Anime Önerileri

Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

Anime Önerileri uzun zamandır yazı yazamıyordum. Yaz okuludur, iştir falan derken akşamları yazı yazacak enerjim kalmıyordu. Ama şu anda herkes öğlen yemeğine çıktı ve bende ilk boş bulduğum bilgisayara geçip sizin için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Aramızda kalsın henüz stajyer gibi bir konumdayım bu nedenle kendi bilgisayarım yok henüz XD.

Bugünkü yazımda başlıktan da anlayacağınız üzere yeni başlayanlara anime önerileri tarzında bir yazı yazacağım. Bu yazı hem animelere yeni başlayıp izlemek için anime seçemeyen arkadaşlara ve anime izlemek istediği halde kendine göre anime bulamayan arkadaşlara özel yazdığım bir yazı. Tabi düzenli anime izleyenlerde okuyabilir. Kimseyi dışladığım yok XD.

Hadi anime önerilerine başlayalım.

Korku-Gerilim Anime Önerileri

İlk türümüz Korku – Gerilim türü. normalde korku filmi izleyemem ama bu tarz animeler izlemeye nedense bayılıyorum.

1) Another

Tür: Korku – Okul – Doğaüstü Güçler – Gizem – Gerilim

Bölüm Sayısı: 12 + 1 OVA

Konusu: Orta okul son sınıf öğrencisi Mei Maisaki okulun en popüler kızıdır. Lakin mezun olmadan ölür. Bunun üzerine öğretmenler ve arkadaşları Mei sanki hala yaşıyormuş gibi hareket etmeye başlarlar. Hatta mezuniyet töreninde Mei’ye de bir yer ayırırlar.

26 yıl sonra Sakakibara Kouichi aynı okula transfer olur ve sınıfında Mei Misaki adında tek gözü bantlı esrarengiz bir kız ile tanışır. Sınıftaki diğer öğrenciler Mei sanki orada yokmuş gibi davranmaktadır.

 

2) Elfen Lied

Tür: Korku – Gerilim – Aksiyon – Doağüstü Güçler – Romantizm – Dram

Bölüm Sayısı: 13 + 1 OVA

Konusu: İnsan evriminin bir sonraki evrimi olarak görünen Diclonius’ların en ayırt edici özelliği başlarındaki iki boynuzlardır. Dişi Diclonius’ların çok güçlü telekinetik güçleri olduğundan insanlara zarar vermemeleri için yakalanıp bir laboratuvarda saklanıyorlar. bir gün bir kaza olur ve çok tehlikeli bir Diclonius olan Lucy oradan kaçmayı başarır. Kaçışını tamamlayacağı sırada başından vurulur ve denize düşer. Lucy’i bulan iki kuzen onu kurtarır. Lakin Lucy geçmişe dair hiç bir şey hatırlamıyordur ve tek diyebildiği Nyuu’dur.

 

3) Hellsing

Tür: Korku – Aksiyon – Vampir – Doğaüstü Güçler – Gerilim – Seinen

Bölüm Sayısı: 13

Konusu: Avrupa’da vampirlere karşı savaşta en ön sırada savaşan kurum olan Hellsing Institude ve onun gizli silahı Alucard son görevde bir köyü neredeyse tamamen zombi haline getiren ve onların kanıyla beslenen bir vampirle savaşmaya giderler. Aynı köyde bir süre önce gönderilmiş olna polis ekibi ile karşılaşırlar. Tek bir polis hariç bütün polisler ölmüştür. Acemi polis memuru Seras Victoria. Ölmek üzere olan Seras’a Alucard iki seçenek sunar. Ya orada ölecektir ya da ya da Alucard’ın kanını içip yeniden doğacaktır.

 

4) Perfect Blue

Tür: Korku – Gerilim – Psikolojik – Dram

Bölüm Sayısı:  1

Konusu: Mima Kirigoe CHAM! isimli ünlü müzik grubunun bir üyesidir. Lakin ani bir karar ile şarkıcılığı bırakıp oyunculuk yapacağını belirtmiştir.  Kısa süre zarfında bilinmeyen bir numaradan kendisini hain ilan eden bir mesaj alır. Mima’nın menejeri Rumi, Mima’ya kararlı olması ve yeni  kariyerine devam etmesi yönünde telkinde bulunsa da kızgın hayranları ve özellikle de Me-Mania lakaplı saplantılı takipçisi Mima’nın hayatını çekilmez hale getirmektedir. Akli dengesi yavaş yavaş kaybolan Mima kısa bir süre sonra gerçeklik ile hayali ayırt edememeye başlar.

5) Death Note

Tür: Doğaüstü Güçler – Gerilim – Gizem  – Polisiye – Psikolojik

Bölüm Sayısı: 37

Konusu: Light Yagami üniversite sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Bir gün camdan dışarıyı seyrederken gökten bir defter düştüğünü görür. Defterin  üzerinde Death Note yazmaktadır ve içinde ” bu deftere adı yazılan ölür ” yazmaktadır. Kendini tutamaz ve defteri alıp evine götürür. Akşam televizyonda bir suçlunun adını gördüğünde ise defteri denemeye karar verir ve adamın adını defterin içine yazar. Bir dakikadan kısa süre sonra haberlerde suçlunun kalp krizinden öldüğüne dair haberler verilmeye başlanır.

 

Romantik Anime Önerileri

İkinci olarak Romantik türü. Benim size burada önereceğim beş anime öyle vıcık vıcık aşk animelerinden değil. Yani korkmayın. Bende öyle vıcık vıcık şeyleri sevenlerden değilim.

1) Akagami No Shirayuki Hime

Tür: Fantastik – Romantizm – Shoujo – Dram

Bölüm Sayısı: 12 + 1 OVA

Konusu: Shirayuki eşsiz kırmızı saçlara sahip bir kızdır. Saçlarının eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu duyan Prens Raji Shirayuki’ye onun metresi olması için bir teklif gönderir. Shirayuki teklifi reddetse de Prens çok inatçıdır. Prensin ısrarlarına dayanamayan Shirayuki saçlarını keser ve köyü terk eder.  Ormanı geçerken, Zen adında genç bir erkekle tanışır. Zen, yaralarını cesurca iyileştiren Shirayuki’ye yardım eder ama sonra Shirayuki’ye verilen bir elma tarafından zehirlenir. Bu sırada Prens Reji, Shirayuki’yi aramaları için yardımcılarını gönderir.

 

2) Kimi Ni Todoke

Tür: Romantizm – yaşamdan Kesitler – Okul – Shoujo

Bölüm Sayısı: 25

Konusu: Kuronuma Sawako beyaz yüzü ve siyah saçları yüzünden korku filmindeki karakterlere benzemektedir. Bu korkunç dış görünüşünün altında aslında oldukça nazik ve iyi bir kız vardır. Lakin insanlar ona yaklaşmaya korktuklarından bunu bilememektedir. Sawako uyum sağlamak için çok çekingen olduğundan insanlara yaklaşamamaktadır. Oysa tek istediği bir arkadaş edinmektir.

 

 

 

3) Ginban Kaleidoscope

Tür : Romantizm – Spor – Doğaüstü Güçler – Dram

Bölüm Sayısı : 12

Konusu : Pete Pumps ünlü bir gösteri uçağı pilotudur. Tazusa Sakurano ise buz pateni ile uğraşan bir sporcudur. Kadınlar buz pateni turnuvası esnasında Azusa düşer ve kafasını çarpıp bilincini kaybeder. Tam o sırada Pete’de gösteri uçağı ile bir gösteri yapmaktadır. Ne yazık ki bir kaza olur ve Pete hayatını kaybeder. Uyandıktan sonra nerden geldiği belli olmayan sesler duymaya başlayan Tazusa ilk başta halisünasyon gördüğünü düşünür ama kısa süre sonra o garip seslerin aslında Pete’den geldiğini anlar. Pete’in hayaleti Tazusa’nın vücuduna yerleşmiştir ve uzun bir süre boyunca da gitmeye niyeti yoktur.

 

4) Lovely Complex

Tür : Romantizm – Shoujo – Komedi

Bölüm Sayısı : 24

Konusu : Koizumi 1.70 boyunda yaşıtlarından çok daha uzun olan bir kızdır. Ootani Koizumi’den yaklaşık 10 cm kısa olan bir erkektir. Bu ikili liseye başladıklarından beri hep kavga etmektedirler. Bu kavgalar etraflarındakileri çok eğlendirmektedir. Bir gün okula Suzuki adında bir öğrenci gelir ve Koizumi’nin hayallerini süslemeye başlar. Bu durumu fark eden Ootani Koizumi’ye ortaklık teklif eder. Ootani Koizumi ve Suzuki’yi bir araya getirmesi karşılığında Koizumi’den yakın arkadaşı Chiharu’yu kendisine ayarlamasını ister. Zaman ilerledikçe Koizumi ve Ootoni hep kavga etseler de kişiliklerinin birbirine uygun olduğunu yavaşça anlamaya başlarlar.

 

5) Sukitte ii Na Yo

Tür: Romantizm – Shoujo – Okul

Bölüm Sayısı: 13 + 1 OVA

Konusu: Tachibana Mei çocukken yaşadığı bir olay yüzünden arkadaşlık terimine inanmaz ve okulda da kimse ile konuşmaz. Bu nedenle de okulda pek sevilmez. Yamato kurosawa ise okulun yakışıklılarındandır ve bütün kızların rüyasını süsleyen nazik prenstir. Fakat bütün kızların aynı olduğunu düşündüğünden onlara fazla yüz vermez. Yamato Bir gün okulda arkadaşının yaptığı aptal bir şaka yüzünden Mei ile kötü bir tanışma anı yaşar. O günden sonra Mei’yi aklından çıkaramayan Yamato onunla arkadaş olabilmek için okulda sürekli karşısına çıkar lakin her seferinde Mei onu reddeder. Bir gün Mei çalıştığı yerin düzenli bir müşterisi tarafından takip edildiğini fark ettiğinde son çare olarak Yamato’yu arar.

 

Aksiyon Anime Önerileri

Üçüncü sırada Aksiyon Türünden animeler var.

1) Accel World

Tür : Oyun – Aksiyon – Romantizm – Okul – Bilim Kurgu

Bölüm Sayısı : 24+ 2 OVA

Konusu : Yıl 2046. Haruyuki okulda sürekli zorbalığa uğrayan çekingen bir lise öğrencisidir. Gene bir gün okulda zorbalığa uğradıktan sonra rahatlamak için girdiği oyunda okulun en güzel kızı Kuroyukihime tarafından fark edilir. Gerçek hayatta ne kadar çekingen ve sakar biri olsa da konu oyunlar olduğunda oldukça yetenekli biri olan Haruyuki Kuroyukihime tarafından Accel World adında bir oyuna katılması için davet alır. Accel World’e giriş yaptığında etrafındaki zamanın yavaşladığını fark eden Haruyuki daha önce hiç hayal etmediği bir dünyaya giriş yapmaktadır.

 

 

2) Black Lagoon

Tür: Aksiyon – Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Okajima Rokuro sıradan bir iş adamıdır. Normal bir günde tek yaptığı patronunun ona verdiği emirleri yerine getirmektir. bir gün patronu Rokuro’dan şirketin özel ve  gizli bir disketi ile Çin’e yollar. Seyahat sırasında teknesini Black Lagoon adlı hırsız çetesi tarafından durdurulur ve disketi almak için Rokuro’yu kaçırılır. Daha sonra sırf disketi alabilmek için şirketi tarafından kurtarılır. Bunu anlayan Rokuro adını Rock olarak değiştirir ve Black Lagoon’a katılmaya karar verir.

 

 

 

3) Hitsugi No Chaika

Tür: Fantastik – Aksiyon – Romantizm – Macera – Komedi

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Büyücü Kral yenilip savaş bittiğinde herkes mutlu bir hayat sürmeye başlamıştı. Neredeyse herkes. Toru Acura savaş bittikten sonra zar zor geçimini sağlayan bir sabotajcıdır. Bir gün şifalı bitkiler toplarken bir kızla karşılaşır. Kızın başı derttedir ve eğer ona yardım etmezse büyük ihtimalle de ölecektir. Toru adının Chaika olduğunu öğrendiği kıza yardım eder. Yardımlarının karşılığında Chaika Toru’dan ona babasının dağıtılmış parçalarını toplamak için yardım etmesini ister. Chaika ölmüş Büyücü Kral’ın kızıdır. Geçmişe dair hatırlayabildiği tek şey adı ve babasının ölümüdür. Sıkıcı hayatına daha fazla dayanamayan Toru Chaika’nın teklifini kabul eder ve birlikte Kral’ın parçalanıp dağıtılmış parçalarını toplamaya başlarlar.

 

4) Ao No Exorcist

Tür: Fantastik – Aksiyon – Shounen – Doğaüstü Güçler – Şeytanlar

Bölüm Sayısı: 25 + 11 OVA

Konusu: Dünya, ayna gibi birbirine zıt iki farklı boyuttan oluşmaktaydı: İnsanların yaşadığı Assiah ve iblislerin hüküm sürdüğü Gehenna. Bu iki boyut arasında iletişim ve seyahat mümkün olmamasına rağmen iblisler, insanların ruhlarını ele geçirerek Assiah’a ulaşabiliyorlardır. İblislerin tanrısı Şeytan, kendisini barındırabilecek kadar güçlü bir insan bulamadığı için Gehenna’da sıkışıp kalmıştı. Bunu aşmak için, bir insan kadınından Okumura Rin adında bir çocuk sahibi oldu. Rin bütün bunlardan habersiz bir hayat sürerken bir gün içinde barındırdığı güçler ortaya çıkar ve hayatı birden altüst olur.

 

 

5) Jormungand

Tür: Aksiyon – Macera – Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Koko Hekmatyar ve eski ordu çalışanlarından oluşan grubu görünürde nakliye şirketi olan HCLI adına silah kaçakçılığı yapmaktadır. Koko’nun grubunun en yeni üyesi ise ailesi silah kaçakçıları tarafından öldürülmüş  silahlardan ve silah kaçakçılarından nefret eden, fakat bir o kadar da iyi silah kullanan, duygusuz bir yapıya sahip Jonah’dır. Jonah ailesini öldürenleri bulmak için, dünya barışı adına silah kaçakçılığı yaptığını iddia eden Koko ile beraber çalışmayı kabul etmiştir.

 

 

 

Dram Anime Önerileri

Bu kadar aksiyon yeteli şimdi de sırada Dram türüne ait animelerimiz var.

1) Air

Tür: Romantizm – Yaşamdan Kesitler – Doğaüstü Güçler – Dram

Bölüm Sayısı: 13

Konusu: Kunisaki Yukito annesinin ona çocukken sürekli anlattığı hikayede geçen gökyüzündeki kızı bulmak için şehir şehir dolaşmaktadır. Küçük bir sahil kasabasında mola verdiği sırada denizi seyreden Kamio Misuzu’yu fark eder. Çok fazla arkadaşı olmayan ve içine kapanık ola Kamio onu arkadaşı olarak görür ve onu evine götürür. amacı annesini ikna edip Kunisaki’nin onlarla kalması ve kendine arkadaşlık etmesidir. kunisaki yaz tatili boyunca Kamio ile arkadaşlık yapmaya karar verir lakin bu yaz ikisi ve kasabalılar için çok farklı geçecektir.

 

 

2) Myself; Yourself

Tür:  Romantizm – Dram – Okul

Bölüm Sayısı: 13

Konusu: Hidaka Sana yıllar önce ailesinin işi yüzünden Tokyo’ya taşınmak zorunda kalmıştır. Beş yıl sonra liseye geçtiğinde çocukluk kasabası Sakuranomori’ye döner. Ancak kasabasının caddelerinin ve eski dostlarının çok değiştiğini görür ve bundan rahatsız olur. En çok değişen ise, çocukluk arkadaşı Yatsushiro Nanaka’dır. Daima masum gözleriyle sevimli bir şekilde gülümseyen Nanaka, kendi kabuğuna çekilmiş ve kasvetli birine dönüşmüştür.

 

 

 

3) Angel Beats

Tür: Aksiyon – Okul – Dram – Doğaüstü Güçler – Komedi

Bölüm Sayısı: 13 + 4 OVA

Konusu:Yuzuru Otonashi gözlerini açtığında hava karanlıktır ve bir okulun bahçesinde yatmaktadır. Gördüğü ilk kişi ise elindeki kocaman tüfeği ile okul üniformalı bir kızdır. İsminin Yuri (takma adı ile Yurippe) olduğunu söyleyen kız, Otonashi’ye kısaca olanları özet geçer. Söylediğinde göre kendisi de dahil bu okulda bulunan herkes aslında ölmüştür. Otonashi’de hatırlayamadığı yaşamında ölmüştür ve herkes gibi bir nedenle Araf olarak nitelendirilen bu yere gelmiştir. Eğer geçmişini hatırlayamazsa Araf’tan asla çıkamaz. Yurippe Otonashi’den Melek ile olan savaşlarında onlara yardımcı olmasını ister. Peki bu savaştıkları Melek gerçekten de kötü biri midir?

 

4) 3-Gatsu No Lion

Tür: Dram – Oyun – Yaşamdan Kesitler – Seinen

Bölüm Sayısı: 22

Konusu: Rei Kiriyama tek başına yaşamaya başlamış ve geçimini profesyonel olarak oynadığı Shogi sayesinde sağlamaya çalışan 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Hayatında duygusal açıdan sıkıntılar çeken Rei’nin pek fazla arkadaşı yoktur ve evlatlık alındığı aile ile de iyi geçinememektedir. Bunların yanı sıra Shogi kariyerinde de inişler çıkışlar olmaktadır. Ancak Rei’yi tanıyan ve ona karşı iyi davranan insanlarda vardır. Kawamoto kardeşler; Akari, Hinata ve Momo, Rei’ye eksikliğini hissettiği aile ve dost sevgisini ellerinden geldiğince aktarmaya çalışmaktadırlar. Rei ne kadar kendini uzak tutmaya çalışsa da bu ailenin onunla ilgilenmesi içten içe onu mutlu etmektedir.

 

5) Ano Hana

Tür: Dram – Yaşamdan Kesitler – Doğaüstü Güçler

Bölüm Sayısı: 11

Konusu: 6 yakın arkadaşın olduğu grup aralarından biri olan Menma’nın ölmesi ile dağılır. Jinta Menma’yı ölmeden önce kırmış ve özür dileyememiştir. 10 yıl sonra herkes farklı farklı hayatlar sürerken Jinta içine kapanık asosyal biri haline gelmiştir. Günün birinde Menma büyümüş olarak Jinta’nın karşısında belirir. Görüntü olarak büyümüş olsa da davranışları hala çocuksu olan Menma’yı Jinta’dan başka kimse göremez. Jinta yaşadığı stresten dolayı Menma’nın bir halisünasyon olduğunu düşünür. Lakin Menma tam karşısında duruyor ve ondan bir şey istiyordu. Eski çocukluk arkadaşlarını bir kez daha bir araya getirmek.

 

*Son animeyi izlerken yanınızdan peçeteleri eksik etmeyin çünkü çok ihtiyacınız olacak.

 

Spor Anime Önerileri

Bu kadar dram ve kasvet yeter. Hadi birazda Spor animelerine bakalım.

1) Major

Tür: Shounen – Spor – Komedi – Dram

Bölüm Sayısı: 26

Konusu: Honda Shigeharu çok ünlü bir beyzbol oyuncusudur. Hem aşk hayatı hemde spor hayatı oldukça iyi gitmektedir. Hatta  animenin ana karakteri olan Goro adında bir oğlu bile vardır. Ancak her şey her zaman mükemmel gitmez. Honda eşini kaybeder ve o andan sonra hem hayatı hemde beyzbol kariyeri düşüşe geçmektedir. İlerleyen zamanlarda Honda bir kaza geçirir ve beyzbolu bırakmak zorunda kalır. Honda’yı bir kahraman olarak gören Goro babasının emekli olduğunu duyunca hayalleri yıkılır. Bunu gören Honda hayata tutunmaya ve bir Batter olmaya karar verir.

 

 

2) Haikyuu

Tür: Okul – Shounen – Spor – Komedi – Dram

Bölüm Sayısı: 25 + 1 OVA

Konusu: Hinata Shouyo bir gün televizyonda liseler arası voleybol turnuvasını izlerken Küçük Dev adında birini görür ve o andan itibaren voleybol bütün hayatı olmaya başlar. Tek hedefi Küçük Dev’in gittiği lise olan Karasuno’ya girmek ve aynı onun gibi bir voleybolcu olmaktır. Lakin oraya gittiğinde Karasuno’nun eskisi kadar iyi bir takım olmadığını görür. Üstelik ortaokulda ezici bir mağlubiyet yaşadığı Kral lakaplı pasör Kageyama Tobio’da o okuldadır ve onun gibi voleybol takımına girmeyi planlıyordur.

 

 

 

3) Baby Steps

Tür: Romantizm- Okul – Shounen – Spor

Bölüm Sayısı: 25

Konusu: Eiitirou Marou ilkokuldan beri çok çalışan ve A’dan başka not almayan bir öğrencidir. Hayatında yeterince hareketin olmadığını hisseden Eiitirou tenis kulübünün ilanını görür. Kulübe bakmaya gidince tenisin büyüsüne kapılır ve kulübe katılmaya karar verir. Spor konusunda pek tecrübesi olmasa da zekası ve karalılığı ile tenis dünyasına adım atar.

 

 

 

 

 

4) Giant Killing

Tür: Spor – Seinen  – Dram

Bölüm Sayısı: 26

Konusu: Takeshi Tatsumi 34 yaşında emekli bir futbolcudur. Yıllarca formasını giydiği East Tokyo United’dan iyi bir para karşılığı Premier Lig’e transfer olur. Takıma gönül vermiş kişiler onun gidişine çok sinirlenir ve onu hain ilan ederler. Takeshi futbolculuğu bıraktıktan sonra İngiltere’nin mütevazı bir takımının başına geçer ve Federasyon Kupasında bir amatör takımı 5. tura getiren ilk teknik direktör olur. Ama East Tokyo United Takeshi’nin gidişinden sonra bir türlü eskisi gibi bir takım olamaz ve kümeye düşer. Takımın genel menajeri son çare olarak teknik direktör olması için Takeshi’yi çağırır. Taraftarlar tarafından istenmeyen Tatsumi takımı daha iyi yerlere getirmek için teknik direktör olarak çok çalışır.

 

5) Yowamushi Pedal

Tür: Shounen – Spor – Komedi – Dram

Bölüm Sayısı: 38 + 1 OVA

Konusu: Sakamichi Onada liseye giden sıradan çekingen biridir. Başlangıçta anime klübüne girmeyi planlasa da fazla öğrenci olmadığı için kulüp açılmaz. O sırada sınıfındaki iki ünlü bisiklet sürücüsü ile tanışır. Onların tavsiyeleri ile bisiklet kulübüne katılmaya karar verir.  Yarışmalara katılmak için can hıraş çalışan Sakamichi farkında olmadığı bisiklet becerilerini geliştirmeye başlar.

 

 

 

Bilim Kurgu Anime Önerileri

Evet sporumuzu da yaptığımıza göre birazda Bilim Kurgu Animelerinden bahsedelim.

1) Paprika

Tür: Fantastik – Korku – Bilim Kurgu – Psikolojik – Gerilim – Gizem

Bölüm Sayısı: 1

Konusu: Dr. Atsuko Chiba oldukça yetenekli bir psikoterapisttir. Atsuko’nun çalışma arkadaşlarından biri Dr. Tokita DC MINI adında bir cihaz üretmiştir. Bu alet ile Atsuko insanların rüyalarına girip onları tedavi etmektedir. Lakin insanların rüyalarına girdiğinde Atsuko olarak değil Paprika olmaktadır. DC MINI oldukça işe yarasada aynı zamanda çok tehlikelidir. Çünkü insanların kişiliklerini değiştirebilme ve silebilme fonksiyonuna sahiptir. Araştırmaların son aşamalarında üretilen 4 DC MINI prototipi çalınır. Eş zamanlı olarak asistanlardan Himuro’da ortadan kaybolur. Kısa süre içinde laboratuvarda bulunan araştırmacılar akıllarını kaçırmaya başlarlar. İyice şüphelenen Atsuko çalınan DC MINI’leri aramaya başlar.

 

2) Mahou Koukou No Retttousei

Tür: Büyü – Aksiyon – Romantizm – Okul – Bilim Kurgu – Doğaüstü Güçler

Bölüm Sayısı: 26

Konusu: Büyü uzun zamandır insanlar için teknoloji kadar gerçekçi bir olgudur. Doğa üstü güçler büyü ile sistematik bir hale gelmiştir ve teknik bir yetenek olarak görülmeye başlanmıştır. Bir Doğaüstü Güç kullanıcısı aynı zamanda bir Büyü Teknisyenidir. Büyü Teknisyenleri onlar için özel olarak açılmış büyü okullarında okumaktadırlar. Animede kusurlu ve az başarılı Shiba Tatsuya ile kusursuz ve çok başarılı kız kardeşinin büyü okuluna kaydolmasını anlatılıyor.

 

 

 

 

3) Guilty Crown

Tür: Aksiyon – Bilim Kurgu – Süper Güçler – Dram

Bölüm Sayısı: 23

Konusu: 2029 senesinde Kayıp Noel isimli tanımlanamayan bir virüsün yayılması yüzünden Japonya pek çok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolüne girmiştir. Ohma Shu da orada yaşayan bir gençtir. Diğer gençlerden tek farkıysa sağ elinden psişik güçler barındırmasıdır. Kralların Kabiliyeti olarak bilinen bu gücü bunca zaman boyunca saklamayı başarmış Shu Undertaker isimli bir örgüte üye olan Yuzuriha Inori isimli bir kızla tanıştığında ise sakince yaşamaya çalıştığı hayatı birden karmaşayla dolup taşar.

 

 

 

4) Made In Abyss

Tür: Fantastik – Bilim Kurgu – Macera – Gizem – Dram

Bölüm Sayısı: 13

Konusu: Dünyada keşfedilmemiş devasa çukur ve mağaralar sistemin Abyss denmektedir. Derinliklerinde garip ve harika yaratıkların bulunduğu bu mağaralarda aynı zamanda şu anki insanların üretemediği kalıntılarda bulunmaktadır. Abyss’in sahip olduğu bu gizemler insanları cezbetmektedir. Bu mağaralara inip araştıran insanlara ise Mağara Akıncıları denir. Ousu şehrinde yaşayan kimsesiz Rico aynı annesi gibi bir Mağara Akıncısı olmak istemektedir. Bir gün Rico mağaralarda birine keşif yapmaya gittiğinde aynı insana benzeyen bir robot bulur. Bu karşılaşma ile güzel bir arkadaşlık başlamış olur.

 

 

 

5) Kiseijuu: Sei No Kakuritsu

Tür: Korku – Aksiyon – Bilim Kurgu – Psikolojik – Seinen  – Dram

Bölüm Sayısı: 24

Konusu: Bir gün Parazitler olarak olarak adlandırılan solucanımsı yaratıklar insanların bedenlerini ele geçirmek için plan yaparlar. Gece yarısı yaptıkları saldırı ile  insanların burunlarından ya da kulaklarından girerek beyinlerini ele geçirmeye başlarlar. Lakin 17 yaşındaki Shinichi kulaklık ile müzik dinlediği için Migi isimli uzaylı onun beynine giremez. Onun yerine sağ koluna girer ve kolunun kontrolünü eline alır. Shinichi Migi’nin yukarılara çıkıp beynine ulaşmasına engel olur. Böylece ikisi de kişiliklerini kaybetmeden kalırlar. Diğer parazitlerle karşılaştıklarında tuhaf durumlarından yararlanırlar ve hayatta kalmayı başarabilirler. O anda itibaren birlikte diğer parazitlerle savaşmaya karar verirler.

 

Yaşamdan Kesit Anime Önerileri

Bilim Kurgu bana fazla ben gerçek hayata dair şeyler istiyorum diyorsanız sırada Yaşamdan Kesitler Animeleri var.

1) Clannad

Tür: Romantizm – Okul – Yaşamdan Kesitler – Doğaüstü Güçler – Komedi – Dram

Bölüm Sayısı: 23 + 1 OVA

Konusu: Tomoya küçük yaşta annesini kaybetmiş ve babasıyla yaşamak zorunda kalmış bir yetimdir. Babası eşinin ölümünden sonra kendini alkol ve kumara verir. Tomoya ve babasının kötü giden ilişkileri babasının kolunu yaralaması ile geri dönüşü olmayan bir yola girmiştir. Kolundaki kesik yüzünden basketbolu bırakmak zorunda kalan Tomoya okuldan ve arkadaşlarından tamamen uzaklaşır ve iyice kabuğuna çekilir. Lise son sınıfa geçtiğinde ise artık arkadaşları arasında bir serseri olarak görülmektedir. Youhei dışında arkadaşı olmayan Tomoya aynı kendisi gibi hiç arkadaşı olmayan Nagisa Furukawa ile tanışmasıyla tamamen değişir.

 

2) Usagi Drop

Tür: Yaşamdan Kesitler  – Josei

Bölüm Sayısı: 11 + 4 OVA

Konusu: Dedesinin cenazesine giden Daikichi orada dedesinin gayrimeşru bir çocuğu olduğunu öğrenir. Ailenin üyeleri bu durumdan şoktadır ve çocukla ne yapacaklarına bir türlü karar veremezler. Bu utanç verici olayı nasıl örteceklerini düşünmektedirler. Kimse bu yetim kızı evine almak istememektedir. Bu durum karşısında sinirlenen Daikichi ani bir kararla ona kendisinin bakacağını söyler ve onu evine alır. 30 yaşında olup hala ergen gibi davranışlar sergileyen Daikichi Rin’in içe kapanıklığına bir son verebilecek midir?

 

 

 

 

3) Tonari No Kaibutsu-kun

Tür: Romantizm – Okul – Shoujo – Yaşamdan Kesitler – Komedi

Bölüm Sayısı: 13 + 2 OVA

Konusu: Shizuku Mizutani insanlarla sohbet etmeyi sevmeyen çok çalışkan bir lise öğrencisidir. Öğretmeninin ısrarları üzerine ne kadar istemese de uzaklaştırma alan sınıf arkadaşı Yoshida Haru’ya ders notlarını götürmek zorunda kalır. Herkes tarafından korkunç biri olarak görülen Haru aslında aşırı arkadaş canlısı, zeki ( Shizuku’dan bile) lakin duygularını ifade edemeyen biridir. Haru’nun etrafında onu kullanan insanlar olması normalde bu konularla ilgilenmeyen Shizuku’yu rahatsız eder. Haru bunu fark ettiğinde etrafında arkadaşım diyebileceği sadece Shizuku kalır. Okula tekrardan gelmeye başlayan Haru ile Shizuku’nun arkadaşlığı gün geçtikçe daha da ilerlemeye başlar.

 

 

4) Isshuukan Friends

Tür: okul – Shounen – Yaşamdan Kesitler – Komedi

Bölüm Sayısı: 12 + 12 OVA

Konusu: 16 yaşındaki Yuuki Hase nihayet bir şeyler hissettiği kıza karşı bir şeyler söyleme fırsatı bulur. Onunla arkadaş olup olmayacağını sormak için yanına gider. Kaori Fujimiya sessiz, sakin kibar bir kızdır. Yuuki‘yi herkese yaptığı gibi kibarca reddeder. Yine de vazgeçmeyen Yuuki her gün Kaori‘yi takip etmeye başlar. Öğle yemeğini okulun çatısında yalnız yediğini fark eder. Ona gün be gün daha fazla yakınlaşan Yuuki aradan bir hafta geçtikten sonra gittikçe uzaklaştığını fark eder. Her defasın da yakınlaşır fakat aradan bir hafta geçtiğin de Kaori yine soğuk davranmaya başlar. Orta okuldayken büyük bir kaza geçiren Kaori ailesi dışında ki insanları bir hafta içinde yeniden unutmaktadır. Bir zamanlar oldukça popülerken bu hastalığı sebebiyle etrafında ki herkesi üzmüştür ve kimseyi üzmemek için artık arkadaş edinmiyordur. Yuuki yine de her hafta “Arkadaşım olur musun ?” sorusunu sormaktan vazgeçmez.

 

5) Fune Wo Amu

Tür: Romantizm – Yaşamdan Kesitler – Dram

Bölüm Sayısı: 11

Konusu: Büyük Geçit adındaki sözlük basıma hazırlanmaktadır. Mitsuya Majime yakında emekli olacak kıdemli bir editör olan Kouhei Araki tarafından işe alınır. Sözlük departmanı şirkette çok sevilmez ve ” para yiyen haşereler ” olarak anılırlar. Lakin Mitsuya büyük bir editör olmak için azmini ve kelimelere olan bağlılığını kullanır. sosyal becerileri zayıf olan Mitsuya orada kendinin tam zıttı olan Masashi Nishioka adlı biri ile çalışmaya başlar.

 

 

 

 

Komedi Anime Önerileri

Sonunda son öneri listesine geldik. Bu son kısımda Komedi Animelerinden öneride bulunacağım. Komedi izlemeyi sevmeyen yoktur aranızda diye düşünüyorum. Şahsen ben komedi izlemeye bayılıyorum.

1) Great Teacher Onizuka

 Tür: Okul – Shounen – Yaşamdan Kesitler – Komedi – Dram

Bölüm Sayısı: 43

Konusu: Eski bir motorsiklet çetesi üyesi Eikichi Onizuka’nın tek bir isteği vardır. O da en iyi öğretmen olabilmek. Zar zor girdiği okuldan gene zar zor mezun olan Onizuka diplomasını aldıktan sonra bir okulda işe başlar. Lakin ilk okulunda kötü olaylar yaşar ve bu yüzden kendini yollara vurur. Ama okulun müdürü Onizuka’dan etkilenmiştir ve onu tekrardan işe almak istemektedir. Onizuka bunu duyunca gittiği hızla okula geri döner ve işi kabul eder. Ama öğretmen olduğu sınıf cici öğrenciler yerine okulun en sorunlu öğrencileri ile dolu bir okuldur. Bu sınıf öğretmenlerden nefret etmektedir ve her gelen öğretmeni okuldan gönderirler. Müdürün Onizuka’dan istediği bu sınıfı adam etmesidir. Ne de olsa Onizuka en iyi öğretmen olmak istiyordur ve bunu başarması için böyle bir sınıftan daha iyi bir yer olamaz.

 

2) Amagi Brilliant Park

Tür: Büyü – Komedi

Bölüm Sayısı: 13

Konusu: Narsist kişiliği yüzünden hiç arkadaşı olmayan Seiya Kanie bir gün okula yeni gelen kız Isuzu Sento tarafından çıkma teklifi alır. Suratına doğrultulmuş bir tüfekle birlikte tabi. Isuzu onu zorla Amagi Brilliant Park adında bir eğlence parkına götürür. Bu eğlence parkı oldukça eskidir ve gelen insan sayısı da oldukça azdır. Isuzu Seiya’yı parkın yöneticisi ve gerçek bir prenses olan Latifa’nın yanına götürür. Latifa önümüzdeki iki hafta içinde ziyaretçi sayısı 100.000’i bulmazsa parkın kapatılacağını söyler ve Seiya’dan parkın müdürü olup onlara yardım etmesini ister.

 

 

 

3) Barakamon

Tür: Yaşamdan Kesitler – Komedi

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Ünlü bir kaligrafi sanatçısına yumruk attığı için küçük bir adaya gönderilen ve genç bir kaligrafi sanatçısı olan Handa Seishu’nun etrafında geçiyor. Şehir dışında hiç yaşamamış olan Handa, traktörlerle yolculuk etmeye alışmaya çalışırken; birden küçük çocuklar onun evini oyun alanı olarak kullanmaya başlarlar.

 

 

 

 

 

4) One Punch Man

Tür: Aksiyon – Parodi – Bilim Kurgu – Süper Güçler – Seinen – Komedi

Bölüm Sayısı: 12 + 7 OVA

Konusu: Bu seri cansız duruşu, kel kafası ve de hiç de etkileyici olmayıp her tarafından sıradanlık fışkıran Saitama adındaki genç hakkında. Ne var ki sıradan görünüşünün altında sıradan problemler yatmamakta. İşin aslında kendine zorlu rakipler arayan süper bir kahraman o! Asıl sorun işte burada ortaya çıkıyor. Ne zaman umut vadedebilecek bir rakip ortaya çıksa tek yumrukla işlerini bitiriyor.

 

 

 

5) Beelzebub

Tür: Aksiyon – Okul – Shounen – Doğaüstü Güçler – Komedi – Şeytanlar

Bölüm Sayısı: 61

Konusu: Şeytan Kral oğluna dünyayı yok etme görevini verir fakat unuttuğu bir şey vardır. O da oğlunun henüz bir bebek olduğudur. Oğlunu dünyaya gönderdikten sonra dünyada kendisini en güçlü yapacak ve dünyanın sonunu getirecek bir biçimde yetiştirecek bir insan bulmasını sağlamak ister. Bu görevi de Aleindelon’a verir. Oga Tatsumi lise 1′ e giden bir öğrencidir. Ama onu diğer öğrencilerden ayıran bir şey vardır. Oda Oga’nın okulun en güçlü serseri olmasıdır. Kısacası insan bedeninde bir şeytandır. Şeytan Kral’ın oğlu Beelzebub Oga’nın içindeki şeytanımsı aurayı hisseder ve Oga’ya sülük misali yapışır. Beelzebub’dan ayrılamayan Oga artık her yere onunla birlikte gitmektedir. Okula bile.

 

Evet arkadaşlar bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Umarım yeni başlayanlar için anime önerileri yazım ile size azda olsa izleyebileceğiniz güzel animeler önerebilmişimdir. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

One thought on “Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

  1. yunogasaifan1009 dedi ki:

    Bu liste gerçek olamaz Mirai Nikki , Tokyo Ghoul, Monster, Danganronpa gibi çok önemli animeler yok niye peki ?!

Bir cevap yazın