Anime Tanıtımları, Anime

Boku Dake ga Inai Machi Tanıtım ve İnceleme!!

Herkese merhaba,

Beni hikayesiyle gerçekten etkilemiş bu animeyle ilgili yazmasam olmazdı şimdi, cidden güzel anime. Derken yazımıza geçelim o zaman 🙂

Yazar-Çizer: Sanbe Kei

Stüdyo: A-1 Pictures

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Doğaüstü, Psikolojik, Seinen, Gizem

Yapım Yılı: 2016

MAL Puanı: 8.59 / 10

Satoru Fujinuma, zorlukla geçimini sağlamaya çalışan bir manga yazarıdır. Ancak asıl özelliği bu değildir, herhangi bir kötü olay ya da kaza olacağında, kazayı önleyene dek kendisini sonsuz bir geçmişe dönme döngüsüne sokan Revival isimli bir gücü vardır. Bir gün annesi onu ziyarete geldiğinde Satoru’nun evinde bir cinayete kurban gider ve bir şekilde Satoru cinayet şüphelisi konumuna düşer. Aniden Revival çalışır ve Satoru kendisini, o yıllarda sınıf arkadaşı olan Hinazuki Kayo’nun cinayetini önlemek üzere ilkokul yıllarına dönmüş halde bulur. Artık Kayo’yu kimi öldürdüğünü bulmak ve bunu engellemek zorundadır ancak bu hiç kolay olmaz.

Animeye ilk başladığımda biraz Re:Zero gibi bir şey bekliyordum, çünkü ana karakterin kötü bir şey olacağı zaman otomatik çalışan bir geçmişe dönme gücü var. Ayrıca güç Subaru’nunkine benziyor ama kullanmak için ölmek gerekmiyor. Ama açıkçası ondan çok daha iyi çıktı anime.

İlk olarak anime başlangıçta yetişkin birini anlatacakmış gibi görünüyor ama ana karakter gücü yüzünden bir anda çocukluğuna dönüyor ve bundan dolay da animenin %90’ı çocukların etrafında dönüyor. Benim için bu iyi bir şey çünkü Ano Hana veya benzer başka animelerde de olduğu gibi karakterlerin çocuklar olduğu animeler daha ilgi çekici oluyor bence. Ayrıca ekleme ihtiyacı hissettim, kesinlikle burada bir loli mevzusu söz konusu değil, animede loli yok çünkü.

Hikayenin ilerleyişi çok ilgi çekici. Birkaç deneme yapmak zorunda kalıyor ve bunların çoğu başarısız oluyor, en sonunda kendi hayatını tehlikeye atıncaya dek. Ve beni en çok şok eden şey de katilin kimliği oldu, daima gözümüzün önünde ama aynı zamanda bir o kadar da iyi kendini saklayan bir kişilik.

Komedi konusunda öyle pek fazla abartacak bir şey yok. Zorlama bir espri olmadığını söylemek yeterli, konuyla uyum içinde bir komedisi var. Ecchi konusunda kesinlikle çekinmeyin, azıcık bile yok. Muhteşemliği de bence biraz da bunda yatıyor. Her şeyiyle çekinmeden ailenizle de izleyebileceğiniz bir anime.

Çizimler harika, büyümüş haller konusunda pek bir şey diyemeyeceğim, o konuda biraz zayıf ama çoğu çocuklar üzerinde geçtiği ve o çizimler harika olduğu için sorun yok. Sadece şu sarı saçlı arkadaş gerek kişiliği gerek tipi açısından bana Koe no Katachi’deki Ishida’nın çocukluk arkadaşını hatırlatıyor ama bunda daha çok zeki ve sempatik biri.

Açılış ve kapanış müziklerinin her ikisi de güzel ama beni özellikle Ending’i Sore wa Chiisana Hikari no Youna etkiledi, tıpkı animenin kendisi gibi insanın içine işleyen bir havası var. Opening de güzel ama dinlemek istiyorsanız tam halini dinlememenizi tavsiye ederim, sözden çok müzik var, tabi öyle seviyorsanız ayrı mesele.

Finali pek sevilmiyor ancak bana göre animeyi çok düzgün bir şekilde sona erdiren, nefret edilen karakter, yarım kalmışlık hissi bırakmayan bir final. Ancak bazı evlenme olayları yüzünden başkalarının sevmemesini de anlayabiliyorum tabi.

Anime özellikle gerek aile içi şiddet gerek çocuk istismarı önemli toplumsal olaylara değindiğinden dolayı bir ödül almış ve fazlasıyla hak etmiş bence. Ayrıca dostluk konusunda da çok harika yerleri var. Her bölüm bir sonrakini merak ettirecek şekilde sona eriyor ve animenin kendisi de zaten sonunda ne olacağını merak ettiren bir havaya sahip.Hala izlemeyen biri kaldıysa kesinlikle izlemesini tavsiye ediyorum, sıkılacağını da hiç sanmıyorum. Hatta belki tekrar izlemek bile isteyebilirsiniz.

Diğer anime tanıtımları için TANITIMLAR sekmesine tıkayabilirsiniz.

Bir cevap yazın