Herkese selam! MAL’de yeni bir anime arayışında olan anime hayranları sizler de hoş geldiniz. Kısa bir aradan sonra yine karşınızdayım.
Ve merak etmeyin elim boş da gelmedim. Düşüncelerinizi farklı bir geleceğe götürecek, size delice sorularla baş başa bırakacak bir anime sunmak isterim. Lafı fazla uzatmadan işte sıradaki animemiz:

“Serial Experiments Lain”


Ara - serial experiments lain anime tanıtımı ve i̇ncelemesi - figurex anime tanıtımları
Kategori:
TV
Orijinal İsmi: シリアルエクスペリメンツレイン
Anime Türü: 
Bilim Kurgu, Gizem, Psikoloji ve Dram

 Serial Experiments Lain, her biri 23 dakikadan oluşan toplamda 13 bölüme sahiptir. Aslında animeyi tanıtmamın bir sebebi de kısa ve öz olmasıdır.
Genel yaş kitlesi olarak içerdiği şiddet ve argo ögelerinden dolayı +17 düzeyindedir.

İsmini pek duyuramamış ve en iyi başarısını bu anime ile yapmış olan “Triangle Staff” ortaya koymuş olduğu 1998 yapımı beyin yakan türde bir animedir.
– MyAnimeList’in bu animemize verdiği puan: 8,02/10

Fazla kaybetmeden sizlere bu tuhaf animenin konusundan bahsedeyim…

Animenin Konusu

1473031501 lain - serial experiments lain anime tanıtımı ve i̇ncelemesi - figurex anime tanıtımları
14 yaşındaki Lain Iwakura tüm sınıfının başından geçen tuhaf bir olay sonucu ilgisini çeken yeni bir dünyanın kapılarını aralarken sonsuzluğun onu içine almasını konu ediniyor. 14 yaşındaki sessiz ve asosyal olan Lain, sınıf arkadaşının intihar ettikten sonra herkese ondan gizemli bir mesaj geldiğinde Lain’nin ilgisi bu “Wired” denilen internet ortamına artmıştır ve bir parçası olmak istemiştir.

Merakını gidermek için ve bir parçası olmak istediği Wired’e girmek için babasından “Navi” adı verilen bilgisayar istemesinden sonra hayat onun için yeniden başlamak üzeredir. Gün geçtikçe bu yeni dünya arzusu ve bilgiden gelen güç onu esir almaya başlamıştır. Gerçekle sanalı bir tutmaya başlayan Lain, artık son haline ulaşmaya hazırdır…

Genel Görüşlerim


 Önümüzde tam oturmamış, yarım yamalak olaylar ve cevapsız sorularla dolu bir anime var. Genel bir açıdan baktığımızda anime konusuna göre gayet başarılı hatta mükemmel bir öngörü ile tasarlanmış. Ama sorun şu ki olayların işlenişi konusunda benim gözümde sınıfta kaldı. Ellerinde harika bir pasta tarifi varken onlar çorba yapmayı deniyorlar ve başaramıyorlar tabi…

Öte yandan ortam ve müzikler olsun cidden etkileyici ve sizi havaya sokar derecesinde. Çizimlere geldiğimizde şuan ki döneme göre sönük kalsalar da gözü yoracak kadar kötü değiller.

Olay İşlenişleri

6f7087757eae0ccf183e31e6a530b6a0 - serial experiments lain anime tanıtımı ve i̇ncelemesi - figurex anime tanıtımları

Serial Experiments Lain animemiz(Neon Genesis Evangelion, Revolutionary Girl Utena) gibi aynı dönem çıkmış animeler gibi ön planla çıkmamasının başlıca sebebi: Bilinmezlik. Yani animemiz ana karakteri gibi fazla içine kapanık ve bizlere pek bir şeyden bahsetmiyor. Tamam ortam bu tür gizemlere müsait ve o dönemin geleceği bizim geçmişimiz gibi tuhaf bir durumuna soksa da bazı sorulara cevap beklerdim. Ah, yani anlayışlı olmak gerek sonuçta anime 98 yapımı ve gelecekte o dönemde nadiren veya olmayan şeylerle çoğunlukta olması normal. Ama yine de benzer bir dönemde yaşamamız biraz tuhaf. İnanası gelmiyor.

Her bir bölümden sonra bir kafa karışıklığı ve akla tam uymayan cevapları her ne kadar can sıksa da animeye bağlanmama engel olmadı. Şahsen animeyi izlerken Lain’nin içinde kaybolduğu dünyada gerçekle sanalın bir oluşu ve tanrının varlığını sorgulatan davranışlarıyla sizleri ister istemez içine çekmeyi başarıyor.

Ana karakteri tanrılaştırma düşüncesi ve bunun sonucunda da bulunduğu durum ve güçte kaybolması cidden etkileyici. Yani 14 yaşındaki bir kızda bulunan bir güç ne kadar da sorun haline geleceğini ve durdurulamaz egoyu hissettirmesi bazı soruları da beraberinde getiriyor değil.

- serial experiments lain anime tanıtımı ve i̇ncelemesi - figurex anime tanıtımları
Son Sözlerimle

Evetttt, geldik kafalarda soru işaretleri bırakan sona. Animeyi son kez gözden geçirdiğimizde elde tutulur birçok bilgi var ama onların ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Bir gizeme başlarken içinden başka bir gizemle gelmesi sizlerin kafasını yorsa da ben animeyi genel anlamda beğendim ve sevdim. Her bir bölüm sonunda olayları anlamak için kullandığım kağıtlara rağmen benden geçer not aldı. Bulmaca çözmek sizi mutlu ederse bu anime tam sizin için… Keyifli seyirler!

 Bugünlük anime tanıtımın sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok anime tanıtımına ulaşmak için Buraya veya anime hakkında daha fazla bilgi için  Buraya tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

 

 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın