Oyun Kılavuzları

League of Legends’ a Giriş- 2

Merhaba Arkadaşlar! League of Legends Giriş- 1 başlıklı yazımızın devamını sizlere bu yazımızda yazıyoruz. Giriş- 2 yazımızda sizlere genel olarak oyunun arayüzünden ve oyun ayarlarından bahsedeceğiz. Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Oyun çok basit bir arayüze sahip. Bu sebeple aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz. Şimdi geçelim arayüz ve ayarlar konusuna…

1) Oyundaki kısayollar oyunu her zaman kolaylaştırır! Oyun oynadığınız esnada ESC yani Escape tuşuna basıp Seçenekler kısmına ulaşabilirsiniz. Buradaki ilk seçeneğimiz kısayol tuşları. Bu bölümde oyunu oynadığınız tuşlar ve işinize yarayacak birçok kısayol tuşu bulunmaktadır. Bu bölümü okumanızda fayda var. Eğer varolan tuş seçeneklerine alışamadıysanız ve zor geliyorsa kendi tercihinize göre düzenleyebilirsiniz. Kısayollara birkaç örnek vermek gerekirse, CTRL tuşuna basılı tutup yetenek tuşuna bastığınızda seviyenizi kolaylıkla atlatabilirsiniz. Ya da Alt tuşuna basarak kendi yeteneklerinizden birisini kendi üstünüzde kullanabilirsiniz. Oyundaki yetenek dizilimi; Q, W, E, R tuşlarından oluşuyor. 4 yeteneğiniz varsayılan olarak bu tuşlara verilmiş durumda. Örneğin; Q yeteneğinizi kullanmak için önce Q’ ya basıp sonra hedef şampiyonun üzerine tıklamanız gerekmekte. Fakat bu size zor geliyorsa ve vakit kaybettiriyorsa Otomatik Kullan seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Otomatik Kullan seçeneği aktif olduğunda yeteneğinize bastığınızda farenin imlecinin olduğu yönde yeteneğiniz uygulanmış olacak. Bu özelliğe alışmak biraz zordur. Ama alıştığınızda yeteneklerini daha çabuk kullanmanızı sağlar. Ve size söylememiz gereken A ve X tuşları var. Bu tuşlar sayesinde şampiyonunuz tıkladığınız yere doğru gider ama önüne bir şampiyon çıktığı anda durur ve şampiyona saldırmaya başlar. Bu tuşları genellikle profesyonel oyuncular kullanmaktadır. S tuşu ile birlikte ise şampiyonunuza durmasını emrederseniz ve onu hareket ettirmediğiniz sürece bir atış yapmaz. H tuşuna bastığınızda ise şampiyonunuz durur ama menziline giren minyon ya da şampiyona saldırmaya devam eder. Yani aradığınız birçok bilgi aslında Seçenekler kısmında! Buraya girip didik didik etmeniz lazım. Birçok faydalı bilgi ve kısayol öğreneceğinizden eminiz.

444

2) Sohbette bu komutları kullanın! Oyun oynamayı sürdürürken diğer oyuncularla iletişime geçmek için Enter tuşuna basmanız yeterlidir. Enter tuşuna bastıktan sonra yazacaklarınızı yazıp yine Enter tuşu ile gönderebilirsiniz. Shift+ Enter ikilisine tıkladığınızda ise yazı yazacağınız alanda /all yazısını görürsünüz. Bu all’ dan sonra yazacaklarınız rakip takım tarafından da görülecektir. Sohbetteki diğer komutlar ise şu şekilde:

  • /surrender ya da /ff : Teslim olma oylaması başlatır.
  • /joke : Şaka yapar.
  • /dance: Dans eder.
  • /laugh: Güler.
  • /taunt: Rakipler dalga geçer.
  • /w: Bu komutun yanında bir boşluk bırakarak arkadaşınızın kullanıcı adını yazın ve ona bir mesaj gönderin.
  • /r : Bu komut ile birlikte de size mesaj yollamış olan son arkadaşınıza cevap verebilirsiniz. Fakat komuttan sonra iki boşluk var unutmayın!

Yukarıda bahsettiğimiz maddelerden olan şaka yapmak, dans etmek, gülmek, dalga geçmek gibi eylemlerin kısa yollarını da kullanabilirsiniz. Bunun için ise CTRL+ 1,2,3,4 tuşlarından herhangi birine tıklamanız yeterli.

3) Yazı yazmak zor geliyorsa işaretler ile anlaşın! Arkadaşlarınızla oyun oynuyorsunuz ama sohbet penceresinden yazmak size zor geliyorsa işaretleri kullanabilirsiniz. League of Legends’ da 2 türlü işaretleme bulunuyor. Bir tanesi uyarı diğeri ise çekilme. V tuşuna basılı tutarak farenin sağ tuşu ile birlikte çeşitli uyarılar verebilirsiniz. Burada 4 seçenek bulunuyor. Bunlar yardım et, tehlike, yoldayım ve rakip kayboldu. Bunları belirterek takımınızda iletişimi daha da güçlendirebilirsiniz. Bir tehlike anında Tehlike seçeneği seçip dostlarınıza uyarı vermiş olursunuz. G tuşuna basılı tutup bir kuleye ya da şampiyona tıkladığınızda onu hedef göstermiş olursunuz. Adsız Evet! Bu bilgiler ile birlikte daha sağlıklı ve bol galipli oyunlar oynayacağınızı umuyoruz. Hadi hepinize kolay gelsin. Teşekkürler.    

Related Posts

Bir cevap yazın