Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi listesi ile karşınızdayım. Sıcaktan kimsenin dışarı çıkamayacak halde olduğu bu günlerde siz de  ”dizi bulamıyorum, dizi önerisi lazım” diyorsanız ,tam yerine geldiğinizi söyleyebilirim. Çünkü bu liste de genel izleyicinin ön yargılı davrandığı veya daha önce karşılaşmadığı kısacası değerinin bilinmediğini düşündüğümüz en iyi 10 Netflix dizisi önerisi yapmaya çalışıcağız. Yanlış anlaşılma olmasın, önerilerimizin içinde sadece Netflix’in yaptığı orijinal diziler yer almayacak. Halihazırda bulunup da Netflix tarafından sonradan bünyesine dahil olmuş olan dizileri de ele almaya çalışacağız.

Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi

Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi 

10) The End of the F***ing World

the end of the fucking world title - Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Dram / Komedi / Gençlik Dizisi 

Yapım: 2017 / İngiltere

IMDB Puanı: 8.2

Bölüm sayısı: 8

Ortalama Süre: 20 dk

Sezon: 1

Oyuncular: Jessica Barden, Alex Lawther, Steve Oram, Wunmi Mosaku, Gemma Whelan, Christine Bottomley, Navin Chowdhry, Barry Ward

https://youtu.be/vbiiik_T3Bo

Konusu 

Zor bir ergenlik geçiren iki gencin, aptal ve monoton diye tasvir ettikleri hayatlarından kaçıp,sadece kendi doğrularıyla hayatlarını sürdürmeye çalışmalarını ve bu süreçte yolculuklarında başlarına gelen olayları anlatıyor.

Editör Yorumu

Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi listesinde yer alan ilk dizimiz The End of the F***ing World. Konusunda da belirtiğimiz gibi özet olarak iki gencin hayatlarından sıkılıp, birbirleriyle yolculuk etmelerini anlatıyor. Bu size başta, klişe bir gençlik hikayesi gibi görünülebilir ama ön yargılı davranmayın derim. Çünkü dizi içeriğinde iyi bir kara mizahı ve yolculuk hikayesi barındırıyor. Eğer ki siz de benim kadar bu unsurları seviyorsanız, tam size göre bir Netflix dizisi olacağına eminim. Özellikle de herhangi bir yapım izlerken empati kurmayı seviyorsanız bu dizi favoriniz olabilecek bir potansiyeli var. Ayrıca iki gencin yaptıkları eylemler ve aldıkları kararlar, o kadar gerçekçi ekrana yansıtılmış ki bir seyirci olarak ”ben olsam ne yapardım” sorusunu aklınıza getirmeden duramıyorsunuz. Bu sebeplerden dolayı da bu dizi kara mizahı ve gittikçe karanlıklaşan yolculuk hikayesi sevenler için kaçırılmayacak bir Netflix dizisi.

9) 13 Reasons Why

81bOkVCRDcL. RI - Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Dram / Gizem 

Yapım: 2017 / ABD

IMDB Puanı: 8.2

Bölüm sayısı: 26

Ortalama Süre: 60 dk

Sezon: 2

Oyuncular: Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Derek Luke, Kate Walsh

https://youtu.be/JebwYGn5Z3E

Konusu 

Hannah Baker 17 yaşında ki genç bir kızdır. Bir gün ailesine bir not bile bırakmadan intihar eder. Bu duruma okuduğu, Liberty Lisesindeki insanlar ve ailesi şok olur. Ailesi okulu suçlu tutmaktadır. Clay Jensen için ise bütün bu olaylar karşısında üzülmekten başka bir şey yapamıyordur. Sevdiği kızın neden intihar ettiğini anlayamayan Clay Jensen arkadaşlarıyla birlikte Hannah Baker’ın dolabının önüne çiçekler bırakarak, onu yad ettikten sonra evine geri döner ve kapısının önünde bir kutu bulur. İçerisine baktığında ise 7 adet kaset ve bir de harita ile karşılaşır. Dinlemeye başladığında ise şok olur. Çünkü dinlediği ses ölmüş olan Hannah Bakera aittir. Toplamda 13 tarafı dolu olduğu belirtilen  7 kasetteki ses Hannah’yı intihara sürükleyen gizemi ortaya çıkaracaktır.

Editör Yorumu

Evet, karşımızda bir tane daha gençlik dizisi gibi görülen ama aslında her kesime hitap edebilecek bir yapım olan Jay Asher’ın 2007 yılında yayımlanan romanından ele alınarak uyarlanan, Türkçe adıyla Ölmek için On Üç Sebep isimli  Netflix Orijinal Serisi olarak gösterime girmiş, bu diziden kısaca beklenti seviyemizin ne dereceli olmalı sorusuna cevap vermeye çalışacağım. İlk önce dizi gerçekten çok güzel bir gençlik dizisi olmayı başarabilmiş.Yani cıvık aşkların yaşanmadığı, her kesimin ilgisini çekecek hikayesi ve alt metini olan, gizem unsurunu dramla başarılı bir şekilde harmanlayabilen ciddi anlamda  son yılların  başarılı yapımlarından bir tanesi olmuş. Özellikle de dizinin vermek istediği mesajlardan bir tanesi olan, insanlarla iletişim kurarken veya bir eylem de bulunurken size çok basit gelen fakat karşınızda ki o insan için çok daha derin ve sarsıcı olabilir mantalitesinde ki mesajı seyirciye başarılı bir şekilde aktarmayı başarmışlar. Bundan dolayıdır ki bu diziye daha önce rastlamamış veya gençlik dizisi diye başlamadıysanız ön yargınızı kırıp vakit kaybetmeden bu yapıma göz atmanızı şiddetle tavsiye ettiğimi söylemek isterim.

8) Altered Carbon

 Netflix dizisi

Dizi türü: Aksiyon / Bilimkurgu / Macera

Yapım: 2017 / ABD

Bölüm sayısı: 10

Ortalama Süre: 60 dk

Sezon: 1

IMDB Puanı: 8.7

Oyuncular: Joel Kinnaman, James Purefoy, Kristin Lehman, Martha Higareda, Ato Essandoh, Chris Conner, Tamara Taylor, Byron Mann, Olga Fonda, Dichen Lachman

Konusu

Altered Carbon ölmenin mazide kaldığı, gelecekte geçen insanların artık enselerinde taşıdıkları diskler sayesinde ölümden kaçabildiği, yani disklerin başka bir bedene aktarabildiği bir dünyada geçiyor. Ancak tabii ki de ne kadar gelecek bile olsa hala dünyanın kuralları değişmediğinden bu teknolojiyi satın almak için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer ki maddi durumunuz yok ve ölmüşseniz ise devlet size ücretsiz beden sağlayabiliyor ama genellikle yaşlı veya sağlık durumu yetersiz olan bedenleri veriyor. Yani tek şansınız para kazanarak kendi bedeninizi satın almak. Kısacası da zenginlerin her dönemde ki gibi avantajlı olduğu bir zamandayız diyebiliriz. Hikayede ki ana karakter Takeshi Kovacs isimli bir suçlu ve kendisi 250 yıllık bir uykudan uyanıyor. Bu uykunun sebebi ise Kovacs’in askeri bir suçlu olmasından mütevellittir. Burada ki uyku ise yaşanılan dünyanın bir çeşit hapishane görevi gören cezası.  Kovacs’i uyandıran ise aşırı zengin bir iş adamı olan Laurens Bancroft. İşte hikayemizin başladığı yer burası oluyor. Laurens Bancroft denilen multimilyarder günün ortasında öldürülüyor ama yaşananları hatırlayamıyor. Bundan dolayı da katilini bulabilmek için  Kovacs’i yani eski bir asker olan ana karakterimizi tutuyor ve bu distopik dünya da maceramız başlıyor.

Editör Yorumu

Dizimiz Richard K. Morgan’ın Siberpunk adlı klasik romanından uyarlanmış olup. Son yılların bence en iyi evrenine sahip dizilerden bir tanesi olmayı başarmış. Çünkü dizi pek çoğumuzun hayal ettiği ölümsüzlük fikrini gerçekçi bir şekil de diziye uyarlamayı başarabilmiş. Dizinin en temel aldığı ana fikir  ise insanın doğasında olmayan ölümsüzlük olgusu ”gerçekten güzel bir şey midir” sorusu. İşte bu dizinin kendimce en çok başarılı bulduğum kısımı, çünkü buna çok güzel cevap verebilmeyi başarıyor. Ayrıca dizi Netflix’ in en çok para harcanılan yapımlarından bir tanesi olmasından dolayı görsel efektleri göze farklı ve güzel gözüküyor.

7) The Blacklist

2606826 the blacklist amazing hd desktop wallpaper - Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Suç / Dram / Gizem

Yapım: 2013 / ABD

Bölüm sayısı: 89

Ortalama Süre: 43 dk

Sezon: 4

IMDB Puanı: 8.1

Oyuncular: James Spader, Megan Boone, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Hisham Tawfig, Amir Arison

Konusu

Devlet adına çalışırken görevini terk edip senelerce FBI en çok arananlar listesinde en üst sırada olmuş olan, Raymond Reddington’ın kısacası Red, birdenbire FBI’a teslim olmasıyla hikayemiz başlamış olur. Normal de işlediği suçlar nedeniyle bir daha gün yüzüne çıkamaması lazım iken  elinde bir kara liste olduğunu ve bu kara listedeki insanların FBI bile bilmediği  dünyanın en azılı suçlularının olduğunu, serbest kalması karşılığında da bu kara listede ki herkesi tek tek yakalayabileceğini söyler. Fakat bunun için bir şartı daha vardır. O da  FBI yeni başlayan Elizabeth Keen’in kendisiyle birlikte çalışırsa bu işe girebileceğini, aksi taktirde FBI’ın bile adından haberdar olmadığı bu suçlularla ilgili herhangi bir bilgi vermeyeceğini açık bir şekilde ifade eder. Yeni bir FBI çalışanı olan Elizabeth’in neden Red gibi bir insan için bu kadar önemli olduğu ve aralarında ki bu bağın ne olduğu gizemini korurken bütün şartları kabul edilen Red ise sözünü tutarak teker teker Elizabeth Keen ile birlikte kara listede ki isimleri yakalamaya başlarlar.

Editör Yorumu

Blacklist benim tamamen şans eseri karşılaştığım bir seriydi. O zamanlar Sherlock izlemişim acayip gazım ve Sherlock gibi bir dizi arayışındaydım ki Netflix’in önerilen dizileri kısımında bu diziye rastladım. İlk bölümü izledikten sonra ise ekranın önünden ayrılamadım. Gerçekten de harika ötesi bir dizi diyebilirim. Eğer ki bir ara en iyi 10 polisiye dizisi listesi yaparsam da kesinlikle koyacağım serilerden bir tanesi Blacklist olur diyebilirim. Açıkçası bu dizinin övülebilir yanı çok, kısaca da söylemem gerekirse James Spader’ ın kusursuz oyunculuğu, senaryonun akıllıca işlenilmiş ve üzerine düşünülmüş olması, Red karakterinin gerçekten suçlu gibi düşünme olayını seyirciye yansıtışı yani bir polisiye dizisinde ki bütün beklentilerinizi rahatlıkla karşılayabilecek olan bu dizi  polisiye sevenlerin kesinlikle izlenmesi gereken Netflix dizileri arasında olduğunu söyleyebilirim. Eğer ki bu diziye de daha önce uzunluğundan ötürü veya görmediğinizden ötürü başlamadıysanız zaman kaybetmeden şans vermenizi tavsiye ederim.

6) Black Sails

AAAABYtDwA0n tlse3J0jlDe057yBAUDLEEHM2J4tdEOrYK1l51YbH9Luw uDUP VBPU7GcwE76IwjUVYFXZoqMekUWVivyS - Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Aksiyon/ Macera

Yapım: 2014/ ABD

Bölüm sayısı: 38

Ortalama Süre: 56 dk

Sezon: 4

IMDB Puanı: 8,3

Oyuncular: Toby Stephens, Hannah New,Luke Arnold, Jessica Parker Kennedy, Tom Hopper, Zach McGowen, Toby Schmitz, Clara Paget 

https://youtu.be/Pvxpv_fycl8

Konusu

Karayipler de korsanlığın altın yüzyılı. İngiliz kolonisine bağlı New Providence adası, artık  korsanların kontrolü altındadır. Korsanların yağmaladıkları eşyaları satmasıyla ayakta duran bölge, bir süre sonra İngiliz donanmasının hoşnutsuzluğuna sebep olur ve korsanları yaşadıkları yerden temizlemeye karar verirler. 18. yüzyılın en azılı korsanı olan Flint, İngiliz ordusunun bu düşüncesini öğrenir ama hiç bir şey bu adamı yaşadığı yeri korumaya engel olamaz. Bu bölgeyi İngilizlerden korumanın tek yolu ise  Flint’in  bir süredir peşinde olduğu Urca denilen İspanyol gemisinin içindeki hazineyi yağmalamak ve yağmaladığı miktarla birlikte kendisine büyük bir korsan ordusu kurduktan sonra önüne gelecek bütün düşmanları mağlup etmektir.

Editör yorumu

Ne yazık ki sinema dünyasında çıkmış olan korsanlık konulu yapımlar çok sınırlıdır. En çok bilineni ise hepinizin bildiği gibi Karayıp Korsanları serisidir. Peki biz tüketici olarak Korsanlık konulu, yapımlara fazlasıyla aç olduğumuz bu dönemde Karayıp Korsanları serisi bizim burada ki açlığımızı tatmin edebildi mi? Açıkçası beni yeterince edemedi.Bunun en büyük sebebi ise Karayıp Korsanlarının korsanlık metodunu anlatmaktan çok Korsanlık Mit’ini anlatarak fantastiğe daha yakın bir film tarzını benimsemiş olmasıydı. Ben ise biraz daha korsanlık unsurlarına dokunan,bizi gerçekten korsan dünyasında olduğumuzu hissettiren,kısacası korsanlık temasını iyi işlemiş bir yapım izleme isteğim vardı. Bu isteğim Netflix de bulduğum ve Türkiye de neden Vikings veya Game of Thronse gibi tutulmadığını merak ettiğim bu mükemmel diziyi bulana kadardı. Yani Black Sails. Dizinin tartışılmaz en büyük özelliğini soracak olursanız da  korsanlıkla ilgili bütün beklentilerinize karşılık verebilecek bir yapım olması diyebilirim. Yani aklınıza gelen aşk, savaş, entrika gibi unsurların içinde bol bol yer aldığı bu yapımı izledikten sonra gerçek korsanlığın nasıl bir yapı olduğunu daha iyi kavrayacaksınız. Aynı zamanda çoğumuzun gönlünde taht kurmuş olan ünlü Define Adası kitabının da öncesini anlatmasından dolayı kitabı okuyan insanlar diziyi izlerken duygu seline kapılabilirler, benden uyarması.

5) Penny Dreadful

AAAABTtrt Z6AcNlfFtAKjmdYMesqtQuXalqNPMDBJfRK8yLjYIJ7FH3XgeUnBO eXKcMfTHMMnhqZvrqFrWhUyi9Zu Mccf - Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Korku / Dram / Fantastik

Yapım: 2014 / İngiltere / ABD / İrlanda

Bölüm sayısı: 27

Ortalama Süre: 60 dk

Sezon: 3

IMDB Puanı: 8,2

Oyuncular: Timothy Dalton, Reeve Carney, Eva Green, Billie Piper, Rory Kinnear, Helen Mccory, Danny Sapani, Josh Hartnett, Harry Treadaway ve Russell Beale

Konusu

19.yüzyılın Viktorya döneminin Londra’sın da korkunç yaratıklar yaşamakta ve bir düzine gizemli cinayet ve kaçırma eyleminde bulunmaktadırlar. Sir Malcolm isimli maceraperestin kızı da bu kaçırılan insanlar arasındadır. Bunu  durdurmak ve  Sir Malcolm’ ın kızını bulmak  için ise kendilerince bazı sebepleri olan 4 kişilik bir ekip toplanır. Ekibin her bir üyesinin kendine münhasır yetenekleri vardır. Vanessa Ives adlı kadın kaçırılan kızın en yakın arkadaşı iken aynı zamanda  fazlasıyla gizemli bir medyumdur. Ekibin kurucusu olarak diyebileceğimiz ve yaratıkları öldürmekte usta olan Sir Malcolm, ise silah kullanmakta çok iyidir. Aynı zamanda  doğuştan yetenekleri olan  Ethan ve Dr.Frankenstein ise ekibin bir diğer üyelerindendir.

Editör Yorumu

İzlerken en zevk aldığım dizilerden bir tanesi olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Yani düşünsenize Avrupa edebiyatının en önemli fantastik, korku hikayeleri arasında olan, Oscar Wilde’in Dorian Gray’i ,Mary Shelley’nin Frankenstein’ı, Bram Stoker’ın Draculas’ı aynı dizide yer alıyor. Sadece buda değil, dizinin içinde cadılar,kurt adamlar ve başka mistik varlıklar da bulunuyor. Kısacası karakter yoğunluğu açısından  bir çeşit  Avengers aslında. Tabii ki aklınız süper kahraman yapımlarına gitmesin. Çünkü bu dizinin karanlık ve kasvetli dünyasını keşfederken hiç görmediğiniz bir ortamla karşılaşabilirsiniz. Özellikle Londra bölgesini gördüğünüzde bunu daha iyi anlayacaksınızdır. Kısacası da  konusu, ortamı, karakterleri, oyunculuğu ve özellikle de diyalogları neredeyse kusursuz. Eğer ki çok küçük bir edebiyat sevginiz de varsa düşünmeden başlamanızı şiddetle daha fazla öneririm. Nedeni ise diyalogların büyük bir özenle hazırlanmış olmasından dolayıdır. Bu yüzden dikkatli bir şekilde diziyi izlerseniz çok daha fazla zevk alacağınıza da eminim. Özellikle de Dr Frankenstein’ın yaratmış olduğu John Clare isimli canavarla olan edebi iletişimlerine mest olacaksınızdır. Canavar dediğime de bakmayın benim net favori karakterimdi kendisi. Zaten adamın isminden belli ”John Clare” bileniniz vardır illa, bilmiyorsanız da, dizi de bu ismi çok güzel  bir şekilde açıklıyorlar zaten. Ekleyebileceğim başka şeyler de olsa da o kadar uzatmak istemiyorum belki isteğe göre dizinin detaylı bir incelemesini yapabilirim.

4) Peaky Blinders

dizi önerisi

Dizi türü: Suç / Drama

Yapım: 2014 / İngiltere

IMDB Puanı: 8.8

Bölüm sayısı: 30

Ortalama Süre: 60 dk

Sezon: 5

Oyuncular: Cillian Murphy, Paul Anderson, Iddı Goldberg, Helen McCory, Annabelle Wallis,

Konusu

Birinci Dünya Savaşının hemen ardından İngiltere bazı sorunlarla karşılaşıyordur. Bu sorunların en büyüğü ise illegal  faaliyetler de bulunan çetelerdir. Devletin en çok yaka silktiği çetelerden bir tanesi ise, şapkalarında jiletler olan soygunculuk ve at yarışlarıyla para kazanan Peaky Blinders’dır. Yine her zaman ki gibi illegal işler yapan  Peaky Blinders  kazara devletin silahlarına el koymuş olur. Bu durumu gizli tutmak isteyen İngiltere devleti ise başlarına bela olacak bir müfettişi şehre tayin eder. Peaky Blinders çetesini yöneten Tommy Shelby  ise birinci dünya savaşında etkin bir rol oynamasından dolayı  kendisine madalya kazandırmış olan, çoğu kişinin saygı duyduğu zeki, cesaretli, lider ruhlu bir insandır. Tommy’ nin amacı ise ailesinin birliğini korurken aynı zamanda, çetesini ülkenin en büyük gücü haline getirmektir. Bundan dolayı bir yandan rakip çetelerle mücadele ederken bir yandan da  müfettişi alt etmek için planlar kurmaya başlar.

Editör Yorumu

İzleyebileceğiniz en iyi suç temalı diziler arasında olan Peaky Blinders dönemin İngiltere ortamını çok iyi sunarken oyunculuklarının ve senaryosunun da etkili olmasından dolayı son yılların en iyi mafya konulu dizisi olmayı başarmıştır. Özelikle de kostüm tasarımları açısından kusursuz olan yapım, bize dönemin zamanını çok iyi bir şekil de aktarmayı başarıyor. Buna rağmen bu dizi Türkiye de fazla yankı uyandıramadı. Ben de bu durumdan dolayı  suç temalı yapımları izlemeyi seven veya daha önce suç temalı yapımlara başlamamış olan insanlara bu diziyi önermek istedim. Zaten bir kaç bölüm izlediğiniz de dizinin temposunun yüksekliği ve senaryosunun akıllıca kurgulanmasından dolayı diziyi hızlıca bitirmek isteyeceksinizdir.

3) Orange Is the New Black

- Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Suç / Komedi / Drama

Yapım: 2013 / ABD

IMDB Puanı: 8.2

Bölüm sayısı: 81

Ortalama Süre: 59 dk

Sezon: 6

Oyuncular: Taylor Schilling, Laura Prepon, Jason Biggs, Kate Mulgrew, Natasha Lyonne, Danielle Brooks, Dascha Polanco, Taryn Manning, Matt McGorry, Pablo Schreiber, Uzo Aduba, Alysia Reiner

Konusu

Piper Chapman, geçmişte bazı illegal işlere bulaşmıştır. Belli bir süre sonra ise yaptıklarının yanlış olduğunu anlar ve yaptığı her şeyi bırakma kararı alır. Bu süre zarfında da hayatını düzene sokmaya çalışan karakterimiz ileri de nişanlısı olacak olan Larry ile tanışır. Larry  yazarlık yapmaktadır ve Piperı çok sevmektedir. Ayrıca  Piper ın arkadaşlığı ve aile bağları da  kuvvetlenmiştir. Bu sayede hayatını belli, başlı  düzene sokan Piper her şeyin güzel gittiği hayatında aldığı bir haberle resmen kahrolur. Kahrolma nedeni ise geçmişteki uğraştığı illegal işlerinin gün yüzüne çıkmasıdır. Mahkemenin Piper’ a veridiği ceza ise 15 ay boyunca tutuklu kalmasıdır. Hapishanede ki hayatın da ne yapacağını bilemeyen Piper Chapman burada bir çok enteresan insanla tanışıp yaşamadığı farklı deneyimler yaşayacaktır.

Editör Yorumu

Dram ve komedi unsurlarını çok iyi bir şekilde harmanlamış olan, son yılların başarılı hapishane dizisi diyebileceğimiz,  Piper Kerman’ ın  “Orange Is The New Black, My Year In Woman’s Prison” kitabından uyarlanan ve  Piper Kerman’ ın yaşadığı gerçek olaylardan esinlenen dizimiz izleyiciyi uzun süreler sıkmadan ekran başında tutabilen nadir yapımlardan bir tanesi olabilmeyi başarmış. Dizi’ nin oyunculukları ise yan karakterler dahil çok doğal ve gerçekçi olduğunu söyleyebilirim. Her karakterin altının dolu olması ve farklı kişilik özelliklerinin bulunması da diziye çok ayrı bir hava katmış. Ayrıca karakterlerimizin geçmişe dönüşleri (flashbacks) sayesinde de karakterlerle  sempati kurmanızı da kolaylaşıyor. Son zamanların en renkli ve çılgın karakterlerine sahip olan Orange Is The New Black  size yerinde bir dram ve güzel bir mizah anlayışı da sunuyor. Eğer daha önce kadınların yaşadığı hapishane temalı bir yapımı izleme fırsatınız olmadıysa bu diziyi izlemeniz için daha fazla nedeninizin olduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle sizin için farklı bir deneyim olacaktır, diye düşünüyorum.

2) Daredevil

daredevil serie marvel - Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Aksiyon | Suç | Süper Kahraman

Yapım: 2015 / ABD

IMDB Puanı: 8.7

Bölüm sayısı: 26

Ortalama Süre: 54 dk

Sezon: 2

Oyuncular: Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Vincent D’Onofrio, Royce Johnson, Jon Bernthal, Elodie Yung, Geoffrey Cantor, Toby Leonard Moore, Bob Gunton

Konusu

Avukat olmasını isteyen boksör bir babayla zorluklar içerisinde yaşayan  Matt Murdock, radyoaktif bir kamyonun devrilmesi sonucu gözlerini kaybeder. Belli bir süre sonra bütün duyuları’nın insan üstü bir seviye de olduğunu anlayan  Murdock, bu duruma alışmaya çalışırken babası şikeli bir maç yüzünden öldürülür. Bundan dolayı bütün suçluları alt edeceğine ve yaşadığı şehri koruyacağına söz veren  Matt Murdock suçluların sadece kanunlarla yenilemeyeceğini de bildiğinden kendisinin insan üstü özelliklerini geliştirmeye başlar. Böylelikle hem babasının dediği gibi bir avukat olacaktır hem de kanunların işe yaramadığı yerde özel güçlerini kullanarak önüne gelen  düşmanları alt etmeye çalışacaktır.

Editör Yorumu

Son zamanlar da süper kahraman filmleri revaçta. Tabi ki de bunun bir çok nedeni olsa da en büyük nedeni bu filmlere uçuk bütçeler ayrılıyor olması. Doğal olarak süper kahraman dizilerine bu kadar büyük bütçeler ayrılmıyordu bundan dolayı da  süper kahraman dizileri,süper kahraman filmleri kadar kaliteli olamıyordu. Taki Netflix Daredevil dizisini çıkarana kadar. Dizi dünyasına kalitesiyle seviye atlatan Daredevil gerek koreografiyle gerekse de senaryosunun işleyişiyle müthiş bir iş başardığını söylemem gerekli. Eğer süper kahraman yapımlarına hala herhangi bir ön yargınız varsa bu diziyi kesinlikle size öneririm. Özellikle de ana karakterimizin kaliteli ve renkli düşmanlarıyla olan rekabetini izlerken bunu daha iyi anlayacaksınızdır.

1) Devilman Crybaby

11devilman crybaby - Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi - Figurex Dizi

Dizi türü: Aksiyon | Fantastik | Dram

Yapım: 2018 / Japonya

IMDB Puanı:  7,7

Myanimelist Puanı: 8.01

Bölüm sayısı: 10

Ortalama Süre: 20 dk 

Sezon: 1

Oyuncular: Griffin Burns ,Cherami Leigh, Kyle McCarley, Cindy Robinson, Cristina Valenzuela

Konusu

Akira Fudo, okulun atletizm takımında olan iyi kalpli bir insandır. Bir gün çocukluk arkadaşı olan,  Ryo Asuka’dan iblislerin insan kılığına girerek topluma karıştıklarını ve dünyayı insanlardan almak için savaşacaklarını öğrenir. Ryo’ya göre dünyayı iblislerden kurtarmanın tek yolu yaratıkların doğaüstü güçlerini ele geçirmektir. Bundan dolayı Akira’yı iblislerin en güçlülerinden olan  Devilman’a çevirir. Böylelikle yarı iblise dönüşen Akira savaşın yönünü belirleyecek güce sahip olur.

Editör Yorumu

Netflix’in en başarılı anime serisi diyebileceğim Devilman Crybaby bu yıl hikayesinden dolayı en çok etkilendiğim serilerden bir tanesi oldu. Özellikle animelerin çocuk kitleye hitap ettiğini düşünenlerin ön yargısını kırabilecek unsurlar barındıran Devilman Crybaby, kesinlikle izlenmesi gereken etkileyici bir yapım. Küçük bir uyarı vermem gerekirse de anime de bir çok cinsellik ve şiddet dolu sahneler olduğundan izleyici kitlesi +16 yaş kriteri olarak belirlenmiş. Eğer hala animelere karşı bir ön yargınız varsa bu yılın en şaşırtıcı (twist) hikayesini izlemenizi  öneririm. Ayrıca anime’ nin içinde bol bol mitos ve hristiyanlık yapılarına göndermeler olduğundan buna uygun karanlık bir ortam ve farklı bir çizim modelleri de kullanılmakta. Yani anime izleyen insanların da sıkılmayacağı klişelikten uzak özgün bir yapım.

Dizi Bulamayanlar İçin 10 Netflix Dizisi önerimizin sonuna geldik. Listemizin belli bir sıralanmasının olmadığını belirtmek isterim. Genel olarak farklı tarzlarda diziler önermeye çalıştık. Eğer son zamanların en iyi yerli yapımlarından bir tanesi olan Şahsiyet dizisinin incelemesine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

About Mert Senem

Merhabalar, ben Mert Senem. 18 Yaşındayım. Hobilerim film, dizi ve anime izlemektir. Ayrıca felsefik ve psikolojik makaleler okuyup araştırmayı severim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın