Oyun Haberleri

Cyberpunk 2077 Türkçe Olarak Geliyor!

james ross mcnab sci fi city final

Bir kaç saat önce Bilkom bir tweeti retweetledi ve Cyberpunk 2077 ‘nin Türkçe Dil desteği ile geleceği söyledi. Geçtiğimiz haftalarda da Cyberpunk 2077 ‘nin önümüzdeki sene çıkabileceğini açıklayan bir Tweeti atıp daha sonra silen sayfa şimdi de Türkçe dil desteği olacağını duyurdu!

Cyberpunk 2077 Türkçe Destekleyecek!

Geçtiğimiz saatlerde Bilkom bir tweeti cevaplayarak Cyberpunk 2077‘nin Türkçe destekli olacağını açıkladı. Türkiye’deki oyuncuları yakından ilgilendiren haber hepimizi çok mutlu etti. Son günlerde pek görmediğimiz Türkçe desteğini AAA bir oyunda görmek hepimizi şaşırttı. CD Project Red arada böyle jestler yapıyor Firmayı da zaten güzel oyunlarıyla anıyoruz. Witcher serisi gibi oyunları da bulunuyor ki Witcher’ı biliyorsanız büyük ihtimalle CD Project Red’i de biliyorsunuzdur. Oyunun tam olarak %100 Türkçe destekli olacağını sanmıyorum. Yani tabelalar pankartlar gibi ögeler yabancı dil olarak kalırken. Menüler, Sekmeler ve Altyazılar Türkçeleştirilecektir. Bu Türkçe desteği için özel bir ekip tutuldu mu bunu da bilmiyoruz. Ancak Türkiye’de profesyonel olarak çalışan bir oyun çevirme kuruluşu yok. Büyük ihtimalle özel olarak tuttuklarını düşünüyorum.

Cyberpunk 2077 Türkçe Olacak!

Cyberpunk 2077 Türkçe Olacak!

Neden Türkçe Oldu?

Cyberpunk‘ın Türkçe olmasının en büyük sebeplerinden birisi de The Witcher serisine olan ilgi. Türkiye’de oldukça sevilen bir firma olan CD Project Red de bize küçük bir jest yapıyor. Bir firmanın bir bölgeye dil desteği çıkarmasının bazı sebepleri vardır. Çünkü bu tür çevirme işlemleri firmalara ücretlere mal olur. Bunun yerine firmalar bu bütçeyle oyunda daha fazla katkı yapabilirler. Bir bölgeye dil desteğini çıkmasının sebeplerinden birisi çoğu yerde konuşulan dillerden bir tanesi olmasıdır. Örneğin İngilizce gibi ya da o bölgede firmanın önceki oyunlarının korsan olarak indirme sayısının az olması ve oyunun o bölgede fazla satmasıdır. Eğer bölgede o oyun fazla satıyor ise firma riske girmeden bir bütçeyi o bölgeye özel dil desteği çıkarmak için kullanabilir çünkü zaten o bütçeyi  o bölgenin oyun satışlarından karşılıyordur. Ülkemizde oldukça ses getiren oyunlardan birisi olan Cyberpunk 2012’den beri yapılıyor. Firma 6 yıldır bu oyun üzerinde çalışırken ve önümüzdeki yıl çıkacağına dair dedikodular yayılmaya başlamışken bu haberin de gün yüzüne çıkması oldukça güzel oldu.

About Ozan Kurtcu

Ben Ozan. Genellikle oyun oynuyorum ve anime izliyorum. Oyun yazılarına ağırlık verebilecek biriyim. Her türlü oyunu, oyun sitesini ve yorumcularını takip ediyorum. 2 yılı aşkındır bu sektördeyim ve 500'den fazla anime izledim.

Related Posts

Bir cevap yazın