Terapist Dizi Tanıtım ve İnceleme ile herkese bir kere daha merhabalar,

Sitede kaç yıllık yazarım. İlk kez dizi incelemesi yapıyorum. Genelde anime izlediğim için dizi veya filme pek vakit ayırmam. Son zamanlarda farklı konsepte yapımları ve ücretsiz olması nedeniyle oldukça adından söz ettiren Gain platformuna bir şans vereyim. İyi ki de vermişim. Güzel bir dizi ile sizlere merhaba demiş oldum.

Terapist

Gain terapist konusu nedir gain terapist 13851765 5669 amp - terapist dizi tanıtım ve i̇nceleme - figurex dizi

Yayın Tarihi : 2020

Bölüm Sayısı :7

Tür: Gizem, Gerilim, Psikolojik

Konusu:

Çetin, 5 kişiden oluşan ve çeşitli psikiyatrik sıkıntıları olan bir gruba 6 aydır grup terapisi tedavisi uygulamaktadır. Yetişkin bebek sendromundan narsist kişilik bozukluğuna kadar çeşitlilik gösteren bu hasta grubuna elveda demeye hazırlanırken karısının ölüme ile yüzleşmek zorunda kalır. Üstelik katil terapi grubundan bir hastasıdır. Katilin kim olduğunu bulmak için terapilere devam etmeye karar verir. 

Editör Gözünden

Mafya yapılanmaları, 36 kadın bir adam, taht savaşları gibi senaryolar beni Türk dizi dünyasından bayağı uzaklaştırmıştı. Televizyon dizilerini ve programlarını hepiniz bilirsiniz. İnsan karakterinin yozlaşması için her türlü içerik mevcuttur. Güzel ülkemde bir program ne kadar rezilse o kadar çok izlenme rekorları kırar. Neden böyledir ve neden kimse bu gidişata dur demez hala daha anlamış değilim. Neyse ki dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internet dizisi formatıyla bu kalitesizliğin biraz kırıldığına şahit oluyoruz bugünlerde. Gain ise Türkiye’de daha önce işlenmemiş bir format olan  program sürelerini kısaltıp içeriği kaliteli yapmak konusuna odaklanmış durumda. Başarılı bir format olmuş. Tabii bu cümleyi sadece Terapist için kurabilirim. Diğer yapımlarına göz atma fırsatı bulamadım daha. 

Diziye Geçecek Olursak…

Terapist

Diziye senaryo ile başlamak istiyorum. Genelde tüm karakterlerin birbiri arkasından çevirdiği entrikalar, mafya babaları ve çatışmalar, aşk çokgeni gibi konulardan bunalan izleyici kitlesine vaha etkisi yaptığını söyleyebiliriz. Türk yapımlarında daha önce işlenmemiş bir konu olan kişilik bozuklukları masaya yatırılmış. Her karakterin çocukluk travması yaşaması konusunu yapmacık bulsam da sadistlik, erişkin bebek sendromu, narsizim gibi cesur konulara değinmesi dizinin en çarpıcı noktası olmuş. Toplumumuz bu gibi konularda aşırı meraklı olan ama bu merakını “ayıplama” nedeniyle sürekli bastıran bir toplum. Dolayısıyla karakterlerin bir insan topluluğu içinde en rezil durumlarını açıkça paylaşabilmeleri dizinin en ilgi çekici yönü olmuş. Buna birde psikolojik sıkıntılar nedeniyle işlenmiş gizemli bir cinayet eklenince dizi, izleyenlerin her dakika katilin kim olduğu konusunda tahmin yürütebilmek için her detaya pür dikkat odaklanmalarını sağlıyor. Benin için izlediğim her bölümde katil kim sorusunun cevabı değişti. Bu da yönetmenimiz Zeynep Dadak’ın başarılı bir iş ortaya koyduğunun göstergesidir benim nazarımda. 

5 terapist - terapist dizi tanıtım ve i̇nceleme - figurex dizi

Bana en çok etkilendiğin diğer nokta neydi diye soracak olursanız; oyunculuklardı derim. Uzun zamandır böyle göz dolduran oyunculuk izlememiştim. Yer yer performanslar düşse de genel olarak oldukça başarılı bir oyunculuk sergilenmiş. Odak noktasında olan 6 kişi rolünü hakkıyla yerine getirmiş. Her karakteri izlerken psikiyatrik sıkıntısı ile özdeşleştirebiliyorsunuz. Bu da size seyir zevki yüksek bir yapım sunuyor.

Müzikler ve kamera açıları dizinin gerilim havasını oldukça başarılı yansıttı. Bölümler arasında ki geçişler ve bu geçişlerde kullanılan parçalar oldukça başarılı. Dizinin gizemli ve gergin havası her detayda düşünülmüş. Final ise tüm bu gizem ve psikoloji detaylarına uygun bir sahne ile tamamlanıyor. 

Eleştirecek Olursak

Bazı sahnelerde fazla marjinal olma adına yapılan hareketler ağızda doğal olmayan bir tat bırakıyor. Olmasa daha iyi olduğunu ve dizinin doğallığını bozduğunu düşünebilirsiniz. 

İkinci rahatsız edici kısım ise katilin kesin olarak kim olduğunu anlayacağınız detayın final bölümünde verilmiş olması. Yani o detaydan sonra herkes katilin kim olduğunu tahmin ederdi. Bu iki küçük ayrıntı dışında Gain başarılı bir yapım ortaya koymuş ve Terapist dizisini izlemeniz gerekenler listenize eklemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Daha fazla inceleme için BURAYA ve daha fazla detay için BURAYA tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın