Dizi

Brooklyn Nine-Nine: Yaz İçin Dizi Önerisi

brooklyn nine nine

Brooklyn Nine-Nine  Öncelikle merhaba. Bugün sizlere benim severek izlediğim ve bence sizlerin de hoşuna gidebilecek bir dizi önereceğim. Belki geçen aylarda ses getiren iptal kararından duymuş olabilirsiniz, ama bilmiyorsanız, size şöyle bir özet geçmek isterim. Dizimizin adı “Brooklyn Nine-Nine”. Brooklyn’de bir polis istasyonunda geçen bu dizi, bir sitcom. Başrollerinde Andy Samberg (Saturday Night Live, The Lonely Island) ve Andre Braugher’ın (Homicide, City Of Angels) rol alıyor. “B99” veya “Nine-Nine” olarak adlandırılan bu dizimiz sadece 20 dakika sürüyor ama sizi akıllıca yazılmış şakalar ve olaylarla tatmin ediyor. İngilizcede “Cold Open” olarak adlandırılan açılış sahneleri ile açılıyor dizi.

Cold Open Nedir: Cold Open, Amerika’da genellikle komedi şovlarında kullanılır. Dizinin o bölümünün genel konusuyla alakalı olmayan ama daha küçük skeçler olarak adlandırabilecek sahnelerdir.

Brooklyn Nine-Nine Genel Konusu

Olaylar, Nine-Nine bölgesinde geçen bazı davalar üzerinden yürüyor. Dedektiflerimizin o davaları çözerken, ofislerinde ve olay yerinde geçen zamanlarında neler yaptığını görüyoruz. Genellikle ciddiliği ile anılmayan bu ekip, buna rağmen davaları hızlıca çözüyor. Tabii ki, davaları çözerken de çok komik sahnelerle karşılaşıyoruz. Daha fazla konu hakkında bilgi vermeyelim, çünkü tadı kaçabilir. Bunun yerine karakterlerimizi tanıyalım.

Karakterler

Jake Peralta

Başrolümüzde Jake Peralta var. Andy Samberg’ün canlandırdığı bu karakter, B99’da daha çok detektif olarak adlandırabileceğimiz bir karakter. Her ne kadar Nine-Nine’ın (en çok suçlu yakalama açısından) en iyi detektifi olarak anılsa da bu karakter iyi anlamda çok çocuksu ve ilk gördüğünüzde sizin kalbinizi kazanan bir kişiliği var. Konuşmalarında kullandığı uyduruk kelimelerle, sempatik tavırlarıyla ve arada yaptığı sersemlikleriyle çok sevilen bir karakterimiz. Dedektif arkadaşı Amy Santiago ile yarışmayı ve uğraşmayı çok seviyor. Biraz da ondan bahsedeyim.

Amy Santiago

Amy Santiago, Melissa Fumero tarafından canlandırılıyor. Bu karakterimiz başta size biraz da olsa itici gelebilir.  Çok kuralcı, her şeyi kitabına göre yapmaya çalışan ve hep en iyi olmaya çalışan bir karakter. Ama onun da sempatik yanları var. Jake’le ilk bölümlerde geçen tatlı çekişmeleri hem sizi güldürürken, karaktere de alıştırıyor. Çok spoiler vermek istemediğim için burayı kısa tutup, benim dizideki favorim Rosa Diaz’a geçmek istiyorum.

Rosa Diaz

Rosa Diaz, Stephanie Beatriz tarafından canlandırılıyor. Benim kanaatimce en güçlü kadın karakterlerden biri.  Hep siyah giyinir ve çetin ceviz bir karakterdir. Her zaman ne yaptığını bilir ve kendi yollarıyla yapar ve kimse onun hayatı hakkında bir şey bilmez, o da söylemez zaten. Kimseye onları sevdiğini söylemez ama hep yardımınıza koşar. Genel olarak hiçbir şeyi umursamaz tavrıyla sizi güldürür. Bu karakterin tam tersi karakter ise Terry Jeffords.

Terry Jeffords

Terry Jeffords, muhteşem Terry Crews tarafından canlandırılıyor. Muhteşem dememin sebebi, hem karakterimizin hem aktörün çok sempatik olmasından kaynaklanıyor. Bu karakterimiz kendinden hep üçüncü şahıs olarak bahsediyor. 3 kız çocuğu babası olan bu karakter herkesi ve özellikle yoğurdu çok seviyor. Daha önce bahsettiğim karakterlerden farkı ise rütbesinin onlardan yüksek olması, dizi de “sergant” veya “sarge” yani “çavuş” olarak çağrıldığını duyarsanız şaşırmayın.

Charles Boyle

Şimdi geldik Jake’in en iyi arkadaşına. Onun adı Charles Boyle ve Joe Lo Truglio tarafından canlandırılıyor. Bu karakterimiz Jake ne yaparsa yapsın onun yanında ve Jake’in yaptığı küçük şeyleri abartıp onları kutlayacak bir potansiyeli var. Jake’e olan sevgisi dışında aslında o bütün herkesi seviyor. Özellikle de ailesi hakkında konuşmaya bayılıyor. Ayrıca biraz fazla sakar ama günün sonunda her zaman mutlu. Arkadaş canlılığı onu enerjisini hayatta tutuyor.

Gina Linetti

Gina Linetti’den bahsetmeden de geçmeyelim. Gina Linetti, Chelsea Peretti tarafında canlandırılıyor. Sarkastik tarafı çok güçlü bir karakter. Kendine olan güveni Gina’yı Gina yapıyor. O bir dedektif değil, görevi sivillerle ilgilenmek ama daha çok masasında oturup, telefonuyla veya etrafındakilerle uğraşıyor. Kendi cümlesi olan “Gina knows best” yani “Gina en iyisini biliyor” onu çok iyi özetliyor.

Hitchcock & Scully

Michael Hitchcock ve Norm Scully diye iki tane karakterimiz daha var. Bu iki karakterleri, Dirk Blocker (Hitchcock) ve Joel McKinnon Miller (Scully) canlandırıyor. Bu karakterleri birlikte yazmamın sebebi, ikisi ortak ve ikisi de eşit derecede tembel. Ama her konuştuklarında garip düşünceleri ve konuyla alakasız eklemeleriyle çok komikler. Dizi boyunca çok az masalarından kalktığını görüyorsunuz. Hep garip garip şeyler yiyorlar. Ayrıca Scully’nin çok güzel opera söylüyor. Hayatları hakkında kimse bir şey bilmiyor ama bu Rosa’daki gibi değil. Kimse sormadığı için bilinmiyor. Bu nedenle dizinin bir bölümünde ekiptekiler, Scully “Kelly” isminden bahsedince, köpeği mi karısı mı olduğunu algılayamamışlardı. Bence bu iki karakter diziye çok şey katıyor, arka planda kalmaları çok üzücü.

Captain Holt

Ve en sonuncu ama en komik karakterlerden biri Kaptan Raymond “Ray” Holt. Bu karakteri Andre Braugher canlandırıyor. Holt, 99 bölgesinin kaptanı. Hızlı cevaplarıyla ve hiç gülümsemeyen ama gülümsediğini iddia eden bir tiplemeyle karşılıyor bizi. İnsanların sıkıldığı ve sıkıcı bulduğu şeylerden zevk alan bir insan. Ama ne kadar da kurallara uyan bir karaktere benziyorsa da çok komik bir karakter. Spoiler olmasın ama özellikle 4. Sezonun 8. Bölümünün açılış sahnesinde beni kırıp geçirmişti.

Dizide Sizi Neler Bekliyor?

Dizide ilk bir alışma süreci var denebilir. Karakterlere ve olaya alışınca sizi çok bağlanacağınız bir komedi dizisi bekliyor. Özellikle de bu dizideki en komik bölümler olan her sene yapılan “Halloween” yani cadılar bayramı bölümleri size her sene cadılar bayramı nerede kaldı dedirttirecek. Her sene “Halloween Heist” yani cadılar bayramı soygunu olarak adlandırdıkları oyunlarını oynuyorlar, bunun içinde bütün takım var. Bu oyunların sonunda oyunu kazanan ödül alıyor. Her sene çok daha komik oluyor, çünkü her karakter değişik planlarla çıkıyor ve hepsinin rekabetçi yanını görüyoruz.

En son olarak eklemek istediklerim, ilk başta bahsettiğim iptal olayı. Dizinin, ilk başta Amerikan kanalı Fox tarafından iptal edileceği açıklandı. Ama Twitter’ın büyük tepkisi ve bazı Mark Hamill (Star Wars) gibi ünlü sanatçıların desteği ile dizi NBC tarafından satın alındı. Böylece şu aralar diziye olan merak ve sevgi artmış durumda. Dizinin 5 sezonunu yavaş yavaş izleyip, Ekim’de yeni sezon başlayana kadar yeni bölümlerine yetişebilirsiniz. Ben zevk alacağınıza inanıyorum.

Bu açıkladıklarım dışında, dizinin ilk sezonunun trailerını buradan izleyebilirsiniz:

Eğer ki dizi hakkında daha da fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıda verdiğim linklerden dizinin resmi hesaplarını takip edebilirsiniz.

Resmi Sayfası : https://www.fox.com/brooklyn-nine-nine/

 

Bir cevap yazın