One Piece

Merhabalar arkadaşlar sizle One Piece’in sonu hakkında hoşuma giden bir teoriyi paylaşmak istiyorum. Teori ArlongPark forumlarından Ashura_KingFisher adlı kullanıcıya aittir.

 MİRAS KALAN İSTEK ‘’ONE PIECE’’

8f1aba9944c38096fe7bcf10816436941361681835 full - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

KAYIP YÜZYIL

İlk olarak bazı şeyleri özetleyelim:

Hepimizin bildiği gibi One Piece evreninde Kayıp Yüzyıl adında bir çağ vardı. Roger korsanları dışında bu evrendeki hiçbir kişinin Kayıp Yüzyıl hakkında hiçbir fikri olmadığını biliyoruz. Ancak Oharalı bir arkeolojist olan Profesör Clover’ın bunun hakkında bir fikri vardı. Profesöre göre o zamanlar okyanusa hükmeden güçlü ve başarılı bir Antik Krallık vardı. Buna rağmen onlar mutlak bir düşmana sahipti. Bu düşman Krallığın varlığını ve belli politikalarını tehdit olarak hissetti ve bu düşman Krallığa isyan edip başarılı oldular ve Krallığı istila ettiler. Krallık parçalanmıştı ve her nasılsa düşman Krallık hakkındaki tarihten gelen bütün bilgileri silmişti. Tesadüfen, Krallığın egemenliğinin sonu Kayıp Yüzyılında sonu olarak adlandırılmıştı. Aynı zamanda Dünya Hükümeti adında bir organizasyonda kurumaya başlamıştı.

Şimdi teoriye geçiş yapalım:

Dünya üzerinde durdurulamayan üç şey vardır:

-Bir Adamın Hayali

-Akan Zaman

-Miras Kalan İstek

Özgürlük için yaşadıkça insanlar bu şeyler için durmayacaktır.

Gol D. Roger

 Bu sözler 100. Bölümde (manga) söylendiği zaman çok anlamsız gelmişlerdi. Ancak daha sonradan fark ettim ki (belki sizde fark etmişsinizdir ) One Piece hikayesi sürekli bu üç şeyi takip ediyor : Bir adamın hayali, akan zaman ve miras kalan istek.

İlk olarak bunları ele alalım:

1. Hiluluk’un Sakura’sı.

Asdfghjkl 19 - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Hiluluk’un imkânsız bir amacı vardı ve bu her türlü hastalığı veya virüsü tedavi edebilen bir ilaç geliştirmekti. Ancak o 30 yıl boyunca denemesine rağmen bütün deneyleri başarısızlıkla sonuçlandı. Sonunda Hiluluk‘un Sakura‘sı açmıştı ancak o hala mucizevi tedaviyi bulamamıştı.  Dr. Hiluluk’a büyük saygı duyan Chopper  onun isteğini miras alıp Luffy’nin tayfasına katılıp denize açıldı.

 2. Shandorian’ın Altın Çanı

Asdfghjkl 8 - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

İki dost Jaya‘nın sahillerinden birbirlerinden ayrılmışlardı ancak arkadaşlıkları burada sona ermemişti. Onlar bir gün tekrar buluşacaklarına dair birbirlerine söz vermişlerdi. Calagara arkadaşı onu bulmaya çalışırken arkadaşının kaybolmaması için Altın Çanı devamlı çaldı. Ne yazık ki, kader Jaya adasını 10.000 metre yüksekliğe göndermeye karar vermişti. Bunun sonrasında Norland memleketinde idam edilirken Calagara‘da savaşta ölmüştü. Maalesef birbirlerine verdikleri söz gerçekleşmemişti. Bu olaydan 400 yıl sonra Luffy adında bir çocuk, kayıp çanı bularak onu çaldı. Böylece unutulan söz tamamlanmış oldu.

3. All Blue

Asdfghjkl 9 - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Zeff efsanevi deniz All Blue’yu bulmak istiyordu fakat Grand Line’da geçirdiği yıllar ona hiç bir şey vermemişti. Buna rağmen Zeff  o okyanusun dünyada bir yerlerde olduğundan emindi ve o Sanji‘nin hayalini bir gün gelecekte gerçekleştireceğini umarak hayalini Sanji‘ye devretti.

Sadece 3 örnek seçtim ama aslında daha fazlası var. Herkes büyük resmi anladı mı? Ya da anlamadı. Her neyse demek istediğim şey şu:

 1. Geçmişte, belirli bir rüya / arzu / sözü olan birisi var ancak belirli bir nedenden dolayı bunu tamamlamadı (Bir Adamın Hayali)
 2. Rüya yıllar boyunca bekledi ( Akan Zaman)
 3. Sonunda, gelecekte onun rüyasını devralacak biri ortaya çıkıyor ( Miras Kalan İstek)

Bu beni düşündürmüştü. Roger’ın hayali miras bırakılamaz mıydı? Bu soru 576. bölümde cevaplandı.

Ly3orz - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

R39dx3 - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Şimdi Roger‘ın bir arzusu vardı. Yüz yıllar boyunca devam eden bir arzu. Ve arzusunu taşıyacak birini bekledi… Bir şekilde One Piece‘le alakası olan arzusunu. Peki, ne bunlar? Roger‘ın arzusu tam olarak ne?

ROGER’IN ARZUSU

Altın Şablon ( Buradan başlayarak her şey tamamen teori)

Bir Adamın Hayali

Beyazsakal‘ın bahsettiği Roger’ın  arzusu aslında tam olarak Roger’ın değildi. Roger’da bu arzuyu, tam olarak 800 yıl öncesinden miras edinmişti. Evet bu arzu aslında tam olarak Antik Krallığın arzusuydu.

Antik Krallık neredeyse tüm dünyayı yöneten büyük bir krallıktı (Tıpkı Dünya Hükümetinin şimdi yaptığı gibi). Ayrıca onlar çok ileri bir medeniyete sahiptiler. O zamanlar isteyip de sahip olamadıkları hiçbir şeyin olmadığını söyleyebiliriz fakat bir sorun vardı.  Bildiğimiz gibi One Piece evreni Doğu, Batı, Kuzey ve Güney adında dört büyük denizden oluşuyor ve bu denizler Red Line ve Grand Line ayırıyor. Antik Krallık, Red Line ve Grand Line’ı büyük bir sorun olarak gördü.

Ve onlar delice fakat yapılması gereken bir proje geliştirdiler. Bu projenin konusu Red Line ve Grand Line’ı yok edip dört büyük denizi birleştirip tek bir büyük deniz oluşturmaktı. Bu projenin adı ‘’ One Piece’’di. Ve bunu yapmak için Red Line’ı yok edecek kadar güçlü silahlar yapmaya başladılar(sonradan Antik Silahlar olarak adlandırıldılar). Ancak bu projeden herkesin memnum olmadığı ortaya çıktı. Bazı krallıklar buna tamamen karşıydı. Bu projenin arkasında bir komplo olduğunu düşünüyorlardı. Fakat Antik Krallık ne olursa olsun kararının arkasındaydı. Tahmin edin ne oldu? Büyük bir savaş patlak verdi. Antik Krallığa karşı 20 krallığın, One Piece projesine karşı geldiği bir savaş. Savaşı kazanan taraf 20 Krallık oldu ve kendilerine Dünya Hükümeti dediler. Bu sırada Antik Krallık parçalara ayrılmıştı ve One Piece projesi bir daha duyulmamıştı.

Akan Zaman

Antik Krallık beklenmedik şekilde savaşı kaybedeceğini tahmin etmişti. Savaş başlamadan önce elmastan daha set metallere(daha sonradan poneglyphler olarak adlandırıldılar) tarihi notlar yazmışlardı ve bunları inşa ettikleri silahlarla birlikte dünyanın farklı yerlerine sakladılar. Antik Krallık kendilerine bir şey oldu diye arzularının yok olmasını istemiyordu. Dünya Hükümeti bu olaya çok kızdı ve poneglyphlerin çözülmesini yasakladı (Ohara Katliamının gerçekleşme nedeni). Ama çok geçti… İrade çağlardan beri yol alıyor ve mesajı alması gereken kişi sessizce bekleniyordu.

Miras Kalan İstek

800 yıl sonra Roger adında bir korsan Raftel’e ulaştı ve gerçek tarihi öğrendi. Ne yapması gerektiğini biliyordu ancak bedeni ona izin vermedi.  Hatırlarsanız tedavisi olmayan bir hastalığı vardı. Buna karşılık bu proje çok fazla güç ve zaman istiyordu. Roger’ın sahip olmadığı iki şey. Bu nedenle onun yerine isteği tamamlayacak kadar güçlü ve adil olan birini bulmak amacıyla Korsanların Altın Çağını başlatmaya karar verdi.

Bu kim olabilir? Sanırım hepimiz bu cevabı biliyoruz.

 ONE PİECE PROJESİ

Şimdi bu proje nasıl işliyor? 4 denizi birleştirmek tek bir okyanus yaratmak. Luffy’nin yolculuğu buna değecek mi?

Açıklamama izin verin. Biraz tekniksel olacağı için resimlerle anlatacağım.

Dünya bunun gibi bir şeye benziyor:

M0jkam - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Zzdy93 - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

 

Buda dünyanın düz hali:

70ceea5f1727e9a6167d4c6468400b611362242504 full - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

 

One Piece projesinin ana amacı yelken açılacak tek bir okyanus yapmaktı.  Bu yüzden yapılacak iki iş vardı ; tüm denizlerin birleştirilmesi ve Grand Line’ın anormalliğinin ortadan kaldırılması. Peki Grand Line’ın anormaliğinin kaldırılması mümkün müydü?

Görünüşe göre Antik Krallığın bilim adamlarına göre mümkündü. Hedef gezegendeki bütün denizlerin (North Blue, West Blue, East Blue, South Blue, Grand Line, New World, ve Calm Belt)  birleştiği tek noktayı yok etmekti. Aslında iki nokta var ver ikisinin yok edilmesi gerekiyor. Bu iki yer Ters Dağ ve Marijoe/Gyojin Adası.

Basit bir çizim:

1z5uucg - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Burası da birleşim noktası, çember içindeki alan:

33c6dmw - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Biraz düşünün. Mantıklı, değil mi? Mariejoa/Fishman adası da buna benzer bir yapıya sahip.

Bileşme noktası belirledi. Daha sonra Antik Silahlar işlerini yapacaklar ve belirlenen bu noktaları yok edecekler.

İlk olarak Ters Dağa ateş edelim.

29ct3dc - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Antik silahlar güçlü olsa bile, istenen etkiyi elde etmek için gereken hesaplanmalar yapılmalı ve doğru atış yapılmalıdır. Eğer başarılı olursa daha sonra ne olacak:

34j4tqg - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

 

Denizde büyük bir kara parçası yok edildikten sonra deniz daha dengesiz bir hal alacak ve yok olan bölgede bir girdaplar, fırtınalar ve tsunamiler ortaya çıkacak. Buna rağmen birkaç günün ardından fırtınalar dinecek.

Ve sihir başlayacak..

Grand Line ve New World’deki dengesiz hava koşuları yok olacak. Normal pusulaları saptıran manyetik alan yok olacak. Hatta Calm Beltte bile rüzgâr esmeye başlayacak.

Deniz canavarlarının sonu ne olacak peki? İşte Poseidon tam burada ortaya çıkacak. Poseidon deniz krallarının ve diğer canavarlarını tamamen kontrol altına alarak vahşileşmesini önleyecek yani bir çeşit okyanus polisi olacak. İdeal birleşik okyanus nihayet yaratıldı. One Piece projesi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Fakat Hepsi bu mu?

Tabii ki değil.  Asıl önemli olan sonradan oluşan etkiler olacak.

Ters Dağın yok edilmesi sonucu oluşan girdap.  Oluşmasının nedeni, yok olan merkezine dört ayrı denizden sürekli akan su kütlesidir. Mantıksal olarak aslında bu dört denizde yaşayan her canlı türünün de oraya gelmesi demektir. Dünyanın her yerinden gelen kelimenin tam anlamıyla bütün balık türlerinin bulunduğu bir yer.

Bekleyin biraz, tanıdık geldi mi? İmha edilen yer tam olarak o efsanevi denize dönüştü.

- büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

Birleşik Okyanus Ve All Blue…

Bu başarı ez az 6 Hasır Şapka korsanın hayalini gerçekleştiriyor:

Luffy; hayali Korsanlar Kralı ve okyanustaki en özgür kişi olmaktır. Okyanus birleştiğinden dolayı Luffy tam anlamıyla isteğini gerçekleştirmiş oldu.

Sanji; sonunda All Blue’yu bulmuştur.

Nami; artık bütün okyanuslara özgürce yelken açabilir ve çizmek istediği dünya haritası artık imkânsız değil.

Franky; artık Sunny bütün denizlerde özgürce yol alabilir.

Robin; bunların hepsinin gerçekleşmesinin sebebi Robin‘in hayalinin gerçek olmasıydı. Gerçek tarih öğrenildi.

Brook; Ters Dağ yok oluğu için Brook tekrar Laboon’la bir araya gelebilecek.

 

Şimdi Mariejo/Fishman adasına ne olacak?

 SÖZ VERİLMİŞ GÜN

2d7bywy - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

1izzaf - büyük teori : one piece finali!! - figurex anime tanıtımları

 

Bu deniz kızı ne yalan söyledi ne de tamamen yanlış bir şey tahminde bulundu.  Aslında bizim bahsettiğimiz olayı ön görüyordu: One Piece projesi ve olayı tetikleyecek olan da gerçekten Luffy‘dir.

Balık Adasının ataları aslında gerçekleşecek bu olay hakkında çok fazla  bilgiye sahipti. Nasıl mı? Başka bir teori daha.  Joy Boy aslında Antik Krallığın kralıydı.

Tamam, biliyorum ki bu çok rastgele geliyor. Bunun için de bir teori var ancak daha sonra kullanmak üzere saklayalım.

Dediğim gibi, Ters Dağın ve Balık Adam adasının yok edilmesi projeyi tamamlamak için bir zorunluluktu. Bu nedenle Kral Joy Boy eski deniz kızı prensesi Poseidona balık adam adasını yok etmeyi önerdi.  Prenses bu öneriyi kabul etti ancak bunun karşılığında insanlarını daha güzel bir yere taşınmasını istedi. Joy Boy bunu kabul etti ve Noah Arc’ı inşa etmeye başladı.

Joy Boy, Noah’ı tamamlamayı başardı ancak ardından büyük savaş patlak verdi ve Antik Krallık yıkıldı. Söz tutulamadı ve Poseidon‘dan Poneglyph‘ler aracılığıyla özür diledi. Ancak ona, o günün eninde sonunda geleceğini söz verdi. Balıkadam ve Denizkızları’nın güneşin altında yaşayabileceği günü.

(Göründüğü gibi Oda yine Altın Şablonu kullandı).

Back to list

Related Posts

18 thoughts on “Büyük Teori : One Piece Finali !!

 1. Himmet Kagan Fidan dedi ki:

  Efsane bir teori.Bana kalırsa Bu tutabilecek bir teori.Ama Eichiro bize ters köşe yapabilirde ilerideki bölümlerde neler olabileceğini bilmiyoruz.İlerideki bölümlere bakalım

 2. Furkan Çıkla dedi ki:

  baya oldu bu paylaşılalı 2 yılmı ne galiba tabi ben 2 yıl önce okudum bunu. bi 2 yılda paylaşımının üzerinden geçmişti 4 yılmı 5 yıl mı ne galiba

  1. mewtwo dedi ki:

   Aynen 2013 yılında paylaşılmış bir teori.

 3. Merve Öztürk dedi ki:

  Güzel teori. Bu denizlerin birleşeceği teorisi daha önce de vardı fakat antik silahları ve poseidonu bağlamaları çok mantıklı olmuş. All blue da mantıklı olmuş. Fakat benim ihtimal vermediğim şey şu. Luffy krallığı umursayacak bir adam değil. Otoriteye karşı birisi neden otorite için bir şey yapsın ki? Hiç sanmıyorum.

 4. Tsunade dedi ki:

  Neden kimse baştaki yabancı bir forumdan alındı yazısını okumaz 😀 İngilizceden çevirdik biz 😀

  1. Onurcan Çapkan Onceal dedi ki:

   Aaa dur hemen düzeltiyim kusura bakmayın :))) direk teoriye atladım bende süper o zaman ellerinize sağlık ve emeğinize sağlık efenim

  2. Fatih Çetin dedi ki:

   Çevirirken google translate mi kullandınız?…

   1. mewtwo dedi ki:

    Evet. Ayrıca Yandex Çeviri ve Tureng kullandık.

    1. Fatih Çetin dedi ki:

     Belli oluyor.

 5. Almila Nur Yıldırım dedi ki:

  Şu ana kadar gördüğüm en mantıklı ve güzel teori..

 6. Gökhan Öztürk dedi ki:

  Oharalı bir arkeolojist olan Profesör Clover’ın bunun hakkında bir fikri vardı. Profesöre göre o zamanlar okyanusa hükmeden güçlü ve başarılı bir Antik Krallık vardı. Buna rağmen onlar mutlak bir düşmana sahipti. Bu düşman Krallığın varlığını ve belli politikalarını tehdit olarak hissetti ve bu düşman Krallığa isyan edip başarılı oldular ve Krallığı istila ettiler. Krallık parçalanmıştı ve her nasılsa düşman Krallık hakkındaki tarihten gelen bütün bilgileri silmişti. Tesadüfen, Krallığın egemenliğinin sonu Kayıp Yüzyılında sonu olarak adlandırılmıştı. Aynı zamanda Dünya Hükümeti adında bir organizasyonda kurumaya başlamıştı.

  1. öncelikle buna katılmıyorum kayıp yüzyıl vardır tamam ama kayıp yüzyıl nedir dersek orada hatalısınız kayıp yüzyılın öncesi yoktur ama o yüzyıl özellikle kötü şeyler olduğu için tarih silinmiştir o kayıp kısımda dünya hükümetinin zulmünü simgeler diyebiliriz bu bahsettiğiniz profesör clover’ı hatırlarsınız antik krallığın adının “Ohara” oldugunu ama diğer yandan dünya hükümeti o zamanda vardı ama çok küçüktü ama düşman değildi en azından değilmiş gibi davranıyordu oharadan faydalanarak varlığını sürdürüyordu ve oharayı ele geçirmek istiyordu belli sebepleri vardır bir açıklığı kullanarak oharayı yok etmeye çalıştı o çalışmanın eseri olarak kayıp yüzyıl var kısmen başarıı oldu ama tam anlamıyla değil bilgileri nasıl yok oldu dersek ohara buna güzel bir örnektir bunun çok daha büyük çaplı oldugunu düşünün çağın kayıp olmasının sebebi de bu bence dünya hükümeti oharayı yok etmeye çalıştı gerçekten tek bir kişi kalmayıncaya dek ama başaramazlardı bu yüzden tarihlerini yok ettiler ve kayıp yüzyıl olarak adlandırlıan kısımda oharalılara akıl almaz şeyler yapmış olmaları gerekki tarihi araştırmalarını istemediler o krallıktan geriye kalan küçük ada oharayıda dünyaya ders vermek amacı ile yok ettiler ama ohara krallığı bilgileri saklamaya çalışarak yazdırırlar rio poneglyph bunlardab en önemlisi olmalı.
  2. poneglyphler vano krallığı tarafından yazıldılar ve bazıları yön poneglyphi idi buda demektirki dünya hükümetinin raftele ulaşmasını istemediler bu yüzden 4 farklı ayrı yön poneglyphini farklı yerlere saklayıp gerçekten hak edicek kişinin onu bulmasını sağlamak istediler buda şunu kanıtlar raftelde olan şey sadece rio poneglyph değil aynı zamanda (bence) oharanın başkenti yada baş ada herneyse o belki raftelde yaşayanlar bile olabilir ama zor
  3. balık adam adasının yok edilişini luffy tetiklemeyecek dikkatli okuyun kendi elleriyle yok edecek yazıyor lufffy bizzat adayı yok edecek en azından bi silahla olacaksa bile tetiği çeken luffy olmalı
  4. büyük deniz canavarları aptal değiller onları kontrol edecek bir polise ihtiyaç yok onlar zaten akıllılar hatırlarsınız deniz altındaki adada luffy yi durdurdular falan deniz kızının antik silah olmasının sebebi onları kendi istekleri dışında kullanabilmesi
  5. poneglyphlerın amacı kayıp yüzyılda yaşanan kıyımları insanlara anlatmaktır böylece dünya hükümetinin yaptıklarının bilsinler (not: gerçektede insanlığın şuan oldugumuz yerde olmasının sebebi müslümanlar dışında genel olarak bir ülkeyi ele geçirince tarihini yok ediyorlardıki gelcek nesil onlara karşı çıkmasın.)
  6. rogerın arzusu değil D. nin arzusu ve ne zaman bir D. yükselse ejderler D. tekrar fırtınalar koparıcak derler. bu da D. soyadını taşıyanların özel bir soydan gelen özellikleri oldugu anlamına gelir anladığımız kadari ile D. ler genel olarak dünya hükümetine düşman bir tavır içerisindedirler.
  7. bence luffy de başaramayacak anime veya mangasını okuduysanız bilirsiniz luffy nin tekniklerinin bazıları hayatını kısaltmıştır çok kere hayatını kısaltıcak şeyler yapmıştır öyleki sadece 30 yıl yanlış hatırmalıyorsam ace’i kurtarmak için gitti hatırlayın
  8. hasır şapkayı konu dışına itmişsin olmaz hasır şapka hikayede ve bence çağda gerçekten önemli bir yerde duruyor neden yok edilmedi derseniz dikkati üzerine çekmek istemediler diyebilirm
  9.bu teoriyi aylar (belki 1 yıl kadar) önce ingilizce bi kaynaktan okumuştum çaldın demiyorum ama bu senin teorin değil ne yazıkki daha da yazmak isterdim ama boşver çaban için teşekkürler

  1. Tsunade dedi ki:

   Keşke başlıktaki teorinin kime ait olduğu yazısını görseydin 🙂 Alıntı olduğunu özellikle belirttik. Okuduk bazı noktalar kafamızda oturdu ve paylaşmak istedik

   1. Gökhan Öztürk dedi ki:

    tüm yazıyı okuyup bağlışı okumamak kendimden utanıyorum teşekkürler 😀

 7. Talha Karaca dedi ki:

  Bütün dünyayı yutacak savaş nerede? Ben mi atladım yoksa teoride eksikler mi var?

  1. mewtwo dedi ki:

   Son savaşın olacağı bi gerçek herkesin olacağını bildiği şeyi teorisine koymak istememiştir belki teoriyi yapan arkadaş. Ayrıca OP evrenindeki güç dengeleri sürekli değişmekte bu yüzden dolayı son savaş hakkında teori yapmakta zorlaşıyor.

 8. Ezgi Atar dedi ki:

  One Piece’in hep müthiş bir son yapamamasından endişenirdim açıkçası – ya da en azından sonu gelmeden ölmekten – bu teori muhtemelen Eichirinin kafasındaki şeydir, taşlar çok güzel oturmuş çünkü. İlk bölümden beri bir adamın hayali – geçen zaman – miras kalan istek şablonunun işlenmesi zaten başlı başına animenin uzun olmak için uzamadığının kanıtı. Yine saygı duydum kendisine…
  Paylaştığınız için teşekkürler ????????
  Günümün geri kalanını hayattaki yerimi sorgulayarak geçireceğim

 9. kerem daşçıkaran dedi ki:

  Çok mantıklı bir teori

Bir cevap yazın