Merhaba arkadaşlar,

Bir takipçimiz isteği üzerine Tsunade (Kuroyasha) editörün incelemesini yazdığı Zankyou No Terror animesini sonunda izledim ve incelemesini yazmak istedim. Tsunade (Kuroyasha) editörün yazıları daha iyi derseniz. Tamamen katılıyorum gençler 🙂 Neyse lafı çok uzatmadan incelemeye geçiyorum 🙂

Zankyou No Terror

Zankyou no terror - zankyou no terror tanıtım ve i̇ncelemesi! - figurex anime

Tür: Dram, Gizem, Polisiye

Bölüm Sayısı: 11

Yayım Tarihi: 2014

Firma/Stüdyo: Mappa

Yönetmen: Shinichiro Watanabe

 

Konusu:

Tokyo’da halkın güvenliğini tehlikeye atacak terör saldırıları başlar. Saldırıları yapan Sphinx (Nine ve Twelve) grubu saldırıdan önce bir video yayınlarlar. Bu videoda Polis Teşkilatına bir bilmece bırakırlar. Bilmeceyi çözerlerse cevap onları bombanın olduğu yere götürecektir, çözemezlerse bomba patlayacaktır. Sphinx (Sfenks) grubu neden kurulmuştur? Nine ( Dokuz) ve Twelve (On iki) kimlerdir?  Polis Teşkilatı saldırıları önleyebilecek midir?

Zankyou no terror4 - zankyou no terror tanıtım ve i̇ncelemesi! - figurex anime

YORUM:

İngilizce adı Terror in Resonance olan Zankyou no Terror’un yönetmen koltuğunda Cowboy Bebop ve Samurai Champloo gibi animelerden tanıdığımız Shinichiro Watanabe var. Animede olaylar Tokyo’da gelişiyor. Anime hızlı bir giriş yaparak iki kişinin nükleer tesislerden plütonyum çalması ile başlıyor ve akabinde olaylar altı ay sonrasından devam ediyor. Bu iki genç arkadaşın gizemli bir geçmişleri vardır ve altı ay sonra harekete geçerek ilk “terör” eylemlerini gerçekleştirmeye karar verirler. Sıradan bir günde internete tuhaf bir video düşer. İsimlerinin Sphinx olduğunu iddia eden iki çocuk Tokyo‘nun Shinjuku Bölgesi‘nde bir patlama gerçekleştireceklerini söylerler. Çocuk oldukları için kimsenin ciddiye almadığı videoda bahsedilen yerde patlama meydana gelir. Bu saldırı bana Amerika’daki 11 Eylül ikiz kule saldırılarını hatırlattı. Ancak bizim teröristlerimiz bildiğimiz teröristlerden farklılar. Saldırıdan önce kimse ölmesin diye gökdeleni boşaltıyorlar.

İlgili resim

Ardından isim verilmese de Youtube olduğunu tahmin ettiğimiz video sitesinden “Sphinx” lakabını kullanarak eylemi sahiplenirler ve bir sonraki eylemleri hakkında bir ipucu verirler. İkili kendilerini Sphinx 1 ve Sphinx 2 olarak tanıtırlar ve videolarında bilmeceler sorarak adeta polis kuvvetlerine meydan okurlar. Bilmecelerini bilemezlerse yeni bir bomba patlayacaktır fakat cevabı bulurlarsa cevap onları bombaya götürecektir. Bu arada ikili birbirlerine Nine (Dokuz) ve Twelve (On iki) olarak hitap ediyorlar. Nine ve Twelve’in akıllıca hazırladıkları ve ekmek kırıntıları bıraktıkları ipuçlarını ise Shibazaki adında arşivlerde çalışan (yıllar önce yaşadığı bir olay yüzünden dedektiflikten sürülmüştür) bir polis memuru çözebilmektedir ve çok geçmeden eski rütbesine kavuşarak Sphinx adındaki terör örgütünün peşine düşer

Large - zankyou no terror tanıtım ve i̇ncelemesi! - figurex anime

Animenin genel kurgusunda Yunan Mitolojisi esas alınmış. Kullandıkları kod ad olan Sphinx, Yunan Mitolojisinde Kötülük ve Yıkım Şeytanı olarak biliniyor. Çok ayrıntıya girmiyorum animede ayrıntılı şekilde bahsediliyor. Ayrıca teröristler saldırı düzenledikleri yere ” VON” yazısı bırakıyorlar. Sonra öğreniyoruz ki ”VON” İzlanda dilinde ”Umut” demekmiş.

Zankyou no terror anime sphinx ile ilgili görsel sonucu

Bir animede, gözlüğünü parmağıyla sürekli düzelten bir karakter varsa, zekidir. Ancak bu animede iki ana karakterimizde dahi. Animedeki gözlüklü karakterimiz ise Nine, soğuk ve duygularını kontrol edebilen biri. Twelve ise Nine‘a nazaran daha hayat dolu, daha sevecen ve bir o kadar zeki. Twelve‘nin gülümsemesi içinizi ısıtırken Nine‘ın soğuk ve kararlı bakışları animeye odaklanmanızı sağlıyor. Bu ikisinin dostluğunu izlemek ise gayet keyifliydi.

İlgili resim

Sphinx (Sfenks) örgütüne, talihsiz gibi gözükse de bana göre doğru zamanda, doğru yerde bulunan; gülmeyi unutmuş lise öğrencisi “Lisa Mishima ” katılıyor. Üç kişilik gencin etrafında seyreden seri, kimi zaman tebessüm ettirecek, kimi zaman bilmeceleriyle şok edecek, kimi zaman da sizden bir kaç damla gözyaşı isteyecek.

Zankyou no terror anime gif ile ilgili görsel sonucu

Animenin ilerleyen bölümlerde “Five” karakteri Sphinx’in karşısına çıkarılınca eyvah demiştim. İşler sapa saracak sandım ama neyse ki umduğum olmadı ve Sphinx ikilisi amacından sapmadı.

İlgili resim

Zankyou no Terror hakkındaki ilk izlenimlerim ve animede karşıma çıkanlar bambaşka oldu. Çünkü anime bana umduğumu değil, çok daha iyisini sunmayı başardı. Ben animenin ismini duyduğumda daha çok işte Tokyo’da olaylar oluyor, kahramanlarımız müdahale ediyor veya daha böyle bir yıkım yaşanmış ve hayatta kalma mücadelesi gibi bir şeydir diye tahmin ettim ama Zankyou no Terror’de ana karakterler bildiğimiz bombalama eylemi yapan teröristlerdi. Nine ile Twelve’in oldukça zekice hamlelerine karşın polis kuvvetleri (daha doğrusu Shibazaki’nin) karşı hamlelerini büyük bir zevkle izledim. Nine ve Twelve’in bulmacaları, bıraktıkları ipuçları ve tasvip etmesem de eylem şekilleri bayağı ilgi çekiciydi. Ve bölümler ilerledikçe amaçları, kim oldukları ve bunu ne için yaptıklarının ufaktan her bölüm açığa çıkması tansiyonu giderek yükseltiyor ve yeri geliyor ki adeta ekrana kilitlendim desem yalan olmaz.

Sonuç:

Anime bitince tek bir soru kalacak aklımızda: Sphinx (Sfenks) adlı grubumuz istediğini elde etti mi?, etmedi mi? Bu sorunun yanıtı size bırakılmış. Eğer “Nine” gibi düşünüyorsanız, elde ettiler ama “Twelve” gibi düşünüyorsanız, daha farklı bir son olabilirdi.

Zankyou no terror anime gif ile ilgili görsel sonucu

 

NOT : Diğer tanıtımlar için TANITIMLAR sekmesine tıklamayı unutmayınız 🙂

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın