Dizi

Hakları Yenilmiş 10 Yabancı Dizi !!

Bu yabancı dizi listemizde izlerken keyif aldığımız, sezon biter bitmez yeni sezonu gelecek mi diye araştırdığımız, lakin iptal olduğunu öğrenip hayal kırıklığına uğradığımız birbirinden güzel 10 diziyi ele alacağım.

10 : Intelligence

Konusu :

Beyninde süper-bilgisayar mikroçipi bulunan yüksek teknoloji istihbarat ajanını Gabriel Vaughn dünya çapındaki bilgi ağına doğrudan bağlanan ve internete, kablosuz bağlantıya, telefona ve uydu sistemine erişimi olan ilk ve tek insandır. Amerika Birleşik Devletleri’ni düşmanlarından korumak için her bilgi merkezine, her anahtar bilgiye ulaşabilir. Atan bir kalbe sahip ilk super bilgisayar olan Gabriel ülkede yaratılan gelmiş geçmiş en değerli teknoloji parçası ve Amerika’nın gizli silahıdır.

İzlenesi oldukça keyifli olan dizi ne yazıktır ki hak ettiği değeri görememiş, birinci sezondan sonra iptal olmuştur.

9 : Limitless

Konusu:

28 yaşındaki Brian Finch, ona beynindeki her nörona mükemmel şekilde erişebilmesini sağlayan mucize ilaç NZT-48 ile tanışmıştır. Finch ilacı aldıktan sonra on iki saat boyunca hayatındaki her detayı hatırlamaktadır ve bu ilaç böylece onun dünyadaki en zeki kişi olmasını sağlamaktadır. Ancak ilacın yan etkisi, bir yıl süreyle kullanan kişilerde öldürücü etkilerinin bulunmasıdır. Ancak Finch‘i gizemli şekilde takip eden senatör Eddie Morra, ilacın bu yan etkilerinin kaldırılması için bir iğne geliştirmiştir. Bu iğneyi, Finch‘e FBI ile birlikte çalışması için sağlamaktadır. FBI ise bu gizemli ilaca karşı bağışıklığı bulunduğunu düşündüğü Finch ile ajan Rebecca Harris yardımcılığında çalışmaya başlar.

Aynı ada sahip filmin devamını niteliğindeki dizi başlarda güzel başlamış, ortalada biraz sıkmış lakin daha sonra kendini tekrar toplarlayarak güzel bir sezon sunumuştur. İkinci sezonu için onay süreci oldukça çalkantılı geçmiş lakin onayı kapamamıştır.

8 : Forever

Konusu :

Adli tabip uzamanı Henry Morgan‘ın işi ölüleri incelemek ve ölüm nedenlerini öğrenmektir lakin kendisini diğer adli tabiplerden ayıran bir özelliğe sahiptir. Henry ölümsüzdür. Her öldüğünde en yakın suyun içerisinde kendisini çıplak bir vaziyette bulur ve bu başına ilk kez 200 yıl öncesinde gelmiştir. Ölümsüzlüğünün nedenini araştırıp bir yandan da adli tabiplik yaparken günün birinde isimsiz birisinden ölümsüzlüğüne neyin yol açtığını ve Henry Morgan’ın gerçekte kim olduğunu bildiğine dair bir telefon gelir. Henry bir yandan bu kimliği belirsiz kişiyi araştırırken diğer yandan arkadaşı olan cinayet masası dedektifi Jo Martinez‘e cinayetleri çözmesinde yardımcı olacaktır.

Her bölümü bir Sherlock kıvamında işleyen dizi oldukça güzel, polisiye bir diziydi Henry‘nin ölümsüz olması cinayetleri veya herhangi bir sorunu çözerken işine yaramaktaydı. Görmüş geçirmişliği çoktu. Yani yinede dizi ikinci sezon onayı alamadı.

7 : Revolution

Konusu :

Bilinmeyen bir sebepten, dünya üzerinde elektrik ve elektrikle çalışan her türlü alet kullanılamaz hale gelmiştir. Bu olaydan sonraki süreçte hükümetler düşmüş, her şeyini elektrikten sağlayan insanoğlu büyük bir çıkmaza girmiştir. Kesintiden 15 yıl sonrasına geldiğimizde ise, insanlar gruplar halinde veya tek başlarına ilkel yaşam koşulları altında hayatlarını sürdürmektedirler. ABD ise bölgesel milis gurupları tarafından yönetilmektedir.

J.J Abrams imzalı, konusu farklı olan, oldukça eğlenceli, aksiyonlu ve entrikalı olan dizi ancak 2 sezon ömrü olmuş ve 3.sezonda iptal olmuştur.

6 : Terra Nova

Konusu :

2149 yılında Dünya gezegeni üzerindeki yaşam, nüfus patlaması ve kirlilik sonucunda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bilim adamları geçmişi değiştirerek geleceği kurtarmak amacı ile zamanda yolculuk yaparak tarih öncesi döneme gitmenin yolunu keşfederler. Shannon ailesi (Baba Jim, Eşi Elisabeth, ve çocukları Josh, Maddy ve Zoe) 85 milyon yıl geriye giderek kendilerini  “Terra Nova” adlı bölgede bulurlar. İlk insan kolonisi kurulması ve diğer insanlarla karşılaşmaları ile devam eder.

Olduça farklı dinazorların bulunduğu askiyon tabanlı dizimiz ne yazıktır ki 1.sezondan sonra ömrünü tamamlamıştır.

5 : FlashForward

Konusu :

Gizemli bir olay dünya üzerindeki herkesin 137 saniye boyunca bilincini kaybetmesine sebep olmuştur. Bu süreçte herkes 6 ay sonrasını görmüştür. Bir küresel öngörü  Los Angeles FBI ajanlarından oluşan Stanford Wedeck (Vance) tarafından yönetilen bir ekip bu süreçte ne olduğunu ve bir daha olup olmayacağını incelemeye başlamıştır. Benford araştırma üzerine önemli bir katkıda bulunur. Öngörüsünde 6 aylık araştırmanın sonucunu görmüştür ve araştırma için gördüğü kanıtları bir araya getirmeye başlar. Ekip kararma sırasında bilincini yitirmeyen “0 numaralı zanlı ” ‘yı, tehlikeli olduğu düşünülen D. Gibbons ve 1991‘de bazı bilinç kayıplarının olduğu Somali‘yi araştırmaya başlar. Bu sırada öngörülerle birlikte ortalıkta bir kaos havası esmektedir.

Bilim kurgu severlerin keyif ile izlediği dizi de bir sezonluk kısa bir ömre sahiptir.

4 : Rome

Konusu :

Roma İmparatorluğu en görkemli zamanlarını yaşamaktadır. Dışarıdan böyle görünse de imparatorluğun kendi içindeki anlaşmazlıklar ve senatoda ki siyasi görüş ayrılıkları devleti çalkantılı bir döneme sürüklemiştir. Roma komutanı Jül Sezar (Gaius Julius Ceaser) 8 yıl süren mücadelenin ardından Galya‘yı fethetmiştir. Büyük bir serveti ganimet edinerek, askerleri ve sadık adamları ile Roma‘ya dönmektedir. Ancak onun bu dönüşünü istemeyen senato üyeleri eğer Roma‘ya dönerse onu savaş suçları ile yargılamakla tehdit etmektedirler. Sezar’ın eski dostu senato üyesi Pompey Magnus bu konuda dengeleri sağlayacaktır. Sezar’ın 13’üncü Lejyon’undan iki askeri, Lucius Vorenus ve Titus Pullo, lejyonlarının çalınan ve lejyonun birleştirici simgesi olan bayrağını geri getirmek üzere Galya’ya gönderilir.

Eski Roma konulu dizi ve filmleri sevenlerin keyfile izlediği dizi 2.sezonunu tamamlamış ama 3.sezonu görememiştir.

3 : Firefly

Konusu :

2500’lü senelerde Dünya nüfusunun iyice artması ve kaynakların tükenmesi neticesi insanların başka seyyarelere göçmesi başlıyor. Merkez seyyarelere yerleşenler medeniyeti devam ettiriyor ve Alliance (Amerika birleşik devletleri & Çin ortak birliği) kuruyor. Diğerleri ise etraf seyyarelere ve aylara yerleşerek bağımsızlıklarını duyuru ediyor. Alliance bu bağımsızları kendine katmak için savaş başlatıyor. Dizinin kaptan bölümü olan Serenity bölümü, bu savaşla devam ediyor. Savaş sonrası Mal (Kaptan Malcolm Reynolds), diziye de ismini veren Firefly model bir uzay gemisi kaçırıp kaçakçılık işine giriyor.

TV tarihinin en iyi bilim-kurgu dizisi kabul edilmesine rağmen 14. bölümün sonunda yayından kaldırıldı. Dizinin Serenity adlı bir devam filmi de bulunmakta.

2 : Southland

Konusu :

Polis akademisinden yeni mezun olan bir memur, ve onun eğitmeninin yaşadıklarını mı merak ediyorsunuz? Yoksa çetelerle uğraşan, iki sıkı dedektifin yaşadıklarını mı? Ya da vahşice işlenmiş cinayetlerin peşinde koşan ve onları çözmek için elinden geleni yapan iki dedektifin neler yaşadığını ve neler yaptığını mı merak ediyorsunuz? İşte Southland, Los Angeles Polis Departmanı‘nında, devriye memuru Ben Sherman ve John Cooper, çete dedektifi, Sammy Bryant, Nate Morreta ve cinayet dedektiflerinin, Lydia Adams, Alicia Fernandez hikayesini bizlere belgesel tadında, harika bir oyunculuk ve iyi bir hikaye ile anlatıyor.

Emmy ödüllü dizi yine nedeni bilinmeyen bir şekilde 43. bölümüyle yayından kaldırıldı.

1 : Constantine

Konusu :

Korku çizgi romanı olan Hellblazer‘dan uyarlanacak dizide; dünyada insan görünümünde dolaşan melekleri ve iblisleri tanıma becerisine sahip, Londra’da yaşayan ve karanlık sanatlarda uzman olan John Constantine’in öyküsünü anlatmaktadır

Ne film sektöründe ne çizgi roman aleminde ne de dizi sektöründe hak ettiği değeri bir türlü bulamayan bana göre Dc‘nin en karizmatik, en havalı karakteri olan, her türlü büyüyü bilen, cehenneme gidip şeytandan sigarası için ateş isteyen, yine de dizisinin 13.bölüm sonunda iptal edildiği hakkının yenilmesinin geçilip tecavüze uğradığı bir dizidir.

Bonus : Leyla ile Mecnun

Açıklama yapma gereği duymuyorum.

 

 

 

Related Posts

5 thoughts on “Hakları Yenilmiş 10 Yabancı Dizi !!

 1. ahmet taha arslan dedi ki:

  Limit yok çok iyi ama o bi film dizi değil

  1. Bill dedi ki:

   diziside var filminin devamı tarzı mı neymiş

 2. Rahibe Teresa dedi ki:

  Ben bu dizilerin arasına Lilyhammer’ında eklenmesini düşünüyorum eğer izlemediyseniz izlemenizi şiddetle öneririm. (hemde orantısız şiddetle)

 3. Alper Kara dedi ki:

  Şimdi bir dizi sever olarak bu konuya el atmam gerekir 😀
  Kesinlikle değeri bilinmeyen ve aslında içimden bir hissin ” yok yok bilinmesin, popüler olmasın” dediği diziler var.

  Black Mirror : İngiliz dizisidir. Her bölümü birbirinden bağımsızdır. Bilim kurgu ve dramı harmanlamıştır. İlk sezondan beri beni kendine çekmiş bir dizidir. 3. sezon final verdi. Git gide güzelleşmeye devam ediyor.

  IT Crowd : Komedi mi seviyorsunuz ? Aynı zamanda bilişim sektöründe misiniz? İşte bu dizi tam size göre. Çoğu insanın adını dahi duymadığı dizi 2005 yapımı. Fakat espri kalitesi ve oyunculuklarıyla günümüzdeki komedi dizilerine taş çıkartıyor. Defalarca baştan açıp izlediğim bir dizi.

  The Office: Bir kağıt şirketi ve oradaki çalışan tiplerin birbirleri arasındaki ilişkisini anlatan dizi tarih de durum komedisinin babası olarak anılmaktadır. Belgesel gibi çalışanların 8 sezon boyunca durumlara yorumlarını katarak harmanlandığı hiç soluğunu ve tadını kaybetmeyen komedi ağırlıklı dizi finalde sizi salya sümük ağlatabilir. Durum komedisinin en büyük olayı da budur zaten.. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

  Eğer ilgi gelirse bu dizi önerilerinin devamını da yapabilirim. Tabi özel kategori isteği vs olursa da yine o kategoriye özel dizi önerebilirim.

 4. Guplok dedi ki:

  forever çok kötü oldu ya. devamı gelmeliydi

Bir cevap yazın