Oyun

1954: Alcatraz – İnceleme

Yapımcı Şirket: Daedalic Entertainment, Irresponsible Games

Yayımcı Şirket: Daedalic Entertainment

Platformlar: PC

Oyun Türü: Macera

Oyun Modu: Single-player

 

 

Bugün inceleyeceğim oyunun türü aslında çok önemli bir tür. Macera oyunlarına farklı bir boyut katan bu türün tam olarak belirli bir adı olmasa da eğer oyun bir Macera oyunuysa ve etrafta objeler bularak ilerlemeye çalışıyorsak, bu oyunun ne tür bir oyun olduğu aklımızda beliriyor. İşte Daedalic Entertainment ve Irresponsible Games bu oyun türü arasına bir oyun daha eklemeye karar vermiş. Oyuna Memoria veya ona benzer oyunlar oynamış olanlar kolayca uyum sağlayabilir, çünkü neredeyse aynı şekilde ilerliyor. Tabii ki hikayesi farklı.

maxresdefault (2)

 

Alcatraz hapishanesini gerek oyundan, gerek bir romandan veya bir filmden duymuş olmalısınız. Amerika‘nın kaçılması en zor hapishanesi. Denizin ortasındaki bir adanın üzerinde bulunan ve kesinlikle kaçamayacağınız bir yerde geçiyor oyun. Ana karakterimiz Joe ile bir an hiçbir şeyi hatırlayamadan uyanıyor ve yataktan kalkıyoruz. Neden burada olduğumuzu da bilmiyoruz. Hapishanede olan klasik başrol karakterlerinin de yapacağı gibi hemen bir kaçış yolu düşünmeye başlıyoruz. Tabii kaçmak bu kadar da zor değil, sonuçta ismi çok duyulmuş ünlü bir hapishanedesiniz.

TG-1954-Alcatraz-resim2

 

Bazen birinden kaçış yollarını belirleyebileceğiniz hapishane planları almanız gerekiyor, bazense kapıları açmak veya bir yerden geçebilmek için etraftaki eşyaları kombine edip doğru aracı sağladıktan sonra bir sonraki yere geçmek. Puzzle tipi oyunlara alışık olmayanların başta zorlanabileceği bir oyun çünkü hiç aklınıza gelmeyecek şeyleri bile birleştirmeniz gerekiyor bazen. Ancak işin mantığını anlayıp alıştıktan sonra oyunun ne kadar eğlenceli olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Related Posts

Bir cevap yazın