Anime Önerileri, Anime, Film

Ghibli Studio Yapımı Olmayan 20 Harika Film Önerisi !!

Anime filmi dediğimiz zaman akla her zaman Hayao Miyazaki gelir. Peki Hayao Miyazaki imzası olmazsa o film mükemmel olmuyor mu ? Tabi ki hayır 🙂 Üstadın filmlerine büyük hayranlık besleyen birisi olarak bu sefer Studio Ghibli yapımı olmayan fakat yine de muhteşem olan filmleri sıralamak istedim. Film önerileri arayan arkadaşların derdine bir nebze de olsa çare olmuş oluruz umarım 🙂 

20. Redline

Uzak gelecekte teknoloji gelişmiş ve evrendeki diğer yaşamlarla iletişim kurulmuştur. Fakat eski tip arabalarla yarışmalar devam etmektedir. Redline yarışı ise bunların en ünlüsüdür. Roboworld adlı gezegende yarışma yapılması kararı, gezegen yönetiminin tepkisini çeker ve ölüm kalım savaşı başlar.
Takeshi Koike’nin yönettiği anime de, gezegenler arası araba yarışları ve yaşanan heyecan konu ediliyor.

19. Time of Eve

Yakın gelecekte Japonya’da androidlerin günlük yaşamda kullanılmasını konu alıyor. Bu zaman zarfında androidler aynı biz insanlara benziyor. İnsan gibi hareket edip, insan gibi konuşuyorlar. Ama insan değiller. İnsan değiller, çünkü verdiğimiz emirlerle çalışıyorlar. İnsan değiller, çünkü duyguları yok. Dönemin hükümeti onların insan gibi olmalarından korktuğu için, insana yakın faaliyet gösteren androidlere karşı bir takım yaptırımlarda bulunuyorlar. Bir gün Rikuo ev androidi Sammy’nin bazı zamanlarda habersizce evden çıktığını fark eder. GPS kayıtlarına baktığında, kayıtların arasında ilginç bir metin görür: “Are you enjoying the Time of Eve?” Bunun üzerine Sammy’nin gittiği yeri bulmak için sınıf arkadaşı Masaki ile yola çıkarlar ve kendilerini Time of Eve adında ilginç bir kafe de bulurlar. Kafenin girişinde şu yazmaktadır:
“Bu kafede, insan ve robot ayrımı yapılmaz.“

18. Patema Inverted

Koruyucu kıyafetler giyerek karanlık ve kapalı alanlarda yaşasalar da insanlar sakin ve keyifli bir yaşam sürer. Patema, kendi yer altı köyünün prensesi olan Patema tünellerini keşfetmeyi çok seviyordur. En sevdiği yer ise “tehlikeli bölge” denilen ve köyünün insanların girmesini yasakladığı yerdir. Azarlanmasına rağmen Patema merakını bastıramaz ve hiç kimse tehlikenin ne olduğunu açıklayamıyordur. “Tehlikeli Bölge”‘ye olan yolculuklarından birinde Patema beklenmedik bir şeyle karşılaşır. Saklı sırlar açığa çıkar.

17.  Children Who Chase Lost Voices

Asuna, babasını kaybetmiş olan ve annesiyle birlikte yaşayan bir çocuktur. Derslerinde oldukça başarılı olan kız, her gün babasının ona verdiği radyo ile dağa çıkarak müzik dinlemeyi sever. Fakat günün birinde karşısına çıkan yaratırlar onu alıkoyunca Shun adındaki genç onu kurtarmaya gelir. “Agartha” adlı bir yerden gelen Shun sayesinde, Asuna da fantastik bir dünyaya giriş yapacaktır.
Makoto Shinkai son eseri olan animasyon filmi, oldukça duygu yüklü ve fantastik bir hikayeyi ele alıyor.

16. Garden of Words

“Karşılaşabilmek için ileriye doğru yürüyoruz.”

Ayakkabı tasarımcısı olmak isteyen Takao (Lise son sınıf), okulu asıp eski Japon tarzı bir bahçede ayakkabı çizimleri yapmaktadır. Bir gün kendinden yaşça büyük, Yukino (27 Yaş) adlı gizemli bir kadınla tanışır. İkilinin yolları daha sonra sık sık kesişmeye başlar. Yalnız bu karşılaşmalar hep yağmurlu günlerde olmaktadır. Onlar ilişkilerini derinleştirip bir birlerine açılmaya çalışmaktadır. Ama yağmur mevsimi sona ermek üzeredir…

15.  The Place Promised in Our Early Days

Alternatif bir gerçeklikte Japonya, İkinci Dünya Savaşı sonunda Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye bölünmüştür. Honshū, Kyūshū ve Shikoku adaları Amerika Birleşik Devletleri‘nin, Hokkaidō ise Birliğin kontrolü altındadır. Birlik 1974 yılından itibaren Hokkaidō‘da inanılmaz yüksekliğe sahip bir kule inşa etmeye başlar. Kulenin yüksekliği o kadar fazladır ki Tokyo‘dan bile görülebilmektedir. 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘nin Güney‘den çekilmesinin ardından iki ülke müttefik olarak kalır. Ancak Kuzey‘deki birlik varlığı devam etmektedir ve Kuzey, Güney arasındaki sınır gerginlikleri güncelliklerini korumaktadır. Bu esnada Uilta isimli bir yeraltı örgütü Japonya‘yı tekrar bir araya getirmek üzere Birlik sınırında çeşitli eylemler gerçekleştirmektedir. 1996 yılında, Güney Japonya‘nın Aomori vilayetinde yaşayan üç arkadaş, Hiroki Fujisawa, Takuya Shirakawa ve Sayuri Sawatari birbirlerine bir gün Hokkaidō kulesinin sırrını keşfedeceklerine dair söz verirler. Hiroki ve Takuya bugünden sonra küçük bir uçağın inşasına başlarlar. Ancak, Sayuri o yaz yakalandığı garip uyku hastalığı nedeni ile Tokyo‘ya götürülür. Aradan geçen üç yıl üç arkadaşı tamamı ile farklı yönlere savurmuştur. Hiroki, Sayuri‘nin ortadan kaybolmasının ardından Tokyo‘ya taşınmış, hükümet için araştırmalar yapan Takuya ise Uilta ile ilişkiye girmiştir. Birbirlerine verdikleri sözün ardından geçen üç yılın sonunda Hiroki, Sayuri‘yi bulur ve komada olduğunu öğrenir. Sayuri‘nin bilincini geri getirmek için Takuya‘nın yardımını isteyen Hiroki bir süre sonra Sayuri ve Hokkaidō kulesi arasındaki esrarengiz bağlantı ile yüzleşecektir.

14. Tokyo Godfathers 

Tokyo sokaklarında kıt kanaat yaşamakta yaşamaya çalışan  üç talihsiz evsiz -evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transseksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin- bir Noel Arifesi’nde çöplerin içinde bir bebek bulurlar. Kısmet Hana içindir; zira hep anne olma hayali kurmuş olan Hana, bebeği o gecelik yanlarında tutmak için diğer ikisini ikna eder. Sonraki gün bebeğin annesini bulmak için Tokyo’nun köhne sokaklarından ışıklı caddelerle dolu zengin semtlerine doğru yola çıkarlar. Bu yolculuksa hayatlarının macerası olur; çünkü üçlü kendi geçmişleriyle de yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Tokyo Godfathers, komedi ile duygusallığı başarı ile harmanlayan, sevimli ve kayda değer bir film..

13. Tekkon Kinkreet

Tekkonkinkreet, Tokyo’nun Treasure kentinde yaşayan iki küçük çocuğun Siyah ve Beyaz- şehrin getirdiği zorluklarla mücadelesini anlatıyor. ‘Kedi’ adı verilen bu iki öksüz, git gide yok olan ve kargaşanın hakim olduğu bu şehri korumak için Yakuzalarla mücadele etmek zorunda kalırlar. Matsumoto Taiyo’nun Black and White mangasından uyarlanan filmin storyboardlarını kendisi çizen yönetmen Michael Arias, bu ilk filmiyle oldukça detaylı ve başarılı bir görsellik sunarken, Taiyo‘nun sunduğu hikayeyi en iyi şekilde değerlendiriyor.

12. Classmates

Rihito Sajou, lise giriş sınavında her konuda mükemmel puanlar alan onur öğrencisidir. Hikaru Kusakabe, canlı etkinlikler gerçekleştiren ve kızlar arasında popüler olan grubunda gitar çalmaktadır. Bu çocukların yolu hiç bir zaman çakışmamıştır. Fakat bir gün Hikaru, yaklaşmakta olan korp festivaline hazırlanmak için Rihito‘ya yardım teklifi eder ve ikisi konuşmaya başlar. İki öğrenci okuldan sonra buluşurlar. Birbirlerinin sesini hissederler . Birbirlerinin sesini dinlerler ve kalp atışları birbirine uyum sağlamaya başlar. Yavaş yavaş duyguları gelişen iki genç sonunda bir birilerine aşık olduklarının farkına varırlar. 

11. Summer Wars

Ürkek bir lise öğrencisi olan Kenji Koiso tam bir matematik dehasıdır. Natsuki‘ nin bir yaz içi için Nagano‘ daki ailesinin yanına beraber gitmeleri sorusunu düşünmeden kabul eder. Jinnouchi Klanı ( Natsuki’ nin ailesi ) 90 yaşındaki evin reisi olan kadının doğum gününü kutlamak için bir araya toplanmıştır. Natsuki ailesine Kenji’ yi sevgilisi olarak tanıtır. Bu yüzden Kenji‘ nin aileye kaynaşması hızlı olur. Bir gün telefonuna sms ile karışık bir matematiksel işlem alan Kenji bu işlemi çözerek yanıt olarak geri yollar. Gönderilen yanıtta yazan kodun Toplumsal Ağ İletişim isteminin güvenlik sistemine ait olması ve bu yüzden de sistemin hacklenmesine sebep olur. Hacklenen sistem ile tüm Japonya bir kargaşa içine girmiştir. Anime bu sistemin geri kurtarılmasını ve Kenji ile Natsuki arasında yaşananları anlatmaktadır.

10. Paprika

Herkesin birbirinin düşlerini download edebildiği bir dünyada yaşamak nasıl olurdu dersiniz? Gelin bu sorunun cevabını Paprika‘da arayalım…Terapistlerin, hastalarının düşlerine girmelerini sağlayan özel bir makine bir gün gizemli bir şekilde çalınınca dünya üzerinde ciddi bir karmaşa yaşanmaya başlar. İnsanların bütün rüyalarının ortaya dökülmesi ile düş ile gerçek arasındaki o sınır kalkacak ve cehennemi bir kaos hakim olacaktır. Bütün bu karmaşayı ise durdurabilecek tek bir kişi vardır: genç terapist Paprika!Venedik Film Festivali’nde gösterildiğinde büyük bir beğeni ile karşılanan Paprika, insan zihni ile oynayan kurgusu ile seyircinin kafasını karıştıran başarılı bir animasyon örneği olarak karşımıza çıkıyor.

9.  The Girl Who Leapt Through Time

Mokoto Konno isimli genç kız, zamanda atlama yaparak geçmişe gidip olayların akışını değiştirebildiğini keşfedecektir. İlk başta eğlenceli gibi gözüken bu durumun hayatının akışını tamamen değiştirmekle kalmayıp diğerlerininkini de etkilediğini fark ettiğinde zamanda atlama yapmaktan vazgeçer. Yalnız belirli bir sayıda zamanda gidip geldiğini öğrenince bozduğu işleri düzeltmek için onları da kullanmaya karar verir.

8.  A Silent Voice

İlk okulda duyma engelli bir kız Shoko Nishimiya,  Shoya Ishida‘nın sınıfına transfer olur. Shoya sağır olduğundan dolayı kıza zorbalık etmeye başlar ve sınıfı da buna yönlendirir. Zorbalık devam ederken bu sefer işler tersine döner ve sağır bir kıza zorbalık ettiği için Shoya zorbalık görmeye başlar. İlk okul biter ve Shoya ve Shoko bir daha konuşmazlar.Ta ki Shoya geçmişin de işkence yaptığı Shoko‘yu bir kez daha görmeye karar verene kadar. Shoya yaptıklarına pişmandır ve Shoko ile arkadaş olmak istiyordur. 

7. Wolf Children

Hana on dokuz yaşındadır ve üniversitede tanıştığı sessiz, yakışıklı bir gence vurulur. Bu çiftin masalımsı aşkı çocuğun ‘kurt adam’ olduğunu,ve türünün son örneklerinden biri olduğunu açıklamasıyla bambaşka bir derinlik kazanır. İki tane çocukları olur: yaramaz ve inatçı Yuki ile sessiz ve ürkek Ame. Çocuklar da babaları gibi hem insan hem kurttur. Kurt mu, insan mı? Yaz Savaşları ve Zamandan Atlayan Kız gibi filmlerle yakından tanıdığımız animasyon ustası Mamoru Hosoda bu kez yumuşacık, kalbinizi çalacak bir hikâyeyle karşınıza çıkarken ince işlenmiş karakterlerinden ve sürükleyici anlatımından da taviz vermiyor.

6.  The Light of the Firefly Forest

Altı yaşındaki Hotaru Takegawa amcasını ziyaret ederken eski ormanda yolunu kaybeder. Yorgun ve yardım için umutsuz olan Hotaru, Gin adlı maskeli orman ruhunu rastlar. Ona dokunmamalıdır çünkü dokunduğunda kaybolur. Buna rağmen, Gin Hotaru’yu orman dışına götürür ve bir hediye ile gelmediği sürece onunla bir daha asla görüşmeyeceğini söyler. Böylece Hotaru ve Gin her yaz buluşmaya ve çok yakın arkadaş olmaya başlar. Zamanla arkadaşlıkları aşka dönüşmeye başlar.

5.  5 Centimeters per Second

Seçilmiş Kiraz Çiçekleri
Diğer arkadaşlarından belki de biraz daha farklıydı Tohno ve Akari. Daha ilkokul çağlarında iken birbirlerine aşık olmuşlardı. Arkadaşlarının alaylarını umursamayan ve hep birlikte olmak isteyen iki aşıktır onlar. Birlikteyken zamanın durduğunu, sanki hep birlikte olmuşlar ve olacaklarmış gibi hissetmekteydiler. Ama ortaokula geçerken farklı kentlere ve okullara gitmek zorunda kalmışlardı.

Kozmonot
Sumida, Tohno‘ yu ilk gördüğünden beri onun hep farklı olduğunu düşünmüştü. Kendisine karşı hep kibardı. Sumida onunla olmak istiyordu, ona aşıktı. Ancak onunla zaman geçirdikçe anlayacağı ise onun hep kibar olduğu ama ondan aslında hep çok uzakta olduğuydu. Bu aşk hep tek taraflı olacaktı.

Saniyede 5 Santimetre
Zaman geçtikçe Tohno ve Akari birbirlerinden iyice uzaklaşmışlardı. Ama içlerinde biliyorlardı. Onca yıla rağmen birbirlerini hiç unutmamışlardı. Kendi hayatları ve eşleri olmalarına rağmen. Yaşamları, işleri aslında boşa geçen zamanlar gibiydi. Tekrar karşılaşmak istiyorlardı.

4. The Boy and the Beast

İnsanların ve canavaların bir arada yaşadığı bir dünyada kimsesiz olan insan Kyuta sokaklarda kendi halinde yaşamaya çalışmaktadır. Bir gün karıştığı bir olay sonrasında canavar Kumatetsu‘nun yardımıyla kurtulur. Sonrasında Kumatetsu, Kyuta’yı yanına alarak çıraklık edebileceğini düşünür. Bir gün kötülük hem insanlara hep canavarlara karşı savaş açacaktır.

3. Perfect Blue

Hikâyenin odağındaki karakter Mima Kirigoe’dir. Kendisi CHAM! adlı üç kızdan oluşan grupta solistlerden birisidir ve aynı zamanda pop idolüdür. Fakat menajerlerinin de tavsiyesi üzerine Mima pop idolü kariyerini noktalayarak aktris olmaya karar verir. İlk projesi dram ve cinayet temalı Double Bind olan Mima’nın bazı hayranları bu ani değişiklikten pek memnun değildir. Mima’ya pop idolü olarak tapanlar adeta yüz seksen derecelik bu değişiklik karşısında mutsuzdurlar. Hatta “hain” diye bir faks bile alır. Akabinde Mima kendi adını taşıyan Mima’nın Odası adlı bir internet sitesinin varlığını öğrenir ve merak ederek menajeri Rumi’ye evine bilgisayar ve internet kurdurur. Nihayet siteye girmeye başaran Mima’nın kendisi hakkındaki bu site hoşuna gider ama siteyi inceledikçe sanki kendi ağzından yazılmış gibi günlükler ürkmesine neden olur. Öyle ki, günlüklerde nerede alışveriş ettiğinden ne aldığına kadar, trenden ilk olarak hangi ayağı ile adım atarak indiğine kadar korkunç derecede detaylı bilgiler yazmaktadır. Kısacası pop idolü Mima’nın aktris Mima’ya dönüşmesi bazılarını rahatsız etmiştir ve Mima’nın da hayatı artık eskisi gibi olamayacaktır.

2.  Akira

Sene 2019… Dünya savaşı esnasında esrarengiz bir silah Tokyo‘yu yerle bir etmiştir ve bunun üzerinden tam 30 sene geçmiştir. Tokyo‘nun yerine inşa edilen Neo-Tokyo, teknoloji çağının tüm gerekliliklerini yerine getirmektedir. Mafya ve terör ise bu şehrin damarlarına sızmıştır. Artık şehre hükmeden bu devasa kaosu engellemenin, ya da onun hızını kesmenin, hiçbir yolu yoktur.

1. Your Name

Şehir çocuğu olan Taki ve kasaba kızı olan Mitsuha, lisede okumaktadırlar ve birbirlerini hiç tanımazlar. Ancak aynı rüyalara ve isteklere sahiptirler. Bu istekleri doğrultusunda hareket etme kararını aldıklarında, yollarının bir gün kesişeceğinden ve birbirlerine bağlanacaklarından haberleri yoktur.

Not : Konuların bazıları alıntıdır. Herhangi bir sorun teşkil ederse facebook sayfamızdan iletişime geçmeniz yeterlidir 🙂 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

6 thoughts on “Ghibli Studio Yapımı Olmayan 20 Harika Film Önerisi !!

 1. Furkan Kılıç dedi ki:

  koe no katachi abi çıkalı 3 ay olmuş bi allahın kulu çevirmemiş çıldırcam ya

  1. Luka Chan dedi ki:

   Türkanime de var ordan izleyebilrisin

   1. Mehmet KYGSZ dedi ki:

    Link atar mısın bulamadım

 2. Onizuka Sensei dedi ki:

  Şahane öneriler . Aralarında izlemediğim animeler de var. İzlemek lazım.

  1. Tsunade dedi ki:

   Teşekkür ederim ^^

Bir cevap yazın