Carole & Tuesday Anime Tanıtım ve İnceleme ile bir kez daha herkese merhabalar 🙂

Uzun zamandır bilgisayarım yoktu ve yeni bir şehre taşınmak zorundaydım. Bundan dolayı 2 aylık kocaman bir aradan sonra nihayet dönebildim. Yazılarımı özlemişsinizdir diye düşünüyorum 😀 Neyse efendim lafımızı çok uzatmadan Carole & Tuesday Anime incelememize geçelim. Animeyi anlatırken animeden sevdiğim bir kaç parçayı ekleyeceğim 🙂

Carole & Tuesday

Images - carole & tuesday anime tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Tür : Müzik, Bilim-Kurgu, Dram

Yayın Tarihi : 2019

Bölüm Sayısı : 24

Konusu :

İnsanoğlunun yapay zeka alanında ilerlemeleri sonucu Mars’ta yaşam geliştirilmiştir. 50 yıldan beri insanlar sürekli olarak Mars gezegenine göç etmeye devam etmektedir. Carole çok küçükken Mars gezegenine gelmiş ve burada yaşama tutunmaya çalışan 17 yaşında genç bir kızdır. Gündüzleri yarı zamanlı işlerde çalışıp, geceleri ise sokak müzisyenliği yapmaktadır. Hayatındaki en büyük tutku müziktir.

Tuesday ise ırkçı söylemleri olan ünlü bir politikacının kızıdır. Yaşadığı evde en büyük tutkusu olan müzik yasaklanmıştır ve kendisini oldukça yalnız hissediyordur. Tuesday bir gün bu anlamsız yaşam tarzına bir son vermeye karar verir ve evden kaçar. Fakat dışarıdaki hayat beklediğinden daha zordur. Gaspa uğrar. Yolunu Kaybeder. Ümitsizlik içinde geri dönmeyi düşünürken sokakta Carole’un müziğini duyar. Gözyaşları içinde Carole’un müziğini dinlerken iki genç kız tanışır ve dünyanın kalbine dokunacak müzikleri yapma maceraları başlar.

Editör Gözünden

Uzun zamandır bu kadar sakin ve ruhumu dinlendiren bir anime izlememiştim. Başlarken sıkıcı Shoujo türlerinden birisi olur diye düşünürken anime oldukça derin konulara ve duygulara değinen senaryosu ile beni oldukça şaşırttı. Mülteciler, ırkçılık, nefret söylemlerine karşı müzikle savaşan iki genç kızın maceralarını izledim. Mülteci yarasını derinden yaşayan ülkelerin başında gelen bir ülkede yaşadığım için sanırım animenin bende uyandırdığı duygular biraz daha derindi. Aslında hepimiz bazen nefrete kendimizi çabuk kaptırabiliyoruz. Biraz daha empati ve karşılıklı anlayış ile sorunları daha kolay çözebilecekken insanoğlu olarak her şeyi daha da zorlaştırmak doğamızın en kötü yanlarından birisi 🙁

https://youtu.be/yH9VHqdv3Lk

Yapay zeka alanındaki gelişmelere son dönemde dizi ve film gibi medya senaryolarında oldukça ağırlık verilmeye başlandığını hepiniz fark etmişsinizdir. Anime de sürekli yapay zeka ile üretilmiş müzikleri dinleyen, ruhsuz bir halk kitlesine değinilmiş. Bu durumu değiştiren ve yeniden insan eli değmiş parçalar yaratan iki genç kız temasının da oldukça ince bir mesaj olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Hayatımız gittikçe makine parçalarının kontrolüne girerken insan olmanın verdiği ayrıcalığı bir kenara atmamak gerektiği mesajı oldukça derin anlamlar taşıyordu.

Animenin animasyonunu başarılı buldum. Müzikleri de oldukça iyiydi diyebilirim. Özellikle müzik anime türlerini sevenler animeyi seveceklerdir diye düşünüyorum. Biraz araştırınca manganın aslının Shoujo Ai olduğunu öğrendim. Ama anime de bu tür değiştirilmiş. İki genç kız içinde küçük birer aşk hikayeleri oluşturulmuş ve bu animeye oldukça da yakışmış. Özellikle Carole’un hikayesi oldukça güzel işlenmişti.

Animeye dair beni rahatsız eden tek detay tüm şarkıların İngilizce olmasıydı. Evrensel bir dil olduğunu kabul ediyorum ve sanırım evrensel bir mesaj vermek istedikleri için bu yönde bir tercih yaptılar ama Japon üretimi yapımlar olduğu için ben şarkıların Japonca olmasını tercih ederdim. Bu biraz hayal kırıklığına uğrattı :/

Yazımızın sonuna gelirken anime sonunda ki mesajı çok beğendiğimi ifade etmek istiyorum . “To be continue…..In your mind…” 

Bende bir süre devam etti. Bakalım sizde de aynı etkiyi yaratabilecek mi ? 🙂 Bir daha ki yazıda görüşmek üzere 🙂

Daha fazla anime incelemesi için Buraya tıklayınız

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın