Merhaba arkadaşlar, okullar açıldı ben oyun oynamaya devam. Bu sefer kontrolleri birazcık daha iyi ve animeyi hatırlatıcı yönü çok ağır basan bir oyunla sizinleyim, umarım beğenirsiniz 🙂

Öncelikle oyunun amacından bahsedeyim. Oyun tamamen SAO’nun bütün, hatta bazılarımızın görmediği hikayesi üzerine kurulu. Tüm oyun boyunca SAO’daki hikaye sıralamasıyla ilerliyor. Yani bir anlamda animeyi en baştan en sona oynuyorsunuz. Elbette oyun Kirito’nun Klein ile tanışmasıyla başlıyor, Kayaba’nın onları meydanda toplamasıyla, Silica, Lis vesaire vesaire devam ediyor. O bittikten sonra ALO, o bittikten sonra GGO, ondan sonra animedeki gibi tekrar ALO geliyor mu emin değilim. Ben SAO kısmını bile bitirmedim açıkçası. En ilginci ne biliyor musunuz? Yüksek ihtimalle 3. Sezonu oluşturacak olan Alicization mangası oyunda yer alıyor. Hatta Türkçe’ye çevrilmeden 1 gün önce movieye özel bir etkinlik vardı, sınırlı süreli bir etkinlik ve özel görevler. Onda da Ordinal Scale‘ın hikayesine göre ilerliyordu ve açıkçası o zaman henüz izlemediğim için spoiler yerim endişesiyle o etkinliği kaçırdım.

Oyun animeyi hatırlamak için muhteşem bir yol, hikaye kısımları hikaye biçiminde, bir tür visual novel yani görsel roman şekliyle veriliyor. Aralarda animeden sahneler yer alıyor, bazen konuşmalar sesli oluyor. Bu tür oyunlardan hiç haz etmediğim halde başlarda hiç fena gelmedi, çünkü açıkçası nedenini bilmiyorum ama SAO’yu 3 kez izlediğim halde olaylar aklımda zor kalıyor. Sachi’nin ölümü yine sinir bozucuydu ve Silica’nın “hihihi”sini duymak da öyle. Ama yine de animeyi hatırlamak güzel oldu.

Arayüz daha gelişmiş ama sistemde çok ciddi sorunlar var bence. Örneğin parti sistemi var, en fazla 3 kişilik parti kurabiliyorsunuz ama onun ne işe yaradığını şahsen bulamadım veya hiçbir işlevi yok. Özel etkinliklere girmek için parti kurmak gerekiyor ama önceden kurduğun partiyle giremiyorsun, zaten o önceden kurduğun partide de tek işlevin üyeleri kovmak. İsteyen istediği gibi girip çıkıyor. Anlamadım doğrusu. Bir diğer sorun da silah, kıyafet ve karakter alma sorunu. Çok nadir olmasa da az düşen bir eşya olan “Memory Crystal” kullanarak karakter, silah veya kıyafet paketi alıyorsunuz ama içinden ne çıkacağı tamamen şansa bağlı. Yaklaşık 5 kez silah paketi aldım, bendeki bütün karakterler savaşçı yani kılıç kullanan tipte ama oyun bana her defasında inatla yay çıkardı. Satmak istesen saçma sapan işlemler… Sinir bozucuydu, en sonunda vazgeçtim paket falan almaktan zaten.

Kontroller kullanmaya kolay alışılacak kadar kolay, ama çabuk sıkmayacak kadar da zor. Oynayana kadar tam olarak kafamda oturtamadığım animedeki “Switch!” yani “değişme” olayını çok iyi anlayabilme imkanı buldum. Basitçe anlatırsak düşman canavar veya Kirito’nun Silica’yı korurken savaştıkları gibi insan rakiplerle savaşırken saldırılarından hemen önce gözlerinde kırmızı bir parlama oluyor. O an gelene dek parmağınızla ekrana basılı tutarak savunmada kalıyorsunuz, tam o anda da parmağınızı yukarı doğru kaydırarak savunmasını düşürüyorsunuz ve alttaki karakterlerinizden birine dokunarak rakibin savunması düşmüşken onun özel saldırısını kullanıyorsunuz. Basit değil mi? Onun haricinde parmağınızı ekranda kaydırarak hareket edip, ekrana tıklayarak saldırı yapıyorsunuz. Bununla ilgili de 2 sorun var. İlki, oyun ekran dikey konumdayken oynandığından dolayı benim için biraz zorluk çıkarıyor olması. Diğeri ise aynı anda hareket edip saldırı yapma imkanı olmadığından rakibin saldırılarından kaçmanın çok zor olması. Özellikle boss dövüşlerinde bunun çok zararını gördüm, onların bir de saldırıları çok geniş menzilli olduğundan kaçmak çok zordu ve saldırı yaparken de her seferinde dibine girmek zorunda kaldığım için savunmak daha da zorlaştı. Benim düşünceme göre şu alıştığımız sol tarafta hareket tekeri, sağ tarafta saldırı tuşları olan tipte bir oyun olsa çok daha güzel olurmuş.

Çizimler açısında hiçbir sorun yok, zaten SAO’nun çizimleriyle aynı olduğundan alışmama sorunu olmuyor. Savaşlar sırasında chibi tarzı karakterler kullanılıyor ama onlar da gayet güzel. En güzeli de karakter sayısındaki fazlalık, çok çeşitli karakterler alabiliyorsunuz. Bir de bazı karakter skinleri var, tam olarak skin değil, ayrı karakter olarak görünüyor ve değerleri de birbirinden farklı. Bende Kirito’nun tarihi Kore askeri skini vardı ama kullanamıyordum maalesef. Kullanamama sebebim de şu, oyuna girerken karakterleriniz içinden 3 tanesi seçip bölüm boyunca onu kullanıyorsunuz. Ancak karakterlerin hepsinin bir değer puanı var ve sizin de bir maksimum değer puanınız. Dolayısıyla eğer seçtiğiniz karakterlerin toplam puanı sınırı geçiyorsa 2 karakterle falan oyuna girmeniz gerekiyor. Ben de bunu yapmak istemediğimden kullanamadım, dolayısıyla diğer karakterlerin seviyeleri yükselirken o en düşükte kaldı, haliyle daha sonra da kullanasım gelmedi. Ancak benim size tavsiyem, öyle olsa bile onu tercih edin. Zaten sizin kendinizin de karakterlerden ayrı bir seviyesi var ve seviyeniz arttıkça o maksimum puan da artıyor. Haliyle bir süre sonra daha fazla karakter kullanabilecek hale geleceksiniz. Zaten 3 karakter çoğunlukla bir işe yaramıyor, oyuna başladıktan sonra uzunca bir süre sadece Kirito ve Asuna kullanmıştım, üçüncüye kimi aldığımın hiçbir önemi yoktu. Bir tavsiye daha, Elinize daha düzgün bir karakter geçtiği anda size en başta verilen Kirito’yu partiden atın gitsin, gerçekten zayıf bir karakter ve gelişimi de başka karakterlere göre daha yavaş.

Bu kadar. Daha fazlasını oynarsanız kendiniz de görürsünüz, daha iyi olur. Sanırım bu Play Store ve AppStore’da varmış ama ben bulamamıştım yani yine APK’ya kalıyoruz. APK’nın nasıl yükleneceğini bir önceki oyun yazımda da anlatmıştım ama eksik anlatmışım maalesef.

  • İlk olarak Ayarlar > Güvenlik ayarlarına giriyoruz ve “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini işaretliyoruz.
  • Daha sonra cihazınızın dosya yöneticisiyle indirdiğiniz APK dosyasını bularak çalıştırıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Bunda da uyarmam gerekiyor ki bunun da APK ve yükleme sonrası çok küçük olmasına rağmen oynadığınız sırada boyutu gerçekten yükseliyor. Bu da en azından bir 2 GB alanı gözden çıkarmanız gerekiyor anlamına geliyor. Aşağıdaki de oyun çıkmadan önce yayınlanmış bir fragmanı imiş, izlediğinizde daha çok oynayasınızın geleceğinden eminim. Bir başka sefere görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Back to list

One thought on “Mobil Anime Oyunları #2 – SAO: Memory Defrag

  1. RioGrande dedi ki:

    nice hocam. kaliteli paylaşım 😀

Bir cevap yazın