Kitap, Bir Kitap Bir Anime, Kültür

Bir Kitap Bir Anime – 6

6

Merhaba arkadaşlar nasılsınız? Bende iyiyim. Yeni bir Bir Kitap Bir Anime yazısı ile karşınızdayım. Öncekileri okumuş muydunuz? Eğer okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim. Oldukça güzel bir kitap ve anime önerilerinde bulundum size.

Size bu sefer önereceğim kitabın ikincisi hala çıkmadı. Yani Türkiyede çıkmadı. Ama ilk kitap için diyebilirim ki oldukça güzel bir kitaptı. Haydi size kitabı tanıtayım.

Matt Ralphs  

Ateş Kız


Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sayfa Sayısı: 288

Konusu: Hazel Hooper şifacı annesi ile birlikte ıssız bir ormanda huzur içinde yaşamaktadır. Ama bir gün annesi Hazel’ın gözleri önünde bir iblis tarafından saldırıya uğrar ve kaçırılır. Annesini kurtarmak isteyen Hazel bu sayede güçlerini açığa çıkartmayı başarır. Annesini bulmak için yola koyulan Hazel bunu yalnız yapamayacağını anlar ve bu yüzden esi bir iblis avcısı olan Titus’tan yardım ister. İblis avcıları aynı zamanda Cadı Avcısı olarak da bilinirler. Bu yüzden Hazel’ın dikkatli olması gerekir.


Benim düşüncem…

Kitap oldukça güzel. Okurken oldukça keyif aldım. Ama biraz fazla hızlı ilerliyor. Hazel’ın annesi ne ara kaçırıldı, Hazel onunla ilgili ne ara ipuçları buldu. Hepsi çok hızlı oldu. Ha bu arada kitap 1600’ler ya da 1700’lerin İngiltere’sinde geçiyor. 

Hazel hayatı boyunca yaşadığı ormanın dışına çıkmamış bir kız. Annesi ise bir şifacı. Ama sıradan bir şifacı değil. Kendisi Marifetli türündeki cadılardan biri. Hazel’da öyle. Marifetliler normal cadıların aksine daha güçlü olurlar ve belli güçleri olur. Buz kontrol edeni var, Hazel gibi ateşi kontrol edeni var. Bu özel cadılara Marifetliler deniyor.  Kitabın adıda bu yüzden Ateş Kız.Yıllar önce Hazel daha doğmadan kısa süre öncesinde büyük bir savaş olmuş. Cadılar ve Cadı avcıları arasında. Savaşı tahmin ettiğiniz üzere cadılar kaybetmiş ve yakalanan cadıların hepsi idam edilmişler. Oysa kitapta dediğine göre savaştan öncesinde cadılar ve insanlar güzel bir şekilde yaşıyorlarmış. Yani ne oldu da savaş çıktı bu konuda bir şey söylenmiyor. Tek bildiğimiz cadılar savaşı kaybetmiş ve bir sürü Marifetli marifetsiz cadıların öldürülmüş olması.

Ama bu Cadı Avcıları öyle kendilerini yüksek görüyor ki köylere gidip istediklerini yapıyorlar. Bir köye gidip nerdeyse köydeki herkese cadı damgası verip yakabilirler ve kimse onlara bir şey diyemez. Neden? Çünkü onlar Kutsal Cadı Avcıları. Sinir oldum onlara.

İlk kitap Türkiye’de 2017 yılında çıkmış. Yazarın ikinci kitabı ise 2016’da çıkmış. Ama bizim ülkemizde hala çıkamamış. Eğer bu yazıyı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları‘ndan biri okursa diye söylemek istiyorum. Ateş Kız gerçekten çok güzel bir kitap. Lütfen ikinci kitabıda çevirin. Lütfen.

Yayınevine yalvarma kısmını da hallettiğimize göre size kitabın orijinal tanıtım videosunu da şöyle koyayım.


Evet kitap kısmını bitirdiğimize göre sıra geldi anime kısmına.


Beck  MAL: 8,32


Tür: Müzik – Yaşamdan Kesitler – Shounen – Komedi – Dram

Bölüm Sayısı: 26

Konusu: Tanaka Yukio 14 yaşında bir öğrencidir. Bir amacı olmayan Yukio boş boş bankta otururken tuhaf görünüşlü bi köpeği kovalayan üç çocuk görür. Köpeği kurtaran Yukio bu sayede köpeğin sahibi gitarist Minami Ryuunosuke ile tanışır. Bir kaç gün sonra eski bir arkadaşı ile canlı müzik dinlemeye giden Yukio o zaman kadar hiç rock müzik dinlememiştir. Orada tekrardan Ryuunosuke ile karşılaşan Yukio sun da yardımlarıyla müzik dünyasının içine doğru adım atar. 

Benim düşüncem…

OMG. Müzik türünde izlediğim en iyi anime olabilir. 26 bölüm boyunca bir dakika bile sıkılmadım. Hatta başım ağrımasaydı sabahlamayı bile düşünüyordum. Beni öyle kendine bağladı. 

Anime‘nin en güzel yöne ne biliyor musunuz? Yukio Rock müzikle tanıştıktan sonra hemen eline bir gitar alıp ben grup kurucam havalarına girmedi. Hatta Ryuunosuke ona bir gitar hediye etmese başlayacağını bile düşünmüyorum. Küçücük bir itiş onun hayatını değiştirdi ve bunu izlemek o kadar güzeldi ki.

Anime‘de hiç bir şey aşırı hızlı ilerlemiyor. Müzik grubundaki hiç kimse ben gitarist olurum, ben davulcu olurum diye atlamıyor. Ryuunosuke bütün grubu araştırarak ve ikna çabalarıyla topluyor. Bu şekilde gerçekte bir band’ın nasıl olduğunuda görebiliyoruz. Hemen yükselişe de geçmiyorlar. Bunun için gerçekten uğraşıyorlar. Yaşamdan kesitler kategorisinin bu kadar güzel işlendiği bir anime görmemiştim. 

Adım adım bir müzik grubunun nasıl oluştuğunu ve yükselmek için nelere göğüs germeleri gerektiğini görüyorsun. İzlerken bir dakika bile sıkılmayacağınız garanti edebilirim . Rock müzik seviyorsanız kesinlikle izleyin. Müzik animeleri seviyorsanız kesin izleyin. Anime izlemeyi seviyorsanız kesin ama kesin izleyin. Müthiş bir anime. Güvenin bana. Ben bile izlerken neden daha önce izlemedim diye kendime kızdım. O kadar güzel yani. Bana inanmıyorsanız yazının sonuna size güzel bir video koyacağım. O zaman anlarsınız.


https://youtu.be/p1URzwlqOL0

Ha bu arada önceki bir kitap bir anime yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın