Birçok metinde adı geçen Xuanzang aynı zamanda Çin Klasik romanı Batı’ya Yolculuk’ta da yer alan kurgusal bir karakterdir.


Mephistopheles

20 Mephistopheles - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Mephistopheles Hristiyan mitolojisinde lider şeytanlardan biri olarak anılmaktadır. Hristiyan mitolojisinde adı geçmesine rağmen İncil’de Meohistopheles’ten bahsedilmemektedir.


Nitocris

21 Nitocris - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Nitocris’in gerçekte yaşayıp yaşamadığı bilinmemektedir. Ancak Heredot tarihinde ve bazı Mısırlı tarihçilerin kayıtlarında adı geçmektedir.


Geronimo

22 Geronimo - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Geronimo Kızıldereli liderdir. Beyazlara verilen mücadelede yer alan kahraman ve son kızıldereli liderdir. 1858 yılında Geronimo eve döndüğünde eşini, annesini ve üç çocuğunu İspanyol’lar tarafından öldürülmüş olarak bulmuştur. Söylenene göre bu yüzden Geronimo beyazların hepsine nefret duymuştur ve yapabildiği kadar beyaz insanın canını almıştır.


Paracelsus Von Hohonheim

23 Paracelsus Von Hohenheim - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Paracelsus tıp ve bilim dünyalarının tarihindeki en ilginç insanlardan biridir. İnsanlar ondan biraz deli, vizyoner ve çok yaratıcı biri olarak bahsedermiş. Paracelsus çok hırslı bir insandır. Kurşunu altına dönüştürdüğü söylenen Felsefe Taşını bulmaya çok isteklidir. Bu uğurda bir sürü çalışmalar yapmıştır.


Thomas Edison

24 Thomas Edison - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Thomas Edison 20. yy’da yaşamış Amerika’lı mucittir. 1879’da Edison elektrikli ampul icat etmiştir.


Asclepius

25 Asclepius - Fate/Grand Order Caster Sınıfı Karakterleri Gerçek Hikayeleri - Figurex Ne? Nedir?

 

Fate/Grand Order Caster Sınıfı yazımızın son karakteri ise Asclepius. Asclepius, Yunan Mitolojisinde tıbbın ve sağlığın Tanrısıdır. Apollon ve Koronis’in oğludur. Teselya Kralı’nın kızı Koronis Tanrı Apollon ile ilişkiye girer ve Asclepius‘a hamile kalır. Asclepius‘a hamileyken Arkadya’dan gelen bir yabancı ile de ilişkiye girer. Bunu duyan Apollon kız kardeşi Artemis’i Koronis’i cezalandırmaya yollar. Artemis’te Koronis’i odun yığınının üzerinde diri diri yanmaya mahkum ediyor. Koronis alevler içinde can vermek üzereyken Apollon Asclepius’u annesinin karnından alır. Onu yetiştirmesi için Cheiron’a (Fate/Apocrypha Siyah Archer) emanet eder. Asclepius’a şifayı öğretende odur.

Tıbbın simgesi olan yılan dolanmış asa simgeside Asclepius’un asasından gelmektedir.


Umarım Fate/Grand Order Caster Sınıfı yazısını beğenmişsinizdir. Önceki Fate/Grand Order Caster Sınıfı hikayelerini de sitemizden okuyabilirsiniz unutmayın.

Diğer Fate/Grand Order yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın