Anime, Anime Önerileri

Günübirlik Anime Önerileri

wotaku ni koi wa muzukashii

Merhaba  arkadaşlar. Bayram tatiline girmeden önce son bir yazı yazayım dedim. Ne yazayım ne yazayım diye düşünürken facebooktan yazan bir arkadaşımız günübirlik anime önerisi isteyince kafamda bir ampul yandı ve kendi kendime dedim ki ” Ya bende bayramda yapacak bir şey olmayınca anime izliyorum. O zaman neden benim gibi olan arkadaşlar için günübirlik izleyebilecekleri animeler önermiyorum. ” Dedim ve sizin için harika animeler seçmeye başladım. Umarım sizin için seçtiğim animeleri beğenirsiniz.

 

Wotaku ni Koi wa Muzukashii

Mal puan: 8,08 / Opening

Tür: Romantizm – Komedi

Bölüm Sayısı: 11

Konusu: Çocukluk arkadaşı olan iki otakunun yıllar sonra aynı iş yerinde çalışmaya başladığında başlarından geçen komik olayların anlatıldığı oldukça eğlenceli bir anime.

Not: Mangası da oldukça komik ve eğlenceli bence onu da okuyun.

 

Houseki no Kuni

Mal puan: 8,47 / Opening

Tür: Fantastik – Aksiyon – Seinen – Gizem – Dram

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Anime uzak gelecekte ortaya çıkan yeni bir yaşam biçimi “houseki” (Mücevherler) hakkında. Bu mücevherler sayı olarak 28 kişiler ve onları süs eşyasına çevirmek için saldıran “tsukjin” (Ay Sakinleri) ile savaş halindedirler.. Her bir mücevhere savaşçı ya da sağlıkçı gibi roller atanmıştır fakat bu 28 mücevherin arasında sadece Phos’a herhangi bir rol verilmemişti. Ta ki Kongo Sensei ona bir doğa tarihi ansiklopedisi yazma görevini verene kadar.

Not: Anime bitince mangasını okumaya başlayın. Harika devam ediyor.

 

Black Bullet

Mal Puan: 7,37 / Opening

Tür: Aksiyon – Bilim Kurgu – Gizem

Bölüm Sayısı: 13

Konusu: Yakın gelecekte insanlar Gastrea adlı parazitlerin saldırısına uğramıştır. Savaşmaları sonucu yenilgiye uğrayan insanlar küçük bölgelere sürgün edilmiştir. Bu karanlık dünyada, Tokyo’ya yakın bir yerde yaşayan ve Sivil Güvenliğe, Gastrea’lara karşı özel savaş eğitimi verilen bir organizasyon, üye Rentaro, tehlikeli görevleri yerine getirmektedir. Partneri Enju, vaktinden önce büyümüş genç bir kız. Ayrıcalıklı güçleri ile savaşlarına devam ederlerken bir gün, devletten özel bir görev alırlar. Bu çok gizli görevin amacı Tokyo’nun yok olmasını önlemektir.

 

Musaigen no Phantom World

Mal Puan: 7 / Opening

Tür: Fantastik – Aksiyon – Komedi –

Yaşamdan Kesitler – Doğaüstü Güçler

Bölüm Sayısı: 13 + 1 OVA + 7 Special

Konusu: Yakın gelecekte ruhlar ve canavarların etrafta dolaşması normal bir hal almıştır. Ruhların görünür olması ile birlikte yeni nesil doğan çocuklarda ilginç güçler ortaya çıkmıştır. Gençlerin bu güçleri özel okullarda verilen dersler ile kontrol altına alınır ve gruplar halinde karmaşa çıkartan ruhları ve canavarları yakalarlar.

 

Karneval

Mal Puanı: 7,3 / Opening

Tür: Fantastik – Bilim Kurgu – Josei

Bölüm Sayısı: 13

Konusu: Nai kendisi için çok önemli birini aramak için yola çıkmıştır. Elindeki tek ipucu olan bileklik ile yol yordam bilmeden dolaşmaya başlar. Gareki ise geçimini sağlamak için hırsızlık yapmaktadır. Bir gün Nai ile Gareki karşılaşırlar ve birlikte kaçmak zorunda kalırlar. Kaçarken bir trene binerler lakin bu tren kaçtıkları yerden daha tehlikelidir. orada karşılarına ülkenin en güçlü savunma teşkilatı Circus çıkar.

 

Ao No Kanata No Four Rhythm

Mal Puanı: 6,8 / Opening

Tür: Okul – Bilim Kurgu – Spor – Dram

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Uçmanın normalleştiği bir dünyada Flying Circus adında bir spor vardır. Tabi ki Kurashina Asuka hariç herkesin bildiği bir spordur bu. Kurashina Asuka yıllar önce geldiği şehre bu sefer okumak için döndüğünde her zaman hayali olan şeyi yapabilme şansı bulur. Yani uçmak. Uçmak konusunda doğuştan bir yeteneğe sahip olan Asuka okulundaki Flying Circus klübüne davet edilir.

 

RDG: Red Data Girl

Mal Puanı: 6,6 / Opening

Tür: Fantastik – Büyü

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Suzuhara Izumiko 15 yaşında Kumano dağlarının derinliklerinde bir tapınakta büyümüş bir kızdır. Oldukça utangaç olan Izumiko dokunduğu bütün elektrikli aletleri bozmaktadır. Lise için dağların dışında yaşama kararı alan  Izumiko korumasının oğlu Miyuki ile birlikte Tokyo’da liseye gitmeye başlar. Çocukluklarından beri geçinemeyen Izumiko ve Miyuki’nin okul gezisi sırasında başlarına kötü bir olay gelir. Bu olaydan sonra Izumiko’nun Himegami tanrıçasının son temsilcisi olduğu, Miyuki’ninde onun temsilcisi olduğu ortaya çıkar.

 

Code: Breaker

Mal Puanı: 6,9 / Opening

Tür: Aksiyon – Okul – Shounen – Komedi – Doğaüstü Güçler

Bölüm Sayısı: 13 + 3 OVA

Konusu: Derslerinde başarılı, çok iyi Aikido yapan, aynı zamanda güzel bir kız olan lise öğrencisi Sakura Sakurakouji, bir gün otobüsle evine dönerken pencereden birinin insanları mavi bir ateşle diri diri yaktığını görür. Telaşla olay yerine gittiği zaman ise çevrede bu olayla ilgili hiçbir ize rastlayamaz.Ertesi gün okula giden Sakura, sınıflarına yeni gelen transfer öğrenci Rei Ogami’nin, bir gün önce insanları yakan kişi olduğunu fark eder. Başlangıçta bu olaylarla ilgisi olmayan, son derece masum biri gibi gözüken Rei’nin kısa zamanda devlet için çalışan, özel güçlere sahip, “Code Breaker” olarak bilinen bir suikastçı olduğu ortaya çıkacaktır.

 

Angel Beats

Mal Puanı: 8,3 / Opening

Tür: Aksiyon – Okul – Doğaüstü Güçler –

Komedi – Dram

Bölüm Sayısı: 13 + 4 Special

Konusu: Öldükten sonra eğer ölmeden önce bir pişmanlığınız varsa cennet yada cehenneme gitmek yerine başka bir yere gitmektedirler. Yurippe adındaki bir kızın önderliğinde Tanrı’ya isyan eden gençler Meleklere karşı savaşmaya başlar.

 

Koi To Senkyo To Chocolate

Mal Puanı: 7,2 / Opening

Tür: Romantizm – Okul – Dram

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Takufuji Akademisinin 6000 den fazla öğrencisi vardır. Burslu öğrencilerin ezildiği bu okulda Gıda Araştırma Kulübü adında atıştırmalık şeyler yiyip eğlenmekten başka bir şey yapmayan bir grup öğrenci vardır. Yaklaşan okul seçimlerinde aday olan öğrencilerden biri gereksiz kulüpleri kaldıracağını söylediğinde ilk sıralarda olan Gıda Araştırma Kulübünün ayakta kalmak için aralarından birini aday olarak göstermekten başka şansı kalmaz. Tabi bu kişi Yuki Ojima’dan başkası değildir.

 

Tamako Market

Mal Puanı: 7,3 / Opening

Tür: Yaşamdan Kesitler – Komedi

Bölüm Sayısı: 12 + 6 Special

Konusu: Tamako nesilden nesile mochi yapan bir ailenin büyük kızıdır. Günün birinde efendisi için gelin arayan konuşan bir kuş ile karşılaşır. Dera adındaki kuş Tamako’ların yanında kaldıkça iyice şişmanlar ve uçamaz hale gelir. Bu nedenle onlarla yaşamaya karar verir.

Tamako Love Story adında filmi vardır.

 

Mahou Shoujo Site

Mal Puanı: 6,5 / Opening

Tür: Korku – Doğaüstü Güçler – Psikolojik – Dram

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Asagiri Aya okulda her gün ezilmekte ve şiddete maruz kalmaktadır. Bunun yanında birde psikopat abisinden evde gizlice işkence görmektedir. Bir gün abisinin işkencesinden sonra boş boş bilgisayara bakarken bir siteye denk gelir. Sitenin adı Mahou Shoujo Site’dir. Öbürküsü gün dolabında şirin bir silah bulan Aya’nın hayatı o andan itibaren değişmeye başlar.

 

Gekkan Shoujo Nozaki-kun

Mal Puanı: 8,1 / Opening

Tür: Romantizm – Komedi – Okul

Bölüm Sayısı: 12 + 6 Special

Konu: Sakura Chiyo B sınıfındaki Nozaki adlı bir çocuğa gizliden gizliye aşıktır. Tam bütün cesaretini toplayıp ona duygularını itiraf etmiştirki Nozaki ona imza atıp vermiştir. Sakura şaşkınlıkla imzanın üstünde yazan yazıya baktığında onun en sevdiği Shoujo maga yazarı olduğunu fark eder. Sakura’yı hayranı sanan Nozaki Sakura’nın çizim yeteneklerini kullanmak için onu evine çağırır.

Animesi bitince mangasını da okuyun. Benim sıkılmadan sürekli okuduğum ve izlediğim bir  seri.

 

Qualidea Code

Mal Puanı: 6,6 / Opening

Tür: Büyü – Aksiyon – Doğaüstü Güçler

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Yıllar önce insanlar bilinmeyenler adında bir yaşam formuyla savaşmaya başlamıştı. İnsanlar çocuklarını korumak için onları kriyojeni tesislerinde dondurmaya karar vermişledir. Yıllar sonra dondurulan çocuklar uykularından uyanmıştır ama artık doğaüstü güçleri vardır. Güçlerini kullanmayı öğrenen çocuklar bilinmeyenlerle savaşmaya başlarlar.

 

Coppelion

Mal Puanı: 6,5 / Opening

Tür: Aksiyon – Bilim Kurgu – Seinen

Bölüm Sayısı: 13

Konusu:  2016’da Japonya’da nükleer bir felaket gerçekleşir. Bu nükleer felaket yüzünden Tokyo kuşatma altına alınmıştır. Genetik mühendislik sayesinde radyoaktiviteye karşı bağışıklığı olan gençler oluşturulur. Coppelion denen bu kızlar Kara Kuvvetleri 3. Bölüm adına çalışmaktadır ve Tokyo’da kalan insanları kurtarmaya gönderilirler.

 

Juuni Taisen

Mal Puanı: 6,6 / Opening

Tür: Aksiyon

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: 12 Çin Zodiac üyesi olan ve onların isimlerine sahip suikastçilerin hayatlarının ve gururlarının söz konusu olduğu bir savaş. Kazananın ise bir dileğinin gerçek olması.

 

Net-Juu No Susume

Mal Puanı: 7,8 / Opening

Tür: Oyun – Romantizm – Komedi

Bölüm Sayısı: 10 + 1 OVA

Konusu: Moriko Morioka 30 yaşındaki tek bir NEET kadındır. Gerçeklikten ayrıldıktan sonra, uygun bir hayat aramaya başlar ve bir net oyuna ya da “Netoge” a döner. Netoge dünyasında Hayashi adında havalı ve yakışıklı bir karakter olarak yeni hayatına başlar. Yeni başlayanlar olarak başlarken, Lily adında güzel bir karakter ona yardım eder.

 

Murder Princess

Mal Puanı: 7 / Opening

Tür: Fantastik – Aksiyon – Macera

Bölüm Sayısı: 6

Konusu: Foreland’e saldıran canavarlar kralı öldürmüş ve krallığın tek ümidi olan Prenses Alita, abisini bulmak için kaçmıştır. Prenses, ormanda bir yaratık tarafından kovalanırken bir kelle avcısı olan Faris ile çarpışır ve ikisi de tepeden düşer. Ancak düşerken garip bir ışık etraflarını sarar ve ruhları yer değiştirir. Faris’in ruhu Prenses Alita’ya, Alita’nın ruhu ise Faris’in bedenine girmiştir. Prenses ülkesini kurtarmak için Faris’den yardım ister. İlk başta buna pek yanaşmayan Faris, bu teklifi kabul eder.

 

Rokka no Yuusha

Mal Puanı: 7,5 / Opening

Tür: Fantastik – Büyü – Aksiyon – Macera – Gizem

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Kader tanrısı, karanlıkların en derinliklerinden çıka gelen bir şeytan olan Majin’i yenmeleri için altı kahraman seçmiş ve bunlara özel güçler bahşetmiştir.  Bu kahramanlara zamanla Altı Çiçeğin Kahramanları denmeye başlandı. Ancak bir gün Adoretto adında bir genç, kendisinin dünyanın en güçlüsü olan ilan etmiş ve Altı Çiçeğin Kahramanlarından biri olarak seçilmiştir. Uzun zaman önce yenilen ve mühürlenen Majin’in güçleri tekrar uyanmaya başladığında bu kahramanlar Majin’i alt etmek için bir yerde toplanmışlardır. Herkes toplandığında ise grupta altı değil yedi kişi vardır. Bu durumda herkes birbirinden şüphe duymaya başlar ve tüm şüphe okları ise Adoretto’nun üzerindedir.

 

Danshi Koukousei no Nichijou

Mal Puanı: 8,3 / Opening

Tür: Komedi – Okul – Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 12 + 7 Special

Konusu: Tadakuni, Hidenori ve Yoshitake çok yakın üç arkadaştır. Bu üç arkadaş erkek lisesine gitmektedir. Animede bu üç arkadaş ve onların çevresinde geçen trajikomik olayları anlatmaktadır.

 

Umarım sizin için hazırladığım listeyi beğenmişsinizdir. Eğer sizinde bana önermek istediğiniz anime olursa çekinmeden yorum yazın. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

 

Ha birde sonra unuturum falan. Şimdiden Bayramınız Mübarek Olsun.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın