Oyun

Gran Turismo 6 – İnceleme

Yapımcı Şirket: Polyphony Digital

Yayımcı Şirket: Sony Computer Entertainment

Oyun Serisi: Gran Turismo

Platformlar: PlayStation 3

Çıkış Tarihi: 5-6 Aralık, 2013

Oyun Türü: Yarış

Normalde daha önceki yazılarımda da anlattığım gibi yarış oyunu tanıtmayı pek sevmiyorum. Çünkü genellikle herhangi bir senaryosu olmayan, farklı araçlarla yarış kazanmaya dayalı oyunlar oluyor. Yani birkaç yarış oyunu tanıttıktan sonra yazma işi sıkıcılaşmaya ve öncekilere benzemeye başlıyor. Ancak bu oyun gibi muhteşem özellikleriyle öne çıkan oyunlar olduğunda tabii ki o oyunu incelemek gerekiyor. gran-turismo-6_527012

Gran Turismo 6‘daki, daha doğrusu Gran Turismo serisindeki oyunlara bakarsak, bu “muhteşem özellik” olarak bahsettiğim şeyin ilk olarak oyun grafiğiyle alakalı olduğunu anlayabilirsiniz. Sürüş kontrolleri, farklı araçlar, farklı haritalar gibi özelliklerine önem vermenizi engelleyecek ve sizi yarışırken sadece oyunun görüntüsüne kilitleyebilecek bir grafik yapısı var. Hani doğrusunu söylemek gerekirse, oyun benim gördüğüm en gerçekçi grafiğe sahip.

GT6_1080p_001

Oyundan blur efekti kullanılarak çekilmiş bir görüntüye baktığınızda o ekran görüntüsü o kadar gerçekçi görünüyor ki, oyun piyasasındaki grafiklerden haberdar olmayan birisine bu resmi gösterdiğinizde “Bu oyun değil ki gerçek resim.” şeklinde tepkiler alabiliyorsunuz.Yalnız yapımcı şirketlerin yine sevmediğimiz yönlerinden birisiyle karşı karşıyayız. Bu muhteşem grafiklere ne yazık ki yalnızca PlayStation 3‘te ulaşabiliyorsunuz.

2396525-gt6_screen02

Aslında bazen bu grafiklere sahip oyunu PC’ye çıkarttığınızda ne kadar yüksek özelliklere sahip bir bilgisayar gerekir, kaç kişinin oyunu kasar veya donmaktan oynanamaz hale gelir diye düşününce sadece Playstation gibi platformlara çıkarmalarına hak veriyorum. Yine de çok iyi bir sistem ile oynanabilecek bir oyun, en azından bu şans PC oyuncularına verilmeliydi diye düşünüyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın