Aşk İki Ruh Arasında Yaşanır(mış)

Whatsapp image 2020 12 16 at 22. 44. 54 - blutv dizi i̇ncelemesi: yarım kalan aşklar - figurex dizi

Yerli dijital yayın platformu BluTV, geçtiğimiz aylarda polisiye-komedi türündeki dizisi Yarım Kalan Aşklar’ı haftalık bölümler hâlinde yayına sunmuştu. Ben de bu haftanın dizi tavsiyesi için 8 bölümden oluşan bu mini diziyi seçtim.

Kara komedi türündeki dizinin konusu aslında bildiğimiz Türk dizilerinden biraz farklı: Yakışıklı, genç, başarılı, idealist gazetecimiz Ozan, (Tolga Sarıtaş) esrarengiz ölümlerin ve hâdiselerin vuku bulduğu bir kasabadaki fabrika ile ilgili haberin peşine düşüyor. Tuhaf ve hiç beklenmedik şekilde bir anda kendini ölmüş hâlde bulan Ozan’ın ruhu; sahtekâr, üçkağıtçı, hilebaz Başkomiser Kadir Bilmez’in (Burak Deniz) bedeninde canlanınca kahramanımız Ozan, kendisini fazlasıyla zorlu bir sınavın ortasında buluyor. Çünkü bir taraftan kendi ölümünü araştırmayı diğer taraftan ise delicesine âşık olduğu sevgilisi Elif’e (Dilan Çiçek Deniz) her şeyi anlatmayı isteyen Ozan’ın yaşadığı bütün bu zorluklara, bir de bedenine sahip olduğu aylak Komiser Kadir’in hayatından gelen belâlar eklenince oldukça heyecan verici, bir o kadar da içinden çıkılması güç bir macera başlıyor.

Whatsapp image 2020 12 17 at 21. 41. 44 - blutv dizi i̇ncelemesi: yarım kalan aşklar - figurex dizi

Aslında dizi daha konusuyla bile olumlu anlamda öne çıkıyor. Zîra alışılagelmiş Türk dizilerinden farklı bir konu ele alınmış. Fantastik türde, hele de böyle ruh ve beden değişiminin yaşandığı dizileri daha önce pek izlemedik. Garip gerçekten: Hepimiz; zamanda yolculuk, başka bir bedene sahip olma gibi fantastik konuları düşünüyoruz lâkin bu fikirleri konu edinen diziler ya da filmler çok çekilmiyor.

Yönetmenin görece bize uzak olan bu temayı kullanırken aşırı yapaylığa kaçmaması ise takdire şayan. BluTV, bu açıdan tebriği hak ediyor. Netflix’in fantastik dizileri Atiye’nin ve Hakan Muhafız’ın senaryolarını Amerikalılar yazdıkları için son derece yapay duruyorlar. Bu dizide ise bahsettiğimiz durumu görmüyoruz.

Oyunculara ayrı bir parantez açmak gerekiyor: Başroldeki Burak Deniz, sefih ve sefil komiser rolünde âdeta döktürmüş. Uzun zamandır bu denli keyifli bir kompozisyon seyretmemiştim. Alıştığımız mafya babalarının dışında bir görüntü çizen Ezel Akay’a ise bayıldığımı söylemeliyim. Cem Davran da emniyet amiri rolünde çok iyi. Sebebini anlayamadığım biçimde tüm ülkede bir Dilan Çiçek Deniz nefreti var. Sanırım kadınlar, kendilerinden daha ünlü ve başarılı birini görmeye tahammül edemiyorlar 😀 Dilan Çiçek Deniz’in hayranı değilim ama yerden yere vurulmayı da hak etmiyor.

Kara Mizah Fazla Abartılmış

Dizi, yer yer “kara mizah”ın dozunu biraz fazla kaçırıyor. Bu da seyir zevkini ve inandırıcılığı maalesef olumsuz etkiliyor. Keşke yönetmen ve senarist biraz daha ölçülü olabilseymiş…Dizinin bir diğer olumsuz tarafı ise parmağım kör gözüne şeklindeki mantık hataları. Normalde dizilerdeki mantık hatalarına çok dikkat etmem ama emniyetin odasından para yürütülürken koridorda bir tane bile güvenlik kamerasının olmaması gibi ayrıntılar, ne yazık ki dizinin inandırıcılığına darbe vuruyor. Senaristlerin, gerçek hayatla daha uyumlu senaryolar ve diyaloglar yazması gerekiyor artık.

BluTV, sanırım bizden gizli bir biçimde “güzel başlayıp kötü bitirmek” için yemin etmiş. Platformun en çok eleştiri alan “final yapamama” laneti, bu dizide de yakamızı bırakmıyor. İlk 3-4 bölümü çok keyifli olan, ortalara doğru temposunu kaybedip hantallaşan dizinin finali ise beklentilerin çok uzağında kalmış ne yazık ki. Her şey o kadar aceleye getirilmiş ki…Birileri dizileri mutlaka 8 bölümde bitireceksiniz diye silah mı dayıyor? Ayrıca dizinin sonunun bağlandığı yer çok saçma. İçten içe “Bu muydu yâni?” düşüncesinden kendimi alamadım. Dizi, sonu ile birçok soruyu cevapsız bırakıyor. Meselâ ilk bölümde gördüğümüz şapkalı “yarım kalan işler dairesi” elemanı kimdi? Hikâyeye ne gibi bir katkısı oldu? Her şeyi çok kısa bir süreye sığdırıp üstünkörü şekilde cevaplamak, bayağı kolaya kaçmak olmuş.

Dediğimiz gibi final bölümü tartışmaya hayli açık. Belki de dizi, çok eleştiri alan “Yarım Kalan Aşklar” isminin hakkını vermek istemiş, kim bilir?..Dizinin dediği gibi “Aşk iki beden arasında değil, iki ruh arasında yaşanır” mı bilinmez ama eksikliklerine rağmen yine de bu yapımı seyretmenizi tavsiye ederim.

Daha fazla dizi incelemesi için BURAYA ve Yarım Kalan Aşklar hakkında daha fazla bilgi için BURAYA tıklayınız.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın