Listeler, Anime

TÜRKİYE DE YAYINLANMIŞ ANİMELER BÖLÜM-2

Merhaba arkadaşlar,

Kanal D’de yayınlanmış animeler ile devam ediyoruz.

5. KYORYU BOUKEN JURA TRİPPE

 

Animenin konusu: Bir grup gencin bir gezi sırasında birden kendilerini dinazorların yaşadığı gezegende bulmaları ve buradan kurtulmaya çalışmalarını konu alır. Hayal meyal bu anime hakkında bir şeyler hatırlıyorum. Çizimlerinden ötürü Sailor Moon’a benzetirdim. Belki başka bir anime ile de karıştırıyor olabilirim. Emin değilim kusura bakmayın 😀

4. NİNJA KABUTO

 

 Animenin konusu: Kabuto adında ki doğumuyla özel birinin onu yok etmek isteyen iblislerle mücadelesini konu alıyor. Bunun hakkında da fazla bir şey söyleyemeyeceğim çünkü hiç izlemedim. Zaten çok kısa bir süre yayınlanmış. Bunun sebebi ise muhtemelen içerdiği şiddet yüzünden.

3. YU-Gİ-OH!

Animenin konusu: Yugi Muto’nun büyük babası, ona bir kazıda bulduğu eski Yap-Bozu hediye eder ama Yugi parçaları bir araya getirince, hayatı sonsuza kadar değişir. Yap-Boz, Yugi’ye geçmişte kalan bir ruh verir ve ruh binlerce yıl öncesinde yaşayan bir firavunun ruhudur. Firavun Düello Canavarları adı verilen kart oyunu konusunda ustadır.Kart oyununun nasıl oynandığı hakkında bir fikrim yoktu. Fakat düelloların heyecanlı yapısı ve canavar tasarımları ile ilgimi oldukça çekmişti. Hem arkasında oldukça gizemli bir hikaye barındırıyordu. Daha sonra bilgisayarda oyununun nasıl oynandığını öğrenince anime daha anlamlı gelmeye başladı ve sonra ki serilerini daha çok sevdim. Seri ile ilgili beni en çok rahatsız eden şey ise. Düelloların gereğinden uzun oluşuydu. Bazen bir bölümde sadece bir iki el ilerlemesi beni deli ederdi. Özellikle canavar tasarımları çok hoşuma giderdi. Yan karakterlerin öyle çok dikkat çekici olmasa da Firavun ve Kaiba oldukça etkileyici karakterlerdi.

 2. CANDY CANDY (ŞEKER KIZ CANDY)

Animenin konusu: Bebekken yetimhane bahçesine bırakılan Candy’ın çocukluğu ve gençliğinde yaşadığı zorluklar ve onun bu olaylar karşısında ki bitmeyen hayat sevincidir. Hiç izlemeyenlerin bile ismini en az bir kere duyduğu animedir. Hatta dizilerimizde ‘’Şeker Kız Candy’’ benzetmesini bir çok kez duydum. Ben çocukken şimdi ki seçenekler olmadığından çizgi olan her şeyi izlerdim. İzlerken de aradığım şey bir aksiyon ikincisi komedi. Candy bu ikisine de sahip değildi bu yüzden pek sevmezdim. Kanal D’de Tsubasa’dan önce verdiklerinden dolayı izlerdim. Lakin şimdi düşününce aslında büyük bir dram izlediğimi fark ettim. İlk bölümlerinde Candy’ın en yakın arkadaşı olan Annie Brighton’dan yediği kazık olsun. Daha sonra evlat edinildiğinde ki yerde kardeşler tarafından zorbalık görmesi. En beteri de aşık olduğu Anthony Brown’un attan düşüp ölümüne şahit olması. Tüm bunlara rağmen Candy’ın yaşama küsmemesi.

1. TSUBASA

Animenin konusu: Tsubasa Oozora‘nın tutkusu olan. Hayır tutku yanlış kelime olur tüm hayatı olan futbol yaşamını konu alır. Ülkemize animeyi sevdiren seri olduğunu söylesem yanlış söylemiş olmam sanırım. Tsubasa’yı her kesim izledi ve sevdi. Tabi bunda ülkemizde çok sevilen futbolu konu almasının etkisi büyük olsa da başka sebepleri de vardı. Birinci sebep sağlam karakterleriydi. Genzo Wakabayashi seride birkaç kere şapkasız görmüştüm ve tanıyamamıştım. Şapkası onun kimliğiydi. Wakabayashi özel yapan ise o mükemmel kaleciliğiydi. Serinin başlarında sakatlanmıştı yine bu onu durdurmaya yetmemişti. Kojiro Hyuga ise sanki Tsubasa’nın kötü ikizi gibiydi yani bana hissettirdiği oydu. Kötü değildi hayat ona pek adil davranmamıştı lakin yine de bana hep kibirli ve nefret dolu gelirdi. Tabi Ryo İshizaki reise bir selam vermeden olmaz. İkinci sebep ise dünya turnuva finallerinden bile heyecanlı olan maçlarıydı. Bazı maçlar birkaç bölüm sürerdi. Top ağır çekimde ilerlerken direğe mi çarpacak yoksa gol mu olacak diye bakarken bir çok defa kalp atışlarımın hızlandığını ya da gol olduğunda topun fillerde bir süre sürtünmesinin verdiği hazzı hala hatırlarım. O koş koş bitmeyen sahaları. Vurulunca elips şeklini alan topları. Maç değil de savaştaymış gibi mücadele eden karakterleri ile Tsubasa hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki.

https://www.youtube.com/watch?v=CImqTuRjWm4

2 thoughts on “TÜRKİYE DE YAYINLANMIŞ ANİMELER BÖLÜM-2

 1. Onizuka Sensei dedi ki:

  Bir cumartesi günü sabahın köründe uyanıp Tsubasa izlemek o yılların en büyük başarılarındandı :D.

  1. Mustafa Bükülmez dedi ki:

   Okuldan eve koşa koşa gelmek.
   Sabahın köründe uyanıp TV’yi açmak.
   Sabah izlediğini akşamda izlemek 😀
   Ne günlerdi bee 😀

Bir cevap yazın