Cs Go Rehberi, Oyun Kılavuzları

CS:GO Crosshair Ayarları Detaylı Anlatım

CS GO Crosshair Ayarları

Merhabalar Crosshair ayarınızı manuel olarak ve hazır olarak ayarlamayı anlatacağım. CS:GO da crosshair için bir çok ayar mevcut bu ayarları manuel olarak elle yapmak biraz sıkıntılı bir iş bu yüzden hazırları mevcut. Öncelikle hazır olanlarından bahsedeyim. Hazır olanalar için internette crosshair ayarlarının olduğu dosyalar mevcut araştırıp ünlü oyuncuların, yayıncıların crosshair ayarlarını bulmak mümkündür. Bunları araştırmak bulmak, doğru mu yanlış mı olduğunu öğrenmek, size uygun mu gibi düşünceleri ortadan kaldırmak için hazır crosshair yapmak için haritalar mevcut.

Bu haritalara nerden erişebiliriz derseniz, Steam>Topluluk>Atölye>CS:GO kısmından en popüler haritaları seçerek veya aratarak bulabilirsiniz. Benim size önerebileceğim “crashz’ Crosshair Generator”. Bu haritada aradığınızı bulabileceksiniz, ünlü oyuncuların crosshair ayarları mevcut veya isterseniz kendi crosshair ayarlarınızı yapabilirsiniz. Yani komutlarla vs. uğraşmadan kendi crosshair ayarlarınızı yapmanıza olanak sağlayan bir harita. Manuel olarak yapmak isterseniz, bunun için komutlar mevcut.

Crosshair boyutunu ayarlamak için; cl_crosshairsize “5″ komutu ile crosshairinizin boyutunu ayarlayabilirsiniz. “5” rakamını arttırarak veya azaltarak boyutu kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Crosshair rengini değiştirmek için; cl_crosshaircolor “Renk Kodu” komutu ile renk değiştirmek mümkün.

Örnek olarak Yeşil için renk kodu yerine 1, Sarı renk için 2, Mavi renk için 3. Crosshair rengini kırmızı yapmak için komutlar şu şekildedir. cl_crosshaircolor_r “255” cl_crosshaircolor_g “0” cl_crosshaircolor_b “0” Bunun gibi renk ayarlarını araştırarak bulabilirsiniz ben sadece örneklendirdim.

Crosshair ayarında diğer bir özellik çizgi kalınlığıdır. Çizgi kalınlığında değişiklik yapmak için; cl_crosshairthickness “” komutunu kullanabilirsiniz. Crosshair çizgiler arasındaki açıklık mesafeyi ayarlamak için; cl_crosshairgap “” komutu ile mesafeyi arttırıp azaltabilirsiniz.

Crosshair saydamlık ayarı için; Crosshair’in saydam olmasını istiyorsanız cl_crosshairusealpha “1” komutu ile saydamlaştırabilirsiniz. Daha sonra  cl_crosshairalpha “150” komutu ile diğer ayarlar gibi saydamlığı azaltıp arttırabilirsiniz.

Crosshair ortasına nokta eklemek için; cl_crosshairdot “1” komutu ile ortaya nokta ekleyebilirsiniz, tekrar noktayı kaldırmak için “1” değerini “0” ile değiştirin. Crosshair türünü değiştirmek için; cl_crosshairstyle “” Default crosshair için 1, Sabit crosshair için 2 ve hareketli (dinamik) crosshair için 3 değerini yazınız.

 

Yazı Güncellendi 18.11 2018

Related Posts

One thought on “CS:GO Crosshair Ayarları Detaylı Anlatım

  1. Ali Kaniyolu dedi ki:

    https://www.youtube.com/watch?v=BK6x-zGHXGo

    BU VİDEODA DETAYLI OLARAK ANLATTIM İYİ SYİRLER

Bir cevap yazın