Yapımcı Şirket: Shining Rock Software

Yayımcı Şirket: Shining Rock Software

Tasarımcı: Luke Hodorowicz

Platformlar: Microsoft Windows

Çıkış Tarihi: 18 Şubat, 2014

Oyun Türü: Şehir Kurma, Strateji

Oyun Modu: Singleplayer

 

Hepiniz şehir kurmalı oyun oynamışsınızdır muhtemelen, 1 kere bile olsa denemişsinizdir herhalde. İşte o tür şehir kurmalı bir oyunun incelemesiyle sizlerleyim. Ancak bu seferki oyun biraz farklı. Öncelikle SimCity benzeri oyun türleri genellikle günümüze yakın tarihlerde oluşturduğumuz şehirleri yönetmemizi sağlayan oyunlar. Hatta geleceğin teknolojileriyle şehir kurabileceğimiz bazı oyunlar da var. Ama ortaçağ ve sonraki dönemi için bu türde oyun pek fazla bulunmuyor.

Banished-review-pc-428592-2

 

Oyunumuz köylülerin ekonomiye dayalı olarak çalışıp yaşamlarını devam ettirmeleri ve sizin de onları yönetmeniz üzerine yapılmış. Her şey iş yapmak ve köyü geliştirmekle yetmiyor tabii ki. Bazen köylülerin sağlık ve mutluluk değerleri de düşebiliyor ve bunları düzeltmek için de hamlelerde bulunmanız gerekiyor. Yeterli yiyecek kaynağı olmadığında oluşacak sorunlar da bunlar arasında yer alıyor. Amacımız köylülerin mutlu bir yaşam sürmesini sağlayarak onlara çocuk yapma imkanı vermek. Çünkü çocuk yapmayıp nüfusu artırmazsanız, köyünüzde yaşayan köylüler öldükçe köyünüzde çalışacak adam kalmayacak ve her şey sona erecek. Bunu sağlamak için de birçok ev, demirci, hastane, çiftlik, okul gibi bina kurmanız gerekiyor.

2014-03-02_00005

 

Açıkçası alışık olduğunuz gibi gökdelenler ve dev binalar inşa ettiğimiz bir oyun yerine, ufak bir köyü idare ettiğimiz bir oyun olduğu için, ben diğer şehir kurma oyunlarından daha çok sevdim. Üstelik benim gibi medieval hastası bir oyuncuysanız, oyunun atmosferinin, havasının, bina yapılarının, kısacası oyundaki dünyanın size aşırı güzel ve göz kamaştırıcı geleceğini garanti edebilirim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın