Anime Önerileri, Anime

Tarihin Tozlu Sayfalarında Kaybolmaya Başlayan Animeler Kısım 2

Kısım 1’de ki gibi birbirinden harika animeler ile yine karşınızdayız. Umarım  ilk yazıda ki animelerden izlediğiniz olmuştur. Yine umarız ki bu yazımızda ki efsane animelerden de izlersiniz…

Önceki yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 

RAINBOW – ROKUBOU NO SHICHININ

Yapım Yılı – 2009

    Hikaye 1995 Japonya’sında geçer. Bazı suçlardan ıslah evine giren 6 kişinin ıslah evinde Rokurouta Sakuragi ile tanışması ile hikayemiz başlar. İlk başlarda kimseye güvenmeyen altılımız Sakuragi’nin onlara kol kanat germesi nedeniyle Sakuragi’ye büyük saygı duymuşlardır ve ona abi diye hitap etmeye başlamışlardır. Rokurouta Sakuragi, Mario Minakami, Noboru Maeda, Tadashi Tooyama, Mansaku Matsura, Joe Yokosuka ve Ryuuji Nomoto adlı 7 gencimizin hiçte iyi olmayan ıslah evindeki macerası başlar.

   Anime izleyen herkesin kesinlikle izlemesi gereken kuşkusuz en iyi animelerden biri. Gençlerimizin ıslah evinde yaşadıkları, sonrası ve geçmişleri sizi ekrana kilitleyecek.


TRIGUN

Yapım Yılı – 1998

   Kahramanımız başına 60.000.000.000 $ ödül konmuş olan Vash’tır. Vash’ın gittiği yerde taş taş üzerinde kalmaz fakat en şaşırtıcı şey ise kimsenin ölmemiş olmayışıdır. Bu yüzden ona Vash The Stampede adını vermişlerdir. Tek tabanca takılan Vash’ın peşine çevreye daha fazla zarar vermesini önlemek için sigorta şirketi çalışanları Milly ve Merly takılır ve hikayemiz tam olarak başlar.

   Başlarda komedi ve aksiyon animesi olarak görünse de ileride Vash’ın geçmişi ile birlikte komedi yerini adeta drama bırakır. İlk başlarda kahkaha atacaksınız ya ilerisi? Çok keyifli olan bu seriyi izlemenizi öneririz.


SLAM DUNK

Yapım Yılı – 1993

Sukaragi Hanamichi uzun boylu ve bir hayli sinirli biridir. Devamlı kızlara çıkma teklifi eder ve reddedilir. Sakuragi’nin son aşık olduğu kız olan Haruko Akagi tarafından kibarca reddedilir. Haruna basketbol takımından biri ile çıkmak istemektedir. Sakuragi Haruna’nın kalbini kazanmak ve onun istediği gibi biri olmak için basketbol takımına katılır.

Bir süre önce hayatında Slam Dunk izlememiş hatta adını yeni duymuş olan birinin  Slam Dunk’ı eleştirmesi beni gerçekten üzmüştü. İzlemeden hiçbir zaman yargıya varmayın.

Fazla abartılı basketbol hareketleri yerine daha sade normal bir basketbol oynanmaktadır. Keyifli maçların üzerine tam kıvamında komedi eklendi mi izlemekten kendinizi alamayacaksınız.


SHAMAN KING

Yapım Yılı – 2001

   Ruhları ve hayaletleri görebilen ve onlarla iletişim kurabilen Yoh Asakura 500 yılda bir yapılan Shaman Fight’a katılmak için Tokyo’ya gelir. Shaman Fight’ı kazanan kişi Shaman King ünvanını alacaktır. Yoh’un birçok düşmanı olsa da dostları ile birlikte hiç pes etmeden mücadele ederler.

   Yazı biraz daha uzardı ama fazla anlatmak istemiyorum heyecanı kaçmasın. Anime ve Mangası ayrı bitiyor onu da belirtmek isterim. Mangasına göre bitse bana göre daha iyi olurdu en azından biraz daha uzun bir seri olurdu. Tabii ki bu yaptığım yorum animesinin kötü olduğu anlamına gelmez. Açılış şarkısını dinlemenizi tavsiye ederim.


HIKARU NO GO

Yapım Yılı – 2001

   Hikaru Shindo dedesinin eşyalarını karıştırırken çok eski bir goban (go tahtası) bulur. Üzerinde ki kan lekelerini silmeye çalışken gobandan hayalet çıkar. Hayaletin adı Sai Fujiwara’dır. Heian döneminde yaşamış ve imparatorun iki go hocasından biridir. Diğer go hocası ile yapılan maçta kendisi hile yapmakta suçlanmış ve bu yüzden kendini gölde boğmuştur. Üzerinden neredeyse 1 asır geçmesine rağmen Sai’nin go oyuna karşı hisleri hiç değişmemiştir. Hikaru go oynamak istemese bile Sai için kabul eder ve go oyunculuğun ilk adımını atar.

   Sessiz sakin bir anime diyebilirim. Go ile yada Japon oyunlarına merakınız varsa kesin izleyin. Bazı maçlar bir hayli heyecanlandıracak


NEON GENESIS EVANGELION

Yapım Yılı – 1995

Dünya nükleer felaketin ardından yavaş yavaş toparlanmaya çalışmaktadır. Fakat Birleşmiş Milletlere bağlı gizli bir organizasyon olan NERV kadim metinlerde anlatılmakta olan ‘’ Angellerin dünyaya gelişine ‘’ hazırlanmaktadır. NERV organizasyonun başkanı olan Gendo İkari 14 yaşında ki oğlu Shinji’yi Tokyo-3 bölgesine çağırır. Ne ile karşılaşacağını bile bilmeyen Shinji üsse geldiğinde birden bire NERV üssü devasa bir Angel’in saldırısına uğrar. Gendo, oğlu Shinji’ye devasa ve korkutucu görünen mecha robota binip Angel ile savaşmasını ister. Shinji başta istemese bile fazla seçeneği yoktur.

Eskilerin birçoğunun listesinde yukarılarda olan animelerden biridir. Yeni dönem mecha animelerine bakınca eski tarz olduğu açıkça belli oluyor. Sadece mecha robotları izleyip aksiyon izleyeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Dramı da bir o kadar iyi. Bir adım ötesinde felsefik yönü ile sizi düşündürecek.


GREAT TEACHER ONIZUKA

Yapım Yılı – 1993

   Onizuka Eikichi eskiden motorsiklet çetesi üyesi olsa da en büyük hayali ‘’ En iyi öğretmen ‘’ olmaktır. Onizuka zar zor da olsa diplomasını almış ve öğretmen olma yolunda hiçbir engeli yoktur. Başvuru yaptığı okulda kötü bir izlenim bırakan Onizuka’dan okulun müdürü etkilenmiştir ve onu işe almıştır. Onizuka’nın öğretmenlik yapacağı sınıf pekte beklediği gibi çıkmaz. Öğrencilerin hepsi tüm öğretmenlerden nefret etmektedir. Özellikle rehberlik hocalarından. Daha önce her yolu deneyip okuldan yolladıkları hocalar gibi Onizuka’yı da göndermek için kolları sıvarlar. Ama Onizuka o kadar da kolay pes edeceğe benzemiyordur.

   Onizuka’nın sapıklığı ve hareketleri sizi kırıp geçirecek. Öğrencilerin yaptıklarını çok iyi bertaraf eden Onizuka bir yandan en iyi öğretmen hayaline adım adım yaklaşırken bir yandan da öğrencilerine okulu sevdirmeye çalışmaktadır. Keyifle izleyeceğiniz animelerden biri.


GOLGO 13

Yapım Yılı – 2008

   Golgo 13 yaşı, doğum yeri, adı dahi kimse tarafından bilinmeyen ve Duke Togo takma adını kullanan kiralık bir katildir. Fiyatta anlaştığı sürece işin kimden geldiğine bakmadan her işi yapmaktadır.

NOT : Golgo 13 tv serisinden önce 1983 ve 1998 yılında çıkmış iki tane filmi vardır. Benim yazdığım yayın tarihi 50 bölümlük tv serisidir.

 Sadece 1983 yapımı Golgo 13: The Professional adlı ilk yapılan filminin Türkçe çevirisi yapılmıştır. 1998 yapımı filmin ve 50 bölümlük tv serisi daha Türkçe’ye çevrilmemiştir.

   Aksiyon severlerin istediği tarz demek isterdim ama öyle değil. Bildiğimiz profesyonelce hazırlıklar yapılarak gerçekleştirilen suikastler yapıldığından dolayı aradığımız o çatışmalı, vurdulu kırdılı öldürme sahneleri yok. Belli bir olay üzerinden yürüyerek ilerleyen bir anime değil her bölüm ayrı bir macera. Bazılarınız sıkılabilir ama sabredip izlerseniz güzel bir anime.


MOBILE SUIT GUNDAM

 

Yapım Yılı – 1981

   Mobile Suit Gundam tek bir anime değil süre gelmiş her bir animesi farklı bir konuyu işleyen Tv, Ova yada filmden oluşan birçok yapımın ortak adıdır.  İlk olarak 1981 yılında iki tane filmi yayınlanmıştır. Diğer bir adı Kidou Senshi Gundam’dır. Yeni sezon Gundam animelerinin çizimleri eskiye nazaran daha göz alıcı olsa da bana göre eskinin yapımların tadını pek vermiyor. İzleyecek olup da hangisinden başlayacağına karar veremeyen varsa 25 bölümlük 2 sezondan oluşan favorim  Mobile Suit Gundam 00’ı izleyebilirler.


BACCANO!

Yapım Yılı – 2007

   Birbirleri ile hiçbir alakası bulunmayan ama yolları mutlaka kesişen ve ortalık karışınca birbirleri etkileyen ayrı hikayelerden oluşuyor. Ölümsüz simyacılardan, mafyalardan ve birbirinden çok farklı ve eğlenceli insanların bir araya gelmesi işin eğlenceli kısmı.

   13 bölüm olması kötü tarafı. En azından 50 bölüm falan olsaydı güzel olurdu. Birbirinden tamamen farklı olan insanların maceraları sizi ekrana kilitleyecek.

Related Posts

3 thoughts on “Tarihin Tozlu Sayfalarında Kaybolmaya Başlayan Animeler Kısım 2

  1. Wakaki Koutei dedi ki:

    çünkü onlar gerçekten harika seriler. Böyle harika serileri her daim sizlere sunmaya devam edeceğiz

  2. Hüseyin Ekrem YAZICI dedi ki:

    Rainbow, trigun, GTO. İyi bazılarını yakalayabilmişim 🙂

  3. Mert Beyaz dedi ki:

    Aman tanrım ”Shaman King” gördüm orda :O En sevdiğim animedir ilk göz ağrım <3

Bir cevap yazın