Oyun Haberleri

Medya Planlama Ajansları

Medya Pazarlama

Medya planlama ajansları pazarlamacıların katılımları ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için bir reklamı nerede, ne zaman ve ne sıklıkla yayınlayacaklarını belirleme sürecini yönetmektedir. Medya planı, reklam harcamalarını ve kaynaklarını yayın, basılı, ücretli reklamlar, video reklamlar veya yerel içerik gibi çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar arasında bölebilir.

Günümüzün rekabetçi pazarlama ortamında, pazarlamacıların, etkileşimleri görebilmek için tüketicilere doğru zamanda, doğru kanalda doğru mesajla hizmet vermesi gerekiyor. Medya planlaması, pazarlamacıların bu “hakların” ne olduğunu belirlediği yerdir.

Markalar her zaman mevcut kitlelerine, yeni kitlelerine ulaşmanın veya eski kitlelerle yeniden bağlantı kurmanın yollarını arıyor. Oyunlaştırılmış deneyimler, tüketicilere markanın “Beni seç, beni seç” dediğini hissetmeden bir markayla eğlenceli bir ortamda etkileşime girme fırsatı sunuyor. Bu etkileşimler, kullanıcı için uzun vadede fayda sağlayacağını umduğumuz olumlu ilişkiler ve ilişkiler sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu bağlamda oyunlaştırma nedir sorusu her pazarlamacının dudaklarındaki sorudur. Oyunlaştırma nedir sorusunun en basit cevabı oyun tasarımının öğelerini oyun dışı ortamlara uygulamaktır. Oyunlaştırma, rekabet, sıralama ve puanlama sistemleri gibi oyun mekaniğinin oyun dışı bağlamlara uygulanmasıdır. Bu oyun dışı bağlamlar eğitim, işe alma ve öğrenme gibi alanları içerir. Medya planlama ajansları da etkili platformlarla birlikte oyunlaştırmayı birleştirerek sentezleme bir pazarlama oluşturur. Yani oyunlaştırma pazarlaması için bu, çekici, etkileşimli ve özünde ödüllendirici reklamlar, içerik pazarlaması ve müşteri tutma programları oluşturmak anlamına gelir. Farklı oyunlaştırma türleri vardır. Bunlar hedeflerinize, hedef kitlenize ve hatta işletmenizin büyüklüğüne bağlıdır. Oyunlaştırma;

  • küçük işletmeler ve yeni başlayanlar, ürün oyunlaştırmaya veya oynanabilir ürünlere odaklanır
  • orta ölçekli şirketler pazarlama oyunlaştırmaya odaklanır
  • büyük işletmeler ve şirketler işyeri oyunlaştırmaya odaklanır

Oyunlaştırma nedir sorusuna verilecek başka bir cevap da, yalnızca eğitim ve kurumsal amaçlar için kullanılmayan, aynı zamanda markaların kitle katılımlarını artırmalarına ve güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmalarına yardımcı olabilecek bir pazarlama aracı olarak da kullanılabilen çok çeşitli bir araç olduğudur.

Ödül, aciliyet ve yarışmaların unsurlarını kullanarak herhangi bir sosyal medya kampanyasını büyütmek için etkili bir araç olarak hizmet edebilir. Toparlayacak olursak medya planlama ajansları pazarlama oyunlaştırma, gelen potansiyel müşterileri çeker ve devreye alır; ürün oyunlaştırma müşterileri memnun eder ve ödüllendirir; işyeri oyunlaştırma, çalışanlarınızı döngüyü devam ettirmeye motive eder.

Detaylı bilgi için; https://www.purplepan.com/oyunlastirma-gamification-nedir/

Bir cevap yazın