Oyun Kılavuzları, Pokemon GO

Yeni Başlayanlar İçin Dev Pokemon Go Oyun Rehberi – 1. Bölüm

Uzun zamandır beklenen Pokemon Go oyunu nihayet Andriod ve ios telefonlara geldi. Ülkemizde henüz yayınlanmamasına rağmen apk olarak indirilen oyun inanılmaz derecede ilgi görmüş durumda.

İndirebilmek için : Buraya Tıklayınız

İlgi yoğun olunca bir oyun rehberi hazırlamakta farz oldu tabi 🙂 

Bu yazımızda Pokemon Go oyununa yeni başlayanlar için bir rehber oluşturalım istedik. Yeni başlayanlar için öğrenilmesi gereken her şey yazımızda mevcuttur. 

OYUNUN TEMELLERİ

İlk olarak oyuna devam edebilmek adına kendi seçtiğimiz oyuncuyu kıyafet, saç rengi, cinsiyet gibi belli kriterlere göre tasarlıyoruz ve karşımıza gelen  Bulbasaur, Charmander veya Squirtle pokemonlarından birini yakalayarak oyuna başlıyoruz. Oyunumuz Google-Maps ile bağlantılı olduğu için ilk pokemonu yakaladıktan sonra oyunun yönlendirmesiyle maceramıza başlıyoruz.

Akıllı telefonunuzda yer alan GPS hemen konumunuzu tespit edecektir.  Harita üzerinde Gym‘ler ve PokeStop noktalarını görebilirsiniz. Pokemonların bulunduğu noktalara yaklaşmadıkça, pokemonları yakalamak ve yerlerini tespit etmek ne yazık ki mümkün olmayacaktır. 

Oyuna başladığınızda karşınıza yeşil çimlerden oluşan bir alan çıkacaktır. Eğer belirtilen rotasyonda yürüseniz karşınıza bi pokemon çıkacaktır ve yakalama şansınız olacaktır. Eğer ekranın sağ alt köşesine bakacak olursanız, size en yakın olan pokemonları gösteren menüye ulaşabilirsiniz.

Her Pokemonun altında o ila 3 arasında ayak izi olacaktır. “0” ayak izi sayısı pokemonlara çok yakın olduğunuzu gösterirken “3” ayak sayısı biraz uzak olduğunuz anlamına gelir. 

Oyuncular seyahat etme, pokemon yakalama ve eğlence gibi deneyimlere sahip olacaklardır.

POKEMON YAKALAMA

Pokemon Go ile pokemon yakalamak ana oyundan çok farklı. Vahşi bir pokemonu yakalama için sahip olduğunuz pokemonu kullanmıyorsunuz. Yakalama oranı bir kaç faktör içeriyor. Pokemonların CP seviyeleri , kullandığınız PokeBall topu, atış teknikleri ve diğer faktörleri pokemonu başarıyla yakalayıp yakalamadığınızı belirliyor.

Hızlı olmalısınız çünkü pokemonlar hızlıca kaçabilecek düzeyde tasarlanmış durumda.

Atış tekniklerinde ustalaşmanız gerekiyor. Çünkü atış açısı (dokunmatik ekrana değen küçücük bir fiske dahil) ve gücü pokemon yakalamak için oldukça önemli bir faktör. Tabi ki pokemona PokeBall‘u isabet ettirmeniz gerekiyor. AR çevirme sistemini kullanarak pokemonu ekranın ortasına getirmek zorundasınız. Eğer atış yapacaksanız telefonunuzu sabit tutun veya kolay bir yöntem denemek istiyorsanız AR çevirme sistemini kapatın pokemon zaten ortalanacaktır.

Aynı zaman da halkanın içinde yer alan daireler sayesinde pokemunun nerede olduğunu görebilirsiniz. Poke Ball‘ı attığınız zaman normalde yeşil olan halka en küçük halini alacaktır. 

Çeşitli yaşam alanları pokemonun bulunduğu yere karar veriyor. Örneğin su pokemonlarını su kaynaklarına veya plajlara yakın yerlerde yakalayabilirisiniz. Pokemonun nerede olduğunu görebilmek için ekranın altında yer alan nearby özelliğini kullanın.

Pokemon bulamadığınız zamanlar için The Item Incense seçeneği sizin için 30 dakika boyunca size doğru pokemon’ları çekecektir.

POKEMONLARIN ÖZELLİKLERİ

Şimdi bir pokemon yakaladınız ve özelliklerine bakmak istiyorsunuz. Pokemonların CP (The Command Points) seviyeleri savaş yeteneklerine karar veriyor. CP seviyeleri ne kadar yüksekse yola çıkmak için o kadar hazırlar demektir.

Bazı pokemonların yakalandığı zaman göre CP değerlerinin değiştiğini göreceksiniz. Başlangıç CP değerlerini aklınızda tutun ve antremanla onları en yüksek CP değerlerine çıkartmayı hedefleyin.

Oyuncunun eğitim puanı ne kadar yüksek olursa pokemonların CP değerleri de o kadar yüksek olacaktır.

SEVİYE ATLAMA / GÜÇLENME

Eğer seviye atlamak istiyorsanız yakaladığınız pokemonların yaptığı kazanılmış Stardust ve özel şekerleri  kullanmak zorundasınız.

Pokemonu güçlendirmek için transfer fonksiyonu, the profossor veya pokemon özel şekeri gibi ekstra adımlara ihtiyacınız var. Güçlendirmenin en kolay yolu şeker çubuğu dolana kadar aynı pokemondan bir kaç tane yakalamaktır.

Ama öncelikle TRANSFER seçeneğine ihtiyacınız olacak. Bunun için pokemonlarınızı vahşi doğaya salmanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda The Profossor sizin için pokemon şekerleri hediye edecektir.

POKESTOP’LAR

PokeStop‘lardan söz etmeden önce onların etrafınızda bir çok farklı alanda bulunduğunu ve size bir çok ürün ve yumurta verecek özellikte olduğunu belirtmek istiyorum.

Harita üzerindeki belirteçler madalya kazanmaya veya ürün düşürmeye yakın olduğunuzda size mavi kareler gösterecektir. Her PokeStop noktası için bir cooldown noktası vardır. Bu sebeple aynı alan içerisinde bir çok ürün bulunabileceğinden geçtiğiniz alanları tekrar tekrar kontrol etmeniz gerekiyor. 

YUMURTALAR-EGGS

PokeStop da ürünleri toplarken Egg‘lere rastlamanız mümkün. Bu Egg‘leri yumurtadan çıkarabilmek için belirli bir mesafe yürümeniz gerekiyor. Yürümek zorunda olduğunuz mesafeyi biraz geçince yumurtadan sizin için nadir bulunan bir pokemon çıkacaktır. Her zaman nadir de çıkmayabiliyor.

Yumurtalar için Incubator‘lere ihiyacınız olacak. Çünkü yeni bir tane bulana kadar sadece bir yumurta için yer sağlanıyor. 

ÜRÜNLER-ITEMS

The Incubator ve the Incense gibi Pokemon Go için bir çok çeşitli ürün seçenekleri bulunmaktadır. PokeStop‘lar, PokeBall ve diğer ürünleri almak için harika bir yoldur. Serebii, birbirinden farklı ürünleri kontrol edelebileceğiniz harika bir listeye sahiptir. 

 

PictureItemCost
20 Poké Balls100 PokéCoins
100 Poké Balls460 PokéCoins
200 Poké Balls800 PokéCoins
Incense80 PokéCoins
8 Incense500 PokéCoins
25 Incense1250 PokéCoins
Lucky Egg80 PokéCoins
8 Lucky Egg500 PokéCoins
25 Lucky Egg1250 PokéCoins
Lure Module100 PokéCoins
8 Lure Modules680 PokéCoins
Egg Incubator150 PokéCoins
Bag Upgrade200 PokéCoins
Pokémon Storage Upgrade200 PokéCoins

 

Fakat her mobil oyunda olduğu gibi , oyuncuların gerçek para vererek kullanabileceği  microtransactionlar mevcut. Daha fazla ürün almak için Poke Dollars satın alabilirsiniz.

Poke Dollars‘ları seviye atlayarak veya daha iyi performanslar sergileyerek de kazanabilirsiniz fakat en kısa yolu parayla satın almak tabi 🙂

 

SAVAŞLAR/GYMLER

Beşinci seviyeye ulaştıktan sonra bir takıma katılıp GYM‘lerde savaşlara katılabilirisiniz. Takıma katıldığınız zaman açık olan bir GYM‘e yakaladığınız pokemonu veya takım üyelerinizden birinin pokemonunu atayabilirsiniz. PokeStop noktaları gibi GYM‘lerde gerçek dünya da konumlandırılmış durumda. Her pokemon kullanıcısı belirli bir GYM kullanabilir. 

Eğer başka bir takımda mücadele etmek istiyorsanız , takımların istatistiklerini kontrol edebilirsiniz. Prestij bir spor salonunu devralmanın ne kadar  zor olacağını belirler. Diğer takımlar kaybederken GYM de kazandığınız maçlar ve yaptığınız eğitim prestijinizi artıracaktır. 

Pokemonunuzu eğitmenin yolu basit. Ekibiniz tarafından kontrol edilen GYM‘i ziyaret etmeniz yeterlidir.Savaşlara katılarak pokemununuzu hem eğitip hem güçlendirebilirsiniz. Rakipleri yenmek ve prestijinizi artırmak her adımda daha da zorlaşacaktır. 

Eğer prestijiniz sıfırlanacak olursa, kaybeden takım GYM‘i artık kontrol edemez fakat takımdan herhangi bir oyuncu salonu korumak için tekrar pokemon atayabilir.

İYİLEŞTİRME/CANLANDIRMA

Eğer savaşlar sırasında pokemonunuz ağır hasar alır veya ölürse otomatik olarak iyileşmeyecektir ve bunun için maalesef ki bir pokemon center yoktur. Bunların yerine özel itemler kullanmak zorundasınız.

Bu yazımız sadece oyuna yeni başlayacak olanlar için küçük bir klavuz şeklindeydi ilerleyen zamanlarda her adım için ayrıntılı birer haber yapacağımızdan emin olabililirsiniz. 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

4 thoughts on “Yeni Başlayanlar İçin Dev Pokemon Go Oyun Rehberi – 1. Bölüm

 1. Göktürk dedi ki:

  Herkes sokakta pokemon avlıyor. Benimde dikkatimi çekti 🙂

 2. viransehir haber dedi ki:

  Bu oyun Türkiyede Cidden büyük ilgil görmeye başladı yapılan ayrıtıl analız haberiniz içinde ayrıca teşekürler

 3. Yakup Arslan dedi ki:

  Ben yükledim pokemon go’yu. Bana ta bilmem neredeki marketin yanına git dedi 🙂 ben markete ekmek almaya gitmiyorum oraya nasıl gideyim.

 4. Ercan Garip dedi ki:

  Keşke Önceden Görseydim ya 4 Km Yürüdüm 🙂

Bir cevap yazın