Jumanji Film Serisi 3 filmlik bir seridir. Serinin ilk filmi 1995 yılında çekilmiş olmasına rağmen, serinin ikinci filmi 2017 yılında üçüncü filmi de 2019 yılında çekilmiştir. Bu yazımızda Jumanji sinema filmi serisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

NOT: Bu yazı bir kaç ufacık spoiler içerebilir.

Jumanji Film Serisi – Tanıtım ve İnceleme

Jumanji (1995)

Jumanji (1995) filmi 1981 yılında Chris Van Allsburg’un çok popüler olan kitabından uyarlanmış, Joe Johnston’ın yönetmenliğinde 1995 yılında beyaz perdeye aktarılmış bir filmdir.

Jumanji (1995), bir zar atma ve merkez noktaya ulaşmaya çalışılan sihirli bir oyundur. Bu sihirli oyun, atılan zarlara göre, oyunun kendi dünyasından türlü türlü hayvanlar ve felaketler çağırarak oyuncuların bu hayvanlar ve felaketlerle başa çıkmasını bekler.

Jumanji (1995) Filminin Konusu;

Alan Parrish, Sarah Whittle ile çocukluklarında bu oyuna başlıyorlar. Oyunun sihirli bir oyun olduğunu bilmiyorlar. Alan Parrish, attığı bir zar ile oyunun kendi dünyasına çekiliyor ancak 26 yıl boyunca bir oyunun içinde tıkılı kalıyor. 26 yıl aradan sonra iki çocuğun oyunu yeniden oynamasıyla sonunda gerçek hayata geri dönüyor. Oyun oynandıkça onunla birlikte Jumanji Ormanından egzotik ve vahşi hayvanlar da gerçek dünyaya geliyorlar. Alan, 26 yıl oyunun içinde kaldığından ve oradaki yaratıkları bildiğinden şehri kurtarmak zorun istemektedir. Tabi bunun için de oyuna hapsolmadan önceki oyun arkadaşının da yardımına ihtiyacı vardır.

Oyuncular oyunu bitirdikten sonra, oyunun kimse tarafından bulunmaması için oyunu saklıyorlar ancak yine de birileri tarafından yıllar sonra bulunuyor.

Jumanji: Vahşi Orman (2017)

Oyun tekrar bulunuyor. Oyun bu sefer bir oyun kolları ile oynanabilen bir hale dönüşüyor. Okulda, depo temizleme cezası alan dört kişi bu oyunu buluyor ve biraz ara vermek için daha önce adını hiç duymadıkları bu oyunu oynamaya karar veriyorlar.

Oyunu oynayabilmek için herkesin bir karakter seçmesi gerekiyor. Dörtlü oyun karakterlerini seçtikten sonra şaşırtıcı bir şey oluyor ve dört kişi de oyunun içine çekiliyor. Oyundan çıkabilmeleri için kendilerine verilen önemli bir görevi tamamlamaları gerekmektedir. Ancak bir sorun vardır. Bu oyun sadece beş kişi ile tamamlanabilmektedir.

Jumanji: Vahşi Orman filmi Jake Kasdan’ın yönetmenli ile, başrollerde Dwayne Johnson, Kevin Hart, Jack Black, ve Karen Gillan yer almaktadır.

 

Jumanji: Yeni Seviye (2019)

Oyuncular, Jumanji: Vahşi Orman ‘da oyunu başarı ile bitirdikten sonra dönüşüm geçirerek elektronik bir oyun haline gelen Jumanji’nin başkalarının eline geçmesini istemedikleri için oyunu kırarlar ve çöpe atarlar.

Ancak bilmedikleri bir şey vardır. Spencer, sonradan geri dönüp kırılmış oyunu alıp tamir etme girişiminde bulunmuştur. Daha önce oyuna girdiğinde oynadığ,ı tam anlamı ile her şeyiyle mükemmel olan karakterinin verdiği “yapamayacağı hiçbir şeyin olmamas”ı hissini tekrar yaşamak için aynı karakter ile tekrar oyuna girmek istemiştir.

Daha sonra arkadaşları Spencer’in kayıp olduğunu fark edip evine giderler ve Spencer’in tekrar oyuna girdiğini anlarlar. Oyun tam olarak tamir edilemediği için sorunlar çıkar ve herkes farklı karakterler ile oyuna girer. Bu sefer öncesine göre daha fazla karakter ve insan vardır. Ve her şey çok daha karmakarışık bir hal almıştır.

Düşüncelerim…

Ben çocukluğumdan beri Jumanji (1995) filmini çok sevmişimdir. Aralıkları uzun olsa da her aklıma geldiğinde açıp izlediğim bir filmdir. Son iki filmini daha önce hiç izlememiştim ama bu eve kapandığımız günlerde izledim ve keşke daha önce izleseydim dedim.

İlk filmi bana göre biraz daha az komedi daha fazla gerilim içeriyor. İkinci ve üçüncü filmi gerilimden çok komedi ve aksiyon üzerine kurulmuş. Daha çok komedi ve daha çok aksiyon içeriyor.

Oyunun yani çağa göre değişmesi ve bir atari kaseti haline gelmesi çok hoştu. Oyunun, oyun şeklinin değişip karakter seçimi ile oyun dünyasına girilip bir takım görevlerin tamamlanması gerekliliği de bence çok güzel olmuş.

Jumanji (1995) filmini izleyip çok sevdiyseniz, devam niteliğinde olan son iki filmini de gerçekten seveceğinize inanıyorum. Zaten filmleri google’de aratıp baktığınızda izleyicilerden aldığı puanlarında çok düşük olmadığını görebilirsiniz. Şüphelerinizi ve ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve izleyin derim.

Pişman olmayacaksınız.


Jumanji Film Serisi – Tanıtım ve İnceleme yazım bu kadardı arkadaşlar. Uzun zamandır bu tarzda bir yazı yazmıyordum. Bu eve kapandığımız dönemde biraz film izleme fırsatı bulduğumdan sevdiğim bu film serisi hakkında yazmak istedim.

Diğer yazılarımda görüşmek üzere… Diğer sinema film tanıtım ve inceleme yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

 

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Back to list

Bir cevap yazın