Anime Tanıtımları, Anime

Chihayafuru Tanıtım ve İncelemesi!

Chihayafuru

İlgili resim

Tür: Dram, Josei, Oyun, Spor

Bölüm Sayısı:  2 Sezon (25 + 25)

Yayım Tarihi: 2011 – 2013

Firma/Stüdyo: Madhouse

Konusu:

Tüm hayatı boyunca, Chihaya’nın hayali model olan kız kardeşini Japonya’nın en iyisi olarak görmekti…ta ki Arata isimli sessiz sakin bir transfer öğrenci ona aksini söyleyene kadar. Onun anlattığı hayal, Chihaya’nın kendisi için çalışması gerektiği bir şeydi.

Arata Hyakunin İsshu olarak bilinen geleneksel Japon kart oyununun karşılıklı oynanan versiyonunu Chihaya’nın daha önce hiç görmediği bir şekilde oynuyordu. Oyunda Arata’nın yerini aldığında, Chihaya onun için hevesli olduğunu fark eder. Chihaya şimdi dünyanın bir numarası olmayı istemektedir, Karuta’nın Kraliçesi.

Chihayafuru anime ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Chihayafuru bir josei animesinden daha çok bir spor animesi. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Belli belirsiz bir aşk üçgeni ve bol bol Karuta var. Karuta oyunu bana tamamen yabancıydı okuyana kadar, ancak izlediğimden anladığım kadarıyla, zeka, hafıza, fiziksel ve zihinsel dayanıklılık ve güç gerektiren hayli zor bir oyun. Bu da belli bir zeka seviyesinin üstünde karakterler içeren ve bu karakterlerin zekice monologlarıyla dolu parlak bir animeyle sonuçlanıyor. Spor sayılıp sayılamayacağı sorusu animede de bahsedilen Karuta, karakterlerin Karuta’ya duyduğu sevgi ve kendilerini geliştirme isteği animenin ana konusu.

Chihayafuru anime gif ile ilgili görsel sonucu

Kısaca, Ayase’nin en büyük hayali ablasının ünlü bir manken olma hayalini gerçekleştirdiğini görmesini istemesidir. Okulunda okuyan Arata sürekli sınıfındaki arkadaşları tarafından rahatsız edilmektedir. Ayase onları Arata’nın başından kovduktan sonra Arata’nın evine doğru yol alır. Bu sırada Arata’dan Karuta isminde kartlarla oynanan bir oyun öğrenir. Bu oyundan fazlasıyla etkilenen Ayase’nin yıllar sonra yeni bir hedefi olur : Karuta kraliçesi olmak.

Chihayafuru anime gif ile ilgili görsel sonucu

Mükemmel karakterler. Bir sürü yan karakter olmasına rağmen hepsiyle bağ kurmak mümkün. Karakterler animenin ilk anından son anına dek gelişiyor. Bölüm kurgusu iyinin üstünde. Sürüklüyor, bir sonraki bölümü izleme isteği yaratıyor ve yaşanan her şeyi tek tek hatırlıyorsunuz. Ya da ben çok kaptırmışım 🙂 Monologlar… Karuta’nın içeriğini ve oyunların gelişimini anlamanızı sağlayan bu monologlar belli bir entellektüel seviyenin üstüne hitap ediyor, yani bu animeyi belli bir yaş sınırının üstündekiler izlemeli.

Chihayafuru 2 anime gif ile ilgili görsel sonucu

Arata-Ayase-Taichi arasında belirgin olmayan bir romantizm var. Yani öyle aşk sahnesi bekleyenler boşuna beklemesin. Çizimler gerçekten çok hoş. Seriye sırf çizimleri için başladım diyebilirim.

Chihayafuru 2 anime gif ile ilgili görsel sonucu

Chihayafuru 2. sezonda, ilk sezona nazaran daha çok Karuta karşımıza çıkıyor. İlk iki – üç yeni üye faslı bittikten sonra önce takım maçları ve sonrası birebir maçlar başlıyor ki açıkçası bir müddet sonra bu kadar Karuta’nın içinde boğulma hissi yaşadım. İlk sezonda biraz daha karakterler ön plandaydı, işte Ayase – Taichi – Arata’nın gençliği, arkadaşlıkları falan ama ikinci sezon ful Karuta.

Chihayafuru 2 anime gif ile ilgili görsel sonucu

İkinci sezonun çizimleri ilk sezonun çizimleri gibi oldukça başarılı. Karakterler klasik anime karakterleri ama fazla abartılı değiller. Yani rengarenk saçlar veya garip elbiseler yok. Kullanılan renkler güzel ve Karuta maçlarında çok fazla abartı yok, izlemesi de zevkli sayılır. Ayrıca üçüncü bir sezona da göz kırpan bir sonla bitti.

Sonuç:

Eğer amacınız gerçek bir shoujo izlemekse, aradığınız Chihayafuru değil. Ama ben zaman geçirmek için öylesine bir shoujo ararken başladığım Chihayafuru’yu bırakamadım ve gerçekten izlediğim iyi animeler biri arasında olacağına da eminim. Hem Karuta’ya hem de Chihayafuru’ya bir şans verin derim.

2 thoughts on “Chihayafuru Tanıtım ve İncelemesi!

  1. Mikuruu dedi ki:

    https://uploads.disquscdn.com/images/e82117b1558961fbaba3566dd26c2f941353f2d7732711ff561fb0a1e51c1e3a.gif .
    İzlerken karuta oynayasım gelmişti. Sonra youtubedan gerçek bir karuta karşılaşması açıp izlemiştim. 😀 Keyifli bir animeydi. Yazı için teşekkürler

  2. Mikuruu dedi ki:

    İzlerken karuta oynayasım gelmişti. Sonra youtubedan gerçek bir karuta karşılaşması açıp izlemiştim. 😀 Keyifli bir animeydi. Yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın