Chibi sözcüğü daha çok küçük resimlerde kullanılır. Karakterler boyut olarak küçük ama animelerdeki gibi iri gözlere sahiptir. Ana teması komiklik ve şirinliktir. Bir nevi bizim karikatürlerimize benzer. İçerisinde siyasi, kültürel olaylardan çok şirinlikleriyle etkileyen sevimli insanlar bulunur. Kısa ve özdür ama yeterli miktarda komiktir. Karakterlerin çizimi kara kalemle kabataslak olarak başlanıp zamanla detaylar eklenerek ve kaba görüntüsü çıkarılarak ortaya çıkarılır. Günümüzdeki birçok karikatürü etkileyen ve şirinlikleriyle insanları büyüsüne almış olan bu karikatür veya kısa öyküler televizyon ekranında daha yeni yeni ortaya çıkmakta ama mizah dergileri, kitaplar, gazetelerde boy boy resmedilmektedir.

Resimleri büyütmek için üstlerine tıklayınız.

Her ne kadar biz bu tür animasyonları Japon çizgi filmleri, mangalar ve animelerde görsek de Marvel ve DC gibi dünya çapında bir kitle oluşturmuş, bir sektör haline gelmiş kahramanlar bile bu tarzdan etkilenmiş ve chibi tarzına uygun Iron Man, Kaptan Amerika, Hulk/Batman, Superman, Teen Titans karikatürleri, dergileri ve hatta çizgi filmleri ortaya çıkmıştır.Bu aynı zamanda reklam sektörününde kullandığı etkili bir yöntemdir.

Back to list

Related Posts

One thought on “Chibi Nedir?

  1. AbdulSamet ŞAHİN dedi ki:

    Anime izlemeye yeni başlayan birisi olarak bu küçük , Chibi, karakterler daha çok hoşuma gidiyor. Bunca açıklamalar için teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın