Oyun

Warframe – İnceleme

  •  Yapımcı Şirket:Digital Extremes
  • Yayımcı Şirket:DurmaPay
  • Yazarlar: Michael “Mynki” Brennan, Ron Davey,Mat Tremblay
  • Oyun Motoru: Evolution Engine
  • Platformlar: PC, PS4, XBOX  ONE
  • Oyun Türü: Çok oyunculu üçüncü şahıs nişancı (MMOTPS)
  • Oyun Modu: Singleplayer, Multiplayer
  • Türkçe Dil Desteği: Var
  • Yaş: 17    

warframe

Warframe Microsoft Windows , PlayStation 4 ve Xbox One platformları için Dijital Extremes tarafından geliştirilen, TPS şeklinde bizlerle buluşan  bir free to play oyundur. Warframe steam üzerinden indirilip oynanabiliyor ancak ilk önce Warframe’in kendi sayfası üzerinden üyelik işlemlerini tamamlamamız gerekiyor. Üyelik işlemlerini tamamlayıp oyunumuzu kurduktan sonra haydi oyun başına.

Aslında oyun bir uzay savaşı niteliğinde ve bu Ninja oyununda amacımız gezegenleri düşmanlardan kurtarmak. Oyunda Tenno olarak adlandırılan, yüzlerce yıllık uykusundan uyanmış, antik ve güçlü savaşçılardan oluşan bir ırkın üyelerini kontrol ediyoruz. Tennolar uyandıktan sonra kendilerini askerleşmiş  klon-insan karışımı olan Griner adında, Corpus isimli bir şirket ve Infested adında Tecnosit bir virüs tarafından ele geçirilmiş kişiler arasında bir savaşta bulurlar.

 

2

Oyunumuzu belirttiğimiz şekilde Third-Person Shooter yani TPS (Üçüncü Şahıs Nişancı) şeklinde oynuyoruz. Oyun diğer birçok TPS türüne göre sıradanlıktan kurtulmuş ve bize takla atma, kayma, duvardan koşabilme, uzun menzilli zıplama gibi birçok hareket ve oynanış kabiliyeti sağlamıştır. Oyun kendi içinde bize kontrol paneli hackleme, gizli geçit bulma gibi küçük görevler vermekte ve bu görevler önemli gözükmese de ana görevi tamamlamamız için kilit rol oynuyor. Düşman askerler sizi fark ettiği zaman odalara girişinizi engellemek için kapılıları kilitliyor ya da alarmı çalıştırıyor. Siz de kapıları açabilmek ya da alarmı duyan düşman askerlerin gelmesini engelleyebilmek için panelleri hackleyip kapıyı açabilir, alarmı susturabilirsiniz. Hack olayı ise oyunda karışık şekilleri birleştirme şeklinde ya da daire etrafında sürekli dönen ok yardımıyla bütün çubukları içe doğru sürüklememizi ile gerçekleşiyor. Warframe size kullanmanız için 3 tane silah bölümü veriyor. Ana silah, ikincil silah ve üçüncül silah. Ana silah pompalı tüfek ya da otomatik tüfek, ikincil silah tabanca ya da yaylı silahlar ve üçüncü silah olarak da kılıç. Oyunda ilerlediğinizde yeni silahlar kullanabiliyorsunuz. Silahların da kendi içinde ayrı seviyeleri bulunuyor.

3               3,1

Oyun karakter ve hesap seviyesi olmak üzere ikiye ayrılır. Oyunun son seviyesi 30 olurken hesap seviyesi de en fazla 10 level olabilmekte. Oyun size en başta 3 Tenno dan birini seçmenizi istiyor. Oyunda yeni karakter açmak istersek kendi yapım planları ile elde edebiliriz fakat her yeni karakterimizin seviyesini en baştan kasmamız gerekir. Bir değinmemiz gereken diğer nokta ise yeniden doğma. Diyelim görev esnasında öldünüz oyun size 15 saniye içinde bir arkadaşınızın sizi iyileştirmesi için şans tanıyor eğer iyileştirme tamamlanırsa kaldığınız yerden devam edersiniz fakat öldünüz kimse yetişemedi veya kimse yardım etmedi. O zaman oyunun size verdiği günlük olarak sınırlı sayıda kullanabileceğiniz revive seçeneğini kullanabilirsiniz ve kaldığınız yerden devam edersiniz ama riveve hakkınız kalmadıysa ya da kullanmak istemezseniz çıkış yapıp aynı görevi tekrar alabilirsiniz. Ayrıyeten revive hakkınız bittiyse oyun içi marketinden satın alabilirsiniz.

4

 

İlk oyuna girişte, oyunu öğrenmemiz için bütün oyunlardaki gibi eğitim görevleri geliyor. Burada biraz da oyunun hikayesine giriş yapıyor. Dalga dalga düşmanlar geliyor ve size her dalgada yeni bir silah, ilk açılan yetenek gücü, hızlı koşma, duvardan yürüme vs oyunun temel oynanışını kavramanızı sağlıyor. Bu görevler bittikten sonra asıl düşmanlar bizim geri döndüğümüzü fark ediyor ve asıl savaş başlıyor. İlk görevde bizim sevgili yardımcımız Lotus ortaya çıkıyor ve bize yardım ederek ilk görevi bitirmemize yardım ediyor. Başlangıç görevlerini bitirdikten sonra oyun bize seçebileceğimiz üç farklı Warframe sunuyor. Her bir ırkın, karakterlerin kendine özgü yetenekleri ve silahları bulunuyor. Seçimimizi yaptıktan sonra farklı gezegenlere giderek oradaki görevleri tamamlıyoruz. Her farklı gezegende görevleri yaparken kestiğimiz yaratıklardan, düşmanlardan gezegene özgü hammadde topluyoruz. Bu hammaddeler oyun içi markette alışveriş yapmamız  ve kendimize özel eşyalar oluşturabilmemiz için gerekli olacak. Oyunda ilerledikçe görevler haliyle zorlaşıyor zaten karşınıza çıkan yaratıklardan da bunu anlıyorsunuz. Ama bunun yanında siz de güçleniyorsunuz ve dediğim gibi hammaddelerle ve görevlerden kazandığımız para ile yeni ekipmanlara sahip oluyoruz.

5

Sonuç olarak Warframe Uzay ve Ninja karışımı olan, her karakterin kendine özgü yetenekleri bulanan ve hem kılıçla oynayıp hem de makinalı silahlar ile savaşıp düşmanlarınızı arkadaşlarınız ile beraber alt edebileceğiniz yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip free2play bir oyundur. Oyundan zevk alma dileği ile iyi oyunlar …

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın