Evet arkadaşlar serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.Bu sefer ki konuğumuz Tom bombadil olacak.

Bombadil - hakkı yenen karakter : tom bombadil - figurex film

Tom Bombadil, ilk kez yüzük kardeşliğinde karşımıza çıkıyor. Bree‘ye doğru yol almış 4 hobitimiz yaşlı ormandan geçerken tahminimce bir Huorn(ağaçlaşmış ent) tarafından ama daha öfkelisi, saldırıya uğrarlar. Ağaç Merry ve Pipin‘i yakalamış Sam çaresizlik içerisinde çabalarken Frodo‘da ormandan ağrı bayar aşağı kaptırmış, imdat imdat diye bağırmaktadır. Tam o anda Tom gelir ağaca emri vaki bir şekilde şarkı söyler Tom‘un gücü bir nevi şarkılarındadır. Şarkıları sihirlidir. Bu sayede ağaç hobitleri bırakır ve Tom, hobitleri kurtarmış olur.

Tom bombadil 3 - hakkı yenen karakter : tom bombadil - figurex film

Daha sonra hobitleri alarak evine götürür ve burada bir kaç gün misafir eder. Misafirlikleri sırasında hobitlere öyküler anlatır ve Frodo‘ya derdini sorar. Neden bu topraklardan geçtiğini. Frodo kendisi de şaşırarak Bilbo‘ya bile anlatmayacağı sorunlarını anlatır ve o zamana kadar Gandalf‘ın öğüdünü harfi harfine yerine getirmiş olmasına rağmen Tom‘a yüzükten bahseder. Bunun üzerine Tom yüzüğü görmek ister. Frodo karşı koymaz ve yüzüğü kolaylıkla Tom‘a verir. Tom yüzüğü alır, inceler, havaya fırlatır, havada iken yüzüğü kaybeder. Sonra tekrar elinde belirir yüzük. Yüzüğü parmağına takar ve hiçbir şey olmaz. Tom yüzükten zerre kadar etkilenmemektedir. Frodo yüzüğü geri aldığında acaba yüzükte mi bir sorun var diye yüzüğü takar ve görünmez olur. Sonra yavaşça kapıya doğru giderken, Tom Frodo‘ya doğru döner ve ona “Dur bakalım nereye gidiyorsun” der. Frodo‘yu görmektedir Tom. Frodo, Tom‘a artık kimsin sen diye sorar yüzükten etkilenmiyor ve yüzüğü takmakta olan kişiyi görebiliyor. Tom ise “Tom Bombadil Tom Bombadil’dir. Tüm bu diyarın efendisi, ilk doğanlar gelmeden öncede Tom bu diyarlardaydı” der.

Tabi ki bu bizler için yeterli bir cevap değil ama Tom‘un kesin olarak hangi ırka mensup olduğuna dair Tolkien‘den çıkma bir belge yok lakin teoriler var ve bir tanesini benim tarafımdan da olası görülmekte bunu yazının sonunda yazacağım.

Tom bombadil 2 - hakkı yenen karakter : tom bombadil - figurex film

Resimdeki Tom‘un eşi bahsetme gereği duymuyorum. Konumuz Tom nitekim

Daha sonra Tom hobitlere erzak vererek onları uğurlar ve başları sıkışması durumunda onlara bir tekerleme öğretir. Bu tekerlemeyi söylerse yardıma geleceğini söyler. Nitekim öylede olur.

Tekerleme;

Hey! Tom Bombadil,Tom Bombadillo!

Su,orman,tepe,saz ve söğüt adına

Ateş,güneş,ay adına,dinle şimdi,duy bizi!

Gel Tom Bombadil,ihtiyacımız var sana! (yüzük kardeşliği 179.sayfa)

Hobitler Tom‘un evinden ayrıldıktan sonra höyük yaylalarından geçerlerken höyüklü kişiler tarafından saldırıya uğrarlar(höyüklü kişiler zamanında Angmarın büyücü kralı tarafından Cardolan’daki Arnor mezarlarının kara büyü ile kirletilmesinden sonra ortaya çıkan kötü ruhlara verilen isim). Höyüklü kişiler hobitleri bir mağaraya götürerek onlara kara büyü yaparlar hobitler kendilerinden geçmiş bir vaziyette iken Frodo son gücü ile bu tekerlemeyi söyler ve Tom Bombadil gelerek höyüklü kişileri yine şarkı söyleyerek kovalar. Hobitleri kötü efsundan kurtarır ve onlara höyük yaylararının sonuna kadar eşlik eder. Bu noktada “Benim topraklarım burada son buluyor miniklerim sizlerle daha fazla yolculuk edemem” diyerek onlardan ayrılır nitekim gerekte yoktur çünkü hemen hemen hobitler Bree‘ye varmışlardır.

Fcb41542c46d20354489803d5e539abe - hakkı yenen karakter : tom bombadil - figurex film

Elrond‘un divanında Frodo Tom ile olan maceralarını anlatmıştır. Divanda ilk önce yüzüğü Tom‘a emanet etme fikri ortaya atılmış lakin Elrond Tom‘un tek başına Sauron‘un tüm ordularına karşı koyamayacağını ya da dokuzlara karşı ne kadar dayanabileceğini bilmediği için veya Tom‘un yüzüğü saklamayı kabul edip etmeyeceğide kesin olmadığından bu seçeneği iptal etmişlerdir.

Şimdi geçelim teoriye bana göre Tom saklı bir Valar(Tolkien everenindeki tanrısal güçte ki varlıklar) hemen neden Valar olduğunu düşündüğümü de açıklayayım.

Yüzükten etkilenmiyor. Yüzüğün iradesine karşı koyabilmek için Sauron‘dan daha kudretli olmak gerekir çünkü yüzük Sauron‘un asıl gücünü ve iradesini taşımaktadır. Sauron bir Maiar‘dır. Valar‘ın bir alt kademesi bu yüzden Tom‘un bir Valar olduğunu düşünmekteyim ayrıca “İlk doğanlar gelmeden öncede Tom buradaydı” cümlesindeki ilk doğanla.r ilk çağın elfleri ve onların orta dünyaya gelişinden bahsediyor ki bu olayda birinci çağın ortalarında gerçekleşmiş bir olay. Yani Tom orta dünya üzerinde yaşayan en yaşlı kişi(Galadriel ile kapışır)işte bu nedenlerden ötürü Tom’un saklı bir Valar yada bir maiar (maiarlarda kendi aralarında kudret farkı bulundurmaktadır) olduğunu düşünmekteyim tabi bir kesinlik yok sadece teori.

Not : Silmarillion okumuş arkadaşlar yanlışım yok. Fark ederseniz gelmeden önce diyor yerleşmelerinden bahsetmiyor ve elfler ilk defa orta dünyaya Melkor‘un peşinden geldiler. Tabi eğer ilk uyanışlarından bahsetmiyor ise.

Bir cevap yazın