Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Ben de iyiyim. Napayım tembellik ediyorum işte. Hazır bir sürü boş zamanım var sizin için Fate/Grand Order Lancer yazısını yazayım dedim. Ve işte karşınızda Fate/Grand Order Lancer Sınıfındakilerin Gerçek Hikayeleri. 

Sohbet faslını geçtiysek haydi yazıya geçelim.

Fate/Grand Order Lancer Sınıfındakilerin Gerçek Hikayeleri


Chu Chulainn

Cu chulainn - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Cu Chulainn’in adı Kelçe’de Culann’ın köpeği anlamına gelmektedir. Güneş Tanrısı Lugh ile Conchobar mac Nessa’nın kızı Deichtine’nin oğludur. Gerçek adı Setanta’dır. Cu Chulainn kendini savunmak için Chulann’ın devasa bekçi köpeğini öldürür sonra onun emri altına girer ve hizmet etmeye yemin eder. Bu yüzden öldürdüğü bekçi köpeğinin yerine kralın kapısını beklemiştir. Adı da bu şekilde Cu Chulainn olmuştur. Cu Chulainn Chulainn’in köpeği anlamına gelmektedir.


Diarmuid Ua Duibhne

Diarmuid ua duibhne - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Diarmuid Ua Duibhne Tanrı Donn’un yarı tanrı oğludur ve aynı zamanda Fianna olarak bilinen İrlanda savaşçı grubunun da ünlü bir üyesidir. Doğaüstü güçleri olan bir kadın Diarmuid  kaşının üzerine büyülü bir aşk noktası verir. Aşk noktası oraya bakan her kadını Diarmuid’e aşık etmektedir.  Diarmuid’in ünlü olmasındaki en büyük etkenlerden biri de sevgilisinin hayatını kurtarmak için muazzam bir orduyu yenmesidir. Bunun sonucu eski bir savaşçı olan Fionn ile yakın arkadaş olurlar. Fionn kralın kızı Grainne ile evlenme kararı almıştır. Ne yazık ki o gece Grainne Diarmuid’in aşk noktasına bakıp ona aşık olmuştur. Bu yüzden onu asla affetmeyen Fionn Diarmuid av sırasında bir yaban domuzu tarafından yaralandığında onu ölmeye bırakıp intikamını almıştır.


Vlad III

Vlad iii - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Voyvoda Vlad‘la ilgili en iyi bilinen şey Romanya hükümdarı olduğudur. Hayatı boyunca Vlad, günümüzde Romanya’nın bir bölgesi olan Wallachia‘ya 3 kez hükmetti. Vlad düşmanları tarafından acımasız ve zalim olarak bilinirdi. İdam için en çok kullandığı yöntem düşmanlarını ve mahkumlarını kazıklara geçirmesiydi ve bu ona Kazıklı Voyvoda adını kazandırdı. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı‘ya karşı savaştı, bu anime içinde de söyleniyor. Tüm bu acımasız yöntemlerine rağmen, Vlad III. ülkesinde barış ve düzeni korumak için ve düşmanlarına karşı savaşırken zalim yöntemlere başvuran ulusal bir kahraman olarak görülüyor.

Kazıklı Voyvoda isminden başka bir de Dracula lakabı vardır. Bu ismin sebebi babası Vlad II.’nin “Dracul” yani “Ejderha Vlad” lakabı olmasıdır. Dracula da “Ejderhanın Oğlu Vlad” anlamına gelir.  Bu isim aynı zamanda ünlü vampir Kont Drakula’ya da ilham kaynağı olmuştur.

Yalnız Fate/Apocrypha serisinde bir kez sağdaki orijinal resme soldaki suratı koymuşlardı orada baya gülmüştüm. Oysaki oldukça ciddi bir sahneydi 😂


Karna

Karna - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Karna Hindu destanı Mahabharata’dan bir karakterdir. Karna, Arjuna karakterinin rakibi ve yarı kardeşidir. Ölümlü bir kadınla güneş tanrısı Surya‘nın oğludur ancak annesi o sırada evli olmadığından Karna’yı bir sepete koyup nehre bırakır. Karna, altın bir zırha ve kendisini savaşta yenilmez yapan inci küpelere sahiptir. Ayrıca bunları kendi isteğiyle Tanrılar kralı Indra’ya hediye ettiği için ona hedefi ne ya da kim olursa olsun öldürebilecek büyülü mızrak Vasavi Shakti hediye edilir.

Hayatı boyunca Karna birden çok kez lanetlenir. Bir tanrının oğlu olarak yenilmez olmasına rağmen bu lanetlerin hepsini aynı anda harekete geçirip onu güçsüz bırakan rakibi Arjuna tarafından öldürülür.

Arjuna’da Fate/Grand Order‘da Archer sınıfındaki bir hizmetkardır.


Enkidu

Enkidu - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Enkidu efsanevi kahraman Gılgamesh’in hizmetkarıdır. Akad öykülerinde ise en yakın arkadaşı olduğu yazmaktadır. Tanrıça Aruru tarafından kilden yaratılmıştır. Efsanelerde Enkidu kıllarla kaplı bilge ama vahşi (Tip olarak Fate/Grand Order‘ın tam tersi yani) biri olarak tasvir edilmiştir. Gılgamesh’in tamemen zıttı biridir.

Enkidu ve Gilgamesh ilk karşılaştıklarında birbirlerinin güçlerini test etmek için güreşmişlerdir. Birbirinin gücünü gördükten sonra ikiside yakın arkadaş olmuştur. Gılgamesh’e bir sürü macerasında eşlik eden Enkidu Gılgamesh’ten nefret eden Tanrılar tarafından öldürülmüştür. En yakın arkadaşının ölümünden sonra Gilgamesh ölümsüzlüğün peşinden koşmaya başlamıştır.

Başka bir efsaneye göre Enkidu Tanrı Anum’a benzeyen Aslan formundadır. Babil yazıtlarında Enkidu hayvanların koruyucusu olarak geçmektedir. Lakin br fahişe ile birlikte olduktan sonra hayvanların gözlerinden düşmüştür ve bu yüzden insana dönüşmüştür.


Ereshkigal

Ereshkigal - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Mezopotamya Mitolojisinde Kur’un kraliçesidir. Doğu Semitik Mitolojisinde İrkalla’yı kocası Nergal ile yönettiği söylenmektedir. Kimi zaman kendisinden İrkilla olarak bahsedilir. Sümer Mitolojisinde Ereshkigal Krallığında hüküm verme hakına sahip tek kişidir. Kutha adında ona adanmış bir tapınak bulunmaktadır. Antik Sümer şiiri ‘Inanna’nın Ölüler Diyarına İnişi’nde Inanna’nı kız kardeşi olduğu söylenmiştir.


Nagao Kagetora

Nagao kagetora - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Gerçek adı Nagao Kagetora olsa da tarihte Uesugi Kenshin olarak yer almaktadır. Sengoku Dönemi’nin en güçlü kişilerinden biridir. Genellikle savaşlardaki cesareti ile tanınır. Echigo bölgesinin   daimyo’luğunu yapmıştır. En güçlü daimyo’lardan biridir. Yerel sanayi ve ticareti geliştirerek bölgesinin kalkınmasını sağlamıştır.


Scathach

Scathach - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Scathach Kelt Mitolojisi’ndeki ünlü bir savaşçı ve kraliçedir. Gölgeler Diyarı’nın bekçisi olan Scathach büyü ve mızrak kullanmak konusunda bir dahidir. Ölüler Diyarı’nın kapısını kontrol edecek kadar kuvvetlidir. Ulster kahramanı Cu Chulainn’in (Fate/Saty Night Ulimited Blade Lancer) akıl hocasıdır. Ona mızrak kullanmayı öğretmiştir ve en sevdiği mızrağını ona hediye etmiştir. Cu Chulainn’in oğlu Connla’yı da eğitmiştir.


Bradamante

Bradamante - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Bradamante Rönesans döneminde yazılmış şiirlerde geçen kurgusal bir şövalyedir. Hıristiyan bir kadın şövalye olan Bradamante Rinaldo’nun kız kardeşidir. Ruggiero adında bir şövalye ile birbirlerine aşık olurlar. Lakin Rinaldo İslam’ı bırakmadıkça onunla evlenmeyeceğini söyler. Savaşta uzman olan Bradamante herkesi serbest bırakan sihirli bir mızrak kullanır.  Bu sayede Atlantes tarafından hapsedilen Ruggiero’yu kurtarır.


Hector

Hector - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Hector Truva Kralı Priam ve eşi Hecba’nın en büyük oğludur. Paris’in (Fate/Grand Order Archer Sınıfında hizmetkar) ağabeyidir. Tüm zamanların en büyük savaşlarından biri olarak kabul edilen Truva Savaşında mücadele etmiş bir savaşçıdır. Truva ordularını kontrol etmesi sayesinde şehrin düşmesini 10 sene geciktirmiştir. Zeus zaferi Hector ve Truvalılara vermeye karar verince Athena ve Hera entrikaları ile Hector’u öldürmeye karar vermiştir. Aineas’ın kılığına giren Athena Hector’u savaşması için kışkırtmış ve onu savaş alanına göndermiştir. Ardından Athena Hera’nın yanına dönüp Achilles (Fate/Apocrypha Kırmızı Rider) ile birlikte savaşmıştır. Achilles Athena’nın yardımı ile Hector’u öldürmeyi başarmıştır. Kimsenin savaşmaya cesaret edemediği yarı Tanrı Achilles ile savaştığı için Hector efsanevi bir kahraman olarak anılmaya başlanmıştır.


Parvati

Parvati - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Parvati Hinduizm’de geçen bir Tanrıça’dır. Çoğunlukla evli kadınlar kocalarına uzun yaşam ve sağlık dilemek için ona tapar. Parvati eski metinlerde genellikle Durga ve Shakti’nin bir temsili olarak geçer. Uma, Gowri, Lalitha, Shiwakamini ve Aparna gibi yüzlerce farklı adı vardır. Parvati Sanakritçe’de Dap anlamına gelmektedir. Bu yüzden Parvati Dağların Kadını anlamına gelmektedir. Parvati dağların Tanrısı Himavan’ın kızıdır. Parvati’nin Şiva’nın ikinci eşi olduğuna inanılır. Başka bir inanışa göre de Parvati Şiva’nın ilk eşi Dakshayani’nin reankarnasyonudur.


Leonidas I

Leonidas i - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

MÖ 480 yılında Ephor’lar Leonidas’la birlikte 300 kraliyet korumasını Thermopylae Geçidine Pers’ler ile savaşmak için göndermiştir. Savaşın ilk gününde Pers komutanı Serhas Yunanlara silahlarını bırakmalarını söylediklerinde Leonidas ona ‘Gel de al’ diyerek karşı çıkmıştır. Savaşın üçüncü gününde Leonidas’ın askerlerine kahvaltılarını güzel etmelerini çünkü akşam yemeğini Hades ile birlikte yiyeceklerini söyler.

Savaşın sırasında Leonidas öldürülür ve Spartalı’lar cesedini alabilmek için çabalar. Ancak karşılarındaki ordu onların ordusundan daha büyüktür bu yüzden Leonidas’ın bedenini Pers’ler ele geçirir. Söylenene göre Leonidas’ın kafası kesilmiştir ve bedeni çarmıha gerilmiştir.


Brynhildr

Brynhildr - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Brynhildr MAnzum Eda ve Volsunga Saga’da adı geçen oldukça güçlü bir Valkrydir. İskandinav Mitolojisinde Tanrıça’lardan biri olarak tasvir edilsede Germen Mitolojisinde insan olarak tasvir edilir. Bazı efsanelerde Odin’in kızı olarak tasvir edilir. Odin’in 9 kızından biri olan Brynhildr Hjalmgunnar ve Agnar arasında geçen savaşta babası ile birlikte Hjalmgunnar’ı desteklemek yerine Agnar’ı desteklemiştir ve bu şekilde babasına meydan okumuştur. Bu yüzden Odin tarafından Hindarfjall adlı bir dağa hapsedilmiştir ve onunla evlenmek isteyen biri gelip onu kurtarmadıkça uyumaya mahkum edilmiştir. Ejderha Fafnir’i öldürmeyi başaran kahraman Siegfried (Fate/Apocrypha Siyah Saber) tarafından uyandırılan Brynhildr onunla evlenir. Lakin Burgonya(Fransa) Kral’ının eşi tarafından büyülenen Siegfried Brynhildr’ı tamamen unutur. Siegfried’in kendisini Gudrun adlı bir kadınla aldattığını gören Brynhildr Siegfried’in ölümüne yardım etmiştir. Gerçeği öğrendiğinde ise kendi pişman olup canına kıymıştır.


Fionn mac Cumhaill

Fionn mac cumhaill - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Genç Demne (Fionn’un önceki adı)  Boyne Nehri yakınında şair Finnegas ile tanışmış ve onun yanında çalışmaya başlar. Finnegas Boyne nehrinde yaşayan bilgelik somonunu yakalamak için tam yedi sene boyunca uğraşır. Sonunda balığı yakaladığında balığı pişirmesi için Demne’a verir. Demne balığı pişirirken parmağını yakar ve içgüdüsel olarak parmağını ağzına götürdüğünde somondaki bütün bilgelik ona geçer. Finnegas onun bilgelik ile dolduğunu gördüğünde balığın hepsini onun yemesini ister ve ona yeni bir ad verir. Fionn.


Hozoin Inshun

Hozoin inshun - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Hozoin Inshun budist keşiş ve Hozoin tapınağının baş rahibidir ve Nara’nın tüm tapınaklarının koruyucusudur. 1560’larda Hozoin-ryu adlı bir Sojutsu okulu kurmuştur. Dövüş sanatlarına hayran olan Hozoin Inshun Toda Yosaemon ve Izasa Ienao’nun altında nen-ryu kılıç sanatlarını öğrenmiştir. Aynı zamanda Daizendayu Moritada’nın yanında mızrak kullanmayı öğrendi.

Bir akşam Sarusawa göletine bakarken hilalin parlayan yansımasını görünce çapraz şekilli bir mızrak için ilham aldığı söylenir. Bu mızrağın savaşta daha etkili olacağını düşünür ve Hozoin-ryu tarzını geliştirir.


Elizabeth Bathory

Elizabeth bathory - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Elizabeth Bathory diğer adıyla Kanlı Kontes 1560 ile 1614 yılları arasında yaşamış Macar’lı bir seri katildir. Kocasının ölümünden sonra büyücülükle uğraşmaya başlayan Elizabeth hayvanların kurban edildiği ayinlere katılamayacağım başlamıştır.

40 yaşına geldiğinde güzelliğini kaybeceğini düşünmeye başlar ve bu yüzden telaşa kapılır. Bir gün genç hizmetkarlarından biri saçlarını tararken canını acıtınca ona çok sert bir tokat atar ve kızın yanağından süzülen bir damla kan  Elizabeth’in eline damlar. Eline damlayan kan ile kızın gençliğinin ve güzelliğinin ona geçtiğini sanan Elizabeth kızın bütün kanını bir küvete doldurtur ve kan banyosu yapar.

Gençlik ve güzelliği kafasına takan Elizabeth ardından 612 bakire genç kızı kaçırttırmış ve kafeslerde işkence ettirmiştir. Akan kanlarıda toplayıp onlarla banyo yapmıştır.


Musashibo Benkei

Musashibo benkei - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Benkei Japon tarihinin en ünlü kahramanlarından biridir. Savaşçı bir Buddha rahibi olan Benkei Kyoto’daki köprülerden birinde Minamoto Yoshitsune ile dövüşür. Yenildikten sonra Minamoto Yoshitsune’nin en sadık hizmetkarı olmuştur. Minamoto’nun Taira’lara karşı yaptığı savaşta ona katılır ve onun yanında ölür.


Romulus

Romulus - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Romulus Roma’nın kurucularından biridir. Remus ile birlikte Roma’yı kurmuş olsada daha sonrasında kardeşini öldürerek tahtın tek sahibi olmuştur. Gerçekte yaşayıp yaşamadığı bilinmeyen Romulus’un tarihsel bir kişi olup olmadığı tartışma konusudur.

22 Şubat 2020’de Roma’daki kazılarda bulunan bir lahitin Romulus’a ait olduğu söylensede lahitin boş olması yüzünden kesin bir sonuca varılamamıştır.


Caenis

Caenis - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Caenis’in gerçek adı Caeneus’tur. Lapith’lerden Elatos’un kızıdır. Poseidon Caeneus’a aşık olmuştur ve ne isterse yapmaya hazırdır. Güzel kız Poseidon’dan bir ne olursa olsun yaralanmayan bir delikanlıya dönüşmeyi ister. Caeneus’un isteğini yerine getiren Poseidon onu bir delikanlı yapar ve bu şekilde Caeneus Caunos olur. Lapith’lerle birlikte Kentaur’lar ile olan büyük bir savaşa katılır. Yaralanmadığını farkeden Kentaur’lar onu sopa ile dövüp diri diri toprağa gömmüşlerdir.


Gareth

Gareth - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Gareth Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nden biridir. Kral Arthur’un üvey kız kardeşinin en küçük oğludur. Mordred’ın kuzenidir. Gareth Kral Lot’un oğluda olsa abileri ile birlikte babası yerine Kral Arthur’a hizmet etmeye karar verir. Aynı zamanda Agravain ve Mordred’in Lancelot ve Guinevere’nin ilişkisini açığa vurmaktan vazgeçirmeye çalışır.


Qin Liangyu

Qin liangyu - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Jin Hanedanı tarafından saldırılara karşı Ming Hanedanı’nı savunan kadın generaldir.

Liangyu’nun babası Qin Kui kadınlarla erkeklerin aynı eğitimi alması gerektiğine inanıyordu bu yüzden Liangyu ve kardeşlerine tarihi öğrenmeleri için zorlamıştır. Ayrıca onlara dövüş sanatları da öğretmiştir. Qin Liangyu dövüş sanatlarına kardeşlerinden daha fazla odaklanmıştır. Okçuluk ve inicilik konusunda oldukça ustalaşmıştır. Aynı zamanda şiir becerileri ile de tanınmaktadır.


Nezha

Nezha - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Ne Zha Çin Mitolojisinde Koruma Tanrısıdır. Ne Zha Shang Hanedanlığı döneminde askeri bir kalede dünyaya gelmiştir. Babası askeri bir komutandır. Annesi Lady Yin üç yıl altı ay boyunca hamile kalmıştır ve sonunda bir et topu doğurmuştur. Li Jing kapısının bir iblis doğurduğunu düşünmüştür. Çünkü et topu ortadan çatlamış ve Ne Zha çocuk olarak ortaya çıkmıştır. Ne Zha doğumundan hemen sonra konuşabilir ve yürüyebilir hale gelmiştir. Ölümsüz Taiyi Zhenren tarafından öğrenci olarak kabul edilmiştir.

Bir gün Chentang Pass halkı yağmur yağması için Ejderha Kralı Ao Guang’a bir sürü yemek sundu. ama Ejderha Kralı bunu reddetti ve yemekleri onların yemesini söyledi. Daha sonrasında Ye Sha’yı kendisi için bir kız bir de erkek çocuğu yakalaması için gönderdi. Ne Zha ve arkadaşları Ye Sha ortaya çıktığında deniz kenarında oynuyorlardı. Ye Sha Ne Zha’nın arkadaşlarından birini aldığında Ne Zha onunla savaşmıştır ve onu ağır yaralamıştır. Krala geri dönüp başkasını göndermesi için yalvardığında Ejderha Kral oğullarından birini yolladı ama Ne Zha tarafında öldürüldü. Ao Guang Ne Zha’yı yenemeyeceğini anladığında Chentang Geçidini su basmakla tehtid eder. Ne Zha ailesini ve halkını korumak için etini kesip kemiklerini kırarak intihar etmiştir.


Valkyrie

Valkyrie - fate/grand order lancer sınıfındakilerin gerçek hikayeleri - figurex ne? Nedir?

Valkyrie’ler İskandinav Mitolojisinde savaştaki cesur kahramanların ruhlarını Valhalla’ya götürürler. Savaşçıları Valhalla’ya götürmelerinin nedeni dünyanın sonunda olacak savaşta Odin’in yanında olmaları içindir.

 

Fate/Grand Order Lancer Sınıfındaki Hizmetkarların Gerçek Hikayeleri yazısını nasıl buldunuz? Ben yazarken eğlendim. Gene bir sürü farklı hikaye ve mitoloji öğrenmiş oldum bu şekilde. Umarım sizde okurken benim kadar eğlenirsiniz. 

 

Eğer Fate Grand Order Lancer sınıfının dışında diğer hizmetkarları da merak ediyorsanız buraya basınız.

Sonraki yazıda görüşmek üzere 😊

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın