Anime Önerileri

Ağır Psikolojik Anime Listesi

Ergo Proxy 2

Öncelikle selamlar, sıcak yaz aylarından kaçmak ve daha serin yerlere girmek isteyen anime hayranları sizler de hoş geldiniz! Bugün de başlıkta da gördüğünüz gibi sizleri bu sıcak havalardan alıp götürecek derin hikayelere ve önermelere sahip bir anime listesi hazırladım.
Nefesinizi iyi tutun çünkü bundan sonra derin sulara dalmak üzereyiz. İşte karşınızda Ağır Psikolojik Anime Listesi!

10- Boku dake ga Inai Machi

– MyAnimeList Puanı: 8,41/10
– IMDb Puanı: 8,5/10
 
Hayalinde hep bir manga yazarı olmak isteyen ve geçimini pizzacı olarak çalışan Satoru Fujinuma, sıradan hayatı yeni gücüyle tam anlamı ile değişir. İstemsiz bir şekilde kötü bir olay yaşandığında zaman geriye giderek o sorunu çözmesi gerekir.

 Annesi ile yaşayan bu pizzacımız, annesini şüpheli bir şekilde evinde ölür bulur. Olayın şokunu yaşarken bir dizi yanlış anlama ile birlikte zamanda geriye gider. Olayın şoku hala onu sarmışken 10 yaşına tekrar dönemsi onun için yeni gizemlere kapı açmıştır…

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

9- Monster

– MyAnimeList Puanı: 8,73/10
– IMDb Puanı: 8,6/10
 
Hayatınızda hiçbir ikilemin arasında kalmış mıydınız? Bir şeyi seçerken hiç bu kadar tedirgin olmuş muydunuz? İşte karşımızda duran bu anime ile Dr. Kenzou Tenma’nın hayatına bakıyoruz. Genç bir çocuğu kurtarmayı seçmesiyle hayatı istemediği farklı bir yön alır. Onun için hayat yeniden başlamıştır…

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

8- Higurashi

– MyAnimeList Puanı: 8,25/10
– IMDb Puanı: 8,0/10
 
Her şey Keiichi adındaki adındaki kızın ailesi ile yeni evleri olan Hinamizawa gitmeleri ile başlar. Orada kendisine yeni bir hayat kuran Keiichi, kısa bir süre sonra bu yaşadığı yerin gerçeği ile yüzleşir. Her ne kadar arkadaşları arasında bu konu hiç dile gelmediyse bile bir şeyler bildikleri kesindi. Ama onları bu kadar korkutan ve onu unutmak istedikleri ne yaşanmış olabilirdi ki…

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

7- Death Parade

– MyAnimeList Puanı: 8,21/10
– IMDb Puanı: 7,9/10
 
Ölümden sonrası bir dünyaya hoş geldiniz! Ama burası araftan biraz farklı… Kendinize bir yer kapın ve en sevdiğiniz içkiyi yudumlarken sıradaki, yeni hayatınızı belirleyecek oyununuzu bekleyin. Ama hiç korkmayın bu oyunun zorluğu bilinmezliği değil gerçekliğidir.

 Yargıç oyunu izler siz de içinizde yaşayan gerçek sizi. Kurallar basittir ve oyunun sonu kesindir. Yargıç karar verir ve önündeki iki ruh için yollar ayrılmak üzeredir. Biri cennete diğeri ise cehenneme. İşte böyledir Bay Decim’in barı, eh o zaman sıradaki oyun sizin için hazırlanmadan önce bir bardak içki almaz mısınız?

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

6- Terror in resonance

-MyAnimeList Puanı: 8,14/10
-IMDb Puanı: 7,9/10
 
Günümüzdeki bir Tokyoda, kendilerine Sphinx adı veren bu iki gencin polislerle olan kedi fare yarışını konu alıyor. Kamu oyunda her ne kadar yaptıkları bombalamalar terör faaliyetleri gibi önümüze gelse de bu ikilinin amacı insanlardan saklanan sırları ve gözlerine sokulan yalanları gün yüzüne çıkarmaktır.
 
Güçlüyü ve güçsüzü, zengin ve fakiri, aptal ve zekiyi ayıran ve onları güçsüz düşüren yaptırımlarla dolu bir dünyada bu ikilinin direnişi gösterimde… Sizce de bu dünya biraz tanıdık gelmedi mi?

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

5- Perfect Blue

-MyAnimeList Puanı: 8,44/10
-IMDb Puanı: 8,0/10
 
Şöhret olmuşken tüm gözlerin sizi izlemesini istersiniz, herkesin sizi konuşmasını… Peki ya bu istekler dilediğiniz gibi sonuçlanmazsa. Her bir köşe başında sizi bekleyen tehlikeyi hissetmek. Takip ediliyor hissine kapılmak. Ne tuhaf dimi? Hayranlarınızı etkilemek yerine onlardan etkilenir olmak. Benliğini kaybedip gergin bir şekilde evin yolunu tutmak.

Aklınız bulanıyor, ne yaptığınızı artık bilmiyorsunuz. Kimseye güvenmiyorsunuz… Gerçekliği unutmuşsunuz, eskileri unutmuşsunuz, kendinizi unutmuşsunuz. İşte karşınızda Perfect Blue!

4- Paprika

-MyAnimeList Puanı: 8,07/10
-IMDb Puanı: 7,7/10

İnsanların rüyalarına girip onların psikolojik sorunlarının içine dalmak bir yandan harika bir şey öteki yandan ise tam anlamı ile bir silah. Paprika adında tatlı mı tatlı kırmızı saçlı kızımız insanların içlerinde sakladığı duyguları ortaya çıkarmak için rüyalar alemine giriş yapar. Gerçeklik ve hayali dünyanın arasındaki ince duvar bu animede parçalanmak üzeredir.
 
İlk başta izlenildiğinde kafa karışıklığı ardından ise zamanla taşların yerine oturmasıyla Paprika, konu ve imgelik anlamında tam bir şaheser!

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

3- Serial Experiments Lain

-MyAnimeList Puanı: 8,02/10
-IMDb Puanı: 8,1/10
Geçmişteki geleceğin ama bizim için geçmiş teknolojisini gün yüzüne çıkartan bu yapımda yaşattığı ortam sayesinde bize farklı farklı sorular sormamıza neden oluyor. Bilmecelerle dolu olay örgüsüyle her bir bölüm sonunda yarım saat kafa yoran sorularla bizi baş başa bırakıyor. Hiçbir şey anlamasak bile bir şeyi iyi biliyoruz. Doğada bir kanun vardır ve bu kanun yaratıcı tarafından yön verilir… Peki internetin Tanrısı var mıdır? Veya nasıl olunur?..
 
Tabi bizim gibi böyle düşünen Lain’nin bilinmezliklerle dolu macerası babasının ona bilgisayar alması ile başlar.

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

2- Shinsekai yori

-MyAnimeList Puanı: 8,37/10
-IMDb Puanı: 8,0/10

 Dışında herkese çok sıradan bir dram animesi gözüken bu yapımda aslında bizlere toplum düzenini ve bunun beraberinde getiren baskıcı yapıyı gösteriyor. Psişik güçlere sahip olanlarla olmayanlar arasında savaşlar sonucunda ise dünyanın geri dönülemez bir hal atması da animenin cabası…

Aradan uzun bir zaman geçse bile psişiklerin hala var olduğu ve olmayanlar arasında azınlık tarafta yer alıyor. Gerçeklerle yüzleşen Saki ve dostları bu savaştaki yerlerini alır.

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!


Ve işte karşınızda hepinizin merak ettiği “Ağır Psikolojik Anime Listesi” nin yıldızı! İşte karşınızda…

1- Ergo Proxy

-MyAnimeList Puanı: 7,93/10
-IMDb Puanı: 8,0/10
Felaket sonrası dünyada hayatta kalmış insanlarla birlikle yardımcı robotların öldürme isteği ile harekete geçmesi ile hayatlar yine mahvolur. Tabi ölümlerin ve suçların artmasıyla hükümet duruma el atması ve incelemesi için Re-I Mayer göreve gelir. Ve bu öldürme isteği ile yanıp tutuşan robotların arkasındaki sır perdesini aralarken olayların daha da derinlerine iner.
 

Aslında anime bizlere psikolojiden çok felsefi yönlerini daha fazla ön plana koyuyor. Ama tabi bu demek değildir ki onu bu iyi bir anime değildir. Onu birinci yapmamın en önemli sebebi, işlediği konu ve karakterlerin bu konular karşısındaki durumları…

Anime ilgini çektiyse daha fazlası için Burası!

Bugünlük ağır psikolojik anime listemizin sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok anime listesine ulaşmak için Buraya veya kullandığım kaynağa ulaşmak için Buraya tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Related Posts

Bir cevap yazın