VOCALOİD, içinde bir sürü ses kalıbını barındıran ve bu ses kalıplarını kullanarak beste yapmamıza yarayan bir programdır.

Vacoloid, programda ki şarkıyı seslendiren sanatçılara da denmektedir. Vocaloid’de yer alan ilk ses bankası Leon ve Lola’dır. Daha sonra birkaç tane daha ses bankası daha çıksa da Leon ve Lola gibi onlarda pek rağbet görmemiştir.

2004 yılında Meiko Haigo isimli Japon şarkıcı ses bankasında sesinin kullanılmasına izin verdi ve ‘’Meiko’’ satışa çıktı. 2 yıl sonra 2006 yılında ses sanatçısı olan Naota Fuuga ses bankasında sesinin kullanılmasına izin vermesiye ‘’Kaito’’ satışa sunuldu. Bu iki sanatçıdan sonra Vocaloid’e olan ilgi yavaş yavaş artmaya başlamıştır.

Daha sonra ikinci sürümü çıkan Vocaloid, tasarımlarını Kei isimli mangakanın  yaptığı ve içinde 4 ses bankası bulunan ikinci sürümü piyasaya sürdü. İçinde herkesin çok iyi bildiği Saki Fujita’nın sesisin verdiği Hatsune Miku,

Asami Shimoda’nın sesini alan Kagamine Rin ve Len son olarakta Yuu Asakawa’nın sesini verdiği Megurine Luka’dır.

İkinci sürümünden sonra üçüncü sürümü çıksa da en popüleri ikinci versiyondur.


 

HATSUNE MİKU

  Asdfghjk 1 - vocaloid nedir? - figurex ne? Nedir?

   Vocaloid’ler arasında en çok sevilen ve en çok tutulandır. Adeta Vocaloid’lerin Prensesi’dir. Ve Miku’nun kendisi ile özleşen itemi Pırasa’dır.


KAGAMİNE RİN & LEN
Asdfghjk 23 - vocaloid nedir? - figurex ne? Nedir?

   İkiz Vocaloid’ler olarak bilinirler ve aynı ses bankasında bulunup ses bağlayıcıları sayesinde çok iyi düet yapabiliyorlar. Rin’in itemi Mikan (Japon mandalinası), Len itemi ise Muz’dur.


KAİTO

  Mj24aa - vocaloid nedir? - figurex ne? Nedir?

  Naota Fuuga’nın sesini verdiği ilk sürümün tutulan Vocaloid’lerinden biridir. İtemi Dondurma’dır.


MEİKO

  Asdfghjk 2 - vocaloid nedir? - figurex ne? Nedir?

   Kaito ile birlikte ilk sürümün tutulan Vocaloid’inden biridir ve itemi Sake’dir.


MEGURİNE LUKA

  Asdfghjk 3 - vocaloid nedir? - figurex ne? Nedir?

   Yuu Asakawa’nın sesiyle hayat bulan Vocaloid’dir. Bayağı bir hayran kitlesine sahiptir. İtem olarak Orkinos ve Kırbaç kullanmaktadır.


Diğer Vocaloid üyeleri ise ;

   GUMİ, RUBY (sadece İngilizce şarkı söyler), MAYU, HİYAMA KİYOTERU, UTATANE PİKO, KANO AKİRA, VY2, OLİVER (Sadece İngilizce şarkı söyler), KAMUİ GAKUPO, İA

Related Posts

Bir cevap yazın