Ne? Nedir?

En Tembel Mangaka : Yoshihiro Togashi Kimdir?

Herkese merhaba,

Bugün beni sinir krizlerine sokan, adamı elime geçirsem bir kaşık suda boğacağım bir mangakamızı tanıtacağım. Hepinizin severek izlediği seriler Hunter X Hunter ve Yu Yu Hakusho mangakası Yoshihiro Togashi‘dan bahsediyorum. Bu sorumsuz dahi mangakamız bakalım kimmiş ? 

27 Nisan 1966 doğumlu mangakamız , manga çizmeye ilk okul ikinci sınıfta başlamış. Lisede hep sanat klüplerine üye olmuş. Üniversite de öğretmenlik eğitimine başlarken bir kaç çizimini Shueisha şirketinin Weekly Shounen Jump dergisine göndermiş. Oldukça beğenilen çalışmalarıyla daha üniversite öğrencisiyken Weekly Shounen Jump‘da çizmeye başlamış. 1986 yılında 20 yaşındayken ilk çalışması olan Buttobi Straight  ile yeni manga çizerler için oldukça prestijli bir ödül olan Tezuka Ödülü‘nü kazanmıştır. Diğer bir çalışması olan Jura no Mizuki ile de şeref ödülü sayılan Shueisha‘nın Hop Step Ödülü‘nü kazanmış. Öğretmenlik kariyerini burada noktalayan Togashi, üniversiteyi bırakarak Weekly Shounen Jump editörünün teklifi üzerine Tokyo’ya taşınmış. Çok şaşıracağınız bir bilgi vereceğim şu an 🙂 Sevgili Togashi ülkemizde Ay Savaşçısı ismiyle bilinen Sailormoon Mangakası  Naoko Takeuchi ile evli 🙂 Bu evlilikten 2 de çocuğu var mutlu çiftimizin. 

Hatta animelerde bir birlerine göndermeleri var 🙂 

1990 yılında Togashi‘nin ününün yayılmasına katkısı büyük olan ünlü mangası Yu Yu Hakusho’yu yayınlamaya başlamış. Sadece Japonya’da 49 milyon kopyası satılan manga 1994 yılında  Shogakukan Manga Award ödülünü kazanmış. Sadece manga ödülleriyle yetinmeyen yapım 1994-1995 yıllarında  Animage Anime Grand Prix en iyi anime ödülünü kazanmış. Daha sonra 1998 yılında yayınlamaya başladığı ve halen devam eden serisi Hunter X Hunter ile de ünü Japonya sınırlarını aşmış durumda. Kendileri Naruto mangası ile tanıdığımız Masashi Kishimoto‘nun favori yazarı imiş aynı zamanda. Korku filmleri izlemeyi çok seven Togashi‘nin en sevdiği filmler Don’t Look Up ve Dawn of the Dead filmleriymiş. Bu arada küçük kardeşi Hideaki Togashi‘nin de mangaka olduğunu öğrendim. 

Sıra geldi yılan hikayesine dönen Hunter X Hunter olayına. Hepinizin bildiği gibi harika anime çok güzel bir şekilde ilerlerken saçma sapan bir senaryoya bağlandı ve 148. bölümde bitirildi. Daha sonra 2 bölüm manga yayınlandı ve tekrar durdu. Bunun için internete bir göz attım ve tonla spekülasyon dolanıyor. Resmi açıklama çok şiddetli bir sırt hastalığı olduğu ve bu hastalığın göğsünde ağrı ve uyku problemleri yarattığından dolayı mangakanın manga çizmek için uygun sağlık koşullarına sahip olmadığı. İnternette dolaşan iddalar ise daha farklı yönde. Togashi‘nin Dragon Quest oyunu bağımlısı olduğu. Konsol başından kalmadığı için normal yaşam aktivitelerini bile zor gerçekleştirdiği. Ya da daha farklı bir idda olan çok zengin bir kadınla evlendiği için artık paraya da çizmeye de ihtiyacı olmadığı için bıraktığını.  Yu Yu Hakusho gibi bir seri ürettiği için daha fazla kendini kanıtlama gereği duymadığı. Diğeri ise günde 16 saatlik çalışma koşulları ve Sheuisha‘nın üzerinden aşırı baskı oluşturmasından dolayı yaşadığı anksiyete problemleri. Bana sorarsanız ; bende keyfi olduğunu düşünüyorum çünkü haberleri genelde takip ettiğim için katıldığı partileri, diğer mangakalar ile buluşmalarını paylaştığını görüyorum gayette neşeli ve sağlıklı görünüyor. Biraz zengin bir kadından olduğunu düşünmesem de adamın günde 16 saat çalışma isteğinin olmamasını anlıyorum. 

Çalışmaları : 

Sensēha Toshishita!!
Jura no Miduki 
Ōkami Nante Kowakunai!
Buttobi Straight (1987)
Tonda Birthday Present 
Occult Tanteidan 
Horror Angel 
Ōkami Nante Kowakunai!! 
Ten de Shōwaru Cupid 
YuYu Hakusho 
Level E 
Hunter × Hunter 
Yoshirin de Pon! 
Biohazard 3: The Last Escape Official Guidebook 
Official Hunter × Hunter Guide 
YuYu Hakusho Who’s Who Underworld Character Book
YuYu Hakusho Illustrations 
Oobo— Nu— To Chiibo— Nu—
Hetappi Manga Kenkyūjo R 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

2 thoughts on “En Tembel Mangaka : Yoshihiro Togashi Kimdir?

  1. Enes Ensar dedi ki:

    Ilk olarak bu yaziyi yazdiginiz için teşekkür ederim. Her ne kadar sovsemde adam hakkini vermis. Keske hxh ye devam etse en boslukta kaldigim anime ve mangadir ama izlerkende en zevk aldigim animedir.

  2. Onizuka Sensei dedi ki:

    Adam çalışmaya tepki olarak doğmuş anlaşılan :D.

Bir cevap yazın