Evet arkadaşlar

Uzun bir aradan sonra yeni bir yazı serisi ile karşınızdayım. Bu seride hepimizin sevdiği Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit film serilerinde, yanlış tanıtılmış veya komple silinmiş olan karakterleri kitaplardaki halleri ile sizlere paylaşacağım. İlk kurbanımız benim en sevdiğim ikinci Tolkien evreni karakteri olan, kitapta olmasına rağmen filmde kendine yer bulamayan Glorfindel olacak. Merak edenler için birinci sevdiğim Legolas değil Fingolfin‘dir.

Glorfindel e1456344850347 - hakkı yenen karakter : glorfindel - figurex film

Öncelikle Yüzük Kardeşliği‘ndeki yerinden bahsedeceğim. Sonra ise belli başlı özellikleri ve geçmişinden.

Glorfinden, Yüzük Kardeşliği‘nde Frodo‘yu Nazgullardan kurtaran asıl kişidir. Evet Arwen değildir.  Arwen Pj‘nin filmlerde aşırı şişirmesine maruz kalmış bir karakterdir ama buna sonraki yazılarda değinirim. Haliyle Asfaloth‘ın gerçek sahibi de Glorfindel‘dir ve benim çok sevdiğim “Noro lim noro lim Asfaloth” sözüde kendisine aittir. Bir yerden sonra attan inip geride Aragorn ile Nazgulları oyalamış Frodo bu sayede nehri geçmeyi başarmıştır. Aynı şekilde nehride o büyüyü yapan Arwen değil Elrond ve Gandalf‘tır. Kendisi kardeşliğin kurulduğu divanda yer almış,kardeşliğe katılması önerisini kendisinin vazifesinin bu olmadığını ve kardeşliğin güçten ziyade ise gizliliğe önem verilmesi gerektiğini açıklamıştır. Evet kendisi oldukça kudretli bir elftir.

D170f160a42e0316ba011d47399cb559 - hakkı yenen karakter : glorfindel - figurex film

Glorfindel birinci çağda doğmuş olan kadim Noldor ırkına mensuptur. Aynı şekilde birinci çağın kadim elf krallığı olan Gondolin şehrinin 12 hanesinden birisi olan Altın Çiçek hanedanının reisidir. Gondolin düşman tarafından ele geçirildiğinde kalan halkı ile dağ yollarından kaçarken arkalarından gelen Balrog‘u öldürmüş, halkının kaçışına olanak sağlamış, bu uğurda da ölmüştür(yukarıdaki resim bu olayın tasviridir). Lakin Eru tarafından geri gönderilmiştir. Tolkien evreninde Eru tarafından geriye yollanan iki karakter vardır : Birisi Glorfindel diğer ise Gandalf.(Eru Tolkien evreninin tek tanrısıdır. Tolkien koyu bir katolik olduğunundan gerçek Tanrıyı eserlerine Eru olarak yansıtmaktadır.)

Sıradaki kurbanlarımız Elladon ve Elrohir olacaktır.

 

Related Posts

Bir cevap yazın