Öncelikle selamlar, gününü gün eden anime hayranları sizlerde hoş geldiniz. Bugün sizlerle aslında daha önce yapmadığım fakat hep hayalini kurduğum “İlk İzlenim” yazılarıma giriş yapmaktasınız! Şu sıralar o kadar güzel animeler izliyorum ki bitseler de tanıtımlarını yapsam diye bekliyorum. Fakat bu bekleyiş beni sıktı ve ben de bundan sonra “İlk İzlenim” başlığı altında izlediğim animelerin sadece ilk birkaç bölümüne göre fikirlerimden bahsedeceğim. Bugünkü animemiz ise Sonny Boy!

Herkesin favorisi olan Madhouse‘dan yeni bir şey görmeyeli uzun zaman olmuştu açıkçası. O yüzden derin bir hüzün duysam da Madhouse bu yaz harika bir geri dönüş yaparak hayranlarını şaşırtmayı başardı. Bu yaz çıkardıkları animelerin arasında -belki de en çok merak edilen- Sonny Boy gizlemli haliyle ön plana çıkıyor. Bu unutulmaz ve yüksek kalitedeki animenin detaylarına inmek için hadi derin bir dalış yapalım!..

Sonny boy 01 44 1280x723 1 - gözlerini yeni bir dünyada aç: sonny boy i̇lk i̇zlenim! - figurex anime
Sonny Boy
  • Stüdyo: Madhouse
  • Anime Türü: Bilim Kurgu ve Süper Güç
  • Animenin Konusu Hakkında Ufak Bir Özet:

    Bomboş sınıflar ve günün bitmesi için yataktan hiç çıkılmayan o sıkıcı günler… Bunların hepsiyle aslında sıradan bir yaz tatili olması gerekiyordu. Ama okul bir anda olduğu yerden bambaşka bir yere gelmişti. Yeni güçleriyle uyanan öğrenciler bu yeni dünyada hayatta kalmaya çalışırken aynı zamanda kafalarındaki binlerce soruyla yüzleşmeleri gerekir...

Animenin hikayesine baktığımızda bile tamamen bir belirsizlikten oluşan anime, bunu bizlere hissettirmeyi çok iyi biliyor. Yani daha ilk bölümle okulu saran bu karanlık örtü ve öğrencilerin buna karşı olan garip sakinlik duygusu, yavaş yavaş bize gösterilen bu tekinsiz manzarayı destekliyor. Ve ister istemez kafalarda soru baloncukları oluşmaya başlıyor:
“Burası da neresi?”, “Neden sadece bazılarında bu güçler var?”, “Arka plandaki şeyleri kontrol eden daha büyük bir güç mü var?” veya “Bu kedilerin burada ne işi var?!”… gibi. Gerçekten böylesine bir belirsizlik ve gizemle başlayan seri ileriki kısımlarda nasıl bir hal alacak gerçekten merak ediyorum!

Sonny Boy Genel Bir İçerik Bakışı!

Sonnyboy - gözlerini yeni bir dünyada aç: sonny boy i̇lk i̇zlenim! - figurex anime
Sonny Boy başlangıç sahnesi

Bunun yanında gel gelelim Sonny Boy animesinin anlatım tarzına… kesinlikle harika (bu aslında onun yanında hafif kalır.)! Her bir bölümde yeni ve önceki bölümden tamamen uzak konuların ön planda işlediği bu animede, aslında her yeni bölümle arkada dönen büyük hikayeye biraz daha yakınlaşıyoruz. Elbette bunun yanında 90’lar temasında işlenen ayrıntısız ve net çizimler serinin orijinalliğini çok iyi destekliyor.

Yani günümüzde ortaya çıkan ve ileride çıkabilecek animelere baktığımız zaman hepsinde bir gerçekçilik duygusu, çizimlerdeyse daha ayrıntılı ve bol teknolojik öge görmek artık çok anormal değil. Evet, aslında bu güzel bir şey çünkü bunlar anime sektörünün daha da geliştiği anlamına geliyor fakat kendi düşünceme göre gerçeklikten uzak görüntüleriyle animasyonlar bizlere kendimiz hakkında daha çok şey anlatır. İşte bu yüzden çizimleriyle Sonny Boy, benim gözümde farklı bir yerde.

Animenin anlatım tarzına yeninden bakacak olursak, kendiliğinden odaklandığı ve her yeni bölümle farklı, rastgele görünebilecek bazı unsurların ileride çok daha anlamlı bir amacı olduğu düşünüyorum. Elbette, bu sadece bir fikir yani sadece bekleyip görmemiz gerekecek!

Untitled design 34 - gözlerini yeni bir dünyada aç: sonny boy i̇lk i̇zlenim! - figurex anime

Ve elbette bunların yanında karakterleri atlamadan geçmek olmaz. Sonuçta onlar bizim için bu gizemli kapıların sadece birer anahtarı. Daha ilk bölümle başlayan güç sahibi olanlar ve olmayanlar arasındaki eşitsizlik bizleri bir yandan gruplaşmaya bir yandan da taraftar yerine koyma durumuna sokuyor. Bana soracak olursanız animede iyiyi veya kötüyü aramak çok da doğru bir karar olmaz çünkü herkesin ortak bir amacı varken kişilerin verdiği kararlar veya seçimleri onları kötü ya da iyi yapmaz.

Buna en iyi örnek başlarda Mizuho karakterinin herkese karşı soğuk ve uzak davranışı onu ilk başta kötü gibi göstermiş olabilir fakat aslında özünde öyle olmadığı sadece değer algıları yüzünden farklı bir rol oynadığını anlayabilirsiniz. Veya bir diğer yandan Hoshi karakterinin düşünceleri ve fikirleri kulağa her ne kadar hoş ve mantıklı gelse de o soğuk bakışlarının altında neler yattığını tam bilemeyiz.

Burada karakterler bizlere doğruyu ya da yanlışı göstermek yerine sadece ana hikayeyi beslemek ve kendimizden bir şeyler bulmaya itmek için varlar. Eğer sizde fark ettiyseniz ana karakterlerin çoğu bizlere bir duyguyu temsil etmekte ve birinin olmadan diğerlerinin de olmayacağını alt metinde çok iyi yansıtmaktadır.
Bunun gibi ipuçlarını özgürce vermek, anlamamızı kolaylaştırır bu doğru ancak bazen kendimizin bunu çözmememesi “animenin eğlencesini” ortadan kaldırır. Bazı animeler bize her şeyi söylemez ve bizim bulmamızı isterler, bu her kadar sizi animeye daha sıkı bağlıyor olsa da aslında çok daha karmaşık soruları ortaya çıkarır.

Böylesi düşündürücü bir anime izlemeyeli uzun zaman oldu! Bu duyguyu özlemişim…

1b4f03 4d08bc7a940946e98a461a2dcdd05f10 mv2 - gözlerini yeni bir dünyada aç: sonny boy i̇lk i̇zlenim! - figurex anime
Sonny Boy (1.1)

Son kısımlara geçmeden önce son olarak Sonny Boy animesinin görsel kısımlarından biraz bahsedelim. 90’ların çizimleri hakkında daha önce söylediğim gibi, çizim tarzı benim için Sonny Boy‘u farklı bir seviyeye çıkardı. Hemen hemen çoğu sahnesiyle bir tuval üzerine boyanma hissi, ona gerçekten güzel bir estetik hazzı kazandırıyor.

Eğer sizde benim gibi bir Sinema ve TV öğrencisiyseniz kamera açılarının ve hareketlerinin bir filmde ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Asakaze ve Cap karakterlerinin anime sırasındaki alt açıları ve animasyonlar birlikte o vücut çarpıklığı aslında onlara daha dinamik bir his ve gerçekten ne kadar güçlü olduklarını gösteriyor. Bu bahsettiklerim yanında filmde ve yukarıdaki görseldeki (1.1) gibi animedeki geniş açılar harika bir şekilde tasarlanmış.
Karakterlerinin duygu durumlarını ve davranışlarını yaşadıkları ortamla özleştirmek animeye farklı bir güzellik katmış.

Ly2q7qzp27e71 edited 1 - gözlerini yeni bir dünyada aç: sonny boy i̇lk i̇zlenim! - figurex anime

Son sözlerimle; Sonny Boy animesini öneriyor muyum? Kesinlikle evet! Zaten daha öncesinde bu tarz konularda animelerden hoşlanıyorsanız zaten izleme listenize almışsınızdır (almadıysanız alın derim.). Bunun yanında daha önce bu tarz konulara sahip animelerden uzaksanız Sonny Boy size biraz sıkıcı ve karmaşık gelebilir. Fakat yine de izlemenizi tavsiye ediyorum. Belirsiz hikaye çizgisinden alışılmışın dışında animasyona kadar sizi her bölümüyle etkileyecek ve meraklandıracak bir seri. Keşfedilmesi gereken çok şey var!

NOT: Ben animenin yalnızca ilk 6 bölümünü izleyerek bu yazıyı yazdım. Seri şuanda online ortamlardan izleyebilirsiniz. Toplam 12 bölüm olması planlanan seri için daha yolun başındayız. O yüzden ileride yaşanacaklar bizler için sadece belirsiz olgulardan başka bir şey değil…

Bugünkü “Gözlerini Yeni Bir Dünyada Aç: Sonny Boy İlk İzlenim!” yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım eğlenceli ve bilgilendirici olmuştur. Bunun yanında eğer bir hatam veya kusurum varsa şimdiden özür dilerim… Bunun gibi birçok anime içerikleri için BURAYA, bu yazıyı esinlendiğim kaynağına ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın